Giro d'Italia 2002  |  Stage 19. Cambiago - Monticello Brianza I.T.T.   

85th edition

44 km, 1 June 2002

Rider Team Time
1.
Aitor GONZÁLEZ JIMÉNEZ
Kelme - Costa Blanca 55'56"
2.
Serhiy GONCHAR
Fassa Bortolo 44"
3.
Paolo SAVOLDELLI
Index - Alexia Alluminio 01'17"
4.
Tyler HAMILTON
Team CSC - Tiscali 01'31"
5.
Bert GRABSCH
Phonak 02'22"
6.
Pietro CAUCCHIOLI
Alessio 02'35"
7.
Georg TOTSCHNIG
Gerolsteiner 02'47"
8.
Rik VERBRUGGHE
Lotto - Adecco 02'48"
9.
Juan Manuel GÁRATE
Lampre - Daikin 02'53"
10.
Daniele NARDELLO
Mapei - Quick Step 03'14"
11.
Cadel EVANS
Mapei - Quick Step 03'23"
12.
Óscar PEREIRO SÍO
Phonak 03'26"
13.
Dario FRIGO
Tacconi Sport - Emmegi 03'27"
14.
Torsten HIEKMANN
Team Telekom 03'29"
15.
Pavel TONKOV
Lampre - Daikin 03'43"
16.
Dario David CIONI
Mapei - Quick Step 03'53"
17.
Cristian MORENI
Alessio
18.
Eddy MAZZOLENI
Tacconi Sport - Emmegi 03'56"
19.
Mariano PICCOLI
Lampre - Daikin 03'58"
20.
Sergiy ADYEYEV
Landbouwkrediet - Colnago 04'00"
21.
Vladimir DUMA
Panaria - Fiordo
22.
Kurt VAN DE WOUWER
Lotto - Adecco 04'07"
23.
Grischa NIERMANN
Rabobank 04'17"
24.
Maximilian SCIANDRI
Lampre - Daikin 04'23"
25.
Ivan GOTTI
Alessio 04'29"
26.
Jan BOVEN
Rabobank 04'31"
27.
Yaroslav POPOVYCH
Landbouwkrediet - Colnago 04'34"
28.
Franco PELLIZOTTI
Alessio 04'36"
29.
Michele SCARPONI
Acqua & Sapone - Cantina Tollo
30.
Mauro RADAELLI
Tacconi Sport - Emmegi 04'39"
31.
Denis LUNGHI
Team Colpack - Astro 04'42"
32.
Gianni FARESIN
Gerolsteiner 04'45"
33.
Hernán Darío MUNOZ GIRALDO
Colombia - Selle Italia 04'50"
34.
Ralf GRABSCH
Team Telekom
35.
Fabio SACCHI
Saeco - Longoni Sport 04'51"
36.
Denis ZANETTE
Fassa Bortolo 04'55"
37.
Michael BOOGERD
Rabobank
38.
Davide BRAMATI
Mapei - Quick Step 04'56"
39.
Thierry MARICHAL
Lotto - Adecco
40.
Carlos SASTRE CANDIL
Team CSC - Tiscali 05'00"
41.
Fernando ESCARTÍN
Team Coast 05'06"
42.
Andrey MIZOUROV
Mercatone Uno 05'10"
43.
Matthias KESSLER
Team Telekom 05'14"
44.
Roberto CONTI
Acqua & Sapone - Cantina Tollo 05'20"
45.
Sylwester SZMYD
Tacconi Sport - Emmegi 05'22"
46.
René HASELBACHER
Gerolsteiner 05'28"
47.
Alessandro PETACCHI
Fassa Bortolo 05'31"
48.
Thorwald VENEBERG
Rabobank 05'39"
49.
Milan KADLEC
Lampre - Daikin 05'42"
50.
Gabriele MISSAGLIA
Lampre - Daikin 05'46"
51.
Angelo FURLAN
Alessio 05'47"
52.
Andrea NOÈ
Mapei - Quick Step 05'48"
53.
Luis Felipe LAVERDE JIMENEZ
Formaggi Trentini
54.
Raphael SCHWEDA
Team Coast 05'50"
55.
Vladimir MIHOLJEVIC
Alessio 05'51"
56.
Julio Alberto PEREZ CUAPIO
Panaria - Fiordo
57.
Steve ZAMPIERI
Tacconi Sport - Emmegi 05'52"
58.
Massimo APOLLONIO
Tacconi Sport - Emmegi 05'56"
59.
Frank HØJ
Team Coast 05'57"
60.
Michael RASMUSSEN
Team CSC - Tiscali 05'58"
61.
Andrea PERON
Team CSC - Tiscali 05'59"
62.
Martin DERGANC
Acqua & Sapone - Cantina Tollo 06'09"
63.
Bo HAMBURGER
Index - Alexia Alluminio 06'14"
64.
Isaac GALVEZ
Kelme - Costa Blanca 06'15"
65.
Denis BONDARENKO
Formaggi Trentini 06'17"
66.
Lorenzo BERNUCCI
Landbouwkrediet - Colnago 06'19"
67.
Marc LOTZ
Rabobank 06'24"
68.
Yauheni SENIUSHKIN
Panaria - Fiordo 06'26"
69.
Francisco LEON
Kelme - Costa Blanca 06'27"
70.
Marcelino GARCIA ALONSO
Team CSC - Tiscali
71.
Alessio GALLETTI
Saeco - Longoni Sport 06'28"
72.
Kai HUNDERTMARCK
Team Telekom 06'30"
