Giro d'Italia 2001  |  Stage 7. Rieti - Montevarchi   

84th edition

239 km, 26 May 2001

Rider Team Time
1.
Stefano ZANINI
Mapei - Quick Step 6h48'02"
2.
Gabriele MISSAGLIA
Lampre - Daikin
3.
Jan ULLRICH
Team Deutsche Telekom
4.
Matthias KESSLER
Team Deutsche Telekom
5.
Wladimir BELLI
Fassa Bortolo
6.
Mickael PICHON
Bonjour
7.
José Luis ARRIETA LUJAMBIO
iBanesto.com
8.
Paolo SAVOLDELLI
Saeco
9.
Davide REBELLIN
Liquigas - Pata
10.
Rinaldo NOCENTINI
Mapei - Quick Step
11.
Oskar CAMENZIND
Lampre - Daikin
12.
Giuliano FIGUERAS
Panaria - Fiordo
13.
Pablo LASTRAS GARCÍA
iBanesto.com
14.
Marzio BRUSEGHIN
iBanesto.com
15.
Peter LUTTENBERGER
Tacconi Sport - Vini Caldirola
16.
Laurent DUFAUX
Saeco
17.
Massimiliano GENTILI
Cantina Tollo - Acqua e Sapone
18.
Unai OSA EIZAGUIRRE
iBanesto.com
19.
Marco PANTANI
Mercatone Uno - Stream TV - Bailetti
20.
José AZEVEDO
O.N.C.E. - Eroski
21.
Marco VELO
Mercatone Uno - Stream TV - Bailetti
22.
Abraham OLANO
O.N.C.E. - Eroski
23.
Pavel PADRNOS
Saeco
24.
Roberto SGAMBELLURI
Team Deutsche Telekom
25.
Fortunato BALIANI
Selle Italia - Pacific
26.
César SOLAUN
iBanesto.com
27.
Ivan GOTTI
Alessio
28.
Gianluca VALOTI
Alexia Alluminio
29.
Paolo LANFRANCHI
Mapei - Quick Step
30.
Andrea PERON
Fassa Bortolo
31.
Giuseppe GUERINI
Team Deutsche Telekom
32.
Stefano GARZELLI
Mapei - Quick Step
33.
Freddy Excelino GONZALEZ MARTINEZ
Selle Italia - Pacific
34.
Andrea NOÈ
Mapei - Quick Step
35.
Jean-Cyril ROBIN
Bonjour
36.
Jan HRUŠKA
O.N.C.E. - Eroski
37.
Daniële DE PAOLI
Mercatone Uno - Stream TV - Bailetti
38.
Alexandr SHEFER
Alessio
39.
Marco MAGNANI
Alexia Alluminio
40.
Gilberto SIMONI
Lampre - Daikin
41.
Pietro CAUCCHIOLI
Alessio
42.
Hernan BUENAHORA
Selle Italia - Pacific
43.
Carlos Alberto CONTRERAS CANO
Selle Italia - Pacific
44.
Sergey YAKOVLEV
Cantina Tollo - Acqua e Sapone
45.
Danilo DI LUCA
Cantina Tollo - Acqua e Sapone
46.
Manuel BELTRÁN MARTÍNEZ
Mapei - Quick Step
47.
Daniel CLAVERO
Mercatone Uno - Stream TV - Bailetti
48.
Juan Manuel GÁRATE
Lampre - Daikin 10"
49.
Gianni FARESIN
Liquigas - Pata 01'05"
50.
Serhiy GONCHAR
Liquigas - Pata
51.
Simone BERTOLETTI
Lampre - Daikin
52.
Francisco LEON
Kelme - Costa Blanca
53.
Mauro ZANETTI
Alessio
54.
Jon ODRIOZOLA MUGARZA
iBanesto.com
55.
Francisco Tomas GARCÍA RODRÍGUEZ
O.N.C.E. - Eroski
56.
Ruslan IVANOV
Alessio
57.
José Joaquím CASTELBLANCO ROMERO
Selle Italia - Pacific
58.
Francesco SECCHIARI
Saeco
59.
Vladimir DUMA
Panaria - Fiordo
60.
Ruggero BORGHI
Tacconi Sport - Vini Caldirola 02'08"
61.
Alberto ONGARATO
Mobilvetta - Formaggi Trentini
62.
Alberto ELLI
Team Deutsche Telekom
63.
Jeroen BLIJLEVENS
Lotto - Adecco
64.
Joaquím LÓPEZ TORRELLÁ
Kelme - Costa Blanca
65.
Giuseppe DI GRANDE
Tacconi Sport - Vini Caldirola
66.
Christophe BRANDT
Lotto - Adecco
67.
Gabriele COLOMBO
Cantina Tollo - Acqua e Sapone
68.
Giovanni LOMBARDI
Team Deutsche Telekom
69.
Massimo CODOL
Lampre - Daikin
70.
Uroš MURN
Mobilvetta - Formaggi Trentini
71.
Sergio BARBERO
Lampre - Daikin
72.
Mariano PICCOLI
Lampre - Daikin
73.
Alexis RODRIGUEZ HERNANDEZ
Kelme - Costa Blanca
74.
David NAVAS CHICA
iBanesto.com
75.
David LATASA
iBanesto.com
76.
Kurt VAN LANCKER
Lotto - Adecco
77.
Maximilian SCIANDRI
Lampre - Daikin
78.
Joaquim RODRÍGUEZ OLIVER
O.N.C.E. - Eroski
79.
Tadej VALJAVEC
Fassa Bortolo
80.
Marcello SIBONI
Mercatone Uno - Stream TV - Bailetti
81.
Fabio BULGARELLI
Team Colpack - Astro
82.
Mario AERTS
Lotto - Adecco
83.
Timothy JONES
Mobilvetta - Formaggi Trentini
84.
Julio Alberto PEREZ CUAPIO
