Tour de l'Avenir 2001  |  General Classification    

39th edition

General Classification

6 September 2001 - 15 September 2001

Rider Team Time
1.
Denis MENCHOV
iBanesto.com 38h44'52"
2.
Florent BRARD
Festina - Lotus 1"
3.
Sylvain CHAVANEL
Bonjour 9"
4.
Juan Miguel CUENCA MARTINEZ
Kelme - Costa Blanca 28"
5.
Jesus Maria MANZANO
Kelme - Costa Blanca 33"
6.
Baden COOKE
Mercury - Viatel 42"
7.
Evgeni PETROV
Mapei - Quick Step 1'00"
8.
Iñaki ISASI FLORES
Euskaltel - Euskadi 1'59"
9.
Pablo LASTRAS GARCÍA
iBanesto.com 2'04"
10.
Benoît POILVET
Crédit Agricole 2'34"
11.
Christophe EDALEINE
Jean Delatour 2'37"
12.
Gorka GONZÁLEZ LARRAÑAGA
Euskaltel - Euskadi 2'38"
13.
Eladio JIMÉNEZ SANCHEZ
iBanesto.com 3'02"
14.
Geoffrey DEMEYERE
Vlaanderen - T-Interim 4'08"
15.
Franck PENCOLE
BigMat - Auber 93 4'21"
16.
Nicolas MEUNIER
BigMat - Auber 93 5'40"
17.
Alexandre USOV
Phonak 6'18"
18.
Matteo GIGLI
Team Colpack - Astro 6'43"
19.
Christophe LE MÉVEL
Crédit Agricole Espoirs 6'50"
20.
Sébastien TALABARDON
BigMat - Auber 93 6'52"
21.
Mads KAGGESTAD
Individual 7'53"
22.
Francisco José "Paco" LARA RUIZ
Festina - Lotus 8'17"
23.
Carlos GARCÍA QUESADA
Kelme - Costa Blanca 10'40"
24.
Marek RUTKIEWICZ
Cofidis 12'37"
25.
Marlon Alirio PÉREZ ARANGO
05 Orbitel 13'19"
26.
Pierrick FÉDRIGO
Crédit Agricole 16'36"
27.
Charles WEGELIUS
Mapei - Quick Step 19'04"
28.
David DEREPAS
Phonak 19'56"
29.
Filippo POZZATO
Mapei - Quick Step 19'57"
30.
Alessandro CORTINOVIS
Team Colpack - Astro 20'21"
31.
László BODROGI
Mapei - Quick Step 21'12"
32.
Florian LUDI
Phonak 22'34"
33.
Ciaran POWER
Saint Quentin - Oktos 26'15"
34.
Graziano GASPARRE
Mapei - Quick Step 27'35"
35.
Kamil VRÁNA
Individual 32'20"
36.
Vincent BADER
Phonak 32'28"
37.
Nicolas FRITSCH
Francaise des Jeux 33'07"
38.
Gorka ARRIZABALAGA
Euskaltel - Euskadi 34'05"
39.
Josu SILLONIZ ARESTI
Euskaltel - Euskadi 34'27"
40.
Alejandro Ivan CORTES LLANO
05 Orbitel 36'53"
41.
Ludovic MARTIN
Crédit Agricole 37'08"
42.
Gregory RAST
Post Swiss Team 37'25"
43.
Oscar BORLINI
Team Colpack - Astro 38'23"
44.
Christophe LAURENT
Jean Delatour 38'27"
45.
Samuel DUMOULIN
Francaise des Jeux 39'08"
46.
Matthew WILSON
Mercury - Viatel 40'41"
47.
Robert SASSONE
Cofidis 40'48"
48.
Kevin HULSMANS
Mapei - Quick Step 44'10"
49.
Adolfo GARCÍA QUESADA
iBanesto.com 45'53"
50.
Médéric CLAIN
Cofidis 46'49"
51.
Aurélien CLERC
Post Swiss Team 53'10"
52.
Danny VAN CAPELLEN
Vlaanderen - T-Interim 53'55"
53.
Christophe KERN
Bonjour 54'57"
54.
Guillaume AUGER
BigMat - Auber 93 55'20"
55.
Luis Orán CASTAÑEDA RAMOS
05 Orbitel 59'32"
56.
Jorge Ivan GONZALEZ
05 Orbitel 1h04'51"
57.
Andy FLICKINGER
Festina - Lotus 1h09'17"
58.
Constantino ZABALLA GUTIÉRREZ
Kelme - Costa Blanca 1h17'11"
59.
Yann TOURNIER
Crédit Agricole Espoirs 1h27'18"
60.
Rubén PLAZA MOLINA
iBanesto.com 1h35'36"
61.
Radek DÍTĚ
PSK - Remerx 1h39'25"
62.
Koldo GIL PÉREZ
iBanesto.com 1h44'39"
63.
Radek BEČKA
Individual 2h03'59"
64.
Joaquím LÓPEZ TORRELLÁ
Kelme - Costa Blanca 2h19'37"