Vuelta a Andalucia - Ruta del Sol 2001  |  Stage 4. Cabra - Benalmadena   

47th edition

175.1 km, 21 February 2001

Rider Team Time
1.
Martin HVASTIJA
Alessio 4h39'27"
2.
Leonardo PIEPOLI
iBanesto.com 00'27"
3.
Dave BRUYLANDTS
Domo - Farm Frites - Latexco 00'48"
4.
Luis PÉREZ RODRÍGUEZ
Festina - Lotus 01'02"
5.
Marcos Antonio SERRANO
O.N.C.E. - Eroski 01'30"
6.
Imanol AYESTARÁN
Relax - Fuenlabrada 02'35"
7.
Andrei TCHMIL
Lotto - Adecco 02'54"
8.
Peter VAN PETEGEM
Collstrop - Palmans
9.
Alexandr SHEFER
Alessio
10.
Erik DEKKER
Rabobank 02'56"
11.
Bingen FERNANDEZ BUSTINZA
Euskaltel - Euskadi
12.
Jan SCHAFFRATH
Team Deutsche Telekom
13.
Jens ZEMKE
Team Nürnberger
14.
Fabien DE WAELE
Lotto - Adecco
15.
Marc WAUTERS
Rabobank
16.
Manuel BELTRÁN MARTÍNEZ
Mapei - Quick Step
17.
Guennadi MIKHAILOV
Lotto - Adecco
18.
Rolf HUSER
Team Coast - Buffalo
19.
Txema DEL OLMO
Euskaltel - Euskadi
20.
Gaizka LEJARRETA MARTIN
O.N.C.E. - Eroski
21.
Felix GARCIA CASAS
Festina - Lotus
22.
Jamie BURROW
US Postal Service
23.
Pietro CAUCCHIOLI
Alessio
24.
Joaquim RODRÍGUEZ OLIVER
O.N.C.E. - Eroski
25.
Alex ZÜLLE
Team Coast - Buffalo
26.
Floyd LANDIS
Mercury - Viatel
27.
Mikel PRADERA RODRÍGUEZ
O.N.C.E. - Eroski 03'02"
28.
Pavel TONKOV
Mercury - Viatel 03'44"
29.
Michel KLINGER
Festina - Lotus
30.
Ivan SASTRE
Festina - Lotus
31.
Erik ZABEL
Team Deutsche Telekom
32.
Max VAN HEESWIJK
Domo - Farm Frites - Latexco
33.
Thomas LIESE
Team Nürnberger
34.
Raphael SCHWEDA
Team Coast - Buffalo
35.
Sascha HENRIX
Team Coast - Buffalo
36.
Iñaki ISASI FLORES
Euskaltel - Euskadi
37.
Bert SCHEIRLINCKX
Collstrop - Palmans
38.
David ARROYO DURAN
O.N.C.E. - Eroski
39.
Cesar GARCIA CALVO
Relax - Fuenlabrada
40.
Wilfried PEETERS
Domo - Farm Frites - Latexco
41.
Fabrizio GUIDI
Mercury - Viatel
42.
Niko EECKHOUT
Lotto - Adecco
43.
Pablo FERNANDEZ PEREZ
Relax - Fuenlabrada
44.
Francisco José "Paco" LARA RUIZ
Festina - Lotus
45.
José Luis REBOLLO
Festina - Lotus
46.
Angel CASTRESANA DEL VAL
Euskaltel - Euskadi
47.
Johan MUSEEUW
Domo - Farm Frites - Latexco
48.
Wilfried CRETSKENS
Domo - Farm Frites - Latexco
49.
Hans DE CLERCQ
Lotto - Adecco
50.
Juan Miguel MERCADO MARTÍN
iBanesto.com
51.
Roger HAMMOND
Collstrop - Palmans
52.
Andreas KLIER
Team Deutsche Telekom
53.
David CAÑADA GRACIA
Mapei - Quick Step
54.
César SOLAUN
iBanesto.com
55.
Óscar LAGUNA GARCÍA
Relax - Fuenlabrada
56.
Luca PAOLINI
Mapei - Quick Step
57.
Jorge CAPITAN PEREGRINA
Relax - Fuenlabrada
58.
Geert OMLOOP
Collstrop - Palmans
59.
Carlos Ramon GOLBANO
Jazztel - Costa de Almeria
60.
Aitor KINTANA
Jazztel - Costa de Almeria
61.
Vincent CALI
Collstrop - Palmans
62.
Francisco Tomas GARCÍA RODRÍGUEZ
O.N.C.E. - Eroski
63.
Fred RODRIGUEZ
Domo - Farm Frites - Latexco
64.
