Giro d'Italia 2002  |  Stage 7. Viareggio - Lido di Camaiore   

85th edition

159 km, 19 May 2002

Rider Team Time
1.
Rik VERBRUGGHE
Lotto - Adecco 4h03'59"
2.
Raphael SCHWEDA
Team Coast 59"
3.
Cristian MORENI
Alessio
4.
Maximilian SCIANDRI
Lampre - Daikin 01'02"
5.
Gianni FARESIN
Gerolsteiner
6.
Óscar PEREIRO SÍO
Phonak
7.
Denis LUNGHI
Team Colpack - Astro
8.
Dario David CIONI
Mapei - Quick Step 01'08"
9.
Alessandro PETACCHI
Fassa Bortolo 01'46"
10.
Fabrizio GUIDI
Team Coast
11.
Robbie MCEWEN
Lotto - Adecco
12.
Fabio SACCHI
Saeco - Longoni Sport
13.
Matthias BUXHOFER
Phonak
14.
Geert VERHEYEN
Rabobank
15.
Ruggero MARZOLI
Formaggi Trentini
16.
Michele COLLEONI
Team Colpack - Astro
17.
Mario CIPOLLINI
Acqua & Sapone - Cantina Tollo
18.
Ruben Alveiro MARIN VALENCIA
Colombia - Selle Italia
19.
Tyler HAMILTON
Team CSC - Tiscali
20.
Giovanni LOMBARDI
Acqua & Sapone - Cantina Tollo
21.
Jens HEPPNER
Team Telekom
22.
Gilberto SIMONI
Saeco - Longoni Sport
23.
Carlos SASTRE CANDIL
Team CSC - Tiscali
24.
Francesco CASAGRANDE
Fassa Bortolo
25.
Luis Felipe LAVERDE JIMENEZ
Formaggi Trentini
26.
Daniele RIGHI
Index - Alexia Alluminio
27.
Georg TOTSCHNIG
Gerolsteiner
28.
Marius SABALIAUSKAS
Saeco - Longoni Sport
29.
Uroš MURN
Formaggi Trentini
30.
Yaroslav POPOVYCH
Landbouwkrediet - Colnago
31.
Igor PUGACI
Saeco - Longoni Sport
32.
Dario FRIGO
Tacconi Sport - Emmegi
33.
Ivan GOTTI
Alessio
34.
Vladimir MIHOLJEVIC
Alessio
35.
Serhiy GONCHAR
Fassa Bortolo
36.
Grischa NIERMANN
Rabobank
37.
Kurt VAN DE WOUWER
Lotto - Adecco
38.
Gabriele MISSAGLIA
Lampre - Daikin
39.
Sylwester SZMYD
Tacconi Sport - Emmegi
40.
Jan BOVEN
Rabobank
41.
Sergiy ADYEYEV
Landbouwkrediet - Colnago
42.
Daniële DE PAOLI
Alessio
43.
Sergio BARBERO
Lampre - Daikin
44.
Juan Carlos DOMINGUEZ
Phonak
45.
Alexandre MOOS
Phonak
46.
Roberto SGAMBELLURI
Mercatone Uno
47.
Matthias KESSLER
Team Telekom
48.
Marco PANTANI
Mercatone Uno
49.
Luca MAZZANTI
Mercatone Uno
50.
Gianmario ORTENZI
Mercatone Uno
51.
Fernando ESCARTÍN
Team Coast
53.
Andrea NOÈ
Mapei - Quick Step
54.
Pietro CAUCCHIOLI
Alessio
55.
Juan José DE LOS ANGELES
Kelme - Costa Blanca
56.
Torsten HIEKMANN
Team Telekom
57.
Paolo SAVOLDELLI
Index - Alexia Alluminio
58.
Eddy MAZZOLENI
Tacconi Sport - Emmegi
59.
Gustavo OTERO GOMEZ
Kelme - Costa Blanca
60.
Cadel EVANS
Mapei - Quick Step
61.
Andrey MIZOUROV
Mercatone Uno
62.
