Tour de France 2002  |  Stage 9. Lanester - Lorient I.T.T.   

89th edition

52 km, 15 July 2002

Rider Team Time
1.
Santiago BOTERO ECHEVERRY
Kelme - Costa Blanca 1h02'19"
2.
Lance ARMSTRONG
US Postal Service 11"
3.
Serhiy GONCHAR
Fassa Bortolo 18"
4.
Igor GONZÁLEZ DE GALDEANO
O.N.C.E. - Eroski 19"
5.
László BODROGI
Mapei - Quick Step 25"
6.
Raimondas RUMŠAS
Lampre - Daikin
7.
David MILLAR
Cofidis 50"
8.
Dario FRIGO
Tacconi Sport - Emmegi 01'34"
9.
Andrea PERON
Team CSC - Tiscali
10.
Joseba BELOKI DORRONSORO
O.N.C.E. - Eroski 01'38"
11.
Viatcheslav EKIMOV
US Postal Service 01'41"
12.
Tyler HAMILTON
Team CSC - Tiscali 01'56"
13.
Marc WAUTERS
Rabobank 02'08"
14.
Toni TAULER
Kelme - Costa Blanca 02'14"
15.
Floyd LANDIS
US Postal Service 02'21"
16.
Raivis BELOHVOŠČIKS
Lampre - Daikin
17.
Beat ZBERG
Rabobank 02'23"
18.
Victor Hugo PEÑA GRISALES
US Postal Service 02'34"
19.
Levi LEIPHEIMER
Rabobank 02'35"
20.
José AZEVEDO
O.N.C.E. - Eroski 02'36"
21.
Francisco MANCEBO
iBanesto.com 02'41"
22.
Ivan BASSO
Fassa Bortolo 02'43"
23.
Bradley MCGEE
La Francaise des Jeux 02'44"
24.
Pedro HORRILLO MUÑOZ
Mapei - Quick Step 02'45"
25.
Marcos Antonio SERRANO
O.N.C.E. - Eroski 02'48"
26.
Haimar ZUBELDIA AGIRRE
Euskaltel - Euskadi 02'50"
27.
Dariusz BARANOWSKI
iBanesto.com 02'54"
28.
Jörg JAKSCHE
O.N.C.E. - Eroski 02'56"
29.
Óscar Miguel SEVILLA RIVERA
Kelme - Costa Blanca 02'57"
30.
Anthony MORIN
Crédit Agricole 02'59"
31.
Abraham OLANO
O.N.C.E. - Eroski 03'04"
32.
Grischa NIERMANN
Rabobank 03'07"
33.
Iñigo CUESTA
Cofidis 03'14"
34.
Pavel PADRNOS
US Postal Service
35.
Denis MENCHOV
iBanesto.com 03'15"
36.
Jacky DURAND
La Francaise des Jeux 03'18"
37.
Nico MATTAN
Cofidis 03'21"
38.
Marzio BRUSEGHIN
iBanesto.com 03'28"
39.
Isidro NOZAL VEGA
O.N.C.E. - Eroski 03'29"
40.
Ludo DIERCKXSSENS
Lampre - Daikin 03'30"
41.
Sandy CASAR
La Francaise des Jeux 03'31"
42.
Nicki SØRENSEN
Team CSC - Tiscali 03'33"
43.
Laurent JALABERT
Team CSC - Tiscali
44.
Mikel PRADERA RODRÍGUEZ
O.N.C.E. - Eroski 03'36"
45.
Stuart O'GRADY
Crédit Agricole 03'40"
46.
Axel MERCKX
Domo - Farm Frites
47.
Massimiliano LELLI
Cofidis 03'45"
48.
Ruslan IVANOV
Alessio 03'53"
49.
Sylvain CHAVANEL
Bonjour
50.
Bobby JULICH
Team Telekom 03'56"
51.
Laurent BROCHARD
Jean Delatour
52.
José Enrique GUTIÉRREZ CATALUÑA
Kelme - Costa Blanca 03'57"
53.
David LATASA
iBanesto.com 04'05"
54.
Danilo HONDO
Team Telekom 04'17"
55.
Eddy SEIGNEUR
Jean Delatour 04'20"
56.
Richard VIRENQUE
Domo - Farm Frites 04'23"
57.
Nicolas VOGONDY
La Francaise des Jeux
58.
Piotr WADECKI
Domo - Farm Frites 04'25"
59.
Laurent DUFAUX
Alessio 04'27"
60.
Laurent LEFÈVRE