Panaria - Fiordo
85.
Renzo MAZZOLENI
Team Colpack - Astro 03'28"
86.
Riccardo FORCONI
Mercatone Uno - Stream TV - Bailetti
87.
Rik VERBRUGGHE
Lotto - Adecco 06'37"
88.
Roberto PETITO
Fassa Bortolo 06'53"
89.
Diego FERRARI
Tacconi Sport - Vini Caldirola
90.
Frédéric MAINGUENAUD
Bonjour
91.
Matteo TOSATTO
Fassa Bortolo
92.
Noan LELARGE
Bonjour
93.
Alessandro CORTINOVIS
Team Colpack - Astro
94.
Davide CASAROTTO
Alessio
95.
Matteo CARRARA
Team Colpack - Astro
96.
Danilo HONDO
Team Deutsche Telekom
97.
Franck BOUYER
Bonjour
98.
Ruben Alveiro MARIN VALENCIA
Selle Italia - Pacific
99.
Denis LUNGHI
Team Colpack - Astro
100.
Mario SCIREA
Saeco
101.
Fabio SACCHI
Saeco
102.
Stefano CASAGRANDA
Alessio
103.
Mario CIPOLLINI
Saeco
104.
Roberto CONTI
Cantina Tollo - Acqua e Sapone
105.
Alessandro SPEZIALETTI
Cantina Tollo - Acqua e Sapone
106.
Alvaro GONZALEZ DE GALDEANO
O.N.C.E. - Eroski
107.
Mauro GEROSA
Tacconi Sport - Vini Caldirola
108.
René ANDRLE
O.N.C.E. - Eroski
109.
Davide BRAMATI
Mapei - Quick Step
110.
Gianpaolo MONDINI
Mercatone Uno - Stream TV - Bailetti
111.
Isidro NOZAL VEGA
O.N.C.E. - Eroski
112.
Devis MIORIN
Mobilvetta - Formaggi Trentini
113.
Gorazd ŠTANGELJ
Liquigas - Pata
114.
Andrej HAUPTMAN
Tacconi Sport - Vini Caldirola 11'14"
115.
Zoran KLEMENČIČ
Tacconi Sport - Vini Caldirola
116.
Ief VERBRUGGHE
Lotto - Adecco
117.
Glenn D'HOLLANDER
Lotto - Adecco
118.
Mario MANZONI
Alexia Alluminio
119.
Hans DE CLERCQ
Lotto - Adecco
120.
Paolo FORNACIARI
Mapei - Quick Step
121.
Massimiliano MORI
Saeco
122.
Niko EECKHOUT
Lotto - Adecco
123.
Marco ZANOTTI
Liquigas - Pata
124.
Domenico ROMANO
Panaria - Fiordo
125.
Moreno DI BIASE
Mobilvetta - Formaggi Trentini
126.
Mirco MARINI
Liquigas - Pata
127.
Luca SCINTO
Mapei - Quick Step
128.
Thomas VOECKLER
Bonjour
129.
Antonio VARRIALE
Panaria - Fiordo
130.
José Jaime GONZALEZ PICO
Mobilvetta - Formaggi Trentini
131.
Pascal DERAMÉ
Bonjour
132.
Leonardo SCARSELLI
Selle Italia - Pacific
133.
Hidenori NODERA
Team Colpack - Astro
134.
Miguel Ángel PEÑA CÁCERES
O.N.C.E. - Eroski
135.
Paolo BOSSONI
Tacconi Sport - Vini Caldirola
136.
Ellis RASTELLI
Liquigas - Pata
137.
Michele COLLEONI
Team Colpack - Astro
138.
Massimo STRAZZER
Mobilvetta - Formaggi Trentini
139.
Denis ZANETTE
Liquigas - Pata
140.
Dmitri KONYCHEV
Fassa Bortolo
141.
Kai HUNDERTMARCK
Team Deutsche Telekom
142.
Stefano CATTAI
Liquigas - Pata
143.
Tom LEAPER
Panaria - Fiordo
144.
Kevin LIVINGSTON
Team Deutsche Telekom
145.
Gianluca TONETTI
Selle Italia - Pacific
146.
Marco VILLA
Alexia Alluminio
147.
Fabio BALDATO
Fassa Bortolo
148.
Endrio LEONI
Alessio
149.
Biagio CONTE
Saeco
150.
Martin HVASTIJA
Alessio
151.
Laurent DESBIENS
Kelme - Costa Blanca
152.
Dario ANDRIOTTO
Alexia Alluminio
153.
Andrea BROGNARA
Alexia Alluminio
154.
Ermanno BRIGNOLI
Mercatone Uno - Stream TV - Bailetti
155.
Simone BORGHERESI
Mercatone Uno - Stream TV - Bailetti
156.
Eddy SERRI
Alexia Alluminio 11'23"
157.
Ivan QUARANTA
Alexia Alluminio
158.
Cristian PEPOLI
Cantina Tollo - Acqua e Sapone
159.
Michele GOBBI
Mobilvetta - Formaggi Trentini
160.
Domenico GUALDI
Mobilvetta - Formaggi Trentini 14'32"
161.
John Freddy GARCIA
Selle Italia - Pacific 16'55"
162.
Enrico DEGANO
Panaria - Fiordo
163.
Guido TRENTI
Cantina Tollo - Acqua e Sapone
164.
Michele COPPOLILLO
Panaria - Fiordo
165.
Damien NAZON
Bonjour 18'59"
166.
Fabrice SALANSON
Bonjour

Stage information

Start, finish: Stage 7. Rieti - Montevarchi

Race Type: Sprint stage

Distance: 239 km

Date: 26 May 2001