Giro di Lombardia - 2002

Rider Team Country Time
1. Michele BARTOLI Fassa Bortolo
ITA
6h14'49"
2. Davide REBELLIN Gerolsteiner
ITA
3. Oskar CAMENZIND Phonak
SUI
4. Marco SERPELLINI Lampre - Daikin
ITA
5. Francesco CASAGRANDE Fassa Bortolo
ITA
6. Michael BOOGERD Rabobank
NED
7. Pablo LASTRAS GARCIA iBanesto.com
ESP
8. Joseba BELOKI DORRONSORO Once - Eroski
ESP
9. Dario FRIGO Tacconi Sport - Emmegi
ITA
10. Francisco MANCEBO iBanesto.com
ESP
11. Alexandre VINOKOUROV Team Telekom
KAZ
12. Manuel BELTRAN MARTINEZ Team Coast
ESP
13. Leonardo PIEPOLI iBanesto.com
ITA
14. Gilberto SIMONI Saeco - Longoni Sport
ITA
15. Ivan BASSO Fassa Bortolo
ITA
04"
16. Angelo LOPEBOSELLI Cofidis
ITA
14"
17. Leonardo GIORDANI Team Colpack - Astro
ITA
18. Matthias KESSLER Team Telekom
GER
27"
19. Beat ZBERG Rabobank
SUI
20. Cédric VASSEUR Cofidis
FRA
21. Gerhard TRAMPUSCH Mapei - Quick Step
AUT
22. Vladimir MIHOLJEVIC Alessio
CRO
23. Igor ASTARLOA ASCASIBAR Saeco - Longoni Sport
ESP
24. Luca MAZZANTI Mercatone Uno
ITA
25. Fabiano FONTANELLI Mercatone Uno
ITA
26. Oscar FREIRE GOMEZ Mapei - Quick Step
ESP
27. Vladimir DUMA Panaria - Fiordo
UKR
28. Michael RASMUSSEN Team CSC - Tiscali
DEN
29. Filippo SIMEONI Acqua & Sapone - Cantina Tollo
ITA
30. Paolo BETTINI Mapei - Quick Step
ITA
31. Dave BRUYLANDTS Domo - Farm Frites
BEL
32. Daniele NARDELLO Mapei - Quick Step
ITA
31"
33. Andrea PERON Team CSC - Tiscali
ITA
36"
34. Alexandre MOOS Phonak
SUI
35. Fabio SACCHI Saeco - Longoni Sport
ITA
43"
36. Massimo CODOL Lampre - Daikin
ITA
37. Sergio BARBERO Lampre - Daikin
ITA
38. Juan Antonio FLECHA GIANNONI iBanesto.com
ESP
01'17"
39. Alessandro GUERRA Index - Alexia Alluminio
ITA
01'20"
40. Gorazd STANGELJ Fassa Bortolo
SLO
41. Matteo TOSATTO Fassa Bortolo
ITA
01'47"
42. Gabriele MISSAGLIA Lampre - Daikin
ITA
06'02"
43. Daniel SCHNIDER Phonak
SUI
44. Dario David CIONI Mapei - Quick Step
ITA
06'04"
45. Danilo DI LUCA Saeco - Longoni Sport
ITA
07'44"
46. Ruggero MARZOLI Formaggi Trentini
ITA
47. Pietro ZUCCONI Tacconi Sport - Emmegi
SUI
48. Mikel ARTETXE GEZURAGA Euskaltel - Euskadi
ESP
49. Andris REISS Index - Alexia Alluminio
LAT
50. Sylvester SZMYD Tacconi Sport - Emmegi
POL
51. Benoit POILVET Crédit Agricole
FRA
52. Massimo CIGANA Mercatone Uno
ITA
53. Andrey MIZOUROV Mercatone Uno
KAZ
54. Maximillian SCIANDRI Lampre - Daikin
GBR
55. Haimar ZUBELDIA AGUIRRE Euskaltel - Euskadi
ESP
56. Gianluca VALOTI Index - Alexia Alluminio
ITA
57. Kim KIRCHEN Fassa Bortolo
LUX
58. Marcelino GARCIA ALONSO Team CSC - Tiscali
ESP
59. Isidro NOZAL VEGA Once - Eroski
ESP
60. Marco FERTONANI Phonak
ITA
61. Ellis RASTELLI Gerolsteiner
ITA
08'01"
62. Fabrizio GUIDI Team Coast
ITA
09'05"
63. Georg TOTSCHNIG Gerolsteiner
AUT
10'04"
64. Rolf ALDAG Team Telekom
GER
65. Steve ZAMPIERI Tacconi Sport - Emmegi
SUI
10'18"
66. Rolf HUSER Team Coast
SUI
67. Matteo CARRARA Team Colpack - Astro
ITA
68. Mauro GIANETTI Team Coast
SUI
69. Patrick CALCAGNI Tacconi Sport - Emmegi
SUI
70. Francisco Javier CEREZO PERALES Team CSC - Tiscali
ESP
71. Luis Felipe LAVERDE JIMENEZ Formaggi Trentini
COL
72. Giampaolo CARUSO Once - Eroski
ITA
73. David ARROYO DURAN Once - Eroski
ESP
74. Yaroslav POPOVYCH Landbouwkrediet - Colnago
UKR
75. Inaki ISASI FLORES Euskaltel - Euskadi
ESP
76. Paolo TIRALONGO Fassa Bortolo
ITA
77. Jose Vicente GARCIA ACOSTA iBanesto.com
ESP