Vuelta a España - 2001

Stage 18. Albacete - Cuenca (154 km) - 27/09

Rider Team Country Time
1. Filippo SIMEONI Cantina Tollo - Acqua & Sapone
ITA
3h07'29"
2. Geert VERHEYEN Rabobank
BEL
28"
3. Rafael DIAZ JUSTO Once - Eroski - Würth
ESP
4. Rui LAVARINHAS Milaneza - MSS
POR
5. Haimar ZUBELDIA AGUIRRE Euskaltel - Euskadi
ESP
6. Iñigo CUESTA Cofidis
ESP
7. Sven TEUTENBERG Festina - Lotus
GER
59"
8. Tomas KONECNY Domo - Farm Frites - Latexco
CZE
9. Erik ZABEL Team Deutsche Telekom
GER
10. David ETXEBARRIA ALKORTA Euskaltel - Euskadi
ESP
11. Alberto VINALE Alessio
ITA
12. Guido TRENTI Cantina Tollo - Acqua & Sapone
USA
13. Danilo HONDO Team Deutsche Telekom
GER
14. Matthé PRONK Rabobank
NED
15. Luca PAOLINI Mapei - Quick Step
ITA
16. Claude LAMOUR Cofidis
FRA
17. Serguei SMETANINE Jazztel - Costa de Almeria
RUS
18. Thorwald VENEBERG Rabobank
NED
19. Eleuterio ANGUITA Jazztel - Costa de Almeria
ESP
20. Jon ODRIOZOLA MUGARZA iBanesto.com
ESP
21. Unai OSA EIZAGUIRRE iBanesto.com
ESP
22. Karsten KROON Rabobank
NED
23. Richard VIRENQUE Domo - Farm Frites - Latexco
FRA
24. Dario David CIONI Mapei - Quick Step
ITA
25. Cristian MORENI Mercatone Uno - Stream TV - Bailetti
ITA
26. Angel Luis CASERO MORENO Festina - Lotus
ESP
27. Oscar SEVILLA RIVERA Kelme - Costa Blanca
ESP
28. Igor FLORES Euskaltel - Euskadi
ESP
29. Ángel VICIOSO ARCOS Kelme - Costa Blanca
ESP
30. Levi LEIPHEIMER US Postal Service
USA
31. David CAÑADA GARCIA Mapei - Quick Step
ESP
32. Claus Michael MÖLLER Milaneza - MSS
DEN
33. Roberto HERAS HERNANDEZ US Postal Service
ESP
34. Peter FARAZIJN Cofidis
BEL
35. Aitor OSA EIZAGUIRRE iBanesto.com
ESP
36. Dave BRUYLANDTS Domo - Farm Frites - Latexco
BEL
37. José Luis REBOLLO Festina - Lotus
ESP
38. Marc LOTZ Rabobank
NED
39. Carlos Ramon GOLBANO Jazztel - Costa de Almeria
ESP
40. David PLAZA ROMERO Festina - Lotus
ESP
41. David MILLAR Cofidis
GBR
42. Abraham OLANO Once - Eroski - Würth
ESP
43. Juan Carlos VICARIO BARBERA Festina - Lotus
ESP
44. Dariusz BARANOWSKI iBanesto.com
POL
45. Franco PELLIZOTTI Alessio
ITA
46. Oscar LAGUNA Relax - Fuenlabrada
ESP
47. Juan Miguel MERCADO MARTIN iBanesto.com
ESP
48. Massimiliano LELLI Cofidis
ITA
49. Alberto ELLI Team Deutsche Telekom
ITA
50. Rolf ALDAG Team Deutsche Telekom
GER
51. Felix GARCIA CASAS Festina - Lotus
ESP
52. Iban MAYO DIEZ Euskaltel - Euskadi
ESP
53. José Luis RUBIERA US Postal Service
ESP
54. Juan Manuel GÁRATE Lampre - Daikin
ESP
55. Fernando ESCARTIN Team Coast - Buffalo
ESP
56. Manuel BELTRAN MARTINEZ Mapei - Quick Step
ESP
57. Jörg JAKSCHE Once - Eroski - Würth
GER
58. Bingen FERNANDEZ BUSTINZA Euskaltel - Euskadi
ESP
59. Luis PEREZ RODRIGUEZ Festina - Lotus
ESP
60. Beat ZBERG Rabobank
SUI
61. Santiago BOTERO ECHEVERRY Kelme - Costa Blanca
COL
62. Roberto CONTI Cantina Tollo - Acqua & Sapone
ITA
01'10"
63. Santos GONZALEZ CAPILLA Once - Eroski - Würth
ESP
64. Jose Antonio PECHARROMAN Jazztel - Costa de Almeria
ESP
65. Jose Alberto MARTINEZ TRINIDAD Euskaltel - Euskadi
ESP
66. Roberto LAISEKA Euskaltel - Euskadi
ESP
67. Massimo CODOL Lampre - Daikin
ITA
68. Nathan O'NEILL Panaria - Fiordo
AUS
69. Mikel ZARRABEITIA Once - Eroski - Würth
ESP
70. Jose Javier GOMEZ GOZALO Kelme - Costa Blanca
ESP
71. Alexandre SHEFER Alessio
KAZ
72. Dmitriy FOFONOV Cofidis
KAZ
73. Roberto SGAMBELLURI Team Deutsche Telekom
