Tour de France 2001  |  Prologue. Dunkerque I.T.T.   

88th edition

8 km, 7 July 2001

Rider Team Time
1.
Christophe MOREAU
Festina - Lotus 09'20"
2.
Igor GONZÁLEZ DE GALDEANO
O.N.C.E. - Eroski 03"
3.
Lance ARMSTRONG
US Postal Service 04"
4.
Jan ULLRICH
Team Deutsche Telekom 07"
5.
Florent BRARD
Festina - Lotus
6.
Santiago BOTERO ECHEVERRY
Kelme - Costa Blanca 10"
7.
Joseba BELOKI DORRONSORO
O.N.C.E. - Eroski 13"
8.
Stuart O'GRADY
Crédit Agricole
9.
Carlos SASTRE CANDIL
O.N.C.E. - Eroski 14"
10.
Toni TAULER
Kelme - Costa Blanca
11.
Jaan KIRSIPUU
Ag2r - Décathlon 15"
12.
Bradley MCGEE
La Francaise des Jeux
13.
Marc WAUTERS
Rabobank
14.
José Enrique GUTIÉRREZ CATALUÑA
Kelme - Costa Blanca 16"
15.
Didier ROUS
Bonjour
16.
Laurent BROCHARD
Jean Delatour
17.
Angel Luis CASERO MORENO
Festina - Lotus
18.
Steffen KJÆRGAARD
US Postal Service
19.
Thor HUSHOVD
Crédit Agricole 17"
20.
Viatcheslav EKIMOV
US Postal Service
21.
Santos GONZALEZ CAPILLA
O.N.C.E. - Eroski
22.
Jörg JAKSCHE
O.N.C.E. - Eroski 18"
23.
George HINCAPIE
US Postal Service 19"
24.
Andreas KLÖDEN
Team Deutsche Telekom
25.
Victor Hugo PEÑA GRISALES
US Postal Service 21"
26.
Michele BARTOLI
Mapei - Quick Step 22"
27.
Tomasz BROŻYNA
iBanesto.com
28.
Laurent JALABERT
Team CSC - Tiscali
29.
Jacky DURAND
La Francaise des Jeux 23"
30.
Rik VERBRUGGHE
Lotto - Adecco
31.
Aitor GONZÁLEZ JIMÉNEZ
Kelme - Costa Blanca
32.
Rubens BERTOGLIATI
Lampre - Daikin 24"
33.
Marco PINOTTI
Lampre - Daikin
34.
Servais KNAVEN
Domo - Farm Frites - Latexco
35.
Daniele NARDELLO
Mapei - Quick Step
36.
Jonathan VAUGHTERS
Crédit Agricole
37.
Nico MATTAN
Cofidis 25"
38.
Eddy SEIGNEUR
Jean Delatour
39.
Stéphane HEULOT
BigMat - Auber 93
40.
Jens VOIGT
Crédit Agricole 26"
41.
José Iván GUTIÉRREZ PALACIOS
O.N.C.E. - Eroski
42.
Stephane BERGES
Ag2r - Décathlon
43.
Bobby JULICH
Crédit Agricole
44.
Javier PASCUAL LLORENTE
Kelme - Costa Blanca
45.
Tyler HAMILTON
US Postal Service
46.
Alvaro GONZALEZ DE GALDEANO
O.N.C.E. - Eroski
47.
Matteo TOSATTO
Fassa Bortolo 27"
48.
Anthony MORIN
Crédit Agricole
49.
Grischa NIERMANN
Rabobank
50.
Patrice HALGAND
Jean Delatour
51.
Bram DE GROOT
Rabobank 28"
52.
Raivis BELOHVOŠČIKS
Lampre - Daikin
53.
Ludo DIERCKXSSENS
Lampre - Daikin
54.
Alexei SIVAKOV
BigMat - Auber 93 29"
55.
Marcos Antonio SERRANO
O.N.C.E. - Eroski
56.
Nicolas VOGONDY
La Francaise des Jeux
57.
Sylvain CHAVANEL
Bonjour 30"
58.
Iñigo CUESTA
Cofidis
59.
Javier PASCUAL RODRÍGUEZ
iBanesto.com
60.
Massimiliano LELLI
Cofidis 31"
61.
Christian VAN DE VELDE
US Postal Service
62.
Stefano GARZELLI
Mapei - Quick Step
63.
