Paris - Nice 2002  |  General classification    

60th edition

General classification

10 March 2002 - 17 March 2002

Rider Team Time
1.
Alexandre VINOKOUROV
Team Telekom 30h39'27"
2.
Sandy CASAR
La Francaise des Jeux 55"
3.
Laurent JALABERT
Team CSC - Tiscali 57"
4.
Andrei KIVILEV
Cofidis 59"
5.
Aitor GARMENDIA
Team Coast 01'23"
6.
Jens VOIGT
Crédit Agricole 01'38"
7.
Didier ROUS
Bonjour 01'40"
8.
Dario FRIGO
Tacconi Sport - Emmegi 01'44"
9.
Mario AERTS
Lotto - Adecco
10.
Cadel EVANS
Mapei - Quick Step 02'17"
11.
Iñigo CUESTA
Cofidis 02'41"
12.
Samuel SÁNCHEZ GONZÁLEZ
Euskaltel - Euskadi 02'42"
13.
Stéphane HEULOT
BigMat - Auber 93 03'12"
14.
Alexandr SHEFER
Alessio 03'24"
15.
Aitor OSA EIZAGUIRRE
iBanesto.com 03'29"
16.
Dave BRUYLANDTS
Domo - Farm Frites 03'32"
17.
Alex ZÜLLE
Team Coast 03'35"
18.
Peter LUTTENBERGER
Tacconi Sport - Emmegi 03'55"
19.
Fernando ESCARTÍN
Team Coast 04'03"
20.
Javier PASCUAL RODRÍGUEZ
iBanesto.com 04'27"
21.
Felix GARCIA CASAS
BigMat - Auber 93 04'36"
22.
Joaquim RODRÍGUEZ OLIVER
O.N.C.E. - Eroski 04'39"
23.
David MONCOUTIÉ
Cofidis 05'04"
24.
László BODROGI
Mapei - Quick Step 05'12"
25.
Alexandre BOTCHAROV
Ag2r 05'32"
26.
Richard VIRENQUE
Domo - Farm Frites 05'59"
27.
Vladimir MIHOLJEVIC
Alessio 06'39"
28.
Laurent DUFAUX
Alessio 07'28"
29.
Jean-Cyril ROBIN
La Francaise des Jeux 07'32"
30.
Chris PEERS
Cofidis 07'48"
31.
François SIMON
Bonjour 08'02"
32.
Stive VERMAUT
Lotto - Adecco 08'45"
33.
Ángel VICIOSO ARCOS
Kelme - Costa Blanca 09'38"
34.
Sylvain CHAVANEL
Bonjour 10'00"
35.
Christian CHARRIERE
Phonak 10'03"
36.
Laurent BROCHARD
Jean Delatour 11'12"
37.
Stéphane GOUBERT
Jean Delatour 11'44"
38.
Steve DE WOLF
Domo - Farm Frites 12'51"
39.
Isidro NOZAL VEGA
O.N.C.E. - Eroski 14'31"
40.
José AZEVEDO
O.N.C.E. - Eroski
41.
Bingen FERNANDEZ BUSTINZA
Cofidis 14'48"
42.
Ivan BASSO
Fassa Bortolo 15'47"
43.
Cédric VASSEUR
Cofidis 15'59"
44.
Nico MATTAN
Cofidis 16'11"
45.
Nicolas FRITSCH
La Francaise des Jeux 17'47"
46.
Serhiy GONCHAR
Fassa Bortolo 19'39"
47.
Benoît POILVET
Crédit Agricole 20'51"
48.
Frédéric BESSY
Crédit Agricole 22'05"
49.
Andrea TAFI
Mapei - Quick Step 22'29"
50.
Unai ETXEBARRIA
Euskaltel - Euskadi 23'14"
51.
Franck RÉNIER
Bonjour 23'36"
52.
Rolf SØRENSEN
Landbouwkrediet - Colnago 23'50"
53.
Ruggero BORGHI
Tacconi Sport - Emmegi 24'17"
54.
Cédric FRAGNIÈRE
Phonak 25'58"
55.
Paolo BOSSONI
Tacconi Sport - Emmegi 27'08"
56.
Mickael PICHON
Bonjour 29'10"
57.
Volodymir GUSTOV
Fassa Bortolo 30'34"
58.
Mikel PRADERA RODRÍGUEZ
O.N.C.E. - Eroski 30'47"
59.
Franck BOUYER
Bonjour 30'48"
60.
Igor FLORES
Euskaltel - Euskadi 31'37"
61.
Martin ELMIGER
Phonak 32'18"
62.
Jo PLANCKAERT
Cofidis 32'37"
63.
