Tour de Romandie - 2002

General classification

Rider Team Country Time
1. Dario FRIGO Tacconi Sport - Emmegi
ITA
15h53'44"
2. Alex ZÜLLE Team Coast
SUI
47"
3. Cadel EVANS Mapei - Quick Step
AUS
51"
4. Santiago PEREZ FERNANDEZ Kelme - Costa Blanca
ESP
01'04"
5. Carlos SASTRE CANDIL Team CSC - Tiscali
ESP
01'05"
6. Andrea NOË Mapei - Quick Step
ITA
01'14"
7. Alexandre MOOS Phonak
SUI
01'15"
8. Aitor GONZALEZ JIMENEZ Kelme - Costa Blanca
ESP
01'17"
9. Eddy MAZZOLENI Tacconi Sport - Emmegi
ITA
01'22"
10. Iñigo CUESTA Cofidis
ESP
01'37"
11. Sergei GONTCHAR Fassa Bortolo
UKR
01'51"
12. Haimar ZUBELDIA AGUIRRE Euskaltel - Euskadi
ESP
13. Rik VERBRUGGHE Lotto - Adecco
BEL
02'18"
14. Massimo CODOL Lampre - Daikin
ITA
02'23"
15. Cédric FRAGNIÈRE Phonak
SUI
02'29"
16. Daniel ATIENZA Cofidis
ESP
02'39"
17. Bingen FERNANDEZ BUSTINZA Cofidis
ESP
02'51"
18. Christophe BRANDT Lotto - Adecco
BEL
02'54"
19. David MONCOUTIÉ Cofidis
FRA
03'26"
20. Kurt VAN DE WOUWER Lotto - Adecco
BEL
03'32"
21. Manuel BELTRAN MARTINEZ Team Coast
ESP
03'39"
22. Andrea PERON Team CSC - Tiscali
ITA
03'43"
23. Cristian GASPERONI Acqua & Sapone - Cantina Tollo
ITA
03'46"
24. Alejandro VALVERDE BELMONTE Kelme - Costa Blanca
ESP
03'51"
25. Jose Enrique GUTIERREZ CATALUNA Kelme - Costa Blanca
ESP
03'52"
26. Guido TRENTIN Cofidis
ITA
03'58"
27. Georg TOTSCHNIG Gerolsteiner
AUT
04'03"
28. Massimiliano LELLI Cofidis
ITA
04'06"
29. Toni TAULER Kelme - Costa Blanca
ESP
04'08"
30. Steve ZAMPIERI Tacconi Sport - Emmegi
SUI
04'23"
31. Kyrylo POSPYEYEV Acqua & Sapone - Cantina Tollo
UKR
04'26"
32. Wladimir BELLI Fassa Bortolo
ITA
04'38"
33. Daniel SCHNIDER Phonak
SUI
04'41"
34. Marco VELO Fassa Bortolo
ITA
04'42"
35. Yaroslav POPOVYCH Landbouwkrediet - Colnago
UKR
04'46"
36. Gorka GONZALEZ LARRANAGA Euskaltel - Euskadi
ESP
05'00"
37. Martin DERGANC Acqua & Sapone - Cantina Tollo
SLO
05'08"
38. Juan Manuel GÁRATE Lampre - Daikin
ESP
05'13"
39. Marcel STRAUSS Gerolsteiner
SUI
05'28"
40. David MILLAR Cofidis
GBR
05'53"
41. Bram DE GROOT Rabobank
NED
06'16"
42. Mikel ARTETXE GEZURAGA Euskaltel - Euskadi
ESP
06'33"
43. Ivan BASSO Fassa Bortolo
ITA
06'44"
44. Domenico ROMANO Landbouwkrediet - Colnago
ITA
07'18"
45. Gorka ARRIZABALAGA Euskaltel - Euskadi
ESP
07'28"
46. Simone BERTOLETTI Lampre - Daikin
ITA
07'50"
47. Patrick CALCAGNI Tacconi Sport - Emmegi
SUI
07'58"
48. Lorenzo BERNUCCI Landbouwkrediet - Colnago
ITA
08'14"
49. Iker FLORES GALARZA Euskaltel - Euskadi
ESP
08'33"
50. Torsten HIEKMANN Team Telekom
GER
08'54"
51. Stefan RÜTIMANN Tacconi Sport - Emmegi
