Giro d'Italia - 2001

84th edition

General classification

19 May 2001 - 10 June 2001

Rider Team Time
1.
Gilberto SIMONI
Lampre - Daikin 89h02'58"
2.
Abraham OLANO
Once - Eroski - Würth 07'31"
3.
Unai OSA EIZAGUIRRE
iBanesto.com 08'37"
4.
Sergei GONTCHAR
Liquigas - Pata 09'25"
5.
Jose AZEVEDO
Once - Eroski - Würth 09'44"
6.
Andrea NOË
Mapei - Quick Step 10'50"
7.
Ivan GOTTI
Alessio 10'54"
8.
Carlos Alberto CONTRERAS CANO
Selle Italia - Pacific 11'44"
9.
Pietro CAUCCHIOLI
Alessio 13'34"
10.
Giuliano FIGUERAS
Panaria - Fiordo 14'08"
11.
Marco VELO
Mercatone Uno - Stream TV - Bailetti 14'34"
12.
Peter LUTTENBERGER
Tacconi Sport - Vini Caldirola 15'36"
13.
Hernan BUENAHORA
Selle Italia - Pacific 16'22"
14.
Paolo SAVOLDELLI
Saeco 18'42"
15.
Jose Joaquim CASTELBLANCO
Selle Italia - Pacific 23'02"
16.
Marzio BRUSEGHIN
iBanesto.com 25'13"
17.
Mauro ZANETTI
Alessio 27'16"
18.
Marco MAGNANI
Alexia Alluminio 33'04"
19.
Gianni FARESIN
Liquigas - Pata 33'14"
20.
Juan Manuel GÁRATE
Lampre - Daikin 33'24"
21.
Daniële DE PAOLI
Mercatone Uno - Stream TV - Bailetti 33'55"
22.
Massimilliano GENTILI
Cantina Tollo - Acqua e Sapone 36'21"
23.
Matthias KESSLER
Team Deutsche Telekom 40'41"
24.
Danilo DI LUCA
Cantina Tollo - Acqua e Sapone 41'28"
25.
Alexandre SHEFER
Alessio 41'47"
26.
Daniel CLAVERO
Mercatone Uno - Stream TV - Bailetti 45'14"
27.
Oskar CAMENZIND
Lampre - Daikin 46'15"
28.
Cesar SOLAUN
iBanesto.com 46'18"
29.
Jose Luis ARRIETA LUJAMBIO
iBanesto.com 49'51"
30.
Tadej VALJAVEC
Fassa Bortolo 54'11"
31.
Francisco LEON
Kelme - Costa Blanca 59'12"
32.
Fortunato BALIANI
Selle Italia - Pacific 1h00'08"
33.
Roberto SGAMBELLURI
Team Deutsche Telekom 1h00'13"
34.
Ruggero BORGHI
Tacconi Sport - Vini Caldirola 1h00'51"
35.
David LATASA
iBanesto.com 1h02'26"
36.
Vladimir DUMA
Panaria - Fiordo 1h02'48"
37.
Massimo CODOL
Lampre - Daikin 1h03'53"
38.
Pavel PADRNOS
Saeco 1h05'37"
39.
Ruslan IVANOV
Alessio 1h06'57"
40.
Laurent DUFAUX
Saeco 1h14'33"
41.
Paolo LANFRANCHI
Mapei - Quick Step 1h15'38"
42.
Christophe BRANDT
Lotto - Adecco 1h16'59"
43.
Andrea PERON
Fassa Bortolo 1h17'20"
44.
Giuseppe GUERINI
Team Deutsche Telekom 1h17'56"
45.
Julio Alberto PÉREZ CUAPIO
Panaria - Fiordo 1h22'22"
46.
Freddy Excelino GONZALEZ MARTINEZ
Selle Italia - Pacific 1h22'35"
47.
Jan HRUŠKA
Once - Eroski - Würth 1h22'45"
48.
Francesco SECCHIARI
Saeco 1h25'10"
49.
Pablo LASTRAS GARCIA
iBanesto.com 1h25'31"
50.
Matteo TOSATTO
Fassa Bortolo 1h26'36"
51.
Gianluca VALOTI
Alexia Alluminio 1h29'59"
52.
Jan ULLRICH
Team Deutsche Telekom 1h31'22"
53.
Sergey YAKOVLEV
Cantina Tollo - Acqua e Sapone 1h33'27"
54.
Alberto ELLI
Team Deutsche Telekom 1h36'59"
55.
Roberto CONTI
Cantina Tollo - Acqua e Sapone 1h39'03"
56.
Andrej HAUPTMAN
Tacconi Sport - Vini Caldirola 1h39'38"
57.
Joaquim LOPEZ TORRELLA
Kelme - Costa Blanca 1h39'54"
58.
Maximillian SCIANDRI
Lampre - Daikin 1h40'58"
59.
Jon ODRIOZOLA MUGARZA
iBanesto.com 1h41'09"
60.
Gabriele MISSAGLIA
Lampre - Daikin 1h41'43"
61.
Dennis LUNGHI
Team Colpack - Astro 1h43'23"
62.
René ANDRLE
Once - Eroski - Würth 1h44'37"
63.
Mario AERTS
Lotto - Adecco 1h44'44"
64.
Alessandro SPEZIALETTI
Cantina Tollo - Acqua e Sapone 1h46'11"
65.
Gabriele COLOMBO
Cantina Tollo - Acqua e Sapone 1h46'53"
66.
Rinaldo NOCENTINI
Mapei - Quick Step 1h47'26"
67.
Stefano CATTAI
Liquigas - Pata 1h47'55"
68.
Isidro NOZAL VEGA
Once - Eroski - Würth 1h48'48"
69.