Jean Delatour 04'30"
61.
Volodymir GUSTOV
Fassa Bortolo 04'32"
62.
Emmanuel MAGNIEN
Bonjour 04'36"
63.
Paul VAN HYFTE
Team CSC - Tiscali
64.
David MONCOUTIÉ
Cofidis 04'37"
65.
Michael BOOGERD
Rabobank 04'38"
66.
Christophe MOREAU
Crédit Agricole 04'40"
67.
Samuel SÁNCHEZ GONZÁLEZ
Euskaltel - Euskadi
68.
Carlos SASTRE CANDIL
Team CSC - Tiscali
69.
George HINCAPIE
US Postal Service 04'43"
70.
Erik DEKKER
Rabobank 04'44"
71.
Marco VELO
Fassa Bortolo 04'45"
72.
Bram DE GROOT
Rabobank 04'50"
73.
Thor HUSHOVD
Crédit Agricole 04'55"
74.
Christophe EDALEINE
Jean Delatour 04'57"
75.
Mario AERTS
Lotto - Adecco 04'59"
76.
José Luis RUBIERA
US Postal Service 05'02"
77.
Alessandro CORTINOVIS
Lampre - Daikin 05'05"
78.
Gianluca BORTOLAMI
Tacconi Sport - Emmegi 05'07"
79.
Martin HVASTIJA
Alessio
80.
Íñigo CHAURREAU
Ag2r 05'09"
81.
Wladimir BELLI
Fassa Bortolo 05'12"
82.
Michael SANDSTØD
Team CSC - Tiscali 05'14"
83.
Ivan GOTTI
Alessio 05'18"
84.
Serge BAGUET
Lotto - Adecco 05'21"
85.
Andrei KIVILEV
Cofidis 05'22"
86.
Franck RÉNIER
Bonjour 05'25"
87.
Stephane BERGES
Ag2r 05'31"
88.
Guennadi MIKHAILOV
Lotto - Adecco 05'32"
89.
Peter LUTTENBERGER
Tacconi Sport - Emmegi 05'38"
90.
Stéphane GOUBERT
Jean Delatour
91.
Cristian MORENI
Alessio 05'39"
92.
Walter BÉNÉTEAU
Bonjour
93.
Jakob Storm PIIL
Team CSC - Tiscali 05'42"
94.
Giuseppe GUERINI
Team Telekom 05'46"
95.
Massimo APOLLONIO
Tacconi Sport - Emmegi
96.
Unai OSA EIZAGUIRRE
iBanesto.com 05'49"
97.
Rolf ALDAG
Team Telekom 05'50"
98.
Steffen WESEMANN
Team Telekom 05'53"
99.
Tomáš KONEČNÝ
Domo - Farm Frites
100.
Servais KNAVEN
Domo - Farm Frites 05'55"
101.
Francisco CABELLO LUQUE
Kelme - Costa Blanca 05'56"
102.
Gorka ARRIZABALAGA
Euskaltel - Euskadi 05'58"
103.
Gerhard TRAMPUSCH
Mapei - Quick Step 06'00"
104.
Andrea TAFI
Mapei - Quick Step 06'01"
105.
Roberto HERAS HERNÁNDEZ
US Postal Service 06'03"
106.
Kevin LIVINGSTON
Team Telekom
107.
Robert HUNTER
Mapei - Quick Step
108.
Baden COOKE
La Francaise des Jeux 06'05"
109.
Fabien DE WAELE
Mapei - Quick Step 06'06"
110.
Jean-Cyril ROBIN
La Francaise des Jeux 06'11"
111.
Christophe BRANDT
Lotto - Adecco 06'13"
112.
Sergei IVANOV
Fassa Bortolo 06'14"
113.
Santiago PÉREZ FERNÁNDEZ
Kelme - Costa Blanca
114.
Ján SVORADA
Lampre - Daikin 06'19"
115.
Anthony LANGELLA
Crédit Agricole 06'22"
116.
Benoît JOACHIM
US Postal Service 06'24"
117.
Jérôme BERNARD
Jean Delatour 06'25"
118.
Nicola LODA
Fassa Bortolo 06'35"
119.
Jérôme PINEAU
Bonjour 06'36"
120.
Franck BOUYER
Bonjour 06'38"
121.
Jens VOIGT
Crédit Agricole
122.
Damien NAZON
Bonjour 06'39"
123.
Roberto LAISEKA
Euskaltel - Euskadi 06'40"
124.
Frédéric GUESDON
