Rund um den Henninger Turm - 2000

39th edition

Frankfurt - Frankfurt 206 km

1 May 2000

Rider Team Time
1.
Kai HUNDERTMARCK
Team Deutsche Telekom 5h01'08"
2.
Matteo TOSATTO
Fassa Bortolo 18"
3.
Jens HEPPNER
Team Deutsche Telekom
4.
Bert GRABSCH
Team Cologne 01'20"
5.
Alexandre SHEFER
Alessio
6.
Maarten DEN BAKKER
Rabobank
7.
Roberto LOCHOWSKI
Agro - Adler - Brandenburg 01'51"
8.
Domenico GUALDI
Mobilvetta - Rossin
9.
Jörn REUSS
Team Nürnberger
10.
Peter WROLICH
Team Gerolsteiner 02'52"
11.
Bekim CHRISTENSEN
Team Coast 06'08"
12.
Mirko GUALDI
Mobilvetta - Rossin
13.
Nicola MICELI
Alessio
14.
Raphael SCHWEDA
Team Nürnberger
15.
Torsten SCHMIDT
Team Gerolsteiner
16.
Richard VIRENQUE
Team Polti
17.
Artur BABAITCHEV
Team Nürnberger
18.
Marco Antonio DI RENZO
Cantina Tollo - Regain
19.
Jason PHILLIPS
Team Coast
20.
Grischa NIERMANN
Rabobank
21.
Tobias STEINHAUSER
Team Gerolsteiner
22.
Oscar POZZI
Amica Chips - Tacconi Sport
23.
Davide CASAROTTO
Alessio 06'52"
24.
Rolf SÖRENSEN
Rabobank 07'17"
25.
Bert DIETZ
Team Nürnberger 13'09"
26.
Rolf ALDAG
Team Deutsche Telekom
27.
Gian Paolo MONDINI
Cantina Tollo - Regain
28.
Jens ZEMKE
Team Nürnberger
29.
Erik ZABEL
Team Deutsche Telekom
30.
Dave BRUYLANDTS
Palmans - Ideal
31.
Jörg LUDEWIG
Saeco - Valli & Valli
32.
Holger SIEVERS
Team Nürnberger
33.
Felice PUTTINI
Alessio
34.
Wim VAN DE MEULENHOF
Bankgiroloterij - Batavus - Unigarant
35.
Thomas LIESE
Team Nürnberger
36.
Igor PUGACI
Saeco - Valli & Valli
37.
Mario MANZONI
Mobilvetta - Rossin
38.
Steven KLEYNEN
Farm Frites
39.
Max VAN HEESWIJK
Mapei - Quick Step
40.
Fabio BALDATO
Fassa Bortolo
41.
Tadej VALJAVEC
Fassa Bortolo
42.
Raimondas RUMSAS
Fassa Bortolo
43.
Jaime Javier HERNÁNDEZ BERTRAN
Festina - Lotus
44.
Manuel BELTRAN MARTINEZ
Mapei - Quick Step
45.
Sebastien DEMARBAIX
Lotto - Adecco
46.
Wladimir BELLI
Fassa Bortolo
47.
Marc WAUTERS
Rabobank
48.
Hans DE CLERCQ
Palmans - Ideal
49.
Pascal HERVÉ
Team Polti
50.
Oscar MASON
Mercatone Uno - Albacom
51.
Axel MERCKX
Mapei - Quick Step
52.
Udo BÖLTS
Team Deutsche Telekom
53.
Michael BOOGERD
Rabobank
54.
Andreas KAPPES
Agro - Adler - Brandenburg
55.
Dmitri KONYCHEV
Fassa Bortolo
56.
Simone MORI
Team Coast
57.
Alessandro PETACCHI
Fassa Bortolo
58.
Evgueni BERZIN
Mobilvetta - Rossin
59.
Sascha HENRIX
Festina - Lotus