Giro d'Italia 2002  |  Stage 1. Groningen - Münster   

85th edition

215 km, 12 May 2002

Rider Team Time
1.
Mario CIPOLLINI
Acqua & Sapone - Cantina Tollo 5h37'14"
2.
Graeme BROWN
Panaria - Fiordo
3.
Robbie MCEWEN
Lotto - Adecco
4.
Danilo HONDO
Team Telekom
5.
Sven TEUTENBERG
Phonak
6.
Robert HUNTER
Mapei - Quick Step
7.
Miguel Ángel MEZA
Team Colpack - Astro
8.
Mikhaylo KHALILOV
Colombia - Selle Italia
9.
Steven DE JONGH
Rabobank
10.
Matteo CARRARA
Team Colpack - Astro
11.
Giovanni LOMBARDI
Acqua & Sapone - Cantina Tollo
12.
Isaac GALVEZ
Kelme - Costa Blanca
13.
Fabrizio GUIDI
Team Coast
14.
Massimo STRAZZER
Phonak
15.
Alessandro PETACCHI
Fassa Bortolo
16.
Stefano GARZELLI
Mapei - Quick Step
17.
Oscar CAVAGNIS
Landbouwkrediet - Colnago
18.
Maximilian SCIANDRI
Lampre - Daikin
19.
Wladimir BELLI
Fassa Bortolo
20.
Matthias KESSLER
Team Telekom
21.
Matthias BUXHOFER
Phonak
22.
Mathew HAYMAN
Rabobank
23.
Gilberto SIMONI
Saeco - Longoni Sport
24.
Paolo BETTINI
Mapei - Quick Step
25.
Igor ASTARLOA ASKASIBAR
Saeco - Longoni Sport
26.
Lars MICHAELSEN
Team Coast
27.
René HASELBACHER
Gerolsteiner
28.
Frank HØJ
Team Coast
29.
Saulius RUŠKYS
Gerolsteiner 07"
30.
Guido TRENTI
Acqua & Sapone - Cantina Tollo 11"
31.
Aart VIERHOUTEN
Lotto - Adecco 18"
32.
Aitor GONZÁLEZ JIMÉNEZ
Kelme - Costa Blanca 25"
33.
Rik VERBRUGGHE
Lotto - Adecco
34.
Juan José DE LOS ANGELES
Kelme - Costa Blanca
35.
Tyler HAMILTON
Team CSC - Tiscali
36.
Juan Carlos DOMINGUEZ
Phonak
37.
Andrea NOÈ
Mapei - Quick Step
38.
Franco PELLIZOTTI
Alessio
39.
Daniële DE PAOLI
Alessio
40.
Paolo LANFRANCHI
Index - Alexia Alluminio
41.
Cadel EVANS
Mapei - Quick Step
42.
Denis LUNGHI
Team Colpack - Astro
43.
Eddy MAZZOLENI
Tacconi Sport - Emmegi
44.
Carlos SASTRE CANDIL
Team CSC - Tiscali
45.
Óscar PEREIRO SÍO
Phonak
46.
Rolf SØRENSEN
Landbouwkrediet - Colnago
47.
Santiago PÉREZ FERNÁNDEZ
Kelme - Costa Blanca
48.
Fernando ESCARTÍN
Team Coast
49.
Oscar MASON
Saeco - Longoni Sport
50.
Ief VERBRUGGHE
Lotto - Adecco
51.
André KORFF
Team Coast
52.
Francesco CASAGRANDE
Fassa Bortolo
53.
Dario FRIGO
Tacconi Sport - Emmegi
54.
Manuel BELTRÁN MARTÍNEZ
Team Coast
55.
Bert GRABSCH
Phonak
56.
Cristian MORENI
Alessio
57.
Serhiy GONCHAR
Fassa Bortolo
58.
Ruggero MARZOLI
Formaggi Trentini
59.
Kurt VAN DE WOUWER
Lotto - Adecco
60.
Michele COLLEONI
Team Colpack - Astro
61.
Vladimir DUMA
Panaria - Fiordo
62.
Stefan VAN DIJK
Lotto - Adecco
63.
Francisco José "Paco" LARA RUIZ
Team Coast
64.
Stephan SCHRECK
Team Telekom
65.
Martin DERGANC
Acqua & Sapone - Cantina Tollo
66.
Matteo TOSATTO
Fassa Bortolo
67.
Christophe DETILLOUX
Lotto - Adecco
68.
Mario SCIREA
Acqua & Sapone - Cantina Tollo
69.
Gabriele COLOMBO
