Giro d'Italia 2001  |  Stage 15. Sirmione - Salo I.T.T.   

84th edition

56 km, 3 June 2001

Rider Team Time
1.
Gilberto SIMONI
Lampre - Daikin 1h12'04"
2.
Abraham OLANO
O.N.C.E. - Eroski 47"
3.
Serhiy GONCHAR
Liquigas - Pata 01'03"
4.
José AZEVEDO
O.N.C.E. - Eroski 01'56"
5.
Marco VELO
Mercatone Uno - Stream TV - Bailetti 02'16"
6.
Andrea PERON
Fassa Bortolo 02'25"
7.
Rik VERBRUGGHE
Lotto - Adecco 03'11"
8.
Laurent DESBIENS
Kelme - Costa Blanca 03'15"
9.
Andrea NOÈ
Mapei - Quick Step 03'20"
10.
Unai OSA EIZAGUIRRE
iBanesto.com 03'37"
11.
Ief VERBRUGGHE
Lotto - Adecco 03'39"
12.
Pietro CAUCCHIOLI
Alessio 03'42"
13.
Ruslan IVANOV
Alessio 03'50"
14.
Stefano ZANINI
Mapei - Quick Step 03'53"
15.
Eddy SERRI
Alexia Alluminio 03'54"
16.
Marco VILLA
Alexia Alluminio 04'05"
17.
Danilo HONDO
Team Deutsche Telekom 04'06"
18.
Simone BORGHERESI
Mercatone Uno - Stream TV - Bailetti 04'09"
19.
Giuliano FIGUERAS
Panaria - Fiordo 04'16"
20.
Paolo SAVOLDELLI
Saeco 04'25"
21.
Marzio BRUSEGHIN
iBanesto.com 04'29"
22.
Antonio VARRIALE
Panaria - Fiordo 04'36"
23.
Peter LUTTENBERGER
Tacconi Sport - Vini Caldirola 04'38"
24.
Mirco MARINI
Liquigas - Pata 04'43"
25.
Fabio BALDATO
Fassa Bortolo 04'52"
26.
Roberto PETITO
Fassa Bortolo 04'58"
27.
Dario ANDRIOTTO
Alexia Alluminio 05'01"
28.
Hans DE CLERCQ
Lotto - Adecco 05'02"
29.
Ivan GOTTI
Alessio
30.
Davide BRAMATI
Mapei - Quick Step 05'09"
31.
Diego FERRARI
Tacconi Sport - Vini Caldirola 05'15"
32.
Massimo STRAZZER
Mobilvetta - Formaggi Trentini 05'18"
33.
Hernan BUENAHORA
Selle Italia - Pacific 05'20"
34.
Paolo BOSSONI
Tacconi Sport - Vini Caldirola 05'22"
35.
Fabio SACCHI
Saeco 05'32"
36.
Stefano CASAGRANDA
Alessio 05'37"
37.
Frédéric MAINGUENAUD
Bonjour 05'45"
38.
Michele COPPOLILLO
Panaria - Fiordo 05'47"
39.
Luca SCINTO
Mapei - Quick Step 05'54"
40.
Carlos Alberto CONTRERAS CANO
Selle Italia - Pacific 05'55"
41.
Cristian PEPOLI
Cantina Tollo - Acqua e Sapone 05'59"
42.
Endrio LEONI
Alessio 06'02"
43.
Andrej HAUPTMAN
Tacconi Sport - Vini Caldirola 06'10"
44.
Isidro NOZAL VEGA
O.N.C.E. - Eroski 06'12"
45.
Biagio CONTE
Saeco 06'19"
46.
Gianpaolo MONDINI
Mercatone Uno - Stream TV - Bailetti 06'22"
47.
Massimiliano MORI
Saeco 06'23"
48.
Alvaro GONZALEZ DE GALDEANO
O.N.C.E. - Eroski 06'25"
49.
Dmitri KONYCHEV
Fassa Bortolo
50.
Kurt VAN LANCKER
Lotto - Adecco 06'30"
