Giro d'Italia 2002  |  Stage 3. Verviers - Esch-sur-Alzette   

85th edition

206 km, 14 May 2002

Rider Team Time
1.
Mario CIPOLLINI
Acqua & Sapone - Cantina Tollo 5h46'57"
2.
Massimo STRAZZER
Phonak
3.
Danilo HONDO
Team Telekom
4.
Isaac GALVEZ
Kelme - Costa Blanca
5.
Mikhaylo KHALILOV
Colombia - Selle Italia
6.
Graeme BROWN
Panaria - Fiordo
7.
Alessandro PETACCHI
Fassa Bortolo
8.
Steven DE JONGH
Rabobank
9.
Moreno DI BIASE
Formaggi Trentini
10.
Sven TEUTENBERG
Phonak
11.
Miguel Ángel MEZA
Team Colpack - Astro
12.
Oscar CAVAGNIS
Landbouwkrediet - Colnago
13.
René HASELBACHER
Gerolsteiner
14.
Aart VIERHOUTEN
Lotto - Adecco
15.
Santiago PÉREZ FERNÁNDEZ
Kelme - Costa Blanca
16.
Matteo CARRARA
Team Colpack - Astro
17.
Mariano PICCOLI
Lampre - Daikin
18.
Vladimir DUMA
Panaria - Fiordo
19.
Angelo FURLAN
Alessio
20.
Massimo CODOL
Lampre - Daikin
21.
Aitor GONZÁLEZ JIMÉNEZ
Kelme - Costa Blanca
22.
Giovanni LOMBARDI
Acqua & Sapone - Cantina Tollo
23.
Daniele CONTRINI
Gerolsteiner
24.
Stefan VAN DIJK
Lotto - Adecco
25.
Biagio CONTE
Saeco - Longoni Sport
26.
Yaroslav POPOVYCH
Landbouwkrediet - Colnago
28.
Paolo BETTINI
Mapei - Quick Step
29.
Daniële DE PAOLI
Alessio
30.
Mathew HAYMAN
Rabobank
31.
Grischa NIERMANN
Rabobank
32.
Lars MICHAELSEN
Team Coast
33.
Tyler HAMILTON
Team CSC - Tiscali
34.
Cadel EVANS
Mapei - Quick Step
35.
Fabrizio GUIDI
Team Coast
36.
Franco PELLIZOTTI
Alessio
37.
Dario FRIGO
Tacconi Sport - Emmegi
38.
Martin DERGANC
Acqua & Sapone - Cantina Tollo
39.
Massimo APOLLONIO
Tacconi Sport - Emmegi
40.
Jan SCHAFFRATH
Team Telekom
41.
Matteo TOSATTO
Fassa Bortolo
42.
Michael BOOGERD
Rabobank
43.
Robert HUNTER
Mapei - Quick Step
44.
Marius SABALIAUSKAS
Saeco - Longoni Sport
45.
Ruben Alveiro MARIN VALENCIA
Colombia - Selle Italia
46.
Thorwald VENEBERG
Rabobank
47.
Andrea NOÈ
Mapei - Quick Step
48.
Francesco CASAGRANDE
Fassa Bortolo
49.
Marc LOTZ
Rabobank
50.
Matthias BUXHOFER
Phonak
51.
Dmitri KONYCHEV
Fassa Bortolo
52.
Matthias KESSLER
Team Telekom
53.
Francisco José "Paco" LARA RUIZ
Team Coast
54.
Francisco Javier CEREZO PERALES
Team CSC - Tiscali
55.
Gustavo OTERO GOMEZ
Kelme - Costa Blanca
56.
Bert GRABSCH
Phonak
57.
Mauro GEROSA
Tacconi Sport - Emmegi
58.
Jan BOVEN
Rabobank
59.
Gabriele MISSAGLIA
Lampre - Daikin
60.
Manuel BELTRÁN MARTÍNEZ
Team Coast
61.
Peter WROLICH
Gerolsteiner
62.
Cristian MORENI
Alessio
63.
Sergiy ADYEYEV
Landbouwkrediet - Colnago
64.
Wladimir BELLI
Fassa Bortolo
65.
Georg TOTSCHNIG
Gerolsteiner
66.
Rik VERBRUGGHE
Lotto - Adecco
67.
Jose Cayetano JULIA CEGARRA
Kelme - Costa Blanca
68.
Davide REBELLIN
