Tour Down Under - 2001

3rd edition

Stage 4. Unley - Strathalbyn , 157 km    

19 January 2001

Rider Team Time
1.
Luke ROBERTS
3h44'07"
2.
Marcel GONO
3.
Nicolay Bo LARSEN
Team CSC - Tiscali
4.
Trent WILSON
Team Fakta 00'04"
5.
Nicolas JALABERT
Team CSC - Tiscali 00'08"
6.
Tayeb BRAIKIA
Lotto - Adecco 00'17"
7.
Hendrik VAN DIJCK
Lotto - Adecco
8.
Stuart O'GRADY
Crédit Agricole
9.
Stefano ZANINI
Mapei - Quick Step
10.
Ciaran POWER
Saint Quentin - Oktos
11.
Jay SWEET
BigMat - Auber 93
12.
Glenn D'HOLLANDER
Lotto - Adecco
13.
Fabio SACCHI
Saeco
14.
Nic BROWN
15.
Cadel EVANS
Saeco
16.
Scott DAVIS
17.
Nick GATES
Agro - Adler - Brandenburg
18.
Kai HUNDERTMARCK
Team Deutsche Telekom
19.
Patrick JONKER
BigMat - Auber 93
20.
Steffen WESEMANN
Team Deutsche Telekom
21.
Gene BATES
22.
Arvis PIZIKS
Team CSC - Tiscali
23.
Daniele NARDELLO
Mapei - Quick Step
24.
Christopher JENNER
Crédit Agricole
25.
Jakob Storm PIIL
Team CSC - Tiscali
26.
Jörg LUDEWIG
Saeco
27.
Alexandre BOTCHAROV
Ag2r - Décathlon
28.
Jeremy HUNT
BigMat - Auber 93
29.
Gerhard TRAMPUSCH
Team Deutsche Telekom
30.
Robert TIGHELLO
31.
Peter ROGERS
Agro - Adler - Brandenburg
32.
Dario David CIONI
Mapei - Quick Step
33.
John TANNER
34.
Anthony MORIN
Crédit Agricole
35.
Benjamin DAY
KIA Suisse
36.
Cameron JENNINGS
37.
Stephan SCHRECK
Team Deutsche Telekom
38.
Russel VAN HOUT
Selle Italia - Pacific
39.
Michael ROGERS
Mapei - Quick Step
40.
Robert BARTKO
Team Deutsche Telekom
41.
Danilo HONDO
Team Deutsche Telekom
42.
Ralf GRABSCH
Team Deutsche Telekom
43.
Benoit POILVET
Crédit Agricole
44.
Simon GERRANS
45.
Philippe BORDENAVE
Ag2r - Décathlon
46.
Kurt VAN LANCKER
Lotto - Adecco
47.
Gilles MAIGNAN
Ag2r - Décathlon
48.
Fabien DE WAELE
Lotto - Adecco
49.
David MCKENZIE
Ficonseils - RCC Conseils Assurances
50.
Ludovic TURPIN
Ag2r - Décathlon
51.
Bobby JULICH
Crédit Agricole
52.
Innar MANDOJA
Ag2r - Décathlon
53.
Tristan HOFFMAN
Team CSC - Tiscali
54.
Roberto SGAMBELLURI
Team Deutsche Telekom
55.
Brad DAVIDSON
Saeco
56.
Steve WILLIAMS
57.
Maximilian SCIANDRI
Lampre - Daikin
58.
Mario SCIREA
Saeco 00'29"
59.
Luca PAOLINI
Mapei - Quick Step 00'31"
60.
Hans DE CLERCQ
Lotto - Adecco
61.
Paul VAN HYFTE
Lotto - Adecco 06'24"
62.
Miguel Ángel MARTÍN PERDIGUERO
Cantina Tollo - Acqua e Sapone
63.
Tom STEELS
Mapei - Quick Step
64.
Xavier JAN
BigMat - Auber 93 08'10"
65.
Christophe CAPELLE
BigMat - Auber 93
66.
Dominique RAULT
BigMat - Auber 93
67.
Juan Carlos DOMINGUEZ
iBanesto.com
68.
Magnus BÄCKSTEDT
Crédit Agricole 15'15"
69.
Lado FUMIC
70.
Kristjan SNORRASSON
Selle Italia - Pacific
71.
Alexandre CHOUFFE
BigMat - Auber 93
72.
Graeme BROWN
73.
Stephen CUNNINGHAM
74.
Biagio CONTE
Saeco
75.
Marcelino GARCIA ALONSO
Team CSC - Tiscali
76.
Bart LEYSEN
Mapei - Quick Step 15'18"
77.
Alessio GALLETTI
Saeco
78.
Ludovic CAPELLE
Ag2r - Décathlon
79.
Christophe AGNOLUTTO
Ag2r - Décathlon
80.
Crescenzo D'AMORE
Mapei - Quick Step
81.
Matthew WILSON
Mercury - Viatel
82.
Adrian LAIDLER
83.
Jaan KIRSIPUU
Ag2r - Décathlon
84.
Olivier ASMAKER
Team CSC - Tiscali
85.
Allan DAVIS
Mapei - Quick Step
86.
Anthony LANGELLA
Crédit Agricole 23'20"
87.
Thorsten NITSCHE
Saeco
88.
Bruce MCINTOSH
29'29"
89.
Franck PENCOLE
BigMat - Auber 93 39'05"