José Antonio GARRIDO LIMA
Jazztel - Costa de Almeria
65.
Antonio CRUZ
US Postal Service
66.
Iván Ramiro PARRA PINTO
O.N.C.E. - Eroski
67.
Thierry MARICHAL
Lotto - Adecco
68.
David VAZQUEZ GARCIA
Relax - Fuenlabrada
69.
Isidro NOZAL VEGA
O.N.C.E. - Eroski
70.
David ETXEBARRIA ALKORTA
Euskaltel - Euskadi
71.
Adolfo GARCÍA QUESADA
iBanesto.com
72.
Matthé PRONK
Rabobank 04'10"
73.
Alessandro BERTOLINI
Alessio 04'55"
74.
Filippo POZZATO
Mapei - Quick Step
75.
Marc STREEL
Collstrop - Palmans
76.
Kristof TROUVÉ
Collstrop - Palmans
77.
Bekim CHRISTENSEN
Team Coast - Buffalo
78.
Diego Luis PRIOR
Jazztel - Costa de Almeria
79.
Josu SILLONIZ ARESTI
Euskaltel - Euskadi
80.
Sergio VILLAMIL GONZALEZ
Relax - Fuenlabrada 07'05"
81.
Christophe DETILLOUX
Collstrop - Palmans 10'17"
82.
Rik VERBRUGGHE
Lotto - Adecco
83.
Peter WUYTS
Collstrop - Palmans
84.
Hendrik VAN DIJCK
Lotto - Adecco
85.
Gian Matteo FAGNINI
Team Deutsche Telekom
86.
Tyler HAMILTON
US Postal Service
87.
David ZABRISKIE
US Postal Service
88.
José María JIMÉNEZ SASTRE
iBanesto.com
89.
Ivan GOTTI
Alessio
90.
Raffaele FERRARA
Alessio
91.
Sven TEUTENBERG
Festina - Lotus
92.
Maarten DEN BAKKER
Rabobank
93.
Javier PASCUAL RODRÍGUEZ
iBanesto.com
94.
Juan Carlos DOMINGUEZ
iBanesto.com
95.
Andreas KLÖDEN
Team Deutsche Telekom
96.
Rolf ALDAG
Team Deutsche Telekom
97.
André KORFF
Festina - Lotus
98.
Unai OSA EIZAGUIRRE
iBanesto.com
99.
Steven DE JONGH
Rabobank
100.
Aart VIERHOUTEN
Rabobank
101.
Kai HUNDERTMARCK
Team Deutsche Telekom
102.
Martín Gerardo GARRIDO MAYORGA
Relax - Fuenlabrada
103.
Dirk BALDINGER
Team Nürnberger
104.
Werner RIEBENBAUER
Team Nürnberger
105.
Aitor GARMENDIA
Team Coast - Buffalo
106.
Pedro DÍAZ LOBATO
Jazztel - Costa de Almeria
107.
Niki AEBERSOLD
Team Coast - Buffalo
108.
Mike SAYERS
Mercury - Viatel
109.
Harald MORSCHER
Team Nürnberger
110.
Charles WEGELIUS
Mapei - Quick Step
111.
Mathew HAYMAN
Rabobank
112.
Eddy RATTI
Mapei - Quick Step
113.
Andrei TETERYUK
Mercury - Viatel
114.
Serguei SMETANINE
Jazztel - Costa de Almeria
115.
Matthew WHITE
US Postal Service
116.
Dylan CASEY
US Postal Service
117.
Endrio LEONI
Alessio
118.
Alberto VINALE
Alessio
119.
Gonzalo BAYARRI
Jazztel - Costa de Almeria
120.
Pablo SOLER SILES
Jazztel - Costa de Almeria
121.
Geert VAN BONDT
Mercury - Viatel
122.
Mikel ARTETXE GEZURAGA
Euskaltel - Euskadi
123.
Unai ETXEBARRIA
Euskaltel - Euskadi
124.
Leon VAN BON
Mercury - Viatel
125.
Karsten KROON
Rabobank
126.
Romāns VAINŠTEINS
Domo - Farm Frites - Latexco
127.
Enrico CASSANI
Domo - Farm Frites - Latexco
128.
Thorsten RUND
Team Coast - Buffalo 17'59"
129.
Levi LEIPHEIMER
US Postal Service

Stage information

Start, finish: Stage 4. Cabra - Benalmadena

Distance: 175.1 km

Date: 21 February 2001