Gerolsteiner
69.
André KORFF
Team Coast
70.
Stephan SCHRECK
Team Telekom
71.
Pietro CAUCCHIOLI
Alessio
72.
Juan Manuel GÁRATE
Lampre - Daikin
73.
Filippo PERFETTO
Panaria - Fiordo
74.
Lorenzo BERNUCCI
Landbouwkrediet - Colnago
75.
Geert VERHEYEN
Rabobank
76.
Jesus Maria MANZANO
Kelme - Costa Blanca
77.
Fabio SACCHI
Saeco - Longoni Sport
78.
Gilberto SIMONI
Saeco - Longoni Sport
79.
Juan Carlos DOMINGUEZ
Phonak
80.
Óscar PEREIRO SÍO
Phonak
81.
Sergey MATVEYEV
Panaria - Fiordo
82.
Daniele RIGHI
Index - Alexia Alluminio
83.
Ralf GRABSCH
Team Telekom
84.
Jens HEPPNER
Team Telekom
85.
Kai HUNDERTMARCK
Team Telekom
86.
Oscar MASON
Saeco - Longoni Sport
87.
Gianni FARESIN
Gerolsteiner
88.
Kurt VAN DE WOUWER
Lotto - Adecco
89.
Frank HØJ
Team Coast
90.
Ángel VICIOSO ARCOS
Kelme - Costa Blanca
91.
Volodymyr BILEKA
Landbouwkrediet - Colnago
92.
Paolo SAVOLDELLI
Index - Alexia Alluminio
93.
Igor ASTARLOA ASKASIBAR
Saeco - Longoni Sport
94.
Marco PANTANI
Mercatone Uno
95.
Pavel TONKOV
Lampre - Daikin
96.
Juan José DE LOS ANGELES
Kelme - Costa Blanca
97.
Riccardo FORCONI
Mercatone Uno
98.
Serhiy GONCHAR
Fassa Bortolo
99.
Alexandre MOOS
Phonak
100.
Torsten SCHMIDT
Gerolsteiner
101.
Milan KADLEC
Lampre - Daikin
102.
Daniel CLAVERO
Mercatone Uno
103.
Marcelino GARCIA ALONSO
Team CSC - Tiscali
104.
Hernán Darío MUNOZ GIRALDO
Colombia - Selle Italia
105.
Paolo LANFRANCHI
Index - Alexia Alluminio
106.
Fabiano FONTANELLI
Mercatone Uno
107.
Roberto SGAMBELLURI
Mercatone Uno
108.
Renzo MAZZOLENI
Team Colpack - Astro
109.
Rolf SØRENSEN
Landbouwkrediet - Colnago
110.
José Joaquím CASTELBLANCO ROMERO
Colombia - Selle Italia
111.
Carlos SASTRE CANDIL
Team CSC - Tiscali
112.
Luca MAZZANTI
Mercatone Uno
113.
Andrey MIZOUROV
Mercatone Uno
114.
Igor PUGACI
Saeco - Longoni Sport
115.
Danny JONASSON
Team CSC - Tiscali
116.
Eddy MAZZOLENI
Tacconi Sport - Emmegi
117.
Fernando ESCARTÍN
Team Coast
118.
Sergio BARBERO
Lampre - Daikin
119.
Ivan GOTTI
Alessio
120.
Faat ZAKIROV
Panaria - Fiordo
121.
Fortunato BALIANI
Colombia - Selle Italia
122.
Michele SCARPONI
Acqua & Sapone - Cantina Tollo
123.
Andrea PERON
Team CSC - Tiscali
124.
Torsten HIEKMANN
Team Telekom
125.
Guido TRENTI
Acqua & Sapone - Cantina Tollo
126.
Vladimir MIHOLJEVIC
Alessio
127.
Mauro RADAELLI
Tacconi Sport - Emmegi
128.
Gianmario ORTENZI
Mercatone Uno
129.
Maximilian SCIANDRI
Lampre - Daikin
130.
Mauro ZANETTI
Alessio
131.
Francesco SECCHIARI
Mercatone Uno
132.
Sylwester SZMYD
Tacconi Sport - Emmegi
133.
John Freddy GARCIA
Colombia - Selle Italia
134.
Alessio GALLETTI
Saeco - Longoni Sport
135.
Dario David CIONI
