Circuit de la Sarthe-Pays de Loire 2000  |  General Classification   

6th edition

4 April 2000

Rider Team Time
1.
David CAÑADA GRACIA
O.N.C.E. - Deutsche Bank 16h55'27"
2.
Jens VOIGT
Crédit Agricole 00'07"
3.
Laurent BROCHARD
Jean Delatour 00'12"
4.
David MILLAR
Cofidis 00'15"
5.
Massimiliano LELLI
Cofidis 00'34"
6.
Bobby JULICH
Crédit Agricole 00'44"
7.
Gilles MAIGNAN
Ag2r - Décathlon 00'50"
8.
Chris BOARDMAN
Crédit Agricole 00'53"
9.
Christophe MOREAU
Festina - Lotus 00'54"
10.
José Iván GUTIÉRREZ PALACIOS
O.N.C.E. - Deutsche Bank 00'55"
11.
Nicolas JALABERT
O.N.C.E. - Deutsche Bank 00'56"
12.
Laurent LEFÈVRE
Cofidis 01'08"
13.
Eddy SEIGNEUR
Jean Delatour 01'09"
14.
Artūras KASPUTIS
Ag2r - Décathlon
15.
Jonathan VAUGHTERS
Crédit Agricole 01'10"
16.
Didier ROUS
Bonjour - Toupargel 01'18"
17.
Haimar ZUBELDIA AGIRRE
Euskaltel - Euskadi 01'32"
18.
Stéphane HEULOT
La Francaise des Jeux 01'38"
19.
Martin RITTSEL
Memory Card - Jack & Jones 01'48"
20.
Gorka ARRIZABALAGA
Euskaltel - Euskadi 01'57"
21.
Francisco CABELLO LUQUE
Kelme - Costa Blanca 02'00"
22.
Uwe PESCHEL
Team Gerolsteiner 02'01"
23.
Bo HAMBURGER
Memory Card - Jack & Jones 02'11"
24.
Michaël BLAUDZUN
Memory Card - Jack & Jones 02'13"
25.
Dmitriy FOFONOV
Besson Chaussures 02'19"
26.
Íñigo CHAURREAU
Euskaltel - Euskadi
27.
Jens HEPPNER
Team Deutsche Telekom 02'23"
28.
François SIMON
Bonjour - Toupargel 02'30"
29.
Bruno THIBOUT
Jean Delatour 02'39"
30.
Pablo LASTRAS GARCÍA
Banesto 02'40"
31.
Rafael DIAZ JUSTO
O.N.C.E. - Deutsche Bank 02'50"
32.
Isidro NOZAL VEGA
O.N.C.E. - Deutsche Bank 02'54"
33.
Emmanuel MAGNIEN
La Francaise des Jeux 02'56"
34.
Bradley MCGEE
La Francaise des Jeux 02'58"
35.
Charles WEGELIUS
Mapei - Quick Step 03'04"
36.
Pascal DERAMÉ
Bonjour - Toupargel 03'06"
37.
Christophe CAPELLE
BigMat - Auber 93 03'14"
38.
David DELRIEU
Ag2r - Décathlon 03'17"
39.
Volker ORDOWSKI
Team Gerolsteiner 03'19"
40.
Marcos Antonio SERRANO
O.N.C.E. - Deutsche Bank 03'20"
41.
Benoît SALMON
Ag2r - Décathlon 03'31"
42.
Alberto BENITO GUERREIRO
Banesto 03'32"
43.
Alain TURICCHIA
Amica Chips - Tacconi Sport 03'33"
44.
Philippe BORDENAVE
Ag2r - Décathlon 03'34"
45.
Matthias KESSLER
Team Deutsche Telekom 03'40"
46.
Jean-Cyril ROBIN
Bonjour - Toupargel 03'41"
47.
Fabio MALBERTI
Amica Chips - Tacconi Sport
48.
Mauro GEROSA
Amica Chips - Tacconi Sport 03'46"
49.
Francisco LEON
Kelme - Costa Blanca 03'48"
50.
Christopher JENNER
Crédit Agricole 03'50"
51.
Ludovic TURPIN
Ag2r - Décathlon 03'54"
52.
Crescenzo D'AMORE
Mapei - Quick Step 03'56"
53.
Mikel PRADERA RODRÍGUEZ
Euskaltel - Euskadi 04'00"
54.
Mickael PICHON
Bonjour - Toupargel 04'01"
55.
Giovanni LOMBARDI
Team Deutsche Telekom 04'03"
56.
Sven MONTGOMERY
La Francaise des Jeux 04'04"
57.
Mikael Holst KYNEB
Memory Card - Jack & Jones 04'08"
58.
Laurent DESBIENS
Cofidis 04'17"
59.
Jérôme BERNARD
Jean Delatour 04'24"
60.
Raphael SCHWEDA
Team Nürnberger 04'26"
61.
Frédéric MAINGUENAUD
Bonjour - Toupargel 04'28"
62.
Marcel WÜST
Festina - Lotus 04'29"
63.
Antonio RIZZI
Mapei - Quick Step 04'32"
64.
Giuseppe PALUMBO
Amica Chips - Tacconi Sport 04'34"
65.
Davy DELMÉ
Tönissteiner - RDM - Colnago 04'41"
66.
Isaac GALVEZ
Kelme - Costa Blanca 04'48"
67.
Daniele GALLI
Amica Chips - Tacconi Sport 04'58"
68.
Sergey YAKOVLEV
Besson Chaussures 04'59"
69.
Médéric CLAIN
Besson Chaussures 05'05"
70.
Jörn REUSS
Team Nürnberger 05'10"
71.
Nicola CHESINI
Mapei - Quick Step 05'11"
72.
Angel Luis CASERO MORENO
Festina - Lotus 05'35"
73.
Roberto LAISEKA
Euskaltel - Euskadi
74.
Ramón GONZÁLEZ ARRIETA
Euskaltel - Euskadi 05'52"
75.
Jeremy HUNT
BigMat - Auber 93
76.
Rafael CASERO MORENO
Festina - Lotus 06'13"
77.
José Angel VIDAL
Kelme - Costa Blanca 06'23"
78.
César SOLAUN
Banesto 06'29"
79.
Jakob Storm PIIL
Memory Card - Jack & Jones
80.
Sandy CASAR
La Francaise des Jeux 06'33"
81.
Pascal LINO
Festina - Lotus 06'36"
82.
Kees HOPMANS
Tönissteiner - RDM - Colnago 06'44"
83.
Andreas SAUERBORN
Team Gerolsteiner 06'50"
84.
Scott MCGRORY
Team Gerolsteiner 07'31"
85.
Fabrice GOUGOT
Crédit Agricole 07'53"
86.
Loic LAMOULLER
BigMat - Auber 93 08'22"
87.
Uwe HARDTER
Team Gerolsteiner 09'48"
88.
Francisque TEYSSIER
Jean Delatour 09'53"
89.
Sébastien LAROCHE
Besson Chaussures 10'15"
90.
Christophe GAUTHIER
Besson Chaussures 17'27"
91.
Nicolas COUDRAY
Tönissteiner - RDM - Colnago 19'34"
92.
Jonas EMANUELSSON
Tönissteiner - RDM - Colnago 25'37"