Giro d'Italia - 2002

85th edition

Stage 17. Corvara in Badia - Folgaria , 222 km    

30 May 2002

Rider Team Time
1.
Pavel TONKOV
Lampre - Daikin 7h24'57"
2.
Paolo SAVOLDELLI
Index - Alexia Alluminio 02'11"
3.
Juan Manuel GÁRATE
Lampre - Daikin 03'08"
4.
Georg TOTSCHNIG
Gerolsteiner 03'14"
5.
Dennis LUNGHI
Team Colpack - Astro
6.
Pietro CAUCCHIOLI
Alessio
7.
Hernan Dario MUÑOZ GIRALDO
Colombia - Selle Italia 03'21"
8.
Fernando ESCARTIN
Team Coast 04'01"
9.
Tyler HAMILTON
Team CSC - Tiscali
10.
Addy ENGELS
Rabobank 04'14"
11.
Yaroslav POPOVYCH
Landbouwkrediet - Colnago 04'33"
12.
Marcelino GARCIA ALONSO
Team CSC - Tiscali 05'37"
13.
Rik VERBRUGGHE
Lotto - Adecco 06'24"
14.
Grischa NIERMANN
Rabobank 06'29"
15.
Michael BOOGERD
Rabobank 07'02"
16.
Julio Alberto PÉREZ CUAPIO
Panaria - Fiordo
17.
Ivan GOTTI
Alessio 07'51"
18.
Oscar PEREIRO SIO
Phonak 08'22"
19.
Carlos SASTRE CANDIL
Team CSC - Tiscali 09'07"
20.
Andrey MIZOUROV
Mercatone Uno 09'11"
21.
Gianni FARESIN
Gerolsteiner 09'34"
22.
Alessandro SPEZIALETTI
Saeco - Longoni Sport 09'52"
23.
Geert VERHEYEN
Rabobank 10'25"
24.
Sergei GONTCHAR
Fassa Bortolo 10'27"
25.
Aitor GONZALEZ JIMENEZ
Kelme - Costa Blanca 10'39"
26.
Vladimir MIHOLJEVIC
Alessio 10'48"
27.
Franco PELLIZOTTI
Alessio
28.
Michael RASMUSSEN
Team CSC - Tiscali 10'57"
29.
Hector Orlando MESA MESA
Formaggi Trentini 10'58"
30.
Kurt VAN DE WOUWER
Lotto - Adecco 11'16"
31.
Michele SCARPONI
Acqua & Sapone - Cantina Tollo 11'25"
32.
Torsten HIEKMANN
Team Telekom 11'55"
33.
Dario FRIGO
Tacconi Sport - Emmegi 12'16"
34.
Matthias KESSLER
Team Telekom 12'26"
35.
Vladimir DUMA
Panaria - Fiordo 13'09"
36.
Steve ZAMPIERI
Tacconi Sport - Emmegi 13'10"
37.
Eddy MAZZOLENI
Tacconi Sport - Emmegi
38.
Luis Felipe LAVERDE JIMENEZ
Formaggi Trentini 13'48"
39.
Sergiy ADYEYEV
Landbouwkrediet - Colnago 14'24"
40.
Andrea NOË
Mapei - Quick Step 17'11"
41.
Cadel EVANS
Mapei - Quick Step
42.
Dario David CIONI
Mapei - Quick Step
43.
Francisco LEON
Kelme - Costa Blanca 17'43"
44.
Bo HAMBURGER
Index - Alexia Alluminio 21'08"
45.
Daniële DE PAOLI
Alessio
46.
Thorwald VENEBERG
Rabobank
47.
Jose Joaquim CASTELBLANCO
Colombia - Selle Italia
48.
Paolo LANFRANCHI
Index - Alexia Alluminio
49.
Luca MAZZANTI
Mercatone Uno
50.
Sylvester SZMYD
Tacconi Sport - Emmegi
51.
Juan José DE LOS ANGELES
Kelme - Costa Blanca
52.
Igor PUGACI
Saeco - Longoni Sport 21'17"
53.
Cristian MORENI
Alessio
54.
Manuel CALVENTE CORBAS
Team CSC - Tiscali 22'13"
55.
Mariano PICCOLI
Lampre - Daikin 22'23"
56.
Daniele NARDELLO
Mapei - Quick Step
57.
Roberto CONTI
Acqua & Sapone - Cantina Tollo
58.
Marc LOTZ
Rabobank
59.
Igor ASTARLOA ASCASIBAR
Saeco - Longoni Sport 23'40"
60.
Alexandre MOOS
Phonak 23'45"
61.
Fabio SACCHI
Saeco - Longoni Sport 23'52"
62.
Oscar MASON
Saeco - Longoni Sport 25'04"
63.
Ruben Alveiro MARIN VALENCIA
Colombia - Selle Italia
64.
Matteo TOSATTO
Fassa Bortolo 27'11"
65.
Milan KADLEC
Lampre - Daikin
66.
Alessandro BERTOLINI
Alessio 27'13"