ITA
74. Juan Antonio FLECHA GIANNONI Relax - Fuenlabrada
ESP
01'14"
75. Jose Maria JIMENEZ SASTRE iBanesto.com
ESP
01'16"
76. Kyrylo POSPYEYEV Cantina Tollo - Acqua & Sapone
UKR
01'21"
77. Massimo GIUNTI Cantina Tollo - Acqua & Sapone
ITA
01'31"
78. Julio Alberto PÉREZ CUAPIO Panaria - Fiordo
MEX
01'37"
79. João Paulo SILVA Milaneza - MSS
POR
80. Victoriano FERNANDEZ Milaneza - MSS
ESP
02'27"
81. Jose Manuel VAZQUEZ PALOMO Relax - Fuenlabrada
ESP
82. Antonio CRUZ US Postal Service
USA
03'25"
83. Jörg LUDEWIG Saeco
GER
84. Andrea TONTI Cantina Tollo - Acqua & Sapone
ITA
85. Pedro HORRILLO MUNOZ Mapei - Quick Step
ESP
86. Fabian JEKER Milaneza - MSS
SUI
87. Rolf HUSER Team Coast - Buffalo
SUI
88. Mariano PICCOLI Lampre - Daikin
ITA
89. Santiago BLANCO GIL iBanesto.com
ESP
05'20"
90. Robbie MCEWEN Domo - Farm Frites - Latexco
AUS
06'05"
91. Robert HUNTER Lampre - Daikin
RSA
92. Victor Hugo PENA GRISALES US Postal Service
COL
93. William Chann MCRAE US Postal Service
USA
94. Benoit JOACHIM US Postal Service
LUX
95. Wilfried CRETSKENS Domo - Farm Frites - Latexco
BEL
96. Mauro GIANETTI Team Coast - Buffalo
SUI
97. Carlos Alberto CARNEIRO SILVA Milaneza - MSS
POR
98. José Angel VIDAL Kelme - Costa Blanca
ESP
99. Steven KLEYNEN Domo - Farm Frites - Latexco
BEL
100. Simone BERTOLETTI Lampre - Daikin
ITA
101. Francisco CABELLO LUQUE Kelme - Costa Blanca
ESP
102. Felix Rafael CARDENAS RAVALO Kelme - Costa Blanca
COL
103. Stefano CASAGRANDA Alessio
ITA
104. Rafael CASERO MORENO Festina - Lotus
ESP
105. Gorka GERRIKAGOITIA Euskaltel - Euskadi
ESP
106. Carlos TORRENT TARRES Jazztel - Costa de Almeria
ESP
107. Toni TAULER Kelme - Costa Blanca
ESP
108. Jaime Javier HERNÁNDEZ BERTRAN Festina - Lotus
ESP
109. Angel EDO ALSINA Milaneza - MSS
ESP
110. Juan Carlos GUILLAMON RUIZ Jazztel - Costa de Almeria
ESP
111. Daniel CLAVERO Mercatone Uno - Stream TV - Bailetti
ESP
112. Gianmario ORTENZI Mercatone Uno - Stream TV - Bailetti
ITA
113. David FERNANDEZ DOMINGO Relax - Fuenlabrada
ESP
114. Melchor MAURI PRAT Milaneza - MSS
ESP
115. Jorge CAPITAN PEREGRINA Relax - Fuenlabrada
ESP
116. Niki AEBERSOLD Team Coast - Buffalo
SUI
117. Frank HOJ Team Coast - Buffalo
DEN
118. Addy ENGELS Rabobank
NED
119. Jan BOVEN Rabobank
NED
120. Thorsten NITSCHE Saeco
GER
121. Stephan SCHRECK Team Deutsche Telekom
GER
122. Andreas KLIER Team Deutsche Telekom
GER
123. Cesar GARCIA CALVO Relax - Fuenlabrada
ESP
124. Raphael SCHWEDA Team Coast - Buffalo
GER
125. Jose Vicente GARCIA ACOSTA iBanesto.com
ESP
126. Eddy RATTI Mapei - Quick Step
ITA
127. German NIETO Relax - Fuenlabrada
ESP
128. Kai HUNDERTMARCK Team Deutsche Telekom
GER
06'45"
129. Marco PINOTTI Lampre - Daikin
ITA
130. Jan SCHAFFRATH Team Deutsche Telekom
GER
131. Daniel ATIENZA Cofidis
ESP
132. Juan Carlos DOMINGUEZ iBanesto.com
ESP
133. Alberto LOPEZ DE MUNAIN Euskaltel - Euskadi
ESP
134. Vladimir DUMA Panaria - Fiordo
UKR
135. Yauheni SENIUSHKIN Panaria - Fiordo
BLR
136. Carlos SASTRE CANDIL Once - Eroski - Würth
ESP
137. Gilberto SIMONI Lampre - Daikin
ITA
138. Pedro DIAZ LOBATO Jazztel - Costa de Almeria
ESP
139. Julian DEAN US Postal Service
NZL
140. Salvatore COMMESSO Saeco
ITA
141. Guido TRENTIN Cofidis
ITA
142. Igor PUGACI Saeco
MDA
143. Giuliano FIGUERAS Panaria - Fiordo
ITA
144. Alex ZÜLLE Team Coast - Buffalo
SUI