Giro d'Italia 2002  |  Stage 14. Numana - Numana I.T.T.   

85th edition

30 km, 26 May 2002

Rider Team Time
1.
Tyler HAMILTON
Team CSC - Tiscali 41'21"
2.
Serhiy GONCHAR
Fassa Bortolo 31"
3.
Cadel EVANS
Mapei - Quick Step 41"
4.
Rik VERBRUGGHE
Lotto - Adecco 53"
5.
Aitor GONZÁLEZ JIMÉNEZ
Kelme - Costa Blanca 56"
6.
Dario FRIGO
Tacconi Sport - Emmegi 59"
7.
Dario David CIONI
Mapei - Quick Step 01'02"
8.
Juan Manuel GÁRATE
Lampre - Daikin 01'08"
9.
Georg TOTSCHNIG
Gerolsteiner
10.
Pietro CAUCCHIOLI
Alessio 01'16"
11.
Óscar PEREIRO SÍO
Phonak 01'26"
12.
Vladimir DUMA
Panaria - Fiordo 01'34"
13.
Andrea NOÈ
Mapei - Quick Step 01'35"
14.
Paolo SAVOLDELLI
Index - Alexia Alluminio 01'36"
15.
Fernando ESCARTÍN
Team Coast
16.
Andrea PERON
Team CSC - Tiscali 01'41"
17.
Cristian MORENI
Alessio 01'45"
18.
Francesco CASAGRANDE
Fassa Bortolo 01'51"
19.
Franco PELLIZOTTI
Alessio 01'53"
20.
Mariano PICCOLI
Lampre - Daikin 01'54"
21.
Michele SCARPONI
Acqua & Sapone - Cantina Tollo 01'58"
22.
Ivan GOTTI
Alessio 02'03"
23.
Kurt VAN DE WOUWER
Lotto - Adecco 02'08"
24.
Eddy MAZZOLENI
Tacconi Sport - Emmegi 02'14"
25.
Grischa NIERMANN
Rabobank
26.
Wladimir BELLI
Fassa Bortolo 02'15"
27.
Marc STREEL
Landbouwkrediet - Colnago 02'22"
28.
Daniele NARDELLO
Mapei - Quick Step 02'23"
29.
Jens HEPPNER
Team Telekom 02'32"
30.
Denis BONDARENKO
Formaggi Trentini 02'33"
31.
Pavel TONKOV
Lampre - Daikin 02'34"
32.
Andrey MIZOUROV
Mercatone Uno 02'35"
33.
Daniële DE PAOLI
Alessio 02'36"
34.
Ángel VICIOSO ARCOS
Kelme - Costa Blanca 02'37"
35.
José Joaquím CASTELBLANCO ROMERO
Colombia - Selle Italia 02'41"
36.
Davide BRAMATI
Mapei - Quick Step 02'44"
37.
Yaroslav POPOVYCH
Landbouwkrediet - Colnago 02'46"
38.
Jan BOVEN
Rabobank 02'49"
39.
Thorwald VENEBERG
Rabobank 02'50"
40.
Raphael SCHWEDA
Team Coast 02'52"
41.
Sergiy ADYEYEV
Landbouwkrediet - Colnago 02'57"
42.
Bert GRABSCH
Phonak 02'58"
43.
Michael BOOGERD
Rabobank 03'04"
44.
Vladimir MIHOLJEVIC
Alessio
45.
Simone BERTOLETTI
Lampre - Daikin 03'05"
46.
Hernán Darío MUNOZ GIRALDO
Colombia - Selle Italia 03'13"
47.
Torsten HIEKMANN
Team Telekom 03'16"
48.
René HASELBACHER
Gerolsteiner 03'18"
49.
Milan KADLEC
Lampre - Daikin 03'19"
50.
Fabio SACCHI
Saeco - Longoni Sport 03'20"
51.
Alexandre MOOS
Phonak 03'21"
52.
Gianni FARESIN
Gerolsteiner 03'30"
53.
Gabriele MISSAGLIA
Lampre - Daikin 03'31"
54.
Matthias BUXHOFER
Phonak 03'32"
55.
Francisco José "Paco" LARA RUIZ
Team Coast 03'34"