La Francaise des Jeux 06'43"
125.
Ludovic TURPIN
Ag2r
126.
Daniel ATIENZA
Cofidis 06'44"
127.
Enrico CASSANI
Domo - Farm Frites
128.
Stéphane AUGÉ
Jean Delatour 06'46"
129.
Oscar POZZI
Fassa Bortolo 06'48"
130.
Miguel MARTINEZ
Mapei - Quick Step
131.
Andy FLICKINGER
Ag2r 06'58"
132.
Marco SERPELLINI
Lampre - Daikin
133.
Alexandre BOTCHAROV
Ag2r 06'59"
134.
Luciano André PAGLIARINI MENDONÇA
Lampre - Daikin 07'00"
135.
Cédric VASSEUR
Cofidis 07'03"
136.
Udo BÖLTS
Team Telekom
137.
Christophe MENGIN
La Francaise des Jeux 07'04"
138.
Thierry MARICHAL
Lotto - Adecco 07'05"
139.
Bingen FERNANDEZ BUSTINZA
Cofidis 07'08"
140.
Fred RODRIGUEZ
Domo - Farm Frites
141.
Alvaro GONZALEZ DE GALDEANO
O.N.C.E. - Eroski
142.
Unai ETXEBARRIA
Euskaltel - Euskadi 07'10"
143.
Jaan KIRSIPUU
Ag2r
144.
Erik ZABEL
Team Telekom 07'12"
145.
Iban MAYO DIEZ
Euskaltel - Euskadi 07'14"
146.
Jose Javier GOMEZ GOZALO
Kelme - Costa Blanca 07'16"
147.
Davide CASAROTTO
Alessio 07'17"
148.
Mauro RADAELLI
Tacconi Sport - Emmegi 07'18"
149.
Robbie MCEWEN
Lotto - Adecco
150.
Hans DE CLERCQ
Lotto - Adecco 07'19"
151.
Andrea BROGNARA
Alessio
152.
Rubens BERTOGLIATI
Lampre - Daikin 07'20"
153.
Patrice HALGAND
Jean Delatour 07'37"
154.
Massimo DONATI
Tacconi Sport - Emmegi 07'38"
155.
Stefano CASAGRANDA
Alessio 07'44"
156.
Jimmy CASPER
La Francaise des Jeux
157.
Jose Vicente GARCIA ACOSTA
iBanesto.com 07'48"
158.
Constantino ZABALLA GUTIÉRREZ
Kelme - Costa Blanca 07'50"
159.
José Angel VIDAL
Kelme - Costa Blanca 07'52"
160.
David ETXEBARRIA ALKORTA
Euskaltel - Euskadi 07'54"
161.
Addy ENGELS
Rabobank 07'58"
162.
Javier PASCUAL RODRÍGUEZ
iBanesto.com
163.
Leon VAN BON
Domo - Farm Frites 08'00"
164.
Eddy MAZZOLENI
Tacconi Sport - Emmegi
165.
Dave BRUYLANDTS
Domo - Farm Frites 08'04"
166.
Igor FLORES
Euskaltel - Euskadi 08'08"
167.
Gian Matteo FAGNINI
Team Telekom 08'10"
168.
Christophe AGNOLUTTO
Ag2r 08'15"
169.
Santiago BLANCO GIL
iBanesto.com 08'24"
170.
Cyril DESSEL
Jean Delatour 08'25"
171.
Arvis PIZIKS
Team CSC - Tiscali 08'32"
172.
Andrej HAUPTMAN
Tacconi Sport - Emmegi 08'35"
173.
Jonathan VAUGHTERS
Crédit Agricole 08'39"
174.
Fabio BALDATO
Fassa Bortolo 08'46"
175.
Christophe ORIOL
Ag2r 08'58"
176.
François SIMON
Bonjour 09'00"
177.
Frédéric BESSY
Crédit Agricole 09'02"
178.
Thierry LODER
Ag2r 09'04"
179.
Paolo BOSSONI
Tacconi Sport - Emmegi 09'10"
180.
Sébastien HINAULT
Crédit Agricole 09'27"
181.
Gorka GONZALEZ LARRANAGA
Euskaltel - Euskadi 09'38"
182.
Karsten KROON
Rabobank 09'48"

Stage information

Start, finish: Stage 9. Lanester - Lorient I.T.T.

Race Type: Time Trial

Distance: 52 km

Date: 15 July 2002