Renzo MAZZOLENI
Team Colpack - Astro
63.
Addy ENGELS
Rabobank
64.
Mario SCIREA
Acqua & Sapone - Cantina Tollo
65.
Davide REBELLIN
Gerolsteiner
66.
Wladimir BELLI
Fassa Bortolo
67.
Pavel TONKOV
Lampre - Daikin
68.
Massimo CODOL
Lampre - Daikin
69.
Juan Manuel GÁRATE
Lampre - Daikin
70.
Manuel BELTRÁN MARTÍNEZ
Team Coast
71.
Franco PELLIZOTTI
Alessio
72.
Michael BOOGERD
Rabobank
73.
Davide BRAMATI
Mapei - Quick Step
74.
Daniele NARDELLO
Mapei - Quick Step
75.
Paolo FORNACIARI
Mapei - Quick Step
76.
Francisco José "Paco" LARA RUIZ
Team Coast
77.
Vladimir DUMA
Panaria - Fiordo
78.
Julio Alberto PEREZ CUAPIO
Panaria - Fiordo
79.
Aitor GONZÁLEZ JIMÉNEZ
Kelme - Costa Blanca
80.
Alessandro SPEZIALETTI
Saeco - Longoni Sport
81.
Santiago PÉREZ FERNÁNDEZ
Kelme - Costa Blanca
82.
Ángel VICIOSO ARCOS
Kelme - Costa Blanca
83.
Hernán Darío MUÑOZ GIRALDO
Colombia - Selle Italia
84.
Francisco Javier CEREZO PERALES
Team CSC - Tiscali
85.
Manuel CALVENTE CORBAS
Team CSC - Tiscali
86.
Juan Diego RAMÍREZ CALDERÓN
Colombia - Selle Italia
87.
Igor ASTARLOA ASKASIBAR
Saeco - Longoni Sport
88.
Marcelino GARCIA ALONSO
Team CSC - Tiscali
89.
Paolo LANFRANCHI
Index - Alexia Alluminio
90.
José Joaquím CASTELBLANCO ROMERO
Colombia - Selle Italia
91.
Dmitri KONYCHEV
Fassa Bortolo
92.
Michael RASMUSSEN
Team CSC - Tiscali
93.
Matteo TOSATTO
Fassa Bortolo
94.
Michele SCARPONI
Acqua & Sapone - Cantina Tollo
95.
Roberto CONTI
Acqua & Sapone - Cantina Tollo
96.
Martin DERGANC
Acqua & Sapone - Cantina Tollo 02'07"
97.
Milan KADLEC
Lampre - Daikin 06'44"
98.
Mariano PICCOLI
Lampre - Daikin
99.
Simone BERTOLETTI
Lampre - Daikin
100.
Mathew HAYMAN
Rabobank
101.
Mauro GEROSA
Tacconi Sport - Emmegi
102.
Bo HAMBURGER
Index - Alexia Alluminio
103.
Andrea PERON
Team CSC - Tiscali
104.
John Freddy GARCIA
Colombia - Selle Italia
105.
Hector Orlando MESA MESA
Formaggi Trentini
106.
Freddy Excelino GONZALEZ MARTINEZ
Colombia - Selle Italia
107.
Steven DE JONGH
Rabobank
108.
Steve ZAMPIERI
Tacconi Sport - Emmegi
109.
Thierry MARICHAL
Lotto - Adecco
110.
Oscar MASON
Saeco - Longoni Sport 07'52"
111.
Alessio GALLETTI
Saeco - Longoni Sport 07'53"
112.
Ellis RASTELLI
Gerolsteiner 11'05"
113.
René HASELBACHER
Gerolsteiner
114.
Cristian GASPERONI
Acqua & Sapone - Cantina Tollo
115.
Mario MANZONI
Index - Alexia Alluminio 11'20"
116.
Jan SCHAFFRATH
Team Telekom
117.
Yauheni SENIUSHKIN
Panaria - Fiordo
