Giro d'Italia 2000  |  Stage 5. Matera - Peschici   

83rd edition

221 km, 18 May 2000

Rider Team Time
1.
Danilo DI LUCA
Cantina Tollo - Regain 5h19'18"
2.
Wladimir BELLI
Fassa Bortolo
3.
Paolo LANFRANCHI
Mapei - Quick Step
4.
Francesco CASAGRANDE
Vini Caldirola - Sidermec
5.
Axel MERCKX
Mapei - Quick Step
6.
Eddy MAZZOLENI
Team Polti 02"
7.
Massimo GIUNTI
Cantina Tollo - Regain
8.
Mirko GUALDI
Mobilvetta - Rossin
9.
Stefano GARZELLI
Mercatone Uno - Albacom
10.
Tomasz BROŻYNA
Banesto
11.
Filippo CASAGRANDE
Vini Caldirola - Sidermec
12.
Pavel TONKOV
Mapei - Quick Step
13.
José Enrique GUTIÉRREZ CATALUÑA
Kelme - Costa Blanca
14.
Óscar Miguel SEVILLA RIVERA
Kelme - Costa Blanca
15.
Gilberto SIMONI
Lampre - Daikin
16.
Massimo CODOL
Lampre - Daikin
17.
Cristian MORENI
Liquigas - Pata
18.
Andrea NOÈ
Mapei - Quick Step
19.
Mariano PICCOLI
Lampre - Daikin
20.
Roberto SGAMBELLURI
Cantina Tollo - Regain
21.
Serhiy GONCHAR
Liquigas - Pata
22.
Matteo TOSATTO
Fassa Bortolo
23.
Santiago BLANCO
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
24.
Paolo SAVOLDELLI
Saeco - Valli & Valli
25.
Leonardo PIEPOLI
Banesto
26.
José Luis RUBIERA VIGIL
Kelme - Costa Blanca
27.
Massimo DONATI
Vini Caldirola - Sidermec
28.
Dario FRIGO
Fassa Bortolo
29.
Ivan GOTTI
Team Polti
30.
Ivan Ramiro PARRA
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
31.
Marco PANTANI
Mercatone Uno - Albacom
32.
Oscar POZZI
Amica Chips - Tacconi Sport
33.
Jan HRUŠKA
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
34.
Marco VELO
Mercatone Uno - Albacom
35.
Filippo BALDO
Mobilvetta - Rossin
36.
Hernán BUENAHORA GUTIÉRREZ
Aguardiente Néctar - Selle Italia
37.
Victor Hugo PEÑA GRISALES
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
38.
Davide REBELLIN
Liquigas - Pata
39.
William Chann MCRAE
Mapei - Quick Step
40.
Francisco MANCEBO
Banesto
41.
Dariusz BARANOWSKI
Banesto
42.
Enrico ZAINA
Mercatone Uno - Albacom
43.
Miguel Ángel MARTIN PERDIGUERO
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
44.
José Joaquím CASTELBLANCO ROMERO
Kelme - Costa Blanca
45.
Freddy Excelino GONZÁLEZ MARTÍNEZ
Aguardiente Néctar - Selle Italia
46.
Rinaldo NOCENTINI
Mapei - Quick Step
47.
Niklas AXELSSON
Panaria - Gaerne
48.
Eladio JIMÉNEZ SANCHEZ
Banesto
49.
Daniële DE PAOLI
Mercatone Uno - Albacom
50.
Raul Alexander MONTAÑA HERRERA
Aguardiente Néctar - Selle Italia
51.
Juan Carlos DOMÍNGUEZ DOMÍNGUEZ
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
52.
Marco DELLA VEDOVA
Lampre - Daikin
53.
Alberto ONGARATO
Mobilvetta - Rossin
54.
Niki AEBERSOLD
Rabobank
55.
