Paris - Roubaix 2000

98th edition

Compiègne - Roubaix 272 km

9 April 2000

Rider Team Time
1.
Johan MUSEEUW
Mapei - Quick Step 6h47'00"
2.
Peter VAN PETEGEM
Farm Frites 15"
3.
Erik ZABEL
Team Deutsche Telekom
4.
Tristan HOFFMAN
Memory Card - Jack & Jones
5.
Stefano ZANINI
Mapei - Quick Step
6.
George HINCAPIE
US Postal Service
7.
Marc WAUTERS
Rabobank
8.
Franco BALLERINI
Lampre - Daikin
9.
Steffen WESEMANN
Team Deutsche Telekom 21"
10.
Andrea TAFI
Mapei - Quick Step 01'18"
11.
Wilfried PEETERS
Mapei - Quick Step 01'38"
12.
Servais KNAVEN
Farm Frites
13.
Marco SERPELLINI
Lampre - Daikin
14.
Romāns VAINŠTEINS
Vini Caldirola - Sidermec
15.
Zbigniew SPRUCH
Lampre - Daikin
16.
Viatcheslav EKIMOV
US Postal Service
17.
Frédéric GUESDON
La Francaise des Jeux
18.
Marco MILESI
Vini Caldirola - Sidermec
19.
Magnus BÄCKSTEDT
Crédit Agricole 02'08"
20.
Frankie ANDREU
US Postal Service 03'15"
21.
Tom STEELS
Mapei - Quick Step 03'17"
22.
Lars MICHAELSEN
La Francaise des Jeux
23.
Leon VAN BON
Rabobank
24.
Andrei TCHMIL
Lotto - Adecco
25.
Dmitri KONYCHEV
Fassa Bortolo
26.
Christophe MENGIN
La Francaise des Jeux
27.
Frank HØJ
La Francaise des Jeux
28.
Daniele NARDELLO
Mapei - Quick Step 03'22"
29.
Peter FARAZIJN
Cofidis 04'18"
30.
Koen BEECKMAN
Lotto - Adecco 04'26"
31.
Jacky DURAND
Lotto - Adecco 04'30"
32.
Rolf ALDAG
Team Deutsche Telekom
33.
Francis MOREAU
Cofidis
34.
Jaan KIRSIPUU
Ag2r - Décathlon
35.
Max VAN HEESWIJK
Mapei - Quick Step
36.
Kai HUNDERTMARCK
Team Deutsche Telekom
37.
Dario PIERI
Saeco - Valli & Valli 05'24"
38.
Aart VIERHOUTEN
Rabobank 05'44"
39.
Robert HUNTER
Lampre - Daikin 08'07"
40.
Fabio BALDATO
Fassa Bortolo
41.
Rolf SØRENSEN
Rabobank 08'08"
42.
Cédric VASSEUR
US Postal Service
43.
Jo PLANCKAERT
Cofidis
44.
Geert VAN BONDT
Farm Frites 08'16"
45.
Thierry MARICHAL
Lotto - Adecco 09'38"
46.
Danilo HONDO
Team Deutsche Telekom 10'52"
47.
Denis ZANETTE
Liquigas - Pata
48.
Nicola LODA
Fassa Bortolo
49.
Steven KLEYNEN
Farm Frites
50.
Lauri AUS
Ag2r - Décathlon
51.
Guillaume AUGER
BigMat - Auber 93
52.
Bruno THIBOUT
Jean Delatour
53.
Ruben GALVAN
Kelme - Costa Blanca
54.
Arvis PIZIKS
Memory Card - Jack & Jones
55.
Rossano BRASI
Team Polti
56.
Gianluca BORTOLAMI
Vini Caldirola - Sidermec
57.
Emmanuel MAGNIEN
La Francaise des Jeux
58.
Bart LEYSEN
Mapei - Quick Step
59.
Johan VERSTREPEN
Lampre - Daikin
60.
Andreas KLIER
Farm Frites
61.
Matthé PRONK
Rabobank 14'32"
62.
Thierry GOUVENOU
BigMat - Auber 93 19'30"
63.
Thor HUSHOVD
Crédit Agricole
64.
Franck PERQUE
La Francaise des Jeux
65.
Mathew HAYMAN
Rabobank
66.
Fabien DE WAELE
Lotto - Adecco

Race information

Start, finish: Compiègne - Roubaix

Distance: 272 km

Date: 9 April 2000