56.
Igor PUGACI
Saeco - Longoni Sport 03'36"
57.
Luis Felipe LAVERDE JIMENEZ
Formaggi Trentini 03'37"
58.
Denis LUNGHI
Team Colpack - Astro 03'39"
59.
Matthias KESSLER
Team Telekom
60.
Addy ENGELS
Rabobank 03'44"
61.
Igor ASTARLOA ASKASIBAR
Saeco - Longoni Sport 03'47"
62.
Geert VERHEYEN
Rabobank 03'50"
63.
Mikhaylo KHALILOV
Colombia - Selle Italia 03'53"
64.
Renzo MAZZOLENI
Team Colpack - Astro 03'56"
65.
Steve ZAMPIERI
Tacconi Sport - Emmegi 03'58"
66.
Francisco LEON
Kelme - Costa Blanca 04'01"
67.
Aart VIERHOUTEN
Lotto - Adecco 04'08"
68.
Julio Alberto PEREZ CUAPIO
Panaria - Fiordo 04'10"
69.
John Freddy GARCIA
Colombia - Selle Italia 04'11"
70.
Thierry MARICHAL
Lotto - Adecco 04'12"
71.
Gianmario ORTENZI
Mercatone Uno 04'13"
72.
Alessandro PETACCHI
Fassa Bortolo 04'17"
73.
Matteo CARRARA
Team Colpack - Astro 04'22"
74.
Sylwester SZMYD
Tacconi Sport - Emmegi 04'23"
75.
Daniele CONTRINI
Gerolsteiner 04'28"
76.
Denis ZANETTE
Fassa Bortolo
77.
Paolo FORNACIARI
Mapei - Quick Step 04'29"
78.
Biagio CONTE
Saeco - Longoni Sport
79.
Kai HUNDERTMARCK
Team Telekom
80.
Massimo STRAZZER
Phonak 04'32"
81.
Matteo TOSATTO
Fassa Bortolo 04'34"
82.
Malte URBAN
Team Coast
83.
Angelo FURLAN
Alessio 04'35"
84.
Marcelino GARCIA ALONSO
Team CSC - Tiscali 04'36"
85.
Alessandro SPEZIALETTI
Saeco - Longoni Sport 04'39"
86.
Martin DERGANC
Acqua & Sapone - Cantina Tollo 04'40"
87.
Isaac GALVEZ
Kelme - Costa Blanca 04'41"
88.
Dario ANDRIOTTO
Index - Alexia Alluminio 04'42"
89.
Alessio GALLETTI
Saeco - Longoni Sport
90.
Roberto CONTI
Acqua & Sapone - Cantina Tollo 04'43"
91.
Mathew HAYMAN
Rabobank 04'44"
92.
Ralf GRABSCH
Team Telekom 04'46"
93.
Luca MAZZANTI
Mercatone Uno 04'47"
94.
Yauheni SENIUSHKIN
Panaria - Fiordo
95.
Sergey YAKOVLEV
Team Telekom 04'49"
96.
Steven DE JONGH
Rabobank 04'51"
97.
Jimmy MADSEN
Team CSC - Tiscali
98.
Mario CIPOLLINI
Acqua & Sapone - Cantina Tollo 04'52"
99.
Marco PANTANI
Mercatone Uno
100.
Juan José DE LOS ANGELES
Kelme - Costa Blanca 04'55"
101.
Jose Cayetano JULIA CEGARRA
Kelme - Costa Blanca
102.
Michael RASMUSSEN
Team CSC - Tiscali
103.
Mauro GEROSA
Tacconi Sport - Emmegi 05'00"
104.
Cristian GASPERONI
Acqua & Sapone - Cantina Tollo
105.
Michele COLLEONI
Team Colpack - Astro 05'02"
106.
Juan Diego RAMÍREZ CALDERÓN
Colombia - Selle Italia 05'05"
107.
Carlos SASTRE CANDIL
Team CSC - Tiscali 05'10"
108.
Mauro RADAELLI
Tacconi Sport - Emmegi 05'13"
109.
Paolo LANFRANCHI
Index - Alexia Alluminio 05'14"