Daniel CLAVERO SEBASTIÁN
Team Polti
56.
Juan José DE LOS ANGELES
Kelme - Costa Blanca
57.
Andrea TONTI
Cantina Tollo - Regain
58.
Ivan BASSO
Amica Chips - Tacconi Sport
59.
Grzegorz GWIAZDOWSKI
Francaise des Jeux 29"
60.
Marco VERGNANI
Cantina Tollo - Regain 32"
61.
Ruben Alveiro MARIN VALENCIA
Aguardiente Néctar - Selle Italia
62.
Ruslan IVANOV
Amica Chips - Tacconi Sport
63.
Mauro ZANETTI
Vini Caldirola - Sidermec
64.
Vitaly KOKORINE
Amica Chips - Tacconi Sport
65.
Nicolas VOGONDY
Francaise des Jeux
66.
Oscar PELLICIOLI
Team Polti
67.
Marzio BRUSEGHIN
Banesto
68.
Fabrizio GUIDI
Francaise des Jeux
69.
Marco FINCATO
Fassa Bortolo 38"
70.
Pavel PADRNOS
Saeco - Valli & Valli 51"
71.
Francesco SECCHIARI
Saeco - Valli & Valli
72.
Dmitri KONYCHEV
Fassa Bortolo
73.
Riccardo FORCONI
Mercatone Uno - Albacom 01'02"
74.
Vladimir DUMA
Panaria - Gaerne
75.
Gabriele MISSAGLIA
Lampre - Daikin
76.
José Jaime "Chepe" GONZÁLEZ PICO
Aguardiente Néctar - Selle Italia
77.
Álvaro GONZÁLEZ DE GALDEANO
Vitalicio Seguros - Grupo Generali 01'22"
78.
Gianluca BORTOLAMI
Vini Caldirola - Sidermec
79.
Davide BRAMATI
Mapei - Quick Step 01'36"
80.
Matthew WHITE
Vini Caldirola - Sidermec 01'52"
81.
Tom LEAPER
Panaria - Gaerne 03'44"
82.
Orlando Sergio Gomes RODRIGUES
Banesto 03'58"
83.
Paolo FORNACIARI
Mapei - Quick Step
84.
Andrea PERON
Fassa Bortolo
85.
Addy ENGELS
Rabobank
86.
Ruggero BORGHI
Vini Caldirola - Sidermec
87.
Cristian GASPERONI
Cantina Tollo - Regain
88.
Mario MANZONI
Mobilvetta - Rossin
89.
Paolo VALOTI
Mobilvetta - Rossin 06'27"
90.
José Manuel URÍA GONZÁLEZ
Team Polti 09'15"
91.
Fortunato BALIANI
Aguardiente Néctar - Selle Italia 09'24"
92.
Ricardo OCHOA PALACIOS
Kelme - Costa Blanca 09'41"
93.
Julio Alberto PEREZ CUAPIO
Panaria - Gaerne
94.
José Javier GÓMEZ GOZALO
Kelme - Costa Blanca
95.
Stefano CATTAI
Liquigas - Pata
96.
Cristiano FRATTINI
Liquigas - Pata
97.
Roberto CONTI
Vini Caldirola - Sidermec
98.
Robbie MCEWEN
Farm Frites
99.
Ján SVORADA
Lampre - Daikin 12'18"
100.
Félix Rafael CÁRDENAS RAVALO
Kelme - Costa Blanca
101.
Daniel SCHNIDER
Francaise des Jeux
102.
Michel LAFIS
Farm Frites
103.
Matthew STEPHENS
Linda McCartney Racing Team
104.
Enrico CASSANI
Team Polti 12'53"
105.
Ivan QUARANTA
Mobilvetta - Rossin 18'58"
106.
Mario CIPOLLINI
Saeco - Valli & Valli
107.
Justin SPINELLI
Farm Frites
108.
Alessio GIRELLI
Aguardiente Néctar - Selle Italia
109.
Andris NAUDUŽS
Aguardiente Néctar - Selle Italia
110.
Ludo DIERCKXSSENS
Lampre - Daikin
111.
Luca CEI
Panaria - Gaerne
112.
Matthé PRONK
Rabobank
113.
Simone BERTOLETTI