José Ignacio GUTIÉRREZ CATALUÑA
Kelme - Costa Blanca 32'56"
64.
Angel CASTRESANA DEL VAL
O.N.C.E. - Eroski 35'49"
65.
Udo BÖLTS
Team Telekom 35'56"
66.
Cyril DESSEL
Jean Delatour 35'57"
67.
Walter BÉNÉTEAU
Bonjour 36'30"
68.
Matthias BUXHOFER
Phonak 37'20"
69.
Patrice HALGAND
Jean Delatour 37'21"
70.
Axel MERCKX
Domo - Farm Frites 37'55"
71.
Nicola LODA
Fassa Bortolo 38'42"
72.
Niki AEBERSOLD
Team Coast 42'04"
73.
Christopher JENNER
Crédit Agricole 42'44"
74.
Xavier JAN
BigMat - Auber 93 42'58"
75.
Gustavo OTERO GOMEZ
Kelme - Costa Blanca 43'18"
76.
Danny JONASSON
Team CSC - Tiscali 44'50"
77.
Kurt VAN DE WOUWER
Lotto - Adecco 47'53"
78.
Marzio BRUSEGHIN
iBanesto.com 48'18"
79.
Bobby JULICH
Team Telekom 48'20"
80.
Sébastien HINAULT
Crédit Agricole 48'34"
81.
Alessandro PETACCHI
Fassa Bortolo 48'45"
82.
Ludovic AUGER
BigMat - Auber 93 49'40"
83.
Christophe MENGIN
La Francaise des Jeux 50'09"
84.
Servais KNAVEN
Domo - Farm Frites 52'06"
85.
Daniële DE PAOLI
Alessio 52'25"
86.
Anthony MORIN
Crédit Agricole 52'55"
87.
Cristian MORENI
Alessio 53'15"
88.
Julian USANO MARTINEZ
Kelme - Costa Blanca 53'22"
89.
Fabrice GOUGOT
Phonak 53'28"
90.
Martin HVASTIJA
Alessio 54'26"
91.
Tom STEELS
Mapei - Quick Step 55'29"
92.
Alvaro LOZANO MONCADA
Colombia - Selle Italia 1h01'37"
93.
Steve ZAMPIERI
Tacconi Sport - Emmegi 1h04'56"
94.
Stephan SCHRECK
Team Telekom 1h05'05"
95.
Thierry LODER
Ag2r 1h06'09"
96.
Christophe ORIOL
Ag2r 1h06'29"
97.
Francisco Javier "Patxi" VILA ERRANDONEA
iBanesto.com 1h09'13"
98.
Max VAN HEESWIJK
Domo - Farm Frites 1h09'21"
99.
Kim KIRCHEN
Fassa Bortolo 1h09'57"
100.
Alvaro GONZALEZ DE GALDEANO
O.N.C.E. - Eroski 1h10'04"
101.
Andy FLICKINGER
Ag2r 1h11'37"
102.
Andrey KASHECHKIN
Domo - Farm Frites 1h11'51"
103.
Robbie MCEWEN
Lotto - Adecco 1h15'05"
104.
Lylian LEBRETON
BigMat - Auber 93 1h17'19"
105.
Frédéric GUESDON
La Francaise des Jeux 1h17'24"
106.
César SOLAUN
Euskaltel - Euskadi 1h18'04"
107.
Bert DE WAELE
Landbouwkrediet - Colnago 1h20'09"
108.
Geert VAN BONDT
Team CSC - Tiscali 1h23'22"
109.
Mikel ASTARLOZA CHAURREAU
Ag2r 1h25'52"
110.
Frédéric FINOT
Jean Delatour 1h27'31"
111.
Nicolas JALABERT
Team CSC - Tiscali 1h28'01"
112.
Ralf GRABSCH
Team Telekom 1h28'45"
113.
Paul VAN HYFTE
Team CSC - Tiscali 1h29'37"
114.
Francisco LEON
Kelme - Costa Blanca 1h30'48"
115.
Gorka ARRIZABALAGA
Euskaltel - Euskadi 1h31'37"
116.
Baden COOKE
La Francaise des Jeux 1h35'52"
117.
Matteo TOSATTO
Fassa Bortolo 1h36'04"
118.
Laurent LEFÈVRE
Jean Delatour 1h36'10"
119.
Stéphane AUGÉ
Jean Delatour 1h36'17"
120.
José Luis ARRIETA LUJAMBIO
iBanesto.com 1h38'29"
121.
Matthew WILSON
La Francaise des Jeux 1h42'08"
122.
Mauro GEROSA
Tacconi Sport - Emmegi 1h45'09"