Giro d'Italia 2002  |  Stage 4. Esch-sur-Alzette - Strasbourg   

85th edition

232 km, 15 May 2002

Rider Team Time
1.
Robbie MCEWEN
Lotto - Adecco 5h37'13"
2.
Mario CIPOLLINI
Acqua & Sapone - Cantina Tollo
3.
Enrico DEGANO
Panaria - Fiordo
4.
Graeme BROWN
Panaria - Fiordo
5.
Alessandro PETACCHI
Fassa Bortolo
6.
Fabrizio GUIDI
Team Coast
7.
Aart VIERHOUTEN
Lotto - Adecco
8.
Sven TEUTENBERG
Phonak
9.
Massimo STRAZZER
Phonak
10.
Moreno DI BIASE
Formaggi Trentini
11.
Robert HUNTER
Mapei - Quick Step
12.
Danilo HONDO
Team Telekom
13.
Mikhaylo KHALILOV
Colombia - Selle Italia
14.
Zoran KLEMENČIČ
Tacconi Sport - Emmegi
15.
Cristian MORENI
Alessio
16.
Giovanni LOMBARDI
Acqua & Sapone - Cantina Tollo
17.
Santiago PÉREZ FERNÁNDEZ
Kelme - Costa Blanca
18.
Uroš MURN
Formaggi Trentini
19.
Ruggero MARZOLI
Formaggi Trentini
20.
Angelo FURLAN
Alessio
21.
René HASELBACHER
Gerolsteiner
22.
Miguel Ángel MEZA
Team Colpack - Astro
23.
Yuri METLUSHENKO
Landbouwkrediet - Colnago
24.
Christophe DETILLOUX
Lotto - Adecco
25.
Stefan VAN DIJK
Lotto - Adecco
26.
Steven DE JONGH
Rabobank
27.
Mariano PICCOLI
Lampre - Daikin
28.
Lars MICHAELSEN
Team Coast
29.
Isaac GALVEZ
Kelme - Costa Blanca
30.
André KORFF
Team Coast
31.
Vladimir DUMA
Panaria - Fiordo
32.
Aitor GONZÁLEZ JIMÉNEZ
Kelme - Costa Blanca
33.
Peter WROLICH
Gerolsteiner
34.
Cadel EVANS
Mapei - Quick Step
35.
Ángel VICIOSO ARCOS
Kelme - Costa Blanca
36.
Gabriele MISSAGLIA
Lampre - Daikin
37.
Biagio CONTE
Saeco - Longoni Sport
38.
Franco PELLIZOTTI
Alessio
39.
Georg TOTSCHNIG
Gerolsteiner
40.
Vladimir SMIRNOV
Team Colpack - Astro
41.
Matthias KESSLER
Team Telekom
43.
Matthias BUXHOFER
Phonak
44.
Rik VERBRUGGHE
Lotto - Adecco
45.
Andrea NOÈ
Mapei - Quick Step
46.
Matteo CARRARA
Team Colpack - Astro
47.
Serhiy GONCHAR
Fassa Bortolo
48.
Oscar MASON
Saeco - Longoni Sport
49.
Francesco CASAGRANDE
Fassa Bortolo
50.
Manuel BELTRÁN MARTÍNEZ
Team Coast
51.
Dario FRIGO
Tacconi Sport - Emmegi
52.
Davide REBELLIN
Gerolsteiner
53.
Tyler HAMILTON
Team CSC - Tiscali
54.
Matteo TOSATTO
Fassa Bortolo
55.
Paolo SAVOLDELLI
Index - Alexia Alluminio
56.
Francisco José "Paco" LARA RUIZ
Team Coast
57.
Gustavo OTERO GOMEZ
Kelme - Costa Blanca
58.
Paolo FORNACIARI
Mapei - Quick Step
59.
Luca MAZZANTI
Mercatone Uno
60.
Marco PANTANI
Mercatone Uno
61.
Roberto SGAMBELLURI
Mercatone Uno
62.
Fabiano FONTANELLI
Mercatone Uno
63.
Fernando ESCARTÍN
Team Coast
64.
Ivan QUARANTA
Index - Alexia Alluminio
65.
Mauro GEROSA
Tacconi Sport - Emmegi
66.
Michael BOOGERD
Rabobank
67.
Thorwald VENEBERG
Rabobank
68.
Jan SCHAFFRATH
Team Telekom
69.