Lampre - Daikin
114.
Biagio CONTE
Saeco - Valli & Valli
115.
Maurizio DE PASQUALE
Linda McCartney Racing Team
116.
Leonardo SCARSELLI
Aguardiente Néctar - Selle Italia
117.
Jean Michel TESSIER
Francaise des Jeux
118.
Alessandro PETACCHI
Fassa Bortolo
119.
Enrico DEGANO
Panaria - Gaerne
120.
Bradley MCGEE
Francaise des Jeux
121.
Jimmy CASPER
Francaise des Jeux
122.
Yauheni SENIUSHKIN
Panaria - Gaerne
123.
Antonio VARRIALE
Panaria - Gaerne
124.
Sergio BARBERO
Lampre - Daikin
125.
Marcel DUIJN
Rabobank
126.
Graziano RECINELLA
Mobilvetta - Rossin
127.
Mauro GEROSA
Amica Chips - Tacconi Sport
128.
Diego FERRARI
Amica Chips - Tacconi Sport
129.
Aart VIERHOUTEN
Rabobank
130.
Giuseppe PALUMBO
Amica Chips - Tacconi Sport
131.
Alessio GALLETTI
Saeco - Valli & Valli
132.
Marco ZANOTTI
Liquigas - Pata
133.
Miquel VAN KESSEL
Farm Frites
134.
Jeroen BLIJLEVENS
Team Polti
135.
Martin VAN STEEN
Farm Frites
136.
Gianpaolo MONDINI
Cantina Tollo - Regain
137.
Giuseppe CALCATERRA
Saeco - Valli & Valli
138.
Moreno DI BIASE
Cantina Tollo - Regain
139.
Marco MILESI
Vini Caldirola - Sidermec
140.
Steven DE JONGH
Rabobank
141.
Daniele CONTRINI
Liquigas - Pata
142.
Pieter VRIES
Farm Frites
143.
Domenico ROMANO
Panaria - Gaerne
144.
Ermanno BRIGNOLI
Mercatone Uno - Albacom
145.
Luis Orán CASTAÑEDA RAMOS
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
146.
Giuliano FIGUERAS
Mapei - Quick Step
147.
Filippo SIMEONI
Amica Chips - Tacconi Sport
148.
Dario PIERI
Saeco - Valli & Valli
149.
Guido TRENTI
Cantina Tollo - Regain
150.
Milan KADLEC
Mobilvetta - Rossin
151.
Elio AGGIANO
Vitalicio Seguros - Grupo Generali
152.
Ángel VICIOSO ARCOS
Kelme - Costa Blanca
153.
Andrea FERRIGATO
Fassa Bortolo
154.
Maximilian SCIANDRI
Linda McCartney Racing Team
155.
Cândido BARBOSA
Banesto
156.
Wim VANSEVENANT
Farm Frites
157.
Denis ZANETTE
Liquigas - Pata
158.
Silvio MARTINELLO
Team Polti
159.
David MCKENZIE
Linda McCartney Racing Team
160.
Koos MOERENHOUT
Farm Frites
161.
Tayeb BRAIKIA
Linda McCartney Racing Team
162.
Mario SCIREA
Saeco - Valli & Valli
163.
Erik DEKKER
Rabobank
164.
Alessandro SPEZIALETTI
Liquigas - Pata
165.
Simone BORGHERESI
Mercatone Uno - Albacom
166.
Fabiano FONTANELLI
Mercatone Uno - Albacom
167.
Karsten KROON
Rabobank
168.
Coen BOERMAN
Rabobank
169.
Bart VOSKAMP
Team Polti
170.
Pietro CAUCCHIOLI
Amica Chips - Tacconi Sport 25'39"
171.
Ciaran POWER
Linda McCartney Racing Team 27'38"
172.
Björnar VESTÖL
Linda McCartney Racing Team
GC Leader

Stage information

Start, finish: Stage 5. Matera - Peschici

Distance: 221 km

Date: 18 May 2000