Tour de Suisse 2000  |  Stage 2. Uster - Rheinfelden   

64th edition

197 km, 14 June 2000

Rider Team Time
1.
Fred RODRIGUEZ
Mapei - Quick Step 4h30'36"
2.
Sven TEUTENBERG
Team Gerolsteiner
3.
Markus ZBERG
Rabobank
4.
René HASELBACHER
Team Gerolsteiner
5.
Stefan RÜTIMANN
Vini Caldirola - Sidermec
6.
Juan Manuel GÁRATE
Lampre - Daikin
7.
Jean-Patrick NAZON
La Francaise des Jeux
8.
Christian HEULE
Post Swiss Team
9.
Jan BRATKOWSKI
Team Coast
10.
Robert HUNTER
Lampre - Daikin
11.
Wilfried PEETERS
Mapei - Quick Step
12.
Peter WROLICH
Team Gerolsteiner
13.
Wladimir BELLI
Fassa Bortolo
14.
Michele BARTOLI
Mapei - Quick Step
15.
Stefano ZANINI
Mapei - Quick Step
16.
Steffen WESEMANN
Team Deutsche Telekom
17.
Massimiliano LELLI
Cofidis 00'03"
18.
Armin MEIER
Saeco - Valli & Valli
19.
Laurent DUFAUX
Saeco - Valli & Valli
20.
Mario AERTS
Lotto - Adecco
21.
Andrei TCHMIL
Lotto - Adecco
22.
Niki AEBERSOLD
Rabobank
23.
Jérôme DELBOVE
Phonak
24.
Jens HEPPNER
Team Deutsche Telekom
25.
Eddy MAZZOLENI
Team Polti
26.
Andrei TETERYUK
Liquigas - Pata
27.
Christian POOS
Post Swiss Team
28.
Matthias BUXHOFER
Phonak
29.
Leonardo GIORDANI
Fassa Bortolo
30.
Gorazd ŠTANGELJ
Liquigas - Pata
31.
Jan ULLRICH
Team Deutsche Telekom
32.
Stefano GARZELLI
Mercatone Uno - Albacom
33.
Oskar CAMENZIND
Lampre - Daikin
34.
Mauro GIANETTI
Vini Caldirola - Sidermec 00'07"
35.
Frank HØJ
La Francaise des Jeux
36.
Daniele NARDELLO
Mapei - Quick Step
37.
Rolf SØRENSEN
Rabobank
38.
Fabio SACCHI
Team Polti
39.
Fausto DOTTI
Liquigas - Pata
40.
Rolf ALDAG
Team Deutsche Telekom
41.
Michael BOOGERD
Rabobank
42.
Richard VIRENQUE
Team Polti
43.
Thomas MÜHLBACHER
Team Gerolsteiner
44.
Massimiliano MORI
Saeco - Valli & Valli
45.
Gordon FRASER
Mercury Cycling Team - Mannheim Auctions
46.
Tobias STEINHAUSER
Team Gerolsteiner
47.
Serge BAGUET
Lotto - Adecco
48.
Bruno BOSCARDIN
Post Swiss Team
49.
Sven MONTGOMERY
La Francaise des Jeux
50.
Chris PEERS
Cofidis
51.
Gilberto SIMONI
Lampre - Daikin
52.
Raivis BELOHVOŠČIKS
Lampre - Daikin
53.
Grischa NIERMANN
Rabobank
54.
Igor ASTARLOA ASKASIBAR
Mercatone Uno - Albacom
55.
Floyd LANDIS
Mercury Cycling Team - Mannheim Auctions
56.
Matteo TOSATTO
Fassa Bortolo
57.
Rossano BRASI
Team Polti
58.
Roland MEIER
Cofidis
59.
Udo BÖLTS
Team Deutsche Telekom
60.
Oscar MASON
Mercatone Uno - Albacom
61.
Mariano PICCOLI
Lampre - Daikin
62.
Christian CHARRIERE
Phonak
63.
Alexandre VINOKOUROV
Team Deutsche Telekom
64.
Marc WAUTERS
Rabobank
65.
Kirk WILLETT
Mercury Cycling Team - Mannheim Auctions
66.
Daniel SCHNIDER
La Francaise des Jeux
67.
Pierre BOURQUENOUD
Phonak
68.
Stefano CATTAI
Liquigas - Pata
69.
Daniele CONTRINI
Liquigas - Pata
70.