Juan Manuel GÁRATE
Lampre - Daikin
70.
Michele COLLEONI
Team Colpack - Astro
71.
Daniële DE PAOLI
Alessio
72.
Volodymyr BILEKA
Landbouwkrediet - Colnago
73.
Fabio SACCHI
Saeco - Longoni Sport
74.
Michele SCARPONI
Acqua & Sapone - Cantina Tollo
75.
Oscar CAVAGNIS
Landbouwkrediet - Colnago
76.
Eddy MAZZOLENI
Tacconi Sport - Emmegi
77.
Massimo APOLLONIO
Tacconi Sport - Emmegi
78.
Jose Cayetano JULIA CEGARRA
Kelme - Costa Blanca
79.
Gilberto SIMONI
Saeco - Longoni Sport
80.
Frank HØJ
Team Coast
81.
Bert GRABSCH
Phonak
82.
Mauro RADAELLI
Tacconi Sport - Emmegi
83.
Sergiy ADYEYEV
Landbouwkrediet - Colnago
84.
Maximilian SCIANDRI
Lampre - Daikin
85.
Guido TRENTI
Acqua & Sapone - Cantina Tollo
86.
Denis LUNGHI
Team Colpack - Astro
87.
Igor ASTARLOA ASKASIBAR
Saeco - Longoni Sport
88.
Jens HEPPNER
Team Telekom
89.
Pavel TONKOV
Lampre - Daikin
90.
Grischa NIERMANN
Rabobank
91.
Milan KADLEC
Lampre - Daikin
92.
Óscar PEREIRO SÍO
Phonak
93.
Massimo CODOL
Lampre - Daikin
94.
Juan Carlos DOMINGUEZ
Phonak
95.
Paolo LANFRANCHI
Index - Alexia Alluminio
96.
Wladimir BELLI
Fassa Bortolo
97.
Jan BOVEN
Rabobank
98.
Rolf SØRENSEN
Landbouwkrediet - Colnago
99.
Bo HAMBURGER
Index - Alexia Alluminio
100.
Alexandre MOOS
Phonak
101.
Daniele RIGHI
Index - Alexia Alluminio
102.
Yaroslav POPOVYCH
Landbouwkrediet - Colnago
103.
Lorenzo BERNUCCI
Landbouwkrediet - Colnago
104.
Luis Felipe LAVERDE JIMENEZ
Formaggi Trentini
105.
Gianni FARESIN
Gerolsteiner
106.
Denis BONDARENKO
Formaggi Trentini
107.
Fortunato BALIANI
Colombia - Selle Italia
108.
Kurt VAN DE WOUWER
Lotto - Adecco
109.
José Joaquím CASTELBLANCO ROMERO
Colombia - Selle Italia
110.
Davide BRAMATI
Mapei - Quick Step
111.
Pietro CAUCCHIOLI
Alessio
112.
Mathew HAYMAN
Rabobank
113.
Andrey MIZOUROV
Mercatone Uno
114.
Danny JONASSON
Team CSC - Tiscali
115.
Juan José DE LOS ANGELES
Kelme - Costa Blanca
116.
Marius SABALIAUSKAS
Saeco - Longoni Sport
117.
Denis ZANETTE
Fassa Bortolo
118.
Francisco Javier CEREZO PERALES
Team CSC - Tiscali 23"
119.
Carlos SASTRE CANDIL
Team CSC - Tiscali
120.
Ivan GOTTI
Alessio
121.
Malte URBAN
Team Coast
122.
Geert VERHEYEN
Rabobank
123.
Sylwester SZMYD
Tacconi Sport - Emmegi
124.
Daniele NARDELLO
Mapei - Quick Step
125.
Igor PUGACI
Saeco - Longoni Sport
126.
Sergio BARBERO
Lampre - Daikin
127.
Marc LOTZ
Rabobank
128.
Ruben Alveiro MARIN VALENCIA
Colombia - Selle Italia
129.
Jimmy MADSEN
Team CSC - Tiscali
130.
Gianmario ORTENZI
Mercatone Uno
131.
Mario MANZONI
Index - Alexia Alluminio
132.
Manuel CALVENTE CORBAS
Team CSC - Tiscali
133.
Sergey YAKOVLEV
Team Telekom
134.
Francisco LEON