Gilles MAIGNAN
Ag2r - Décathlon 32"
64.
Francisco MANCEBO
iBanesto.com
65.
Erik DEKKER
Rabobank
66.
Unai ETXEBARRIA
Euskaltel - Euskadi
67.
Alexandre VINOKOUROV
Team Deutsche Telekom
68.
Robert HUNTER
Lampre - Daikin
69.
Christophe CAPELLE
BigMat - Auber 93
70.
Luis PÉREZ RODRÍGUEZ
Festina - Lotus 33"
71.
Nicolas JALABERT
Team CSC - Tiscali
72.
Sergei IVANOV
Fassa Bortolo
73.
Christophe AGNOLUTTO
Ag2r - Décathlon 34"
74.
Jon ODRIOZOLA MUGARZA
iBanesto.com
75.
Christopher JENNER
Crédit Agricole 35"
76.
Steffen WESEMANN
Team Deutsche Telekom
77.
Wladimir BELLI
Fassa Bortolo 36"
78.
Romāns VAINŠTEINS
Domo - Farm Frites - Latexco
79.
Christophe ORIOL
Jean Delatour
80.
Franck BOUYER
Bonjour
81.
Andrei KIVILEV
Cofidis
82.
Emmanuel MAGNIEN
La Francaise des Jeux 37"
83.
Felix GARCIA CASAS
Festina - Lotus
84.
Guido TRENTIN
Cofidis
85.
Michael BOOGERD
Rabobank
86.
Alessandro PETACCHI
Fassa Bortolo
87.
Mario AERTS
Lotto - Adecco 38"
88.
Óscar Miguel SEVILLA RIVERA
Kelme - Costa Blanca
89.
Daniel SCHNIDER
La Francaise des Jeux 39"
90.
Michaël BLAUDZUN
Team CSC - Tiscali
91.
David MONCOUTIÉ
Cofidis
92.
Jakob Storm PIIL
Team CSC - Tiscali
93.
Max VAN HEESWIJK
Domo - Farm Frites - Latexco
94.
Gilles BOUVARD
Jean Delatour
95.
Mikel PRADERA RODRÍGUEZ
O.N.C.E. - Eroski
96.
Haimar ZUBELDIA AGIRRE
Euskaltel - Euskadi 40"
97.
Kurt VAN DE WOUWER
Lotto - Adecco
98.
Geert VERHEYEN
Rabobank
99.
Sven TEUTENBERG
Festina - Lotus
100.
Piotr WADECKI
Domo - Farm Frites - Latexco
101.
Guennadi MIKHAILOV
Lotto - Adecco
102.
Maarten DEN BAKKER
Rabobank
103.
Stefano ZANINI
Mapei - Quick Step
104.
Pascal CHANTEUR
Festina - Lotus
105.
Paolo BETTINI
Mapei - Quick Step 41"
106.
Fabio BALDATO
Fassa Bortolo
107.
Pascal LINO
Festina - Lotus 42"
108.
Benoît SALMON
Ag2r - Décathlon
109.
Fred RODRIGUEZ
Domo - Farm Frites - Latexco
110.
David MILLAR
Cofidis
111.
Rolf SØRENSEN
Team CSC - Tiscali
112.
Steven DE JONGH
Rabobank
113.
Enrico CASSANI
Domo - Farm Frites - Latexco 43"
114.
Sven MONTGOMERY
La Francaise des Jeux
115.
Walter BÉNÉTEAU
Bonjour
116.
Roberto LAISEKA
Euskaltel - Euskadi 44"
117.
Paul VAN HYFTE
Lotto - Adecco
118.
Jens HEPPNER
Team Deutsche Telekom
119.
Jose Vicente GARCIA ACOSTA
iBanesto.com
120.
Francesco CASAGRANDE
Fassa Bortolo 45"
121.
Roberto HERAS HERNÁNDEZ
US Postal Service
122.
Erik ZABEL
Team Deutsche Telekom 46"
123.
Marc LOTZ
Rabobank
124.
Christophe MENGIN
La Francaise des Jeux
125.
Franck RÉNIER
Bonjour
126.
Santiago BLANCO GIL
iBanesto.com
127.
José Luis RUBIERA
US Postal Service
128.
Jérôme BERNARD
Jean Delatour
129.
Nicki SØRENSEN
Team CSC - Tiscali
