Paris - Tours - 2000

Rider Team Country Time
1. Andrea TAFI Mapei - Quick Step
ITA
6h38'14"
2. Andrei TCHMIL Lotto - Adecco
BEL
39"
3. Daniele NARDELLO Mapei - Quick Step
ITA
4. Paolo BETTINI Mapei - Quick Step
ITA
01'36"
5. Gorazd STANGELJ Liquigas - Pata
SLO
01'39"
6. Rik VERBRUGGHE Lotto - Adecco
BEL
7. Zbigniew SPRUCH Lampre - Daikin
POL
8. Rolf SÖRENSEN Rabobank
DEN
02'00"
9. Jaan KIRSIPUU Ag2r - Décathlon
EST
02'05"
10. Alessandro PETACCHI Fassa Bortolo
ITA
11. Erik ZABEL Team Deutsche Telekom
GER
12. Nico MATTAN Cofidis
BEL
02'09"
13. Peter VAN PETEGEM Farm Frites
BEL
03'44"
14. Frank HOJ La Francaise des Jeux
DEN
15. Fabio BALDATO Fassa Bortolo
ITA
16. Leon VAN BON Rabobank
NED
17. Mirko CELESTINO Team Polti
ITA
18. Frédéric GUESDON La Francaise des Jeux
FRA
19. Sébastien HINAULT Crédit Agricole
FRA
20. Nicola LODA Fassa Bortolo
ITA
21. Andrej HAUPTMAN Vini Caldirola - Sidermec
SLO
22. Christophe MENGIN La Francaise des Jeux
FRA
23. Markus ZBERG Rabobank
SUI
24. Ludovic AUGER BigMat - Auber 93
FRA
25. Marco ZANOTTI Liquigas - Pata
ITA
26. Christophe DETILLOUX Lotto - Adecco
BEL
27. Rolf ALDAG Team Deutsche Telekom
GER
28. Chris PEERS Cofidis
BEL
29. Bo HAMBURGER Memory Card - Jack & Jones
DEN
30. Aart VIERHOUTEN Rabobank
NED
31. Peter FARAZIJN Cofidis
BEL
32. Stuart O'GRADY Crédit Agricole
AUS
33. Alexandre BOTCHAROV Ag2r - Décathlon
RUS
34. Alexei SIVAKOV BigMat - Auber 93
RUS
35. Andy FLICKINGER Festina - Lotus
FRA
36. Fabien DE WAELE Lotto - Adecco
BEL
37. Ludovic TURPIN Ag2r - Décathlon
FRA
38. Jose Enrique GUTIERREZ CATALUNA Kelme - Costa Blanca
ESP
39. Mariano PICCOLI Lampre - Daikin
ITA
40. Marco ARTUNGHI Mercatone Uno - Albacom
ITA
41. Oskar CAMENZIND Lampre - Daikin
SUI
42. Benoit POILVET Crédit Agricole
FRA
43. Luca PAOLINI Mapei - Quick Step
ITA
44. Oscar FREIRE GOMEZ Mapei - Quick Step
ESP
45. Claude LAMOUR Cofidis
FRA
46. Christian AURIEMMA Alexia Alluminio
ITA
47. Rolf HUSER Festina - Lotus
SUI
48. Denis ZANETTE Liquigas - Pata
ITA
49. Laurent BROCHARD Jean Delatour
FRA
50. Allan JOHANSEN Memory Card - Jack & Jones
DEN
51. Biagio CONTE Saeco - Valli & Valli
ITA
52. Oleg KOZLITINE Saint Quentin - Oktos
KAZ
53. Dario David CIONI Mapei - Quick Step
ITA
54. Gianni FARESIN Mapei - Quick Step
ITA
55. Nicolas VOGONDY La Francaise des Jeux
FRA
56. Maarten DEN BAKKER Rabobank
NED
57. Stephane HEULOT La Francaise des Jeux
FRA