Acqua & Sapone - Cantina Tollo
70.
Ivan GOTTI
Alessio 32"
71.
Fabiano FONTANELLI
Mercatone Uno
72.
Alessandro BERTOLINI
Alessio
73.
Marco PANTANI
Mercatone Uno
74.
Mauro ZANETTI
Alessio
75.
Daniele NARDELLO
Mapei - Quick Step
76.
José Joaquím CASTELBLANCO ROMERO
Colombia - Selle Italia
77.
John Freddy GARCIA
Colombia - Selle Italia
78.
Ralf GRABSCH
Team Telekom
79.
Ruben Alveiro MARIN VALENCIA
Colombia - Selle Italia
80.
Yaroslav POPOVYCH
Landbouwkrediet - Colnago
81.
Francisco Javier CEREZO PERALES
Team CSC - Tiscali
82.
Denis ZANETTE
Fassa Bortolo
83.
Bo HAMBURGER
Index - Alexia Alluminio
84.
Pietro CAUCCHIOLI
Alessio
85.
Paolo FORNACIARI
Mapei - Quick Step
86.
Andrea PERON
Team CSC - Tiscali
87.
Georg TOTSCHNIG
Gerolsteiner
88.
Daniel CLAVERO
Mercatone Uno
89.
Freddy Excelino GONZALEZ MARTINEZ
Colombia - Selle Italia
90.
Grischa NIERMANN
Rabobank
91.
Gabriele MISSAGLIA
Lampre - Daikin
92.
Jan SCHAFFRATH
Team Telekom
93.
Marius SABALIAUSKAS
Saeco - Longoni Sport
94.
Mauro GEROSA
Tacconi Sport - Emmegi
95.
Mauro RADAELLI
Tacconi Sport - Emmegi
96.
Jimmy MADSEN
Team CSC - Tiscali
97.
Pavel TONKOV
Lampre - Daikin
98.
Jens HEPPNER
Team Telekom
99.
Davide BRAMATI
Mapei - Quick Step
100.
Yuri METLUSHENKO
Landbouwkrediet - Colnago 40"
101.
Mariano PICCOLI
Lampre - Daikin 47"
102.
Michael BOOGERD
Rabobank
103.
Massimo CODOL
Lampre - Daikin
104.
Juan Manuel GÁRATE
Lampre - Daikin
105.
Carlos Alberto CONTRERAS CANO
Colombia - Selle Italia
106.
Juan Diego RAMÍREZ CALDERÓN
Colombia - Selle Italia
107.
Fortunato BALIANI
Colombia - Selle Italia
108.
Luca MAZZANTI
Mercatone Uno
109.
Gianmario ORTENZI
Mercatone Uno
110.
Lorenzo BERNUCCI
Landbouwkrediet - Colnago
111.
Massimo APOLLONIO
Tacconi Sport - Emmegi
112.
Jose Cayetano JULIA CEGARRA
Kelme - Costa Blanca
113.
Dario David CIONI
Mapei - Quick Step
114.
Kai HUNDERTMARCK
Team Telekom
115.
Uroš MURN
Formaggi Trentini
116.
Ángel VICIOSO ARCOS
Kelme - Costa Blanca
117.
Simone BERTOLETTI
Lampre - Daikin
118.
Renzo MAZZOLENI
Team Colpack - Astro
119.
Alexandre MOOS
Phonak
120.
Sergio BARBERO
Lampre - Daikin
121.
Milan KADLEC
Lampre - Daikin
122.
Geert VERHEYEN
Rabobank
123.
Manuel CALVENTE CORBAS
Team CSC - Tiscali
124.
Raphael SCHWEDA
Team Coast
125.
Gustavo OTERO GOMEZ
Kelme - Costa Blanca
126.
Jan BOVEN
Rabobank
127.
Ruggero BORGHI
Tacconi Sport - Emmegi
128.
Marc LOTZ
Rabobank
129.
Torsten HIEKMANN
Team Telekom
130.
Gianni FARESIN
Gerolsteiner
131.
Daniele RIGHI
Index - Alexia Alluminio
132.
Antonio RIZZI
Formaggi Trentini
133.
Sylwester SZMYD
Tacconi Sport - Emmegi
134.
Kurt VAN LANCKER
Lotto - Adecco
135.
Paolo SAVOLDELLI
Index - Alexia Alluminio
136.
Sergey MATVEYEV
Panaria - Fiordo
137.