130.
Thierry GOUVENOU
BigMat - Auber 93 47"
131.
Félix Rafael CÁRDENAS RAVALO
Kelme - Costa Blanca 48"
132.
José Angel VIDAL
Kelme - Costa Blanca
133.
Eladio JIMÉNEZ SANCHEZ
iBanesto.com
134.
Johan MUSEEUW
Domo - Farm Frites - Latexco
135.
Iker FLORES GALARZA
Euskaltel - Euskadi
136.
Sébastien TALABARDON
BigMat - Auber 93 49"
137.
Arnaud PRÉTOT
Festina - Lotus
138.
Sébastien HINAULT
Crédit Agricole
139.
Jean-Cyril ROBIN
Bonjour 50"
140.
David ETXEBARRIA ALKORTA
Euskaltel - Euskadi
141.
Kevin LIVINGSTON
Team Deutsche Telekom
142.
Christophe RINERO
Cofidis
143.
Marco SERPELLINI
Lampre - Daikin 51"
144.
Alexandre BOTCHAROV
Ag2r - Décathlon
145.
Alberto LÓPEZ DE MUNAIN
Euskaltel - Euskadi
146.
Frédéric GUESDON
La Francaise des Jeux
147.
Serge BAGUET
Lotto - Adecco
148.
Tom STEELS
Mapei - Quick Step
149.
Axel MERCKX
Domo - Farm Frites - Latexco
150.
Íñigo CHAURREAU
Euskaltel - Euskadi 52"
151.
François SIMON
Bonjour
152.
Denis MENCHOV
iBanesto.com
153.
Udo BÖLTS
Team Deutsche Telekom 53"
154.
Angel CASTRESANA DEL VAL
Euskaltel - Euskadi
155.
Ján SVORADA
Lampre - Daikin
156.
Ivan BASSO
Fassa Bortolo
157.
Marco MILESI
Domo - Farm Frites - Latexco 54"
158.
Txema DEL OLMO
Euskaltel - Euskadi
159.
Laurent ROUX
Jean Delatour
160.
Johan VERSTREPEN
Lampre - Daikin 56"
161.
Stéphane GOUBERT
Jean Delatour 57"
162.
Jimmy CASPER
La Francaise des Jeux
163.
Paolo FORNACIARI
Mapei - Quick Step
164.
Sebastien DEMARBAIX
Ag2r - Décathlon
165.
Ludovic TURPIN
Ag2r - Décathlon
166.
Olivier TRASTOUR
Jean Delatour
167.
Nicolay Bo LARSEN
Team CSC - Tiscali
168.
Giuseppe GUERINI
Team Deutsche Telekom 58"
169.
Daniel ATIENZA
Cofidis
170.
Laurent DESBIENS
Kelme - Costa Blanca
171.
Ludovic AUGER
BigMat - Auber 93
172.
Stive VERMAUT
Lotto - Adecco 59"
173.
Matteo FRUTTI
Lampre - Daikin 01'01"
174.
Loic LAMOULLER
BigMat - Auber 93
175.
Ludovic CAPELLE
Ag2r - Décathlon 01'02"
176.
Xavier JAN
BigMat - Auber 93
177.
Oscar POZZI
Fassa Bortolo
178.
Nicola LODA
Fassa Bortolo
179.
Marcelino GARCIA ALONSO
Team CSC - Tiscali
180.
Frédéric BESSY
Crédit Agricole 01'03"
181.
Francisco Javier CEREZO PERALES
Team CSC - Tiscali
182.
Davide BRAMATI
Mapei - Quick Step 01'06"
183.
Damien NAZON
Bonjour 01'09"
184.
Leonardo PIEPOLI
iBanesto.com 01'12"
185.
Bart LEYSEN
Mapei - Quick Step 01'13"
186.
Olivier PERRAUDEAU
Bonjour 01'17"
187.
Guillaume AUGER
BigMat - Auber 93 01'18"
188.
Jeroen BLIJLEVENS
Lotto - Adecco 01'31"
189.
Fabien DE WAELE
Lotto - Adecco 01'56"

Stage information

Start, finish: Prologue. Dunkerque I.T.T.

Race Type: Prologue

Distance: 8 km

Date: 7 July 2001