58. Andrea PERON Fassa Bortolo
ITA
59. Christopher JENNER Crédit Agricole
FRA
60. Igor PUGACI Saeco - Valli & Valli
MDA
61. Dario ANDRIOTTO Alexia Alluminio
ITA
62. Jan SCHAFFRATH Team Deutsche Telekom
GER
63. Stéphane BARTHE Ag2r - Décathlon
FRA
64. Richard VIRENQUE Team Polti
FRA
65. Haimar ZUBELDIA AGUIRRE Euskaltel - Euskadi
ESP
66. Marc WAUTERS Rabobank
BEL
67. Davide BRAMATI Mapei - Quick Step
ITA
03'52"
68. Romans VAINSTEINS Vini Caldirola - Sidermec
LAT
03'54"
69. Franco BALLERINI Lampre - Daikin
ITA
70. Sergei IVANOV Farm Frites
RUS
71. Alexandre CHOUFFE BigMat - Auber 93
FRA
04'52"
72. Sébastien TALABARDON BigMat - Auber 93
FRA
73. Glenn MAGNUSSON Farm Frites
SWE
74. Steven DE JONGH Rabobank
NED
75. Thor HUSHOVD Crédit Agricole
NOR
76. Stefano CATTAI Liquigas - Pata
ITA
77. Josu SILLONIZ Euskaltel - Euskadi
ESP
78. Patrice HALGAND Jean Delatour
FRA
79. Alexandre VINOKOUROV Team Deutsche Telekom
KAZ
80. Massimo CODOL Lampre - Daikin
ITA
06'41"
81. Ralf GRABSCH Team Deutsche Telekom
GER
07'10"
82. Andreas KLÖDEN Team Deutsche Telekom
GER
83. Kai HUNDERTMARCK Team Deutsche Telekom
GER
84. Serge BAGUET Lotto - Adecco
BEL
85. Sylvain CHAVANEL Bonjour - Toupargel
FRA
07'41"
86. Marco SERPELLINI Lampre - Daikin
ITA
08'52"
87. Michael BOOGERD Rabobank
NED
88. Jörg LUDEWIG Saeco - Valli & Valli
GER
14'22"
89. Christophe BRANDT Saeco - Valli & Valli
BEL
90. Raimondas RUMSAS Fassa Bortolo
LTU
91. Remco VAN DER VEN Farm Frites
NED
92. Alvaro FORNER Kelme - Costa Blanca
ESP
93. Lars MICHAELSEN La Francaise des Jeux
DEN
94. Pietro ZUCCONI Vini Caldirola - Sidermec
SUI
95. Paul VAN HYFTE Lotto - Adecco
BEL
96. Miquel VAN KESSEL Farm Frites
NED
97. Ole Sigurd SIMENSEN Saint Quentin - Oktos
NOR
98. Danny PATE Saeco - Valli & Valli
USA
99. Kurt VAN DE WOUWER Lotto - Adecco
BEL
100. Oleg JOUKOV BigMat - Auber 93
RUS
101. Thierry MARICHAL Lotto - Adecco
BEL
102. Giacomo BATTISTEL Alexia Alluminio
ITA
103. Nicola MINALI Alexia Alluminio
ITA
104. Mindaugas GONCARAS Saint Quentin - Oktos
LTU
105. Guennadi MIKHAILOV Farm Frites
RUS
106. Xavier JAN La Francaise des Jeux
FRA
107. Carlos DA CRUZ BigMat - Auber 93
FRA
14'29"
108. Jo PLANCKAERT Cofidis
BEL
109. Gorka ARRIZABALAGA Euskaltel - Euskadi
ESP
110. Jans KOERTS Farm Frites
NED
111. Arvis PIZIKS Memory Card - Jack & Jones
LAT
112. Daniele CONTRINI Liquigas - Pata
ITA
113. Massimiliano MORI Saeco - Valli & Valli
ITA