Kuurne - Brussel - Kuurne - 2001

Kuurne - Brussel - Kuurne (188 km) - 04/03

Rider Team Country Time
1. Peter VAN PETEGEM Collstrop - Palmans
BEL
4h20'00"
2. Hans DE CLERCQ Lotto - Adecco
BEL
3. Jo PLANCKAERT Cofidis
BEL
4. Marc WAUTERS Rabobank
BEL
5. Chris PEERS Cofidis
BEL
4"
6. Serge BAGUET Lotto - Adecco
BEL
42"
7. Tom STEELS Mapei - Quick Step
BEL
49"
8. Jaan KIRSIPUU Ag2r - Décathlon
EST
9. Sergei IVANOV Fassa Bortolo
RUS
10. Frank HOJ Team Coast - Buffalo
DEN
11. James VANLANDSCHOOT Vlaanderen - T-Interim
BEL
12. Steven DE JONGH Rabobank
NED
13. Arvis PIZIKS Team CSC - Tiscali
LAT
14. Matteo CARRARA Team Colpack - Astro
ITA
15. Steven KLEYNEN Domo - Farm Frites - Latexco
BEL
16. Paolo BOSSONI Tacconi Sport - Vini Caldirola
ITA
17. Tristan HOFFMAN Team CSC - Tiscali
NED
18. Zbigniew SPRUCH Lampre - Daikin
POL
19. Yoeri BEYENS Vlaanderen - T-Interim
BEL
20. Thor HUSHOVD Crédit Agricole
NOR
21. Roger HAMMOND Collstrop - Palmans
GBR
22. Hendrik VAN DIJCK Lotto - Adecco
BEL
23. Leon VAN BON Mercury - Viatel
NED
24. Martin VAN STEEN Bankgiroloterij - Batavus
NED
25. Christoph ROODHOOFT Flanders - Prefetex
BEL
26. Ludovic CAPELLE Ag2r - Décathlon
BEL
27. Andrei TCHMIL Lotto - Adecco
BEL
28. Jean Patrick NAZON La Francaise des Jeux
FRA
29. Bart VOSKAMP Bankgiroloterij - Batavus
NED
30. Marco SERPELLINI Lampre - Daikin
ITA
31. Franck RENIER Bonjour
FRA
32. Saulius RUSKYS Gerolsteiner
LTU
33. Remco VAN DER VEN Bankgiroloterij - Batavus
NED
34. Nico MATTAN Cofidis
BEL
35. Zoran KLEMENCIC Tacconi Sport - Vini Caldirola
SLO
36. Tom FLAMMANG Cofidis
LUX
37. Peter WROLICH Gerolsteiner
AUT
38. Tom DESMET Bankgiroloterij - Batavus
BEL
39. Danilo HONDO Team Deutsche Telekom
GER
40. Kim KIRCHEN Fassa Bortolo
LUX
41. Karel VEREECKE Domo - Farm Frites - Latexco
BEL
42. Andy VIDTS Vlaanderen - T-Interim
BEL
43. Gerben LÖWIK Rabobank
NED
44. Frédéric MAINGUENAUD Bonjour
FRA
45. Mathew HAYMAN Rabobank
AUS
46. Coen BOERMAN Rabobank
NED
47. Aart VIERHOUTEN Rabobank
NED
48. Bert HIEMSTRA Bankgiroloterij - Batavus
NED
49. Andy FLICKINGER Festina - Lotus
FRA
50. Wilfried CRETSKENS Domo - Farm Frites - Latexco
BEL
51. Ralf GRABSCH Team Deutsche Telekom
GER
52. Patrick D'HONT La Francaise des Jeux
BEL
53. Fabien DE WAELE Lotto - Adecco
BEL
54. Franck PERQUE La Francaise des Jeux
FRA
55. Andy DE SMET Ville de Charleroi - New Systems
BEL
56. Geert VAN BONDT Mercury - Viatel
BEL
57. Peter FARAZIJN Cofidis
BEL
58. Bert DE WAELE Landbouwkrediet - Colnago
BEL
59. Leonardo GIORDANI Fassa Bortolo
ITA
60. Andrej HAUPTMAN Tacconi Sport - Vini Caldirola
SLO
61. Wim VANSEVENANT Mercury - Viatel
BEL
62. Ludo DIERCKXSSENS Lampre - Daikin
BEL
63. Marcel DUIJN Rabobank
NED
64. Pascal CHANTEUR Festina - Lotus
FRA
65. Miquel VAN KESSEL Gerolsteiner
NED
66. Mario AERTS Lotto - Adecco
BEL
67. Wilfried PEETERS Domo - Farm Frites - Latexco
BEL
68. Andreas KLIER Team Deutsche Telekom
GER
69. Alessandro CORTINOVIS Team Colpack - Astro
ITA
70. Gianluca BORTOLAMI Tacconi Sport - Vini Caldirola
ITA
71. Diego FERRARI Tacconi Sport - Vini Caldirola
ITA
72. Mauro GEROSA Tacconi Sport - Vini Caldirola
ITA
73. Paolo FORNACIARI Mapei - Quick Step
ITA
74. Stive VERMAUT Lotto - Adecco
BEL
75. Christopher JENNER Crédit Agricole
FRA
76. Johan MUSEEUW Domo - Farm Frites - Latexco
BEL
77. Matteo TOSATTO Fassa Bortolo
ITA
78. Rolf SÖRENSEN Team CSC - Tiscali
DEN
79. Marco MILESI Domo - Farm Frites - Latexco
ITA
80. Kris GERITS Vlaanderen - T-Interim
BEL
81. Romans VAINSTEINS Domo - Farm Frites - Latexco
LAT
82. Fabio BALDATO Fassa Bortolo
ITA
83. Nicola LODA Fassa Bortolo
ITA