51.
Juan Manuel GÁRATE
Lampre - Daikin 06'32"
52.
Marco PANTANI
Mercatone Uno - Stream TV - Bailetti 06'35"
53.
José Joaquím CASTELBLANCO ROMERO
Selle Italia - Pacific 06'37"
54.
Kai HUNDERTMARCK
Team Deutsche Telekom 06'42"
55.
Mauro ZANETTI
Alessio 06'44"
56.
Mauro GEROSA
Tacconi Sport - Vini Caldirola 06'52"
57.
Denis ZANETTE
Liquigas - Pata 06'55"
58.
Andrea BROGNARA
Alexia Alluminio 06'58"
59.
Martin HVASTIJA
Alessio 06'59"
60.
Pavel PADRNOS
Saeco 07'02"
61.
Pascal DERAMÉ
Bonjour 07'06"
62.
Jan ULLRICH
Team Deutsche Telekom 07'10"
63.
Matthias KESSLER
Team Deutsche Telekom 07'13"
64.
Alessandro CORTINOVIS
Team Colpack - Astro 07'16"
65.
David NAVAS CHICA
iBanesto.com 07'19"
66.
Vladimir DUMA
Panaria - Fiordo 07'25"
67.
Mario CIPOLLINI
Saeco 07'31"
68.
Michele GOBBI
Mobilvetta - Formaggi Trentini
69.
René ANDRLE
O.N.C.E. - Eroski 07'38"
70.
Leonardo SCARSELLI
Selle Italia - Pacific 07'40"
71.
Paolo FORNACIARI
Mapei - Quick Step 07'42"
72.
Kevin LIVINGSTON
Team Deutsche Telekom 07'45"
73.
Daniële DE PAOLI
Mercatone Uno - Stream TV - Bailetti 07'47"
74.
Oskar CAMENZIND
Lampre - Daikin 07'50"
75.
Giovanni LOMBARDI
Team Deutsche Telekom 07'51"
76.
Alberto ELLI
Team Deutsche Telekom 07'54"
77.
Ermanno BRIGNOLI
Mercatone Uno - Stream TV - Bailetti 07'56"
78.
Renzo MAZZOLENI
Team Colpack - Astro 07'59"
79.
Giuseppe DI GRANDE
Tacconi Sport - Vini Caldirola 08'00"
80.
Danilo DI LUCA
Cantina Tollo - Acqua e Sapone
81.
Ivan QUARANTA
Alexia Alluminio 08'03"
82.
Mario MANZONI
Alexia Alluminio
83.
Christophe BRANDT
Lotto - Adecco 08'18"
84.
Domenico ROMANO
Panaria - Fiordo 08'19"
85.
Marco ZANOTTI
Liquigas - Pata 08'21"
86.
Mario SCIREA
Saeco 08'22"
87.
Alberto ONGARATO
Mobilvetta - Formaggi Trentini
88.
Riccardo FORCONI
Mercatone Uno - Stream TV - Bailetti 08'30"
89.
Roberto CONTI
Cantina Tollo - Acqua e Sapone
90.
Julio Alberto PEREZ CUAPIO
Panaria - Fiordo 08'31"
91.
David LATASA
iBanesto.com
92.
Michele COLLEONI
Team Colpack - Astro 08'33"
93.
Jeroen BLIJLEVENS
Lotto - Adecco 08'35"
94.
Fortunato BALIANI
Selle Italia - Pacific 08'36"
95.
Matteo TOSATTO
Fassa Bortolo 08'38"
96.
Jon ODRIOZOLA MUGARZA
iBanesto.com
97.
Massimiliano GENTILI
Cantina Tollo - Acqua e Sapone
98.
Tadej VALJAVEC
Fassa Bortolo 08'39"
99.
Uroš MURN
Mobilvetta - Formaggi Trentini 08'50"
100.
Gianni FARESIN