Alexis RODRIGUEZ HERNANDEZ
Kelme - Costa Blanca 1h49'03"
70.
Alvaro GONZALEZ DE GALDEANO
Once - Eroski - Würth 1h49'49"
71.
Fabio BULGARELLI
Team Colpack - Astro 1h51'02"
72.
Gorazd STANGELJ
Liquigas - Pata 1h52'44"
73.
Timoty JONES
Mobilvetta - Formaggi Trentini 1h53'03"
74.
Gian Paolo MONDINI
Mercatone Uno - Stream TV - Bailetti 1h55'27"
75.
Dmitri KONYCHEV
Fassa Bortolo 1h55'50"
76.
Michele COLLEONI
Team Colpack - Astro 1h56'13"
77.
Mauro GEROSA
Tacconi Sport - Vini Caldirola 1h58'50"
78.
Kurt VAN LANCKER
Lotto - Adecco 1h59'06"
79.
Fabio BALDATO
Fassa Bortolo 1h59'47"
80.
Joaquin RODRIGUEZ OLIVER
Once - Eroski - Würth 2h00'01"
81.
Uros MURN
Mobilvetta - Formaggi Trentini 2h01'15"
82.
Simone BERTOLETTI
Lampre - Daikin 2h01'16"
83.
Renzo MAZZOLENI
Team Colpack - Astro 2h01'23"
84.
Marcello SIBONI
Mercatone Uno - Stream TV - Bailetti 2h02'46"
85.
Ellis RASTELLI
Liquigas - Pata 2h03'21"
86.
Antonio VARRIALE
Panaria - Fiordo 2h03'43"
87.
Mariano PICCOLI
Lampre - Daikin 2h03'51"
88.
David NAVAS CHICA
iBanesto.com 2h03'59"
89.
Giovanni LOMBARDI
Team Deutsche Telekom 2h04'14"
90.
Alessandro CORTINOVIS
Team Colpack - Astro 2h04'43"
91.
Danilo HONDO
Team Deutsche Telekom 2h06'02"
92.
Davide BRAMATI
Mapei - Quick Step 2h07'46"
93.
Stefano ZANINI
Mapei - Quick Step 2h07'48"
94.
Massimo STRAZZER
Mobilvetta - Formaggi Trentini 2h08'18"
95.
Simone BORGHERESI
Mercatone Uno - Stream TV - Bailetti 2h08'52"
96.
Davide CASAROTTO
Alessio 2h09'33"
97.
Ermanno BRIGNOLI
Mercatone Uno - Stream TV - Bailetti 2h09'38"
98.
Kai HUNDERTMARCK
Team Deutsche Telekom 2h10'06"
99.
Jeroen BLIJLEVENS
Lotto - Adecco 2h10'46"
100.
Roberto PETITO
Fassa Bortolo 2h12'06"
101.
Denis ZANETTE
Liquigas - Pata 2h15'29"
102.
Laurent DESBIENS
Kelme - Costa Blanca 2h15'40"
103.
Leonardo PIEPOLI
iBanesto.com 2h18'29"
104.
Paolo BOSSONI
Tacconi Sport - Vini Caldirola 2h21'25"
105.
Martin HVASTIJA
Alessio 2h21'53"
106.
Diego FERRARI
Tacconi Sport - Vini Caldirola 2h22'39"
107.
Mario CIPOLLINI
Saeco 2h22'56"
108.
Stefano CASAGRANDA
Alessio 2h24'19"
109.
Luca SCINTO
Mapei - Quick Step 2h24'47"
110.
Ruben Alveiro MARIN VALENCIA
Selle Italia - Pacific 2h28'20"
111.
Matteo CARRARA
Team Colpack - Astro 2h29'15"
112.
Paolo FORNACIARI
Mapei - Quick Step 2h30'25"
113.
Mirco MARINI
Liquigas - Pata 2h30'44"
114.
Kevin LIVINGSTON
Team Deutsche Telekom 2h30'48"
115.
Alberto ONGARATO
Mobilvetta - Formaggi Trentini 2h31'04"
116.
Mario MANZONI
Alexia Alluminio 2h31'08"
117.
Marco ZANOTTI
Liquigas - Pata 2h32'31"
118.
Moreno DI BIASE
Mobilvetta - Formaggi Trentini 2h32'43"
119.
Massimiliano MORI
Saeco 2h33'11"
120.
Leonardo SCARSELLI
Selle Italia - Pacific 2h34'56"
121.
Mario SCIREA
Saeco 2h35'09"
122.
Ief VERBRUGGHE
Lotto - Adecco 2h36'29"
123.
Devis MIORIN
Mobilvetta - Formaggi Trentini 2h37'19"
124.
Guido TRENTI
Cantina Tollo - Acqua e Sapone 2h40'18"
125.
Domenico ROMANO
Panaria - Fiordo 2h40'22"
126.
Hans DE CLERCQ
Lotto - Adecco 2h40'41"
127.
Biagio CONTE
Saeco 2h42'29"
128.
Michele GOBBI
Mobilvetta - Formaggi Trentini 2h44'24"
129.
Ivan QUARANTA
Alexia Alluminio 2h46'57"
130.
Dario ANDRIOTTO
Alexia Alluminio 2h52'40"
131.
Andrea BROGNARA
Alexia Alluminio 2h52'47"
132.
Domenico GUALDI
Mobilvetta - Formaggi Trentini 2h52'48"
133.
Marco VILLA
Alexia Alluminio 2h53'06"
134.
Eddy SERRI
Alexia Alluminio 2h53'47"
135.
Thomas VOECKLER
Bonjour 2h54'07"
136.
Michele COPPOLILLO
Panaria - Fiordo 3h01'17"