Mapei - Quick Step
136.
Manuel CALVENTE CORBAS
Team CSC - Tiscali
137.
Juan Diego RAMÍREZ CALDERÓN
Colombia - Selle Italia
138.
Alessandro SPEZIALETTI
Saeco - Longoni Sport
139.
Davide BRAMATI
Mapei - Quick Step
140.
Paolo FORNACIARI
Mapei - Quick Step
141.
Daniele NARDELLO
Mapei - Quick Step
142.
Julio Alberto PEREZ CUAPIO
Panaria - Fiordo
143.
Sergey YAKOVLEV
Team Telekom
144.
Ellis RASTELLI
Gerolsteiner
145.
Denis BONDARENKO
Formaggi Trentini
146.
Addy ENGELS
Rabobank
147.
Michael RASMUSSEN
Team CSC - Tiscali
148.
Raphael SCHWEDA
Team Coast
149.
Mario SCIREA
Acqua & Sapone - Cantina Tollo
150.
Denis LUNGHI
Team Colpack - Astro
151.
Gabriele COLOMBO
Acqua & Sapone - Cantina Tollo 01'17"
152.
Thierry MARICHAL
Lotto - Adecco 01'33"
153.
Kurt VAN LANCKER
Lotto - Adecco
154.
Francisco LEON
Kelme - Costa Blanca
155.
Luis Felipe LAVERDE JIMENEZ
Formaggi Trentini 02'42"
156.
Uroš MURN
Formaggi Trentini
157.
Yauheni SENIUSHKIN
Panaria - Fiordo
158.
Jimmy MADSEN
Team CSC - Tiscali 02'44"
159.
Domenico ROMANO
Landbouwkrediet - Colnago
160.
Robbie MCEWEN
Lotto - Adecco 02'49"
161.
Dario ANDRIOTTO
Index - Alexia Alluminio 06'00"
162.
Mario MANZONI
Index - Alexia Alluminio
163.
Vladimir SMIRNOV
Team Colpack - Astro
164.
Eddy SERRI
Index - Alexia Alluminio
165.
Ruggero MARZOLI
Formaggi Trentini
166.
Ivan QUARANTA
Index - Alexia Alluminio
167.
Zoran KLEMENČIČ
Tacconi Sport - Emmegi
168.
Denis ZANETTE
Fassa Bortolo
169.
Christophe DETILLOUX
Lotto - Adecco
170.
Enrico DEGANO
Panaria - Fiordo
171.
Alessandro BERTOLINI
Alessio
172.
Yuri METLUSHENKO
Landbouwkrediet - Colnago
173.
Freddy Excelino GONZALEZ MARTINEZ
Colombia - Selle Italia
174.
Hector Orlando MESA MESA
Formaggi Trentini
175.
Simone BERTOLETTI
Lampre - Daikin
176.
Mauro ZINETTI
Index - Alexia Alluminio
177.
Ief VERBRUGGHE
Lotto - Adecco
178.
Fabrice GOUGOT
Phonak
179.
Malte URBAN
Team Coast
180.
Matteo GIGLI
Team Colpack - Astro
181.
Cristian GASPERONI
Acqua & Sapone - Cantina Tollo
182.
Roberto CONTI
Acqua & Sapone - Cantina Tollo
183.
Domenico GUALDI
Formaggi Trentini 08'42"
184.
Antonio RIZZI
Formaggi Trentini
185.
Saša GAJIČIĆ
Formaggi Trentini
186.
Hidenori NODERA
Team Colpack - Astro
187.
Michele COLLEONI
Team Colpack - Astro
188.
Steve ZAMPIERI
Tacconi Sport - Emmegi
189.
Leonardo GIORDANI
Team Colpack - Astro
190.
Marc STREEL
Landbouwkrediet - Colnago
191.
Bo HAMBURGER
Index - Alexia Alluminio 10'17"
192.
Nicola CHESINI
Panaria - Fiordo 17'55"

Stage information

Start, finish: Stage 3. Verviers - Esch-sur-Alzette

Race Type: Sprint stage

Distance: 206 km

Date: 14 May 2002