Route du Sud 2001  |  General classification    

25th edition

General classification

23 June 2001 - 26 June 2001

Rider Team Time
1.
Andrei KIVILEV
Cofidis 16h37'02"
2.
Jens VOIGT
Crédit Agricole 01'14"
3.
Raimondas RUMŠAS
Fassa Bortolo 01'56"
4.
Francesco CASAGRANDE
Fassa Bortolo 03'30"
5.
Francisco MANCEBO
iBanesto.com 04'38"
6.
Laurent ROUX
Jean Delatour 04'47"
7.
Denis MENCHOV
iBanesto.com 05'22"
8.
Tomasz BROŻYNA
iBanesto.com 06'15"
9.
Íñigo CHAURREAU
Euskaltel - Euskadi 06'31"
10.
Sandy CASAR
La Francaise des Jeux 07'06"
11.
Xavier JAN
BigMat - Auber 93 07'58"
12.
David MONCOUTIÉ
Cofidis 08'21"
13.
Christophe RINERO
Cofidis 08'25"
14.
Alexandre BOTCHAROV
Ag2r - Décathlon 08'28"
15.
Sylvain CHAVANEL
Bonjour 09'34"
16.
Txema DEL OLMO
Euskaltel - Euskadi 10'34"
17.
Christophe AGNOLUTTO
Ag2r - Décathlon 11'06"
18.
Nicola LODA
Fassa Bortolo 14'04"
19.
Candido BARBOSA
iBanesto.com 14'06"
20.
Mario AERTS
Lotto - Adecco 14'11"
21.
Massimiliano LELLI
Cofidis 14'44"
22.
Constantino ZABALLA GUTIÉRREZ
Kelme - Costa Blanca 15'39"
23.
Guido TRENTIN
Cofidis 15'44"
24.
Gilles BOUVARD
Jean Delatour 15'59"
25.
David ETXEBARRIA ALKORTA
Euskaltel - Euskadi 16'35"
26.
Bram DE GROOT
Rabobank 16'41"
27.
Benoît POILVET
Crédit Agricole 17'09"
28.
Jurgen VAN DE WALLE
Landbouwkrediet - Colnago 17'10"
29.
Juan José DE LOS ANGELES
Kelme - Costa Blanca 18'16"
30.
Serge BAGUET
Lotto - Adecco 18'34"
31.
Andrea PERON
Fassa Bortolo 19'15"
32.
Frédéric BESSY
Crédit Agricole 20'18"
33.
Dominique RAULT
BigMat - Auber 93 22'01"
34.
Igor FLORES
Euskaltel - Euskadi 22'06"
35.
Addy ENGELS
Rabobank 22'47"
36.
Niklas AXELSSON
Alessio 24'03"
37.
Michaël BLAUDZUN
Team CSC - Tiscali 24'17"
38.
Matthé PRONK
Rabobank 25'34"
39.
Ivan BASSO
Fassa Bortolo 26'40"
40.
Alexei SIVAKOV
BigMat - Auber 93 26'50"
41.
Franck BOUYER
Bonjour 29'10"
42.
Stéphane GOUBERT
Jean Delatour 29'44"
43.
Jakob Storm PIIL
Team CSC - Tiscali 30'53"
44.
Erik DEKKER
Rabobank 32'13"
45.
Matteo TOSATTO
Fassa Bortolo 34'50"
46.
Gorka ARRIZABALAGA
Euskaltel - Euskadi 35'31"
47.
Carlos DA CRUZ
Festina - Lotus 42'20"
48.
Lylian LEBRETON
BigMat - Auber 93 42'34"
49.
Arnaud PRÉTOT
Festina - Lotus 42'35"
50.
Plamen STOYANOV
Mercury - Viatel 44'02"
51.
Nicolas VOGONDY
La Francaise des Jeux 46'38"
52.
Olivier ASMAKER
Team CSC - Tiscali 46'46"
53.
Olivier PERRAUDEAU
Bonjour 48'20"
54.
Stéphane AUGÉ
Festina - Lotus 48'31"
55.
Raphael JEUNE
Team CSC - Tiscali 48'56"
56.
Julian USANO MARTINEZ
Kelme - Costa Blanca 49'59"
57.
Thierry GOUVENOU
BigMat - Auber 93 51'13"
58.
Stephane BERGES
Ag2r - Décathlon 51'36"
59.
Damien NAZON
Bonjour 51'44"
60.
Nicolas REYNAUD
Festina - Lotus 52'03"
61.
Mickael PICHON
Bonjour 52'21"
62.
Steven DE JONGH
Rabobank 52'27"
63.
Jose Javier GOMEZ GOZALO
Kelme - Costa Blanca 52'49"
64.
Leandro NAVARRETTE GUTIERREZ
Kelme - Costa Blanca 52'57"
65.
Karsten KROON
Rabobank 53'05"
66.
Nicolay Bo LARSEN
Team CSC - Tiscali 53'38"
67.
David MUNOZ BANON
Kelme - Costa Blanca 56'44"
68.
Jaan KIRSIPUU
Ag2r - Décathlon 1h03'23"
69.
Koen BEECKMAN
Team CSC - Tiscali 1h04'04"
70.
Aart VIERHOUTEN
Rabobank 1h14'04"