Tour de Luxembourg 2001  |  General Classification    

19th edition

General Classification

14 June 2001 - 18 June 2001

Rider Team Time
1.
Jørgen Bo PETERSEN
Team Fakta 16h37'04"
2.
Raivis BELOHVOŠČIKS
Lampre - Daikin 00'12"
3.
Fred RODRIGUEZ
Domo - Farm Frites - Latexco 00'35"
4.
Benoît JOACHIM
US Postal Service 00'51"
5.
Ivaylo GABROVSKI
Jean Delatour 00'55"
6.
Corey SWEET
Bankgiroloterij - Batavus 00'57"
7.
Steffen KJÆRGAARD
US Postal Service 00'58"
8.
Rolf ALDAG
Team Deutsche Telekom 01'07"
9.
Sergei IVANOV
Fassa Bortolo
10.
Marcel DUIJN
Rabobank 01'09"
11.
Mauro GEROSA
Tacconi Sport - Vini Caldirola 01'27"
12.
Oscar POZZI
Fassa Bortolo 01'29"
13.
Jens HEPPNER
Team Deutsche Telekom 01'30"
14.
Eddy LEMBO
Jean Delatour 01'31"
15.
Scott SUNDERLAND
Team Fakta 01'40"
16.
Sylwester SZMYD
Tacconi Sport - Vini Caldirola 01'48"
17.
Addy ENGELS
Rabobank 02'06"
18.
Stephane BERGES
Ag2r - Décathlon
19.
Roberto SGAMBELLURI
Team Deutsche Telekom 02'47"
20.
Pieter VRIES
Bankgiroloterij - Batavus 02'49"
21.
Bart VOSKAMP
Bankgiroloterij - Batavus 03'59"
22.
Kim KIRCHEN
Fassa Bortolo 06'00"
23.
Bert HIEMSTRA
Bankgiroloterij - Batavus 06'18"
24.
Remco VAN DER VEN
Bankgiroloterij - Batavus 06'26"
25.
Bram DE GROOT
Rabobank 06'28"
26.
Jan VAN VELZEN
Bankgiroloterij - Batavus 06'31"
27.
Fabio BALDATO
Fassa Bortolo 06'36"
28.
Alessandro PETACCHI
Fassa Bortolo 06'40"
29.
Julian DEAN
US Postal Service 06'44"
30.
Steve FOGEN
06'46"
31.
Matthé PRONK
Rabobank 06'49"
32.
Marco PINOTTI
Lampre - Daikin 06'54"
33.
Björn LEUKEMANS
Vlaanderen - T-Interim 07'19"
34.
Thorwald VENEBERG
Rabobank 07'21"
35.
Pascal TRIEBEL
07'22"
36.
Fränk SCHLECK
Festina - Lotus 07'26"
37.
Peter VAN PETEGEM
Collstrop - Palmans
38.
Marco FINCATO
Fassa Bortolo 07'28"
39.
Karsten KROON
Rabobank 07'29"
40.
Erwin THIJS
Collstrop - Palmans 07'30"
41.
Gerben LÖWIK
Rabobank 07'36"
42.
Matteo FRUTTI
Lampre - Daikin 07'38"
43.
Andreas KLIER
Team Deutsche Telekom 07'40"
44.
Janek TOMBAK
Cofidis 07'44"
45.
Stephane KRAFFT
Cofidis 08'00"
46.
Johan MUSEEUW
Domo - Farm Frites - Latexco 08'02"
47.
Peter FARAZIJN
Cofidis 08'17"
48.
Dmitri GAYNITDINOV
Tacconi Sport - Vini Caldirola 08'18"
49.
Nicola LODA
Fassa Bortolo 08'19"
50.
Morten SONNE
Team Fakta 08'20"
51.
Marco GILI
Tacconi Sport - Vini Caldirola
52.
Levi LEIPHEIMER
US Postal Service 08'56"
53.
Remmert WIELINGA
De Nardi - Pasta Montegrappa 09'05"
54.
Giuseppe PALUMBO
De Nardi - Pasta Montegrappa 09'43"
55.
Gian Matteo FAGNINI
Team Deutsche Telekom 10'00"
56.
Michaël BLAUDZUN
Team CSC - Tiscali 10'49"
57.
Antonio CRUZ
US Postal Service 11'14"
58.
Christophe EDALEINE
Jean Delatour 11'17"
59.
Kris GERITS
Vlaanderen - T-Interim 11'22"
60.
Igor KRANJEC
De Nardi - Pasta Montegrappa 11'52"
61.
Michael SKELDE
Team Fakta 11'53"
62.
Innar MANDOJA
Ag2r - Décathlon 12'16"
63.
Erik ZABEL
Team Deutsche Telekom 12'23"
64.
Jamie DREW
Mercury - Viatel
65.
Allan JOHANSEN
Team Fakta 12'29"
66.
Aart VIERHOUTEN
Rabobank 12'31"
67.
Jan SCHAFFRATH
Team Deutsche Telekom 12'45"
68.
Enrico CASSANI
Domo - Farm Frites - Latexco 13'18"
69.
Eric DE CLERCQ
Collstrop - Palmans 14'53"
70.
Marco SERPELLINI
Lampre - Daikin 15'59"
71.
Claude LAMOUR
Cofidis 17'05"
72.
Servais KNAVEN
Domo - Farm Frites - Latexco 18'43"
73.
Marco MILESI
Domo - Farm Frites - Latexco 19'24"
74.
Robbie MCEWEN
Domo - Farm Frites - Latexco 20'01"