Vuelta a España - 2001

Stage 5. Gijon - Lagos de Covadonga (161 km) - 12/09

Rider Team Country Time
1. Juan Miguel MERCADO MARTIN iBanesto.com
ESP
4h18'37"
2. Oscar SEVILLA RIVERA Kelme - Costa Blanca
ESP
33"
3. Joseba BELOKI DORRONSORO Once - Eroski - Würth
ESP
58"
4. Jose Maria JIMENEZ SASTRE iBanesto.com
ESP
01'17"
5. José Luis RUBIERA US Postal Service
ESP
01'21"
6. David PLAZA ROMERO Festina - Lotus
ESP
7. Manuel BELTRAN MARTINEZ Mapei - Quick Step
ESP
8. Angel Luis CASERO MORENO Festina - Lotus
ESP
9. Roberto HERAS HERNANDEZ US Postal Service
ESP
10. Fernando ESCARTIN Team Coast - Buffalo
ESP
11. Aitor OSA EIZAGUIRRE iBanesto.com
ESP
12. Roberto LAISEKA Euskaltel - Euskadi
ESP
13. Iban MAYO DIEZ Euskaltel - Euskadi
ESP
01'37"
14. Beat ZBERG Rabobank
SUI
02'06"
15. Danilo DI LUCA Cantina Tollo - Acqua & Sapone
ITA
02'10"
16. José Luis REBOLLO Festina - Lotus
ESP
02'31"
17. Unai OSA EIZAGUIRRE iBanesto.com
ESP
18. Carlos SASTRE CANDIL Once - Eroski - Würth
ESP
19. Andrea NOË Mapei - Quick Step
ITA
20. Claus Michael MÖLLER Milaneza - MSS
DEN
02'36"
21. Felix GARCIA CASAS Festina - Lotus
ESP
02'53"
22. Luis PEREZ RODRIGUEZ Festina - Lotus
ESP
23. Mikel ZARRABEITIA Once - Eroski - Würth
ESP
03'16"
24. Miguel Angel MARTIN PERDIGUERO Cantina Tollo - Acqua & Sapone
ESP
25. Santiago BOTERO ECHEVERRY Kelme - Costa Blanca
COL
26. Santiago BLANCO GIL iBanesto.com
ESP
03'19"
27. Igor GONZALEZ DE GALDEANO Once - Eroski - Würth
ESP
28. Jose Javier GOMEZ GOZALO Kelme - Costa Blanca
ESP
03'21"
29. Levi LEIPHEIMER US Postal Service
USA
30. Jose Enrique GUTIERREZ CATALUNA Kelme - Costa Blanca
ESP
31. Igor PUGACI Saeco
MDA
03'23"
32. Daniel ATIENZA Cofidis
ESP
33. Franco PELLIZOTTI Alessio
ITA
03'34"
34. Rui LAVARINHAS Milaneza - MSS
POR
04'08"
35. Bingen FERNANDEZ BUSTINZA Euskaltel - Euskadi
ESP
04'10"
36. Juan Antonio FLECHA GIANNONI Relax - Fuenlabrada
ESP
37. Haimar ZUBELDIA AGUIRRE Euskaltel - Euskadi
ESP
04'21"
38. Jose Alberto MARTINEZ TRINIDAD Euskaltel - Euskadi
ESP
39. Roberto SGAMBELLURI Team Deutsche Telekom
ITA
04'31"
40. Richard VIRENQUE Domo - Farm Frites - Latexco
FRA
04'33"
41. Massimo GIUNTI Cantina Tollo - Acqua & Sapone
ITA
42. Daniel CLAVERO Mercatone Uno - Stream TV - Bailetti
ESP
43. Dave BRUYLANDTS Domo - Farm Frites - Latexco
BEL
04'53"
44. João Paulo SILVA Milaneza - MSS
POR
04'55"
45. David CAÑADA GARCIA Mapei - Quick Step
ESP
46. David MILLAR Cofidis
GBR
47. Roberto CONTI Cantina Tollo - Acqua & Sapone
ITA
05'05"
48. Ricardo VALDÉS PRIETO Jazztel - Costa de Almeria
ESP
05'07"
49. Juan Manuel GÁRATE Lampre - Daikin
ESP
05'16"
50. Gilberto SIMONI Lampre - Daikin
ITA
51. Alex ZÜLLE Team Coast - Buffalo
SUI
05'22"
52. Tomas KONECNY Domo - Farm Frites - Latexco
CZE
05'38"
53. Iñigo CUESTA Cofidis
ESP
05'41"
54. Victoriano FERNANDEZ Milaneza - MSS
ESP
55. Aitor KINTANA Jazztel - Costa de Almeria
ESP
56. Jose Manuel VAZQUEZ PALOMO Relax - Fuenlabrada
ESP
05'46"
57. Dario David CIONI Mapei - Quick Step
ITA
05'57"