SUI
08'57"
52. Matteo TOSATTO Fassa Bortolo
ITA
09'12"
53. Oscar CAVAGNIS Landbouwkrediet - Colnago
ITA
09'16"
54. Levi LEIPHEIMER Rabobank
USA
09'17"
55. Angelo LOPEBOSELLI Cofidis
ITA
09'31"
56. Rolf HUSER Team Coast
SUI
09'47"
57. Francisco Javier CEREZO PERALES Team CSC - Tiscali
ESP
09'53"
58. Tobias STEINHAUSER Gerolsteiner
GER
09'57"
59. Sylvester SZMYD Tacconi Sport - Emmegi
POL
10'40"
60. Christian CHARRIERE Phonak
SUI
10'45"
61. Josu SILLONIZ Euskaltel - Euskadi
ESP
10'55"
62. Niki AEBERSOLD Team Coast
SUI
10'57"
63. Benoit SALMON Phonak
FRA
11'27"
64. Oscar MASON Saeco - Longoni Sport
ITA
12'57"
65. Danny JONASSON Team CSC - Tiscali
DEN
13'04"
66. Matthé PRONK Rabobank
NED
13'17"
67. Thorwald VENEBERG Rabobank
NED
13'44"
68. Igor PUGACI Saeco - Longoni Sport
MDA
13'52"
69. Joaquim LOPEZ TORRELLA Kelme - Costa Blanca
ESP
14'55"
70. Damiano CUNEGO Saeco - Longoni Sport
ITA
14'58"
71. Marcelino GARCIA ALONSO Team CSC - Tiscali
ESP
15'00"
72. Mauro GIANETTI Team Coast
SUI
15'51"
73. Mariano PICCOLI Lampre - Daikin
ITA
16'02"
74. Roberto LOZANO MONTERO Kelme - Costa Blanca
ESP
16'27"
75. Rubens BERTOGLIATI Lampre - Daikin
SUI
16'35"
76. Marc WAUTERS Rabobank
BEL
16'37"
77. Martin ELMIGER Phonak
SUI
16'55"
78. David CAÑADA GARCIA Mapei - Quick Step
ESP
17'37"
79. Denis ZANETTE Fassa Bortolo
ITA
18'56"
80. Paolo FORNACIARI Mapei - Quick Step
ITA
18'58"
81. Nicola LODA Fassa Bortolo
ITA
19'28"
82. Addy ENGELS Rabobank
NED
20'12"
83. Frank HOJ Team Coast
DEN
20'20"
84. Kurt VAN LANCKER Lotto - Adecco
BEL
85. Robert HUNTER Mapei - Quick Step
RSA
20'26"
86. Stephan SCHRECK Team Telekom
GER
20'28"
87. László BODROGI Mapei - Quick Step
HUN
22'08"
88. Marco SERPELLINI Lampre - Daikin
ITA
22'09"
89. Saulius RUSKYS Gerolsteiner
LTU
22'25"
90. Eddy RATTI Mapei - Quick Step
ITA
22'45"
91. Milan KADLEC Lampre - Daikin
CZE
22'47"
92. Ronald MUTSAARS Rabobank
NED
24'00"
93. Volodymyr BILEKA Landbouwkrediet - Colnago
UKR
24'26"
94. Pietro ZUCCONI Tacconi Sport - Emmegi
SUI
24'44"
95. Andrea TONTI Saeco - Longoni Sport
ITA
26'25"
96. Ief VERBRUGGHE Lotto - Adecco
BEL
27'02"
97. Santos GONZALEZ CAPILLA Acqua & Sapone - Cantina Tollo
ESP
27'52"
98. Salvatore COMMESSO Saeco - Longoni Sport
ITA
28'00"
99. Cristian PEPOLI Saeco - Longoni Sport
ITA
28'30"
100. Tom STREMERSCH Lotto - Adecco
BEL
28'35"
101. Kevin LIVINGSTON Team Telekom
USA
28'49"
102. Yuri METLUSHENKO Landbouwkrediet - Colnago
UKR
28'59"
103. Raphael JEUNE Team CSC - Tiscali
FRA
30'31"
104. Roger BEUCHAT Phonak
SUI
32'41"