Giro d'Italia 2001  |  Stage 20. Busto Arsizio - Arona   

84th edition

181 km, 9 June 2001

Rider Team Time
1.
Gilberto SIMONI
Lampre - Daikin 5h03'38"
2.
Paolo SAVOLDELLI
Saeco 02'25"
3.
Giuliano FIGUERAS
Panaria - Fiordo 02'43"
4.
Daniële DE PAOLI
Mercatone Uno - Stream TV - Bailetti
5.
Matteo TOSATTO
Fassa Bortolo 03'03"
6.
Marco VELO
Mercatone Uno - Stream TV - Bailetti
7.
Serhiy GONCHAR
Liquigas - Pata
8.
Vladimir DUMA
Panaria - Fiordo
9.
Unai OSA EIZAGUIRRE
iBanesto.com
10.
Andrea NOÈ
Mapei - Quick Step
11.
Peter LUTTENBERGER
Tacconi Sport - Vini Caldirola
12.
Ivan GOTTI
Alessio
13.
Abraham OLANO
O.N.C.E. - Eroski
14.
Carlos Alberto CONTRERAS CANO
Selle Italia - Pacific
15.
José AZEVEDO
O.N.C.E. - Eroski
16.
Alexandr SHEFER
Alessio
17.
Pietro CAUCCHIOLI
Alessio
18.
Marzio BRUSEGHIN
iBanesto.com 04'03"
19.
Giuseppe GUERINI
Team Deutsche Telekom 04'11"
20.
Matthias KESSLER
Team Deutsche Telekom
21.
Daniel CLAVERO
Mercatone Uno - Stream TV - Bailetti
22.
Gianni FARESIN
Liquigas - Pata 08'12"
23.
Christophe BRANDT
Lotto - Adecco
24.
Marco MAGNANI
Alexia Alluminio
25.
Massimiliano GENTILI
Cantina Tollo - Acqua e Sapone
26.
César SOLAUN
iBanesto.com
27.
Francisco LEON
Kelme - Costa Blanca
28.
José Joaquím CASTELBLANCO ROMERO
Selle Italia - Pacific
29.
Hernán BUENAHORA GUTÍERREZ
Selle Italia - Pacific
30.
José Luis ARRIETA LUJAMBIO
iBanesto.com
31.
Mauro ZANETTI
Alessio
32.
Jan ULLRICH
Team Deutsche Telekom
33.
Pavel PADRNOS
Saeco
34.
Ruggero BORGHI
Tacconi Sport - Vini Caldirola
35.
Jan HRUŠKA
O.N.C.E. - Eroski
36.
Oskar CAMENZIND
Lampre - Daikin
37.
Juan Manuel GÁRATE
Lampre - Daikin
38.
Roberto SGAMBELLURI
Team Deutsche Telekom 12'16"
39.
Andrej HAUPTMAN
Tacconi Sport - Vini Caldirola
40.
Tadej VALJAVEC
Fassa Bortolo
41.
Jon ODRIOZOLA MUGARZA
iBanesto.com
42.
David LATASA
iBanesto.com
43.
Joaquím LÓPEZ TORRELLÁ
Kelme - Costa Blanca
44.
Massimo CODOL
Lampre - Daikin 17'45"
45.
Francesco SECCHIARI
Saeco
46.
René ANDRLE
O.N.C.E. - Eroski
47.
Uroš MURN
Mobilvetta - Formaggi Trentini
48.
Gorazd ŠTANGELJ
Liquigas - Pata
49.
Mauro GEROSA
Tacconi Sport - Vini Caldirola
50.
Fortunato BALIANI
Selle Italia - Pacific
51.
Joaquim RODRÍGUEZ OLIVER
O.N.C.E. - Eroski
52.
Rinaldo NOCENTINI
Mapei - Quick Step
53.
Isidro NOZAL VEGA
O.N.C.E. - Eroski
54.
Danilo DI LUCA
Cantina Tollo - Acqua e Sapone
55.
Ruslan IVANOV
Alessio
56.
Stefano CATTAI
Liquigas - Pata
57.
Dmitri KONYCHEV
Fassa Bortolo
58.
Sergey YAKOVLEV
Cantina Tollo - Acqua e Sapone
59.
Freddy Excelino GONZALEZ MARTINEZ
Selle Italia - Pacific
60.
Alvaro GONZALEZ DE GALDEANO
O.N.C.E. - Eroski
61.
Gianluca VALOTI
Alexia Alluminio
62.
Andrea PERON
Fassa Bortolo
63.
Fabio BALDATO
Fassa Bortolo 20'48"
64.
Stefano ZANINI
Mapei - Quick Step
65.
Mirco MARINI
Liquigas - Pata
66.
Massimo STRAZZER
Mobilvetta - Formaggi Trentini
67.
Gianpaolo MONDINI
Mercatone Uno - Stream TV - Bailetti
68.
Danilo HONDO
Team Deutsche Telekom
69.
Mario AERTS
Lotto - Adecco
