Giro d'Italia 2002  |  Stage 10. Maddaloni - Benevento   

85th edition

118 km, 22 May 2002

Rider Team Time
1.
Robbie MCEWEN
Lotto - Adecco 2h57'24"
2.
Fabrizio GUIDI
Team Coast
3.
Giovanni LOMBARDI
Acqua & Sapone - Cantina Tollo
4.
Mikhaylo KHALILOV
Colombia - Selle Italia
5.
Massimo STRAZZER
Phonak
6.
Cristian MORENI
Alessio
7.
Mariano PICCOLI
Lampre - Daikin
8.
Uroš MURN
Formaggi Trentini
9.
Yaroslav POPOVYCH
Landbouwkrediet - Colnago
10.
Davide REBELLIN
Gerolsteiner
11.
Denis LUNGHI
Team Colpack - Astro
12.
Michael BOOGERD
Rabobank
13.
Dario FRIGO
Tacconi Sport - Emmegi
14.
Grischa NIERMANN
Rabobank
15.
Eddy MAZZOLENI
Tacconi Sport - Emmegi
16.
Paolo LANFRANCHI
Index - Alexia Alluminio
17.
Andrea NOÈ
Mapei - Quick Step
18.
Georg TOTSCHNIG
Gerolsteiner
19.
Francesco CASAGRANDE
Fassa Bortolo
21.
Ángel VICIOSO ARCOS
Kelme - Costa Blanca
22.
Cadel EVANS
Mapei - Quick Step
23.
Aitor GONZÁLEZ JIMÉNEZ
Kelme - Costa Blanca
24.
Sven TEUTENBERG
Phonak
25.
Franco PELLIZOTTI
Alessio
26.
Francisco José "Paco" LARA RUIZ
Team Coast
27.
Paolo SAVOLDELLI
Index - Alexia Alluminio
28.
Tyler HAMILTON
Team CSC - Tiscali
29.
Igor ASTARLOA ASKASIBAR
Saeco - Longoni Sport
30.
Pietro CAUCCHIOLI
Alessio
31.
Kurt VAN DE WOUWER
Lotto - Adecco
32.
Matthias KESSLER
Team Telekom
33.
Vladimir MIHOLJEVIC
Alessio
34.
Marc LOTZ
Rabobank
35.
Wladimir BELLI
Fassa Bortolo
36.
Óscar PEREIRO SÍO
Phonak
37.
Jan BOVEN
Rabobank
38.
Serhiy GONCHAR
Fassa Bortolo
39.
Juan Manuel GÁRATE
Lampre - Daikin
40.
Ivan GOTTI
Alessio
41.
Matteo CARRARA
Team Colpack - Astro
42.
Jens HEPPNER
Team Telekom
43.
Pavel TONKOV
Lampre - Daikin
44.
Daniële DE PAOLI
Alessio
45.
Rik VERBRUGGHE
Lotto - Adecco
46.
Addy ENGELS
Rabobank
47.
Fernando ESCARTÍN
Team Coast
48.
Ellis RASTELLI
Gerolsteiner
49.
Juan José DE LOS ANGELES
Kelme - Costa Blanca
50.
Milan KADLEC
Lampre - Daikin
51.
Manuel BELTRÁN MARTÍNEZ
Team Coast
52.
John Freddy GARCIA
Colombia - Selle Italia
53.
Denis ZANETTE
Fassa Bortolo
54.
Torsten HIEKMANN
Team Telekom
55.
Michele SCARPONI
Acqua & Sapone - Cantina Tollo
56.
Gustavo OTERO GOMEZ
Kelme - Costa Blanca
57.
Gianni FARESIN
Gerolsteiner
58.
Luca MAZZANTI
Mercatone Uno
59.
José Joaquím CASTELBLANCO ROMERO
Colombia - Selle Italia
60.
Juan Carlos DOMINGUEZ
Phonak
61.
Sergiy ADYEYEV
Landbouwkrediet - Colnago
62.
Marco PANTANI
Mercatone Uno
63.
Roberto SGAMBELLURI
Mercatone Uno
64.
Francisco Javier CEREZO PERALES
Team CSC - Tiscali
65.
Daniele NARDELLO
Mapei - Quick Step
66.
Fabio SACCHI
Saeco - Longoni Sport
67.
Massimo CODOL
Lampre - Daikin
68.
Dario David CIONI
Mapei - Quick Step
69.
Gabriele MISSAGLIA
Lampre - Daikin
70.
Davide BRAMATI
Mapei - Quick Step
71.
Oscar CAVAGNIS
Landbouwkrediet - Colnago
72.
Manuel CALVENTE CORBAS
Team CSC - Tiscali
73.
Hernán Darío MUNOZ GIRALDO
Colombia - Selle Italia
74.
Jose Cayetano JULIA CEGARRA
Kelme - Costa Blanca
75.
Vladimir DUMA
Panaria - Fiordo
76.
Bo HAMBURGER
Index - Alexia Alluminio
77.
Marius SABALIAUSKAS
Saeco - Longoni Sport
78.
Ruben Alveiro MARIN VALENCIA
Colombia - Selle Italia
79.
Michele COLLEONI
Team Colpack - Astro
80.
Andrey MIZOUROV
Mercatone Uno
81.
Juan Diego RAMÍREZ CALDERÓN
Colombia - Selle Italia
82.
Julio Alberto PEREZ CUAPIO
Panaria - Fiordo 19"
83.
Steven DE JONGH
Rabobank 21"
84.
Biagio CONTE
Saeco - Longoni Sport
85.
Igor PUGACI
Saeco - Longoni Sport 23"
86.
Massimo APOLLONIO
Tacconi Sport - Emmegi
87.
Mario CIPOLLINI
Acqua & Sapone - Cantina Tollo 28"
88.
Aart VIERHOUTEN
Lotto - Adecco
89.