58. Geert VERHEYEN Rabobank
BEL
06'18"
59. Steven KLEYNEN Domo - Farm Frites - Latexco
BEL
06'36"
60. Dariusz BARANOWSKI iBanesto.com
POL
06'42"
61. Jose Antonio PECHARROMAN Jazztel - Costa de Almeria
ESP
06'45"
62. Massimiliano LELLI Cofidis
ITA
07'01"
63. Massimo CODOL Lampre - Daikin
ITA
64. Mauro GIANETTI Team Coast - Buffalo
SUI
65. Filippo SIMEONI Cantina Tollo - Acqua & Sapone
ITA
07'05"
66. Gorka GERRIKAGOITIA Euskaltel - Euskadi
ESP
07'08"
67. Alberto LOPEZ DE MUNAIN Euskaltel - Euskadi
ESP
68. David ETXEBARRIA ALKORTA Euskaltel - Euskadi
ESP
69. Nacor BURGOS ROJO Relax - Fuenlabrada
ESP
70. Jörg JAKSCHE Once - Eroski - Würth
GER
71. Addy ENGELS Rabobank
NED
07'25"
72. Pedro HORRILLO MUNOZ Mapei - Quick Step
ESP
07'41"
73. Fabian JEKER Milaneza - MSS
SUI
07'52"
74. Oscar LAGUNA Relax - Fuenlabrada
ESP
07'54"
75. Aitor GARMENDIA Team Coast - Buffalo
ESP
08'22"
76. Marco PANTANI Mercatone Uno - Stream TV - Bailetti
ITA
09'04"
77. Cristian MORENI Mercatone Uno - Stream TV - Bailetti
ITA
78. Michael ANDERSSON Mercatone Uno - Stream TV - Bailetti
SWE
79. Igor ASTARLOA ASCASIBAR Mercatone Uno - Stream TV - Bailetti
ESP
80. David FERNANDEZ DOMINGO Relax - Fuenlabrada
ESP
81. Jon ODRIOZOLA MUGARZA iBanesto.com
ESP
82. Rafael DIAZ JUSTO Once - Eroski - Würth
ESP
83. Guido TRENTIN Cofidis
ITA
84. Vladimir DUMA Panaria - Fiordo
UKR
85. Massimilliano GENTILI Cantina Tollo - Acqua & Sapone
ITA
86. Jorge CAPITAN PEREGRINA Relax - Fuenlabrada
ESP
87. Giuliano FIGUERAS Panaria - Fiordo
ITA
88. Juan Carlos VICARIO BARBERA Festina - Lotus
ESP
09'28"
89. Gianmario ORTENZI Mercatone Uno - Stream TV - Bailetti
ITA
11'23"
90. Juan Carlos GUILLAMON RUIZ Jazztel - Costa de Almeria
ESP
11'49"
91. Angel EDO ALSINA Milaneza - MSS
ESP
92. Juan Carlos DOMINGUEZ iBanesto.com
ESP
93. Paolo SAVOLDELLI Saeco
ITA
11'58"
94. Steve DE WOLF Domo - Farm Frites - Latexco
BEL
95. Abraham OLANO Once - Eroski - Würth
ESP
96. Rolf HUSER Team Coast - Buffalo
SUI
97. Igor FLORES Euskaltel - Euskadi
ESP
98. Peter FARAZIJN Cofidis
BEL
99. Pavel PADRNOS Saeco
CZE
100. Daniële DE PAOLI Mercatone Uno - Stream TV - Bailetti
ITA
12'01"
101. Alberto ELLI Team Deutsche Telekom
ITA
102. Kyrylo POSPYEYEV Cantina Tollo - Acqua & Sapone
UKR
103. Robert HUNTER Lampre - Daikin
RSA
104. Oskar CAMENZIND Lampre - Daikin
SUI
105. Nathan O'NEILL Panaria - Fiordo
AUS
106. Alexandre SHEFER Alessio
KAZ
107. Santos GONZALEZ CAPILLA Once - Eroski - Würth
ESP
108. Ivan GOTTI Alessio
ITA
109. Jaime Javier HERNÁNDEZ BERTRAN Festina - Lotus
ESP
13'00"
110. Danilo HONDO Team Deutsche Telekom
GER
14'43"
111. Rolf ALDAG Team Deutsche Telekom
GER
112. Erik ZABEL Team Deutsche Telekom
GER
113. Kai HUNDERTMARCK Team Deutsche Telekom
GER
114. Andreas KLIER Team Deutsche Telekom
GER
115. Stephan SCHRECK Team Deutsche Telekom
GER
116. Francisco CABELLO LUQUE Kelme - Costa Blanca
ESP
117. William Chann MCRAE US Postal Service
USA
118. Jan BOVEN Rabobank
NED
119. Matthé PRONK Rabobank
NED
120. Martin HVASTIJA Alessio
