Vuelta a España - 2001

Stage 14. Tarragona - Vinaroz (171 km) - 22/09

Rider Team Country Time
1. Juan Manuel GÁRATE Lampre - Daikin
ESP
3h56'08"
2. Juan Carlos DOMINGUEZ iBanesto.com
ESP
3. Julian DEAN US Postal Service
NZL
15"
4. Marc LOTZ Rabobank
NED
28"
5. Mariano PICCOLI Lampre - Daikin
ITA
6. Salvatore COMMESSO Saeco
ITA
7. Tomas KONECNY Domo - Farm Frites - Latexco
CZE
8. Jörg JAKSCHE Once - Eroski - Würth
GER
9. Alberto ELLI Team Deutsche Telekom
ITA
10. Jon ODRIOZOLA MUGARZA iBanesto.com
ESP
11. Carlos Ramon GOLBANO Jazztel - Costa de Almeria
ESP
12. Oscar LAGUNA Relax - Fuenlabrada
ESP
13. Alexandre SHEFER Alessio
KAZ
14. Dario David CIONI Mapei - Quick Step
ITA
33"
15. David FERNANDEZ DOMINGO Relax - Fuenlabrada
ESP
09'44"
16. Karsten KROON Rabobank
NED
17. German NIETO Relax - Fuenlabrada
ESP
18. Serguei SMETANINE Jazztel - Costa de Almeria
RUS
19. Jan SCHAFFRATH Team Deutsche Telekom
GER
20. Victor Hugo PENA GRISALES US Postal Service
COL
21. Cesar GARCIA CALVO Relax - Fuenlabrada
ESP
22. Richard VIRENQUE Domo - Farm Frites - Latexco
FRA
23. Martín Gerardo GARRIDO MAYORGA Relax - Fuenlabrada
ARG
24. Erik ZABEL Team Deutsche Telekom
GER
25. Janek TOMBAK Cofidis
EST
26. Glenn MAGNUSSON Domo - Farm Frites - Latexco
SWE
27. Toni TAULER Kelme - Costa Blanca
ESP
28. Luis PEREZ RODRIGUEZ Festina - Lotus
ESP
29. Oscar SEVILLA RIVERA Kelme - Costa Blanca
ESP
30. Wilfried CRETSKENS Domo - Farm Frites - Latexco
BEL
31. Benoit JOACHIM US Postal Service
LUX
32. Rafael CASERO MORENO Festina - Lotus
ESP
33. Levi LEIPHEIMER US Postal Service
USA
34. Thorwald VENEBERG Rabobank
NED
35. Rui LAVARINHAS Milaneza - MSS
POR
36. Carlos TORRENT TARRES Jazztel - Costa de Almeria
ESP
37. João Paulo SILVA Milaneza - MSS
POR
38. Aitor OSA EIZAGUIRRE iBanesto.com
ESP
39. Claus Michael MÖLLER Milaneza - MSS
DEN
40. David CAÑADA GARCIA Mapei - Quick Step
ESP
41. Juan Carlos VICARIO BARBERA Festina - Lotus
ESP
42. Iban MAYO DIEZ Euskaltel - Euskadi
ESP
43. Angel Luis CASERO MORENO Festina - Lotus
ESP
44. Jaime Javier HERNÁNDEZ BERTRAN Festina - Lotus
ESP
45. Alberto VINALE Alessio
ITA
46. José Luis RUBIERA US Postal Service
ESP
47. Santiago BOTERO ECHEVERRY Kelme - Costa Blanca
COL
48. Unai OSA EIZAGUIRRE iBanesto.com
ESP
49. Rolf ALDAG Team Deutsche Telekom
GER
50. Mauro GIANETTI Team Coast - Buffalo
SUI
51. Felix Rafael CARDENAS RAVALO Kelme - Costa Blanca
COL
52. Jörg LUDEWIG Saeco
GER
53. Jose Maria JIMENEZ SASTRE iBanesto.com
ESP
54. Frank HOJ Team Coast - Buffalo
DEN
55. Jose Javier GOMEZ GOZALO Kelme - Costa Blanca
ESP
56. David PLAZA ROMERO Festina - Lotus
ESP
57. Victoriano FERNANDEZ Milaneza - MSS
ESP
58. Robbie MCEWEN Domo - Farm Frites - Latexco
AUS
59. Abraham OLANO Once - Eroski - Würth
ESP
60. Juan Miguel MERCADO MARTIN iBanesto.com
ESP
61. Manuel BELTRAN MARTINEZ Mapei - Quick Step
ESP
62. Felix GARCIA CASAS Festina - Lotus
ESP
63. Carlos SASTRE CANDIL Once - Eroski - Würth
ESP
64. Jose Antonio PECHARROMAN Jazztel - Costa de Almeria
ESP
65. Matthew WHITE US Postal Service
AUS
66. Daniel ATIENZA Cofidis
ESP
67. Pedro HORRILLO MUNOZ Mapei - Quick Step
ESP
68. Steven KLEYNEN Domo - Farm Frites - Latexco
BEL
69. Franco PELLIZOTTI Alessio
ITA
70. Stefano CASAGRANDA Alessio
ITA
71. Robert HUNTER Lampre - Daikin
RSA
72. Igor GONZALEZ DE GALDEANO Once - Eroski - Würth
ESP
73. José Luis REBOLLO Festina - Lotus
ESP
74. Fernando ESCARTIN Team Coast - Buffalo
ESP
75. David MILLAR Cofidis
GBR
76. Jose Alberto MARTINEZ TRINIDAD Euskaltel - Euskadi
ESP