Christophe DETILLOUX
Lotto - Adecco
90.
Thorwald VENEBERG
Rabobank
91.
Sylwester SZMYD
Tacconi Sport - Emmegi 33"
92.
Luis Felipe LAVERDE JIMENEZ
Formaggi Trentini
93.
Marcelino GARCIA ALONSO
Team CSC - Tiscali
94.
Matteo TOSATTO
Fassa Bortolo
95.
Matthias BUXHOFER
Phonak
96.
Bert GRABSCH
Phonak
97.
Sergio BARBERO
Lampre - Daikin
98.
Volodymyr BILEKA
Landbouwkrediet - Colnago
99.
Alessandro BERTOLINI
Alessio
100.
Francisco LEON
Kelme - Costa Blanca
101.
Oscar MASON
Saeco - Longoni Sport
102.
Mathew HAYMAN
Rabobank
103.
Dmitri KONYCHEV
Fassa Bortolo 39"
104.
Simone BERTOLETTI
Lampre - Daikin
105.
Ruggero MARZOLI
Formaggi Trentini
106.
Maximilian SCIANDRI
Lampre - Daikin
107.
Andrea PERON
Team CSC - Tiscali
108.
Fabrice GOUGOT
Phonak
109.
Martin DERGANC
Acqua & Sapone - Cantina Tollo 43"
110.
Ief VERBRUGGHE
Lotto - Adecco 49"
111.
Carlos SASTRE CANDIL
Team CSC - Tiscali
112.
Gianmario ORTENZI
Mercatone Uno
113.
Jan SCHAFFRATH
Team Telekom
114.
Marc STREEL
Landbouwkrediet - Colnago
115.
Daniele RIGHI
Index - Alexia Alluminio
116.
Kai HUNDERTMARCK
Team Telekom 52"
117.
Stephan SCHRECK
Team Telekom 55"
118.
Alexandre MOOS
Phonak
119.
Mauro RADAELLI
Tacconi Sport - Emmegi 01'00"
120.
Alessandro PETACCHI
Fassa Bortolo
121.
Mario SCIREA
Acqua & Sapone - Cantina Tollo
122.
Denis BONDARENKO
Formaggi Trentini
123.
Angelo FURLAN
Alessio 01'18"
124.
Yauheni SENIUSHKIN
Panaria - Fiordo 01'20"
125.
Matteo GIGLI
Team Colpack - Astro 01'27"
126.
Raphael SCHWEDA
Team Coast 01'39"
127.
Daniele CONTRINI
Gerolsteiner 02'09"
128.
Lars MICHAELSEN
Team Coast
129.
Sergey YAKOVLEV
Team Telekom
130.
Yuri METLUSHENKO
Landbouwkrediet - Colnago
131.
Jimmy MADSEN
Team CSC - Tiscali
132.
Lorenzo BERNUCCI
Landbouwkrediet - Colnago 02'12"
133.
Alessio GALLETTI
Saeco - Longoni Sport
134.
Geert VERHEYEN
Rabobank 02'26"
135.
Danny JONASSON
Team CSC - Tiscali 03'17"
136.
Frank HØJ
Team Coast
137.
Alessandro SPEZIALETTI
Saeco - Longoni Sport 03'21"
138.
Renzo MAZZOLENI
Team Colpack - Astro 03'22"
139.
Hector Orlando MESA MESA
Formaggi Trentini
140.
Guido TRENTI
Acqua & Sapone - Cantina Tollo
141.
Gabriele COLOMBO
Acqua & Sapone - Cantina Tollo
142.
Moreno DI BIASE
Formaggi Trentini 03'27"
143.
André KORFF
Team Coast 04'11"
144.
Malte URBAN
Team Coast
145.
Ralf GRABSCH
Team Telekom
146.
Domenico GUALDI
Formaggi Trentini
147.
Miguel Ángel MEZA
Team Colpack - Astro
148.
Rolf SØRENSEN
Landbouwkrediet - Colnago
149.
Isaac GALVEZ
Kelme - Costa Blanca
150.
Thierry MARICHAL
Lotto - Adecco
151.
Peter WROLICH
Gerolsteiner 05'04"
152.
René HASELBACHER
Gerolsteiner 05'10"
153.
Enrico DEGANO
Panaria - Fiordo
154.
Paolo FORNACIARI
Mapei - Quick Step 05'58"
155.
Stefan VAN DIJK
Lotto - Adecco
156.
Roberto CONTI
Acqua & Sapone - Cantina Tollo 06'01"
157.
Michael RASMUSSEN
Team CSC - Tiscali 06'03"
158.
Mauro GEROSA
Tacconi Sport - Emmegi 07'02"
159.
Dario ANDRIOTTO
Index - Alexia Alluminio 07'06"
160.
Ivan QUARANTA
Index - Alexia Alluminio
161.
Steve ZAMPIERI
Tacconi Sport - Emmegi
162.
Zoran KLEMENČIČ
Tacconi Sport - Emmegi
163.
Mario MANZONI
Index - Alexia Alluminio
164.
Saša GAJIČIĆ
Formaggi Trentini
165.
Fabiano FONTANELLI
Mercatone Uno
166.
Hidenori NODERA
Team Colpack - Astro
167.
Cristian GASPERONI
Acqua & Sapone - Cantina Tollo
168.
Eddy SERRI
Index - Alexia Alluminio
169.
Antonio RIZZI
Formaggi Trentini
170.
Mauro ZINETTI
Index - Alexia Alluminio

Stage information

Start, finish: Stage 10. Maddaloni - Benevento

Race Type: Sprint stage

Distance: 118 km

Date: 22 May 2002