SLO
121. Ángel VICIOSO ARCOS Kelme - Costa Blanca
ESP
122. Claude LAMOUR Cofidis
FRA
123. Antonio CRUZ US Postal Service
USA
124. Melchor MAURI PRAT Milaneza - MSS
ESP
125. Felix Rafael CARDENAS RAVALO Kelme - Costa Blanca
COL
126. Guido TRENTI Cantina Tollo - Acqua & Sapone
USA
127. Salvatore COMMESSO Saeco
ITA
128. Eleuterio ANGUITA Jazztel - Costa de Almeria
ESP
129. Serguei SMETANINE Jazztel - Costa de Almeria
RUS
15'41"
130. Pedro DIAZ LOBATO Jazztel - Costa de Almeria
ESP
15'43"
131. Cesar GARCIA CALVO Relax - Fuenlabrada
ESP
15'55"
132. Eddy RATTI Mapei - Quick Step
ITA
133. Julio Alberto PÉREZ CUAPIO Panaria - Fiordo
MEX
15'58"
134. Leif HOSTE Domo - Farm Frites - Latexco
BEL
16'32"
135. Renato SILVA Milaneza - MSS
POR
17'41"
136. Carlos Alberto CARNEIRO SILVA Milaneza - MSS
POR
137. Rafael CASERO MORENO Festina - Lotus
ESP
138. Simone BERTOLETTI Lampre - Daikin
ITA
139. Marc LOTZ Rabobank
NED
140. Toni TAULER Kelme - Costa Blanca
ESP
141. Mariano PICCOLI Lampre - Daikin
ITA
142. Jose Vicente GARCIA ACOSTA iBanesto.com
ESP
143. German NIETO Relax - Fuenlabrada
ESP
144. Antonio VARRIALE Panaria - Fiordo
ITA
145. Ermanno BRIGNOLI Mercatone Uno - Stream TV - Bailetti
ITA
146. Sergey MATVEYEV Panaria - Fiordo
UKR
147. Biagio CONTE Saeco
ITA
148. Jan SCHAFFRATH Team Deutsche Telekom
GER
149. José Angel VIDAL Kelme - Costa Blanca
ESP
17'49"
150. Jörg LUDEWIG Saeco
GER
151. Wilfried CRETSKENS Domo - Farm Frites - Latexco
BEL
152. Yauheni SENIUSHKIN Panaria - Fiordo
BLR
153. Alessio GALLETTI Saeco
ITA
154. Marco PINOTTI Lampre - Daikin
ITA
155. Martín Gerardo GARRIDO MAYORGA Relax - Fuenlabrada
ARG
156. Thorwald VENEBERG Rabobank
NED
157. Carlos Ramon GOLBANO Jazztel - Costa de Almeria
ESP
158. Oscar FREIRE GOMEZ Mapei - Quick Step
ESP
159. Frank HOJ Team Coast - Buffalo
DEN
160. Niki AEBERSOLD Team Coast - Buffalo
SUI
161. Ruslan IVANOV Alessio
MDA
162. Benoit JOACHIM US Postal Service
LUX
163. Dmitriy FOFONOV Cofidis
KAZ
164. Raphael SCHWEDA Team Coast - Buffalo
GER
165. Luca PAOLINI Mapei - Quick Step
ITA
166. Janek TOMBAK Cofidis
EST
167. Elio AGGIANO Mapei - Quick Step
ITA
168. Thorsten NITSCHE Saeco
GER
169. Alberto VINALE Alessio
ITA
170. Victor Hugo PENA GRISALES US Postal Service
COL
171. Julian DEAN US Postal Service
NZL
172. Karsten KROON Rabobank
NED
173. Fabiano FONTANELLI Mercatone Uno - Stream TV - Bailetti
ITA
18'10"
174. Carlos TORRENT TARRES Jazztel - Costa de Almeria
ESP
18'24"
175. Stefano CASAGRANDA Alessio
ITA
18'33"
176. Andrea TONTI Cantina Tollo - Acqua & Sapone
ITA
18'35"
177. Davide CASAROTTO Alessio
ITA
19'01"
178. Filippo PERFETTO Panaria - Fiordo
ITA
20'17"
179. Sven TEUTENBERG Festina - Lotus
GER
20'20"
180. Robbie MCEWEN Domo - Farm Frites - Latexco
AUS
21'08"
181. Luciano André PAGLIARINI MENDONCA Lampre - Daikin
BRA
21'34"
182. Glenn MAGNUSSON Domo - Farm Frites - Latexco
SWE
22'23"
183. Matthew WHITE US Postal Service
AUS
184. Dario PIERI Saeco
ITA
22'33"
185. Enrico DEGANO Panaria - Fiordo
ITA
22'57"