73.
Juan Carlos DOMINGUEZ
Phonak 06'32"
74.
Jimmy MADSEN
Team CSC - Tiscali
75.
Massimo STRAZZER
Phonak 06'35"
76.
José Joaquím CASTELBLANCO ROMERO
Colombia - Selle Italia
77.
Matteo TOSATTO
Fassa Bortolo
78.
Addy ENGELS
Rabobank
79.
Fabrice GOUGOT
Phonak 06'43"
80.
Mikhaylo KHALILOV
Colombia - Selle Italia 06'44"
81.
Matthias BUXHOFER
Phonak
82.
Rolf SØRENSEN
Landbouwkrediet - Colnago
83.
Jan SCHAFFRATH
Team Telekom 06'45"
84.
Mauro GEROSA
Tacconi Sport - Emmegi 06'50"
85.
Mathew HAYMAN
Rabobank 06'52"
86.
Francisco José "Paco" LARA RUIZ
Team Coast 06'54"
87.
Steven DE JONGH
Rabobank 06'56"
88.
Oscar CAVAGNIS
Landbouwkrediet - Colnago 06'57"
89.
Aart VIERHOUTEN
Lotto - Adecco
90.
Lars MICHAELSEN
Team Coast 06'58"
91.
Alessandro SPEZIALETTI
Saeco - Longoni Sport 07'00"
92.
Geert VERHEYEN
Rabobank 07'03"
93.
Sergio BARBERO
Lampre - Daikin
94.
Cristian GASPERONI
Acqua & Sapone - Cantina Tollo 07'05"
95.
Stephan SCHRECK
Team Telekom 07'06"
96.
Biagio CONTE
Saeco - Longoni Sport 07'07"
97.
Dmitri KONYCHEV
Fassa Bortolo 07'09"
98.
Paolo FORNACIARI
Mapei - Quick Step 07'19"
99.
Ellis RASTELLI
Gerolsteiner 07'24"
100.
Mario SCIREA
Acqua & Sapone - Cantina Tollo 07'26"
101.
Paolo LANFRANCHI
Index - Alexia Alluminio 07'30"
102.
Peter WROLICH
Gerolsteiner 07'32"
103.
Jose Cayetano JULIA CEGARRA
Kelme - Costa Blanca
104.
Sergey YAKOVLEV
Team Telekom
105.
Christophe DETILLOUX
Lotto - Adecco
106.
Daniele RIGHI
Index - Alexia Alluminio 07'35"
107.
Alexandre MOOS
Phonak 07'36"
108.
Ángel VICIOSO ARCOS
Kelme - Costa Blanca
109.
Ruben Alveiro MARIN VALENCIA
Colombia - Selle Italia 07'43"
110.
Mario CIPOLLINI
Acqua & Sapone - Cantina Tollo
111.
André KORFF
Team Coast 07'44"
112.
Giovanni LOMBARDI
Acqua & Sapone - Cantina Tollo 07'52"
113.
Eddy SERRI
Index - Alexia Alluminio
114.
Daniële DE PAOLI
Alessio 07'53"
115.
Uroš MURN
Formaggi Trentini 08'02"
116.
Renzo MAZZOLENI
Team Colpack - Astro 08'08"
117.
Gianmario ORTENZI
Mercatone Uno 08'11"
118.
Matteo GIGLI
Team Colpack - Astro 08'15"
119.
Matteo CARRARA
Team Colpack - Astro 08'16"
120.
Gustavo OTERO GOMEZ
Kelme - Costa Blanca
121.
Igor ASTARLOA ASKASIBAR
Saeco - Longoni Sport 08'17"
122.
Alessandro BERTOLINI
Alessio 08'18"
123.
Mario MANZONI
Index - Alexia Alluminio 08'30"
124.
Malte URBAN
Team Coast 08'40"
125.
Oscar MASON
Saeco - Longoni Sport 08'43"
126.
Manuel CALVENTE CORBAS
Team CSC - Tiscali
127.
Luca MAZZANTI
Mercatone Uno 08'47"
128.
Enrico DEGANO
Panaria - Fiordo 08'50"
129.
Guido TRENTI
Acqua & Sapone - Cantina Tollo 08'55"
130.
Miguel Ángel MEZA
Team Colpack - Astro 09'07"
131.
Igor PUGACI
Saeco - Longoni Sport 09'10"
132.
Juan José DE LOS ANGELES
Kelme - Costa Blanca 09'13"
133.
Gabriele COLOMBO
Acqua & Sapone - Cantina Tollo 09'19"
134.
Francisco Javier CEREZO PERALES
Team CSC - Tiscali 09'52"
135.
Fabiano FONTANELLI
Mercatone Uno 09'57"
136.
Hector Orlando MESA MESA
Formaggi Trentini 10'10"
137.
Hidenori NODERA
Team Colpack - Astro 10'33"
138.
Moreno DI BIASE
Formaggi Trentini 10'56"
139.
Danny JONASSON
Team CSC - Tiscali 11'28"
140.
Manuel BELTRÁN MARTÍNEZ
Team Coast 13'33"

Stage information

Start, finish: Stage 19. Cambiago - Monticello Brianza I.T.T.

Race Type: Time Trial

Distance: 44 km

Date: 1 June 2002