Tour Down Under 2000  |  General classification    

2nd edition

General classification

18 January 2000 - 23 January 2000

Rider Team Time
1.
Gilles MAIGNAN
Ag2r - Décathlon 19h02'02"
2.
Stuart O'GRADY
Crédit Agricole 00'12"
3.
Steffen WESEMANN
Team Deutsche Telekom 00'14"
4.
Ludovic TURPIN
Ag2r - Décathlon 00'18"
5.
Sandy CASAR
La Francaise des Jeux 00'24"
6.
Dominique RAULT
BigMat - Auber 93 00'25"
7.
Alexandre VINOKOUROV
Team Deutsche Telekom 00'28"
8.
Matthew STEPHENS
Linda McCartney Racing Team 04'11"
9.
René JØRGENSEN
Memory Card - Jack & Jones 05'46"
10.
Emmanuel MAGNIEN
La Francaise des Jeux 10'58"
11.
Franck PENCOLE
Crédit Agricole 17'19"
12.
Christopher JENNER
Crédit Agricole 21'46"
13.
Pascal HERVÉ
Team Polti 26'40"
14.
Brad DAVIDSON
Saeco - Valli & Valli 26'44"
15.
Jörg LUDEWIG
Saeco - Valli & Valli 28'03"
16.
Robbie MCEWEN
Farm Frites 31'37"
17.
Fabio SACCHI
Team Polti 34'35"
18.
Massimiliano MORI
Saeco - Valli & Valli 37'12"
19.
Guillaume AUGER
BigMat - Auber 93 37'13"
20.
Scott SUNDERLAND
Palmans - Ideal 37'24"
21.
Maurizio DE PASQUALE
Linda McCartney Racing Team
22.
Allan JOHANSEN
Memory Card - Jack & Jones
23.
Philippe BORDENAVE
Ag2r - Décathlon 37'39"
24.
Jamie DREW
Mercury Cycling Team - Mannheim Auctions 38'50"
25.
Christophe BRANDT
Saeco - Valli & Valli
26.
Erik ZABEL
Team Deutsche Telekom 39'04"
27.
Wim VANSEVENANT
Farm Frites 39'49"
28.
Rafael MATEOS PEREZ
Team Polti 40'21"
29.
Nicolas VOGONDY
La Francaise des Jeux 42'22"
30.
Salvatore COMMESSO
Saeco - Valli & Valli 42'27"
31.
Koos MOERENHOUT
Farm Frites 43'17"
32.
Allan DAVIS
43'29"
33.
Nic BROWN
43'34"
34.
Jacob Moe RASMUSSEN
Memory Card - Jack & Jones 46'39"
35.
Benjamin BROOKS
Linda McCartney Racing Team 46'54"
36.
Jeremy HUNT
BigMat - Auber 93 47'39"
37.
Bart VOSKAMP
Team Polti 48'12"
38.
Bradley MCGEE
La Francaise des Jeux 48'14"
39.
Andrei KIVILEV
Ag2r - Décathlon
40.
Nicolas FRITSCH
La Francaise des Jeux 48'46"
41.
Marcel GONO
Crédit Agricole 50'14"
42.
Thorsten NITSCHE
Saeco - Valli & Valli 50'36"
43.
Rolf ALDAG
Team Deutsche Telekom
44.
Sean SULLIVAN
De Nardi - Pasta Montegrappa 52'34"
45.
Magnus BÄCKSTEDT
Crédit Agricole 53'27"
46.
Mikael Holst KYNEB
Memory Card - Jack & Jones 54'44"
47.
Alexandre CHOUFFE
BigMat - Auber 93 57'25"
48.
Yvon LEDANOIS
La Francaise des Jeux 1h00'52"
49.
Jan SCHAFFRATH
Team Deutsche Telekom
50.
Tristan HOFFMAN
Memory Card - Jack & Jones 1h02'29"
51.
Tayeb BRAIKIA
Linda McCartney Racing Team 1h02'31"
52.
David MCKENZIE
Linda McCartney Racing Team 1h02'32"
53.
Pascal RICHARD
Linda McCartney Racing Team
54.
Björnar VESTÖL
Linda McCartney Racing Team
55.
Kai HUNDERTMARCK
Team Deutsche Telekom
56.
Maximilian SCIANDRI
Linda McCartney Racing Team
57.
Stephane BERGES
BigMat - Auber 93 1h02'37"
58.
Andrey MIZOUROV
Team Deutsche Telekom 1h02'41"
59.
Steven KLEYNEN
Farm Frites
60.
Cyril SAUGRAIN
La Francaise des Jeux 1h03'24"
61.
Martin VAN STEEN
Farm Frites 1h04'32"
62.
Anthony LANGELLA
Crédit Agricole
63.
Innar MANDOJA
Ag2r - Décathlon
64.
Baden COOKE
Mercury Cycling Team - Mannheim Auctions 1h06'40"
65.
Bjarke NIELSEN
Memory Card - Jack & Jones
66.
Thierry BOURGUIGNON
BigMat - Auber 93 1h08'40"
67.
Rossano BRASI
Team Polti 1h08'52"
68.
Jaan KIRSIPUU
Ag2r - Décathlon 1h11'45"
69.
Gian Matteo FAGNINI
Team Deutsche Telekom
70.
Nick GATES
Team Hohenfelder - Concorde
71.
Laurent ESTADIEU
Ag2r - Décathlon 1h12'54"
72.
Carlos DA CRUZ
BigMat - Auber 93 1h13'49"
73.
Jerome NEUVILLE
Crédit Agricole
74.
Michele COLLEONI
Team Polti
75.
Scott DAVIS
Mercury Cycling Team - Mannheim Auctions
76.
Frédéric FINOT
Crédit Agricole
77.
Alessandro GUERRA
Saeco - Valli & Valli 1h16'30"
78.
Gerben LÖWIK
Farm Frites 1h19'09"
79.
Mirco CREPALDI
Team Polti 1h20'44"
80.
Jay SWEET
BigMat - Auber 93
81.
Luke ROBERTS
82.
Brett LANCASTER
1h36'24"