118.
Ralf GRABSCH
Team Telekom
119.
Stephan SCHRECK
Team Telekom
120.
Lorenzo BERNUCCI
Landbouwkrediet - Colnago
121.
Matteo CARRARA
Team Colpack - Astro
122.
Kai HUNDERTMARCK
Team Telekom
123.
Sergey YAKOVLEV
Team Telekom
124.
Jose Cayetano JULIA CEGARRA
Kelme - Costa Blanca
125.
Francisco LEON
Kelme - Costa Blanca
126.
Isaac GALVEZ
Kelme - Costa Blanca
127.
Oscar CAVAGNIS
Landbouwkrediet - Colnago
128.
Alessandro BERTOLINI
Alessio
129.
André KORFF
Team Coast 13'01"
130.
Yuri METLUSHENKO
Landbouwkrediet - Colnago
131.
Hidenori NODERA
Team Colpack - Astro
132.
Malte URBAN
Team Coast
133.
Aart VIERHOUTEN
Lotto - Adecco
134.
Angelo FURLAN
Alessio
135.
Moreno DI BIASE
Formaggi Trentini
136.
Rolf SØRENSEN
Landbouwkrediet - Colnago
137.
Mauro RADAELLI
Tacconi Sport - Emmegi
138.
Denis BONDARENKO
Formaggi Trentini
139.
Ief VERBRUGGHE
Lotto - Adecco
140.
Denis ZANETTE
Fassa Bortolo
141.
Jimmy MADSEN
Team CSC - Tiscali
142.
Danny JONASSON
Team CSC - Tiscali
143.
Zoran KLEMENČIČ
Tacconi Sport - Emmegi
144.
Bert GRABSCH
Phonak
145.
Fabrice GOUGOT
Phonak
146.
Marc LOTZ
Rabobank
147.
Thorwald VENEBERG
Rabobank
148.
Gabriele COLOMBO
Acqua & Sapone - Cantina Tollo
149.
Miguel Ángel MEZA
Team Colpack - Astro
150.
Massimo APOLLONIO
Tacconi Sport - Emmegi
151.
Guido TRENTI
Acqua & Sapone - Cantina Tollo
152.
Peter WROLICH
Gerolsteiner
153.
Volodymyr BILEKA
Landbouwkrediet - Colnago
154.
Daniele CONTRINI
Gerolsteiner
155.
Lars MICHAELSEN
Team Coast
156.
Sven TEUTENBERG
Phonak
157.
Mauro ZANETTI
Alessio
158.
Mikhaylo KHALILOV
Colombia - Selle Italia
159.
Frank HØJ
Team Coast
160.
Biagio CONTE
Saeco - Longoni Sport
161.
Marc STREEL
Landbouwkrediet - Colnago
162.
Matteo GIGLI
Team Colpack - Astro
163.
Massimo STRAZZER
Phonak
164.
Riccardo FORCONI
Mercatone Uno
165.
Enrico DEGANO
Panaria - Fiordo
166.
Fabiano FONTANELLI
Mercatone Uno
167.
Paolo BETTINI
Mapei - Quick Step
168.
Domenico GUALDI
Formaggi Trentini 15'15"
169.
Antonio RIZZI
Formaggi Trentini
170.
Stefan VAN DIJK
Lotto - Adecco
171.
Dario ANDRIOTTO
Index - Alexia Alluminio
172.
Christophe DETILLOUX
Lotto - Adecco
173.
Eddy SERRI
Index - Alexia Alluminio
174.
Mauro ZINETTI
Index - Alexia Alluminio
175.
Ivan QUARANTA
Index - Alexia Alluminio
176.
Saša GAJIČIĆ
Formaggi Trentini

Stage information

Start, finish: Stage 7. Viareggio - Lido di Camaiore

Distance: 159 km

Date: 19 May 2002