110.
Dmitri KONYCHEV
Fassa Bortolo
111.
Gustavo OTERO GOMEZ
Kelme - Costa Blanca
112.
Domenico GUALDI
Formaggi Trentini 05'15"
113.
Giovanni LOMBARDI
Acqua & Sapone - Cantina Tollo 05'18"
114.
Christophe DETILLOUX
Lotto - Adecco 05'19"
115.
Manuel BELTRÁN MARTÍNEZ
Team Coast 05'20"
116.
Peter WROLICH
Gerolsteiner 05'21"
117.
Danny JONASSON
Team CSC - Tiscali 05'23"
118.
Francisco Javier CEREZO PERALES
Team CSC - Tiscali
119.
Oscar CAVAGNIS
Landbouwkrediet - Colnago 05'25"
120.
Gabriele COLOMBO
Acqua & Sapone - Cantina Tollo 05'29"
121.
Daniele RIGHI
Index - Alexia Alluminio 05'32"
122.
Fabiano FONTANELLI
Mercatone Uno 05'34"
123.
Stephan SCHRECK
Team Telekom 05'37"
124.
Massimo APOLLONIO
Tacconi Sport - Emmegi 05'39"
125.
Fabrizio GUIDI
Team Coast 05'41"
126.
Lars MICHAELSEN
Team Coast 05'42"
127.
André KORFF
Team Coast 05'47"
128.
Ruggero MARZOLI
Formaggi Trentini 05'50"
129.
Sergio BARBERO
Lampre - Daikin 05'51"
130.
Fabrice GOUGOT
Phonak 05'54"
131.
Mario SCIREA
Acqua & Sapone - Cantina Tollo 05'56"
132.
Ruben Alveiro MARIN VALENCIA
Colombia - Selle Italia 05'58"
133.
Ellis RASTELLI
Gerolsteiner 05'59"
134.
Marc LOTZ
Rabobank 06'00"
135.
Manuel CALVENTE CORBAS
Team CSC - Tiscali 06'02"
136.
Eddy SERRI
Index - Alexia Alluminio 06'03"
137.
Oscar MASON
Saeco - Longoni Sport 06'04"
138.
Rolf SØRENSEN
Landbouwkrediet - Colnago 06'11"
139.
Bo HAMBURGER
Index - Alexia Alluminio 06'14"
140.
Mauro ZINETTI
Index - Alexia Alluminio
141.
Uroš MURN
Formaggi Trentini 06'15"
142.
Maximilian SCIANDRI
Lampre - Daikin 06'16"
143.
Volodymyr BILEKA
Landbouwkrediet - Colnago 06'17"
144.
Guido TRENTI
Acqua & Sapone - Cantina Tollo 06'19"
145.
Jan SCHAFFRATH
Team Telekom 06'25"
146.
Yuri METLUSHENKO
Landbouwkrediet - Colnago 06'31"
147.
Lorenzo BERNUCCI
Landbouwkrediet - Colnago 06'32"
148.
Enrico DEGANO
Panaria - Fiordo 06'51"
149.
Matteo GIGLI
Team Colpack - Astro 06'52"
150.
Frank HØJ
Team Coast 06'56"
151.
Miguel Ángel MEZA
Team Colpack - Astro 07'08"
152.
Juan Carlos DOMINGUEZ
Phonak
153.
Alessandro BERTOLINI
Alessio 07'31"
154.
Moreno DI BIASE
Formaggi Trentini 07'33"
155.
Hector Orlando MESA MESA
Formaggi Trentini 07'42"
156.
Mario MANZONI
Index - Alexia Alluminio 07'50"
157.
Zoran KLEMENČIČ
Tacconi Sport - Emmegi 08'07"
158.
Hidenori NODERA
Team Colpack - Astro 09'01"

Stage information

Start, finish: Stage 14. Numana - Numana I.T.T.

Race Type: Time Trial

Distance: 30 km

Date: 26 May 2002