Setmana Catalana 2000  |  General classification    

37th edition

General classification

20 March 2000 - 24 March 2000

Rider Team Time
1.
Laurent JALABERT
O.N.C.E. - Deutsche Bank 17h27'15"
2.
Javier PASCUAL RODRÍGUEZ
Kelme - Costa Blanca 25"
3.
Giuseppe DI GRANDE
Festina - Lotus 26"
4.
Gabriele COLOMBO
Cantina Tollo - Regain 30"
5.
Andreas KLÖDEN
Team Deutsche Telekom 32"
6.
Santiago BLANCO GIL
Vitalicio Seguros - Grupo Generali 33"
7.
Axel MERCKX
Mapei - Quick Step 40"
8.
Aitor GARMENDIA
Banesto 42"
9.
David CAÑADA GRACIA
O.N.C.E. - Deutsche Bank 50"
10.
Javier PASCUAL LLORENTE
Kelme - Costa Blanca 53"
11.
Grischa NIERMANN
Rabobank 01'01"
12.
Juan Carlos VICARIO BARBERA
Vitalicio Seguros - Grupo Generali 01'05"
13.
Igor GONZÁLEZ DE GALDEANO
Vitalicio Seguros - Grupo Generali 01'06"
14.
Iñigo CUESTA
O.N.C.E. - Deutsche Bank 01'12"
15.
Bingen FERNANDEZ BUSTINZA
Euskaltel - Euskadi 01'15"
16.
Beat ZBERG
Rabobank 01'17"
17.
Mikel ZARRABEITIA
O.N.C.E. - Deutsche Bank 01'19"
18.
Jörg JAKSCHE
Team Deutsche Telekom 01'28"
19.
Jaime Javier HERNÁNDEZ BERTRAN
Festina - Lotus 01'32"
20.
Felix GARCIA CASAS
Festina - Lotus 01'35"
21.
Ruggero MARZOLI
Cantina Tollo - Regain 01'37"
22.
Juan Miguel MERCADO MARTÍN
Vitalicio Seguros - Grupo Generali 01'41"
23.
Txema DEL OLMO
Euskaltel - Euskadi 01'44"
24.
Manuel BELTRÁN MARTÍNEZ
Mapei - Quick Step 01'46"
25.
Massimo GIUNTI
Cantina Tollo - Regain 01'59"
26.
Oscar MASON
Mercatone Uno - Albacom 02'04"
27.
Peter LUTTENBERGER
O.N.C.E. - Deutsche Bank 02'37"
28.
Pavel TONKOV
Mapei - Quick Step 03'16"
29.
Hernán Darío MUÑOZ GIRALDO
Relax - Fuenlabrada 03'20"
30.
Óscar Miguel SEVILLA RIVERA
Kelme - Costa Blanca 03'55"
31.
Niki AEBERSOLD
Rabobank 04'12"
32.
Christian VAN DE VELDE
US Postal Service 04'35"
33.
Roberto SGAMBELLURI
Cantina Tollo - Regain 05'12"
34.
Orlando RODRIGUES
Banesto 05'35"
35.
Manuel FERNANDEZ GINES
Mapei - Quick Step 06'04"
36.
Udo BÖLTS
Team Deutsche Telekom 06'11"
37.
Erik ZABEL
Team Deutsche Telekom 07'58"
38.
Angel CASTRESANA DEL VAL
Euskaltel - Euskadi 08'54"
39.
Igor ASTARLOA ASKASIBAR
Mercatone Uno - Albacom 10'45"
40.
Filippo BALDO
Mobilvetta - Rossin 14'14"
41.
Miguel Ángel MARTÍN PERDIGUERO
Vitalicio Seguros - Grupo Generali 14'53"
42.
Stefano GARZELLI
Mercatone Uno - Albacom 16'03"
43.
Georg TOTSCHNIG
Team Deutsche Telekom 18'06"
44.
Oscar POZZI
Amica Chips - Tacconi Sport 18'39"
45.
Unai ETXEBARRIA
Euskaltel - Euskadi 18'49"
46.
Stive VERMAUT
US Postal Service 20'02"
47.
Pietro CAUCCHIOLI
Amica Chips - Tacconi Sport 21'49"
48.
Alberto LÓPEZ DE MUNAIN
Euskaltel - Euskadi 24'01"
49.
Marco VERGNANI
Cantina Tollo - Regain 26'00"
50.
Ludovic TURPIN
Ag2r - Décathlon 26'03"
51.
Lance ARMSTRONG
US Postal Service 26'54"
52.
Ruslan IVANOV
Amica Chips - Tacconi Sport 27'03"
53.
Juan Antonio FLECHA GIANNONI
Relax - Fuenlabrada 27'47"
54.
Jesper SKIBBY
Memory Card - Jack & Jones 28'28"
55.
David CLINGER
Festina - Lotus 28'57"
56.
Francisco Javier CEREZO PERALES
Vitalicio Seguros - Grupo Generali 29'45"
57.
Steven KLEYNEN
Farm Frites 30'05"