Liquigas - Pata
101.
Mario AERTS
Lotto - Adecco 08'53"
102.
Domenico GUALDI
Mobilvetta - Formaggi Trentini 08'54"
103.
Matteo CARRARA
Team Colpack - Astro 08'57"
104.
Moreno DI BIASE
Mobilvetta - Formaggi Trentini 08'58"
105.
Joaquím LÓPEZ TORRELLÁ
Kelme - Costa Blanca 09'01"
106.
César SOLAUN
iBanesto.com 09'10"
107.
Stefano CATTAI
Liquigas - Pata 09'15"
108.
Ellis RASTELLI
Liquigas - Pata 09'31"
109.
José Luis ARRIETA LUJAMBIO
iBanesto.com 09'32"
110.
Daniel CLAVERO
Mercatone Uno - Stream TV - Bailetti 09'34"
111.
Davide CASAROTTO
Alessio 09'45"
112.
Guido TRENTI
Cantina Tollo - Acqua e Sapone 09'47"
113.
Ruggero BORGHI
Tacconi Sport - Vini Caldirola 09'51"
114.
Alexandr SHEFER
Alessio 09'54"
115.
Massimo CODOL
Lampre - Daikin 10'04"
116.
Thomas VOECKLER
Bonjour 10'06"
117.
Sergey YAKOVLEV
Cantina Tollo - Acqua e Sapone
118.
Maximilian SCIANDRI
Lampre - Daikin 10'07"
119.
Pablo LASTRAS GARCÍA
iBanesto.com 10'11"
120.
Jan HRUŠKA
O.N.C.E. - Eroski
121.
Rinaldo NOCENTINI
Mapei - Quick Step 10'13"
122.
Alexis RODRIGUEZ HERNANDEZ
Kelme - Costa Blanca 10'21"
123.
Giuseppe GUERINI
Team Deutsche Telekom 10'30"
124.
Mariano PICCOLI
Lampre - Daikin 10'37"
125.
Francisco LEON
Kelme - Costa Blanca 10'41"
126.
Marcello SIBONI
Mercatone Uno - Stream TV - Bailetti 10'49"
127.
Gabriele MISSAGLIA
Lampre - Daikin 11'17"
128.
Denis LUNGHI
Team Colpack - Astro 11'22"
129.
Paolo LANFRANCHI
Mapei - Quick Step 11'37"
130.
Ruben Alveiro MARIN VALENCIA
Selle Italia - Pacific 11'50"
131.
Simone BERTOLETTI
Lampre - Daikin 11'51"
132.
Roberto SGAMBELLURI
Team Deutsche Telekom
133.
Francesco SECCHIARI
Saeco 12'10"
134.
Marco MAGNANI
Alexia Alluminio 12'23"
135.
Timothy JONES
Mobilvetta - Formaggi Trentini 12'31"
136.
Gorazd ŠTANGELJ
Liquigas - Pata 12'45"
137.
Alessandro SPEZIALETTI
Cantina Tollo - Acqua e Sapone 12'46"
138.
Fabio BULGARELLI
Team Colpack - Astro 12'49"
139.
Freddy Excelino GONZALEZ MARTINEZ
Selle Italia - Pacific 13'17"
140.
Gianluca VALOTI
Alexia Alluminio 13'28"
141.
Laurent DUFAUX
Saeco 13'50"
142.
Gabriele COLOMBO
Cantina Tollo - Acqua e Sapone 14'09"
143.
Joaquim RODRÍGUEZ OLIVER
O.N.C.E. - Eroski 14'15"
144.
Devis MIORIN
Mobilvetta - Formaggi Trentini 21'58"

Stage information

Start, finish: Stage 15. Sirmione - Salo I.T.T.

Race Type: Time Trial

Distance: 56 km

Date: 3 June 2001