67.
Francisco Jose LARA RUIZ
Team Coast 28'46"
68.
Manuel BELTRAN MARTINEZ
Team Coast 34'00"
69.
Gabriele MISSAGLIA
Lampre - Daikin
70.
Alessandro PETACCHI
Fassa Bortolo 34'07"
71.
Denis BONDARENKO
Formaggi Trentini
72.
Rolf SÖRENSEN
Landbouwkrediet - Colnago 34'09"
73.
Gabriele COLOMBO
Acqua & Sapone - Cantina Tollo 36'03"
74.
Mauro RADAELLI
Tacconi Sport - Emmegi
75.
Matteo CARRARA
Team Colpack - Astro
76.
Steven DE JONGH
Rabobank
77.
Stephan SCHRECK
Team Telekom
78.
Alessio GALLETTI
Saeco - Longoni Sport
79.
Paolo FORNACIARI
Mapei - Quick Step
80.
Yauheni SENIUSHKIN
Panaria - Fiordo
81.
Biagio CONTE
Saeco - Longoni Sport
82.
Dmitri KONYCHEV
Fassa Bortolo
83.
Gianmario ORTENZI
Mercatone Uno
84.
Jan SCHAFFRATH
Team Telekom
85.
Martin DERGANC
Acqua & Sapone - Cantina Tollo
86.
Maximillian SCIANDRI
Lampre - Daikin
87.
Lorenzo BERNUCCI
Landbouwkrediet - Colnago
88.
Kai HUNDERTMARCK
Team Telekom
89.
Oscar CAVAGNIS
Landbouwkrediet - Colnago
90.
Mario CIPOLLINI
Acqua & Sapone - Cantina Tollo
91.
Mauro GEROSA
Tacconi Sport - Emmegi
92.
Ralf GRABSCH
Team Telekom
93.
Jens HEPPNER
Team Telekom
94.
Massimo APOLLONIO
Tacconi Sport - Emmegi
95.
Jan BOVEN
Rabobank
96.
Mario SCIREA
Acqua & Sapone - Cantina Tollo
97.
Sergio BARBERO
Lampre - Daikin
98.
Christophe DETILLOUX
Lotto - Adecco
99.
Gustavo OTERO GOMEZ
Kelme - Costa Blanca
100.
André KORFF
Team Coast
101.
Andrea PERON
Team CSC - Tiscali
102.
Massimo STRAZZER
Phonak
103.
Bert GRABSCH
Phonak
104.
Fabrice GOUGOT
Phonak
105.
Matthias BUXHOFER
Phonak
106.
Fabrizio GUIDI
Team Coast
107.
Ellis RASTELLI
Gerolsteiner
108.
Mathew HAYMAN
Rabobank
109.
Jose Cayetano JULIA CEGARRA
Kelme - Costa Blanca
110.
Denis ZANETTE
Fassa Bortolo
111.
Francisco Javier CEREZO PERALES
Team CSC - Tiscali
112.
René HASELBACHER
Gerolsteiner
113.
Aart VIERHOUTEN
Lotto - Adecco
114.
Thierry MARICHAL
Lotto - Adecco
115.
Sergey YAKOVLEV
Team Telekom
116.
Giovanni LOMBARDI
Acqua & Sapone - Cantina Tollo
117.
Ángel VICIOSO ARCOS
Kelme - Costa Blanca
118.
Isaac GALVEZ
Kelme - Costa Blanca
119.
Mario MANZONI
Index - Alexia Alluminio
120.
Eddy SERRI
Index - Alexia Alluminio
121.
Daniele RIGHI
Index - Alexia Alluminio
122.
Malte URBAN
Team Coast
123.
Renzo MAZZOLENI
Team Colpack - Astro
124.
Uros MURN
Formaggi Trentini
125.
Moreno DI BIASE
Formaggi Trentini
126.
Mikhaylo KHALILOV
Colombia - Selle Italia
127.
Danny JONASSON
Team CSC - Tiscali
128.
Hidenori NODERA
Team Colpack - Astro
129.
Peter WROLICH
Gerolsteiner
130.
Cristian GASPERONI
Acqua & Sapone - Cantina Tollo
131.
Lars MICHAELSEN
Team Coast
132.
Guido TRENTI
Acqua & Sapone - Cantina Tollo
133.
Davide BRAMATI
Mapei - Quick Step
134.
Juan Carlos DOMINGUEZ
Phonak
135.
Raphael SCHWEDA
Team Coast
136.
Miguel Angel MEZA
Team Colpack - Astro
137.
Jimmy MADSEN
Team CSC - Tiscali
138.
Matteo GIGLI
Team Colpack - Astro
139.
Frank HOJ
Team Coast
140.
Enrico DEGANO
Panaria - Fiordo
141.
Angelo FURLAN
Alessio
142.
Fabiano FONTANELLI
Mercatone Uno 36'19"