58.
William Chann MCRAE
Mapei - Quick Step 30'24"
59.
Daniële DE PAOLI
Mercatone Uno - Albacom 30'58"
60.
Pedro HORRILLO MUÑOZ
Vitalicio Seguros - Grupo Generali 32'24"
61.
Francisco LEON
Kelme - Costa Blanca 33'19"
62.
Gines SALMERON
Jazztel - Costa de Almeria 34'05"
63.
Nacor BURGOS ROJO
Relax - Fuenlabrada 34'42"
64.
Marc LOTZ
Rabobank 34'50"
65.
Eduardo HERNANDEZ BAILO
Relax - Fuenlabrada 35'32"
66.
Miguel Ángel PEÑA CÁCERES
O.N.C.E. - Deutsche Bank 37'22"
67.
Davide BRAMATI
Mapei - Quick Step 38'18"
68.
Serguei SMETANINE
Sport Lisboa e Benfica 38'32"
69.
Rafael DÍAZ JUSTO
O.N.C.E. - Deutsche Bank 39'16"
70.
Eleuterio ANGUITA
Jazztel - Costa de Almeria 39'42"
71.
Jamie BURROW
US Postal Service 39'49"
72.
Cesar GARCIA CALVO
Relax - Fuenlabrada 40'03"
73.
Pieter VRIES
Farm Frites 40'26"
74.
Vitaly KOKORINE
Amica Chips - Tacconi Sport 40'31"
75.
Marcos Antonio SERRANO
O.N.C.E. - Deutsche Bank 40'57"
76.
Devis MIORIN
Mobilvetta - Rossin 41'57"
77.
Christophe AGNOLUTTO
Ag2r - Décathlon 42'04"
78.
David NAVAS CHICA
Banesto 43'46"
79.
José Enrique GUTIÉRREZ CATALUÑA
Kelme - Costa Blanca 44'01"
80.
Martin VAN STEEN
Farm Frites 44'25"
81.
Jose Javier GOMEZ GOZALO
Kelme - Costa Blanca 44'31"
82.
Aart VIERHOUTEN
Rabobank 46'29"
83.
Marcel DUIJN
Rabobank 46'30"
84.
José Luis ARRIETA LUJAMBIO
Banesto 46'37"
85.
Addy ENGELS
Rabobank 46'38"
86.
Julian DEAN
US Postal Service 47'21"
87.
Carlos Ramon GOLBANO
Jazztel - Costa de Almeria 47'48"
88.
Tyler HAMILTON
US Postal Service 47'54"
89.
Joona LAUKKA
Sport Lisboa e Benfica 48'13"
90.
Aitor SILLONIZ
Euskaltel - Euskadi 48'42"
91.
Lauri AUS
Ag2r - Décathlon 48'49"
92.
Emanuele NEGRINI
Cantina Tollo - Regain 50'04"
93.
Glenn MAGNUSSON
Farm Frites 50'14"
94.
Timothy JONES
Mobilvetta - Rossin 50'47"
95.
Miquel ALZAMORA
Amica Chips - Tacconi Sport 51'16"
96.
Laurent ESTADIEU
Ag2r - Décathlon 51'30"
97.
David DELRIEU
Ag2r - Décathlon 52'13"
98.
Nicolay Bo LARSEN
Memory Card - Jack & Jones 52'27"
99.
Massimo CIGANA
Mercatone Uno - Albacom 52'39"
100.
Ernesto MANCHÓN SÁNCHEZ
Jazztel - Costa de Almeria 53'06"
101.
Jaan KIRSIPUU
Ag2r - Décathlon 53'22"
102.
David GARCIA MARQUINA
Jazztel - Costa de Almeria 53'43"
103.
José María JIMÉNEZ SASTRE
Banesto
104.
Alain TURICCHIA
Amica Chips - Tacconi Sport 53'49"
105.
Milan KADLEC
Mobilvetta - Rossin 53'52"
106.
Diego Luis PRIOR
Jazztel - Costa de Almeria 54'10"
107.
Jacob Moe RASMUSSEN
Memory Card - Jack & Jones 54'38"
108.
Allan JOHANSEN
Memory Card - Jack & Jones 55'35"
109.
Daniel BAYÉS
Sport Lisboa e Benfica 56'25"
110.
Innar MANDOJA
Ag2r - Décathlon 56'51"
111.
Mauro GEROSA
Amica Chips - Tacconi Sport 57'03"
112.
Óscar LÓPEZ URIARTE
Sport Lisboa e Benfica 57'28"
113.
Quintino Da Silva RODRIGUES
Sport Lisboa e Benfica 59'31"
114.
Gerben LÖWIK
Farm Frites 1h00'13"
115.
Jonathan HALL
Festina - Lotus 1h00'36"
116.
Evgueni BERZIN
Mobilvetta - Rossin 1h00'49"
117.
Ivan QUARANTA
Mobilvetta - Rossin 1h00'57"
118.
Giuseppe DI FRESCO
Sport Lisboa e Benfica 1h01'30"
119.
Mikael Holst KYNEB
Memory Card - Jack & Jones 1h01'43"