Kelme - Costa Blanca
135.
Hidenori NODERA
Team Colpack - Astro
136.
Juan Diego RAMÍREZ CALDERÓN
Colombia - Selle Italia
137.
Julio Alberto PEREZ CUAPIO
Panaria - Fiordo
138.
Fabrice GOUGOT
Phonak
139.
Jesus Maria MANZANO
Kelme - Costa Blanca
140.
John Freddy GARCIA
Colombia - Selle Italia
141.
Alessandro SPEZIALETTI
Saeco - Longoni Sport
142.
Filippo PERFETTO
Panaria - Fiordo
143.
Freddy Excelino GONZALEZ MARTINEZ
Colombia - Selle Italia
144.
Kurt VAN LANCKER
Lotto - Adecco
145.
Addy ENGELS
Rabobank
146.
Vladimir MIHOLJEVIC
Alessio
147.
Hector Orlando MESA MESA
Formaggi Trentini
148.
Martin DERGANC
Acqua & Sapone - Cantina Tollo
149.
Stephan SCHRECK
Team Telekom
150.
Torsten SCHMIDT
Gerolsteiner
151.
Ralf GRABSCH
Team Telekom
152.
Torsten HIEKMANN
Team Telekom
153.
Marc STREEL
Landbouwkrediet - Colnago
154.
Dario David CIONI
Mapei - Quick Step
155.
Alessandro BERTOLINI
Alessio
156.
Domenico GUALDI
Formaggi Trentini
157.
Thierry MARICHAL
Lotto - Adecco
158.
Kai HUNDERTMARCK
Team Telekom
159.
Steve ZAMPIERI
Tacconi Sport - Emmegi
160.
Mario SCIREA
Acqua & Sapone - Cantina Tollo 34"
161.
Andrea PERON
Team CSC - Tiscali
162.
Alessio GALLETTI
Saeco - Longoni Sport 40"
163.
Gabriele COLOMBO
Acqua & Sapone - Cantina Tollo 45"
164.
Paolo BETTINI
Mapei - Quick Step 01'07"
165.
Sergey MATVEYEV
Panaria - Fiordo 01'24"
166.
Hernán Darío MUNOZ GIRALDO
Colombia - Selle Italia 01'47"
167.
Ief VERBRUGGHE
Lotto - Adecco 02'04"
168.
Matteo GIGLI
Team Colpack - Astro 02'16"
169.
Mauro ZINETTI
Index - Alexia Alluminio 02'49"
170.
Antonio RIZZI
Formaggi Trentini 03'28"
171.
Saša GAJIČIĆ
Formaggi Trentini
172.
Renzo MAZZOLENI
Team Colpack - Astro 03'55"
173.
Eddy SERRI
Index - Alexia Alluminio 04'46"
174.
Dario ANDRIOTTO
Index - Alexia Alluminio
175.
Riccardo FORCONI
Mercatone Uno 04'58"
176.
Simone BERTOLETTI
Lampre - Daikin
177.
Roberto CONTI
Acqua & Sapone - Cantina Tollo
178.
Daniele CONTRINI
Gerolsteiner
179.
Yauheni SENIUSHKIN
Panaria - Fiordo
180.
Mauro ZANETTI
Alessio
181.
Ellis RASTELLI
Gerolsteiner
182.
Faat ZAKIROV
Panaria - Fiordo
183.
Marcelino GARCIA ALONSO
Team CSC - Tiscali 05'00"
184.
Michael RASMUSSEN
Team CSC - Tiscali
185.
Nicola CHESINI
Panaria - Fiordo
186.
Cristian GASPERONI
Acqua & Sapone - Cantina Tollo
187.
Raphael SCHWEDA
Team Coast
188.
Domenico ROMANO
Landbouwkrediet - Colnago 09'07"
189.
Dmitri KONYCHEV
Fassa Bortolo 13'01"
190.
Daniel CLAVERO
Mercatone Uno 15'48"
191.
Francesco SECCHIARI
Mercatone Uno

Stage information

Start, finish: Stage 4. Esch-sur-Alzette - Strasbourg

Race Type: Sprint stage

Distance: 232 km

Date: 15 May 2002