Roberto SGAMBELLURI
Mercatone Uno
138.
Domenico ROMANO
Landbouwkrediet - Colnago
139.
Luis Felipe LAVERDE JIMENEZ
Formaggi Trentini
140.
Danny JONASSON
Team CSC - Tiscali
141.
Sergey YAKOVLEV
Team Telekom
142.
Marc STREEL
Landbouwkrediet - Colnago
143.
Hidenori NODERA
Team Colpack - Astro
144.
Fabrice GOUGOT
Phonak
145.
Faat ZAKIROV
Panaria - Fiordo
146.
Davide REBELLIN
Gerolsteiner
147.
Daniele CONTRINI
Gerolsteiner
148.
Hernán Darío MUÑOZ GIRALDO
Colombia - Selle Italia
149.
Peter WROLICH
Gerolsteiner
150.
Andrey MIZOUROV
Mercatone Uno
151.
Thierry MARICHAL
Lotto - Adecco
152.
Domenico GUALDI
Formaggi Trentini
153.
Moreno DI BIASE
Formaggi Trentini
154.
Francisco LEON
Kelme - Costa Blanca
155.
Riccardo FORCONI
Mercatone Uno
156.
Julio Alberto PEREZ CUAPIO
Panaria - Fiordo
157.
Denis BONDARENKO
Formaggi Trentini
158.
Torsten SCHMIDT
Gerolsteiner
159.
Igor PUGACI
Saeco - Longoni Sport
160.
Michele SCARPONI
Acqua & Sapone - Cantina Tollo 01'00"
161.
Roberto CONTI
Acqua & Sapone - Cantina Tollo
162.
Sergiy ADYEYEV
Landbouwkrediet - Colnago
163.
Alessandro SPEZIALETTI
Saeco - Longoni Sport
164.
Cristian GASPERONI
Acqua & Sapone - Cantina Tollo
165.
Steve ZAMPIERI
Tacconi Sport - Emmegi
166.
Marcelino GARCIA ALONSO
Team CSC - Tiscali
167.
Thorwald VENEBERG
Rabobank
168.
Jesus Maria MANZANO
Kelme - Costa Blanca
169.
Yauheni SENIUSHKIN
Panaria - Fiordo
170.
Matteo GIGLI
Team Colpack - Astro
171.
Ellis RASTELLI
Gerolsteiner
172.
Vladimir MIHOLJEVIC
Alessio 01'06"
173.
Volodymyr BILEKA
Landbouwkrediet - Colnago
174.
Filippo PERFETTO
Panaria - Fiordo 01'09"
175.
Michael RASMUSSEN
Team CSC - Tiscali
176.
Saša GAJIČIĆ
Formaggi Trentini
177.
Hector Orlando MESA MESA
Formaggi Trentini
178.
Malte URBAN
Team Coast
179.
Francesco SECCHIARI
Mercatone Uno
180.
Nicola CHESINI
Panaria - Fiordo 01'12"
181.
Zoran KLEMENČIČ
Tacconi Sport - Emmegi 01'13"
182.
Addy ENGELS
Rabobank 01'42"
183.
Mario MANZONI
Index - Alexia Alluminio 01'44"
184.
Cédric FRAGNIÈRE
Phonak 01'58"
185.
Eddy SERRI
Index - Alexia Alluminio 02'14"
186.
Dario ANDRIOTTO
Index - Alexia Alluminio 02'52"
187.
Ivan QUARANTA
Index - Alexia Alluminio
188.
Mauro ZINETTI
Index - Alexia Alluminio
189.
Angelo FURLAN
Alessio
190.
Biagio CONTE
Saeco - Longoni Sport
191.
Enrico DEGANO
Panaria - Fiordo
192.
Dmitri KONYCHEV
Fassa Bortolo 03'11"
193.
Alessio GALLETTI
Saeco - Longoni Sport 03'23"
194.
Fabio SACCHI
Saeco - Longoni Sport 03'57"
195.
Vladimir SMIRNOV
Team Colpack - Astro 04'08"
196.
Leonardo GIORDANI
Team Colpack - Astro 06'18"
197.
Michele BARTOLI
Fassa Bortolo

Stage information

Start, finish: Stage 1. Groningen - Münster

Race Type: Sprint stage

Distance: 215 km

Date: 12 May 2002