Jean Michel TESSIER
La Francaise des Jeux
71.
Volodymir GUSTOV
Fassa Bortolo
72.
Mauro ZANETTI
Vini Caldirola - Sidermec
73.
Tadej VALJAVEC
Fassa Bortolo
74.
Svein Gaute HØLESTØL
Team Gerolsteiner
75.
Maarten DEN BAKKER
Rabobank
76.
Stephan GOTTSCHLING
Post Swiss Team
77.
Peter WUYTS
Lotto - Adecco
78.
Paolo TIRALONGO
Fassa Bortolo
79.
Marc LOTZ
Rabobank
80.
Dominique PERRAS
Phonak
81.
Pietro ZUCCONI
Vini Caldirola - Sidermec
82.
Igor PUGACI
Saeco - Valli & Valli
83.
Lukas ZUMSTEG
Phonak
84.
Alberto ELLI
Team Deutsche Telekom
85.
Francesco CASAGRANDE
Vini Caldirola - Sidermec
86.
Dirk MÜLLER
Post Swiss Team
87.
Dario FRIGO
Fassa Bortolo
88.
Johan MUSEEUW
Mapei - Quick Step
89.
Jacky DURAND
Lotto - Adecco
90.
Pascal HERVÉ
Team Polti
91.
Massimo DONATI
Vini Caldirola - Sidermec
92.
Daniële DE PAOLI
Mercatone Uno - Albacom
93.
Peter FARAZIJN
Cofidis
94.
Rene STADELMANN
Phonak
95.
Christophe MENGIN
La Francaise des Jeux
96.
Marco FINCATO
Fassa Bortolo
97.
Giuseppe GUERINI
Team Deutsche Telekom
98.
Nico MATTAN
Cofidis
99.
Pierre ACKERMANN
Post Swiss Team
100.
Daniel ATIENZA
Saeco - Valli & Valli
101.
Salvatore COMMESSO
Saeco - Valli & Valli
102.
Valentino CHINA
Saeco - Valli & Valli
103.
Marcel STRAUSS
Post Swiss Team
104.
Patrick CALCAGNI
Vini Caldirola - Sidermec
105.
David TANI
Mapei - Quick Step
106.
Torsten SCHMIDT
Team Gerolsteiner
107.
Stéphane GOUBERT
Team Polti
108.
Rafael MATEOS PEREZ
Team Polti
109.
Marco DELLA VEDOVA
Lampre - Daikin
110.
Francesco SECCHIARI
Saeco - Valli & Valli
111.
Steve ZAMPIERI
Mercury Cycling Team - Mannheim Auctions 00'25"
112.
Massimo PODENZANA
Mercatone Uno - Albacom 00'39"
113.
Frank VANDENBROUCKE
Cofidis 00'45"
114.
Henk VOGELS
Mercury Cycling Team - Mannheim Auctions 01'13"
115.
Tom STEELS
Mapei - Quick Step 01'31"
116.
Chris HORNER
Mercury Cycling Team - Mannheim Auctions 01'36"
117.
Massimo CIGANA
Mercatone Uno - Albacom 02'48"
118.
Koen BEECKMAN
Lotto - Adecco 04'09"
119.
Fabio MARCHESIN
Liquigas - Pata
120.
Jochen SUMMER
Phonak 06'22"
121.
Thierry MARICHAL
Lotto - Adecco
122.
Jamie DREW
Mercury Cycling Team - Mannheim Auctions
123.
Ellis RASTELLI
Liquigas - Pata 07'31"
124.
Yvon LEDANOIS
La Francaise des Jeux 07'39"
125.
Arnaud PRÉTOT
Cofidis
126.
Christian SIDLER
Post Swiss Team 07'40"
127.
Simone BERTOLETTI
Lampre - Daikin
128.
Mirco MARINI
Liquigas - Pata
129.
Michael RICH
Team Gerolsteiner
130.
Fabrizio GUIDI
La Francaise des Jeux
131.
Mirko CREPALDI
Team Polti 11'05"
132.
Marco ARTUNGHI
Mercatone Uno - Albacom
133.
Gianmario ORTENZI
Mercatone Uno - Albacom
134.
Philippe GAUMONT
Cofidis

Stage information

Start, finish: Stage 2. Uster - Rheinfelden

Distance: 197 km

Date: 14 June 2000