77. Danilo HONDO Team Deutsche Telekom
GER
78. Eleuterio ANGUITA Jazztel - Costa de Almeria
ESP
79. Roberto HERAS HERNANDEZ US Postal Service
ESP
80. Jose Manuel VAZQUEZ PALOMO Relax - Fuenlabrada
ESP
81. Francisco CABELLO LUQUE Kelme - Costa Blanca
ESP
82. José Angel VIDAL Kelme - Costa Blanca
ESP
83. Gorka GERRIKAGOITIA Euskaltel - Euskadi
ESP
84. Jan BOVEN Rabobank
NED
85. Andrea TONTI Cantina Tollo - Acqua & Sapone
ITA
86. Massimiliano LELLI Cofidis
ITA
87. Rolf HUSER Team Coast - Buffalo
SUI
88. Andreas KLIER Team Deutsche Telekom
GER
89. Dariusz BARANOWSKI iBanesto.com
POL
90. Ángel VICIOSO ARCOS Kelme - Costa Blanca
ESP
91. Massimo CODOL Lampre - Daikin
ITA
92. Daniële DE PAOLI Mercatone Uno - Stream TV - Bailetti
ITA
93. Sven TEUTENBERG Festina - Lotus
GER
94. Stephan SCHRECK Team Deutsche Telekom
GER
95. Kai HUNDERTMARCK Team Deutsche Telekom
GER
96. Daniel CLAVERO Mercatone Uno - Stream TV - Bailetti
ESP
97. Roberto LAISEKA Euskaltel - Euskadi
ESP
98. Melchor MAURI PRAT Milaneza - MSS
ESP
99. Antonio CRUZ US Postal Service
USA
100. Roberto SGAMBELLURI Team Deutsche Telekom
ITA
101. Dave BRUYLANDTS Domo - Farm Frites - Latexco
BEL
102. Angel EDO ALSINA Milaneza - MSS
ESP
103. Geert VERHEYEN Rabobank
BEL
104. Juan Carlos GUILLAMON RUIZ Jazztel - Costa de Almeria
ESP
105. Carlos Alberto CARNEIRO SILVA Milaneza - MSS
POR
106. William Chann MCRAE Mercury - Viatel
USA
107. Peter FARAZIJN Cofidis
BEL
108. Santiago BLANCO GIL iBanesto.com
ESP
109. Kyrylo POSPYEYEV Cantina Tollo - Acqua & Sapone
UKR
110. Filippo SIMEONI Cantina Tollo - Acqua & Sapone
ITA
111. Simone BERTOLETTI Lampre - Daikin
ITA
112. Alex ZÜLLE Team Coast - Buffalo
SUI
113. Marco PINOTTI Lampre - Daikin
ITA
114. Massimilliano GENTILI Cantina Tollo - Acqua & Sapone
ITA
115. Roberto CONTI Cantina Tollo - Acqua & Sapone
ITA
116. Massimo GIUNTI Cantina Tollo - Acqua & Sapone
ITA
117. Dmitriy FOFONOV Cofidis
KAZ
118. David ETXEBARRIA ALKORTA Euskaltel - Euskadi
ESP
119. Jorge CAPITAN PEREGRINA Relax - Fuenlabrada
ESP
120. Iñigo CUESTA Cofidis
ESP
121. Santos GONZALEZ CAPILLA Once - Eroski - Würth
ESP
122. Gilberto SIMONI Lampre - Daikin
ITA
123. Beat ZBERG Rabobank
SUI
124. Mikel ZARRABEITIA Once - Eroski - Würth
ESP
125. Juan Antonio FLECHA GIANNONI Relax - Fuenlabrada
ESP
126. Rafael DIAZ JUSTO Once - Eroski - Würth
ESP
127. Haimar ZUBELDIA AGUIRRE Euskaltel - Euskadi
ESP
128. Oscar FREIRE GOMEZ Mapei - Quick Step
ESP
129. Alberto LOPEZ DE MUNAIN Euskaltel - Euskadi
ESP
130. Julio Alberto PÉREZ CUAPIO Panaria - Fiordo
MEX
131. Bingen FERNANDEZ BUSTINZA Euskaltel - Euskadi
ESP
132. Vladimir DUMA Panaria - Fiordo
UKR
133. Yauheni SENIUSHKIN Panaria - Fiordo
BLR
134. Niki AEBERSOLD Team Coast - Buffalo
SUI
135. Nathan O'NEILL Panaria - Fiordo
AUS
136. Igor FLORES Euskaltel - Euskadi
ESP
137. Guido TRENTIN Cofidis
ITA
138. Gianmario ORTENZI Mercatone Uno - Stream TV - Bailetti
ITA
139. Guido TRENTI Cantina Tollo - Acqua & Sapone
USA
140. Cristian MORENI Mercatone Uno - Stream TV - Bailetti
ITA
141. Danilo DI LUCA Cantina Tollo - Acqua & Sapone
ITA
142. Thorsten NITSCHE Saeco
GER
143. Claude LAMOUR Cofidis
FRA
144. Eddy RATTI Mapei - Quick Step
ITA
145. Raphael SCHWEDA Team Coast - Buffalo
GER
146. Giuliano FIGUERAS Panaria - Fiordo
ITA
147. Fabian JEKER Milaneza - MSS
SUI
148. Jose Vicente GARCIA ACOSTA iBanesto.com
ESP
149. Luca PAOLINI Mapei - Quick Step
ITA
150. Igor PUGACI Saeco
MDA
151. Addy ENGELS Rabobank
NED
152. Pedro DIAZ LOBATO Jazztel - Costa de Almeria
ESP
153. Matthé PRONK Rabobank
NED