70.
Laurent DUFAUX
Saeco
71.
Paolo BOSSONI
Tacconi Sport - Vini Caldirola
72.
Kai HUNDERTMARCK
Team Deutsche Telekom
73.
Diego FERRARI
Tacconi Sport - Vini Caldirola 23'14"
74.
Luca SCINTO
Mapei - Quick Step
75.
Simone BERTOLETTI
Lampre - Daikin
76.
Gabriele MISSAGLIA
Lampre - Daikin
77.
Cristian PEPOLI
Cantina Tollo - Acqua e Sapone
78.
Alexis RODRIGUEZ HERNANDEZ
Kelme - Costa Blanca
79.
Ief VERBRUGGHE
Lotto - Adecco
80.
Fabio BULGARELLI
Team Colpack - Astro
81.
Ellis RASTELLI
Liquigas - Pata
82.
Antonio VARRIALE
Panaria - Fiordo
83.
Maximilian SCIANDRI
Lampre - Daikin
84.
Michele COPPOLILLO
Panaria - Fiordo
85.
Michele GOBBI
Mobilvetta - Formaggi Trentini
86.
Timothy JONES
Mobilvetta - Formaggi Trentini
87.
Mariano PICCOLI
Lampre - Daikin 24'13"
88.
Roberto PETITO
Fassa Bortolo
89.
Alessandro SPEZIALETTI
Cantina Tollo - Acqua e Sapone 24'14"
90.
Matteo CARRARA
Team Colpack - Astro
91.
Kurt VAN LANCKER
Lotto - Adecco
92.
Martin HVASTIJA
Alessio
93.
Ermanno BRIGNOLI
Mercatone Uno - Stream TV - Bailetti
94.
Moreno DI BIASE
Mobilvetta - Formaggi Trentini
95.
Mario CIPOLLINI
Saeco
96.
Denis LUNGHI
Team Colpack - Astro
97.
Alessandro CORTINOVIS
Team Colpack - Astro
98.
Simone BORGHERESI
Mercatone Uno - Stream TV - Bailetti
99.
Pablo LASTRAS GARCÍA
iBanesto.com
100.
Massimiliano MORI
Saeco
101.
Giovanni LOMBARDI
Team Deutsche Telekom
102.
Guido TRENTI
Cantina Tollo - Acqua e Sapone
103.
Biagio CONTE
Saeco
104.
Laurent DESBIENS
Kelme - Costa Blanca
105.
Davide BRAMATI
Mapei - Quick Step
106.
Domenico GUALDI
Mobilvetta - Formaggi Trentini
107.
Paolo LANFRANCHI
Mapei - Quick Step
108.
Paolo FORNACIARI
Mapei - Quick Step
109.
Mario SCIREA
Saeco
110.
Davide CASAROTTO
Alessio
111.
Alberto ELLI
Team Deutsche Telekom
112.
Marco ZANOTTI
Liquigas - Pata
113.
Hans DE CLERCQ
Lotto - Adecco
114.
Marcello SIBONI
Mercatone Uno - Stream TV - Bailetti
115.
Jeroen BLIJLEVENS
Lotto - Adecco
116.
Denis ZANETTE
Liquigas - Pata
117.
Stefano CASAGRANDA
Alessio
118.
Kevin LIVINGSTON
Team Deutsche Telekom
119.
Thomas VOECKLER
Bonjour
120.
Domenico ROMANO
Panaria - Fiordo
121.
Devis MIORIN
Mobilvetta - Formaggi Trentini
122.
Gabriele COLOMBO
Cantina Tollo - Acqua e Sapone
123.
Alberto ONGARATO
Mobilvetta - Formaggi Trentini
124.
Leonardo SCARSELLI
Selle Italia - Pacific
125.
Ruben Alveiro MARIN VALENCIA
Selle Italia - Pacific
126.
David NAVAS CHICA
iBanesto.com 24'29"
127.
Julio Alberto PEREZ CUAPIO
Panaria - Fiordo
128.
Michele COLLEONI
Team Colpack - Astro
129.
Renzo MAZZOLENI
Team Colpack - Astro
130.
Roberto CONTI
Cantina Tollo - Acqua e Sapone
131.
Mario MANZONI
Alexia Alluminio 26'48"
132.
Dario ANDRIOTTO
Alexia Alluminio 26'49"
133.
Marco VILLA
Alexia Alluminio 26'51"
134.
Andrea BROGNARA
Alexia Alluminio
135.
Ivan QUARANTA
Alexia Alluminio
136.
Eddy SERRI
Alexia Alluminio

Stage information

Start, finish: Stage 20. Busto Arsizio - Arona

Race Type: Mountain stage

Distance: 181 km

Date: 9 June 2001