Giro d'Italia - 2002

85th edition

Prologue. Groningen (Ned) I.T.T. , 6 km    

11 May 2002

Rider Team Time
1.
Juan Carlos DOMINGUEZ
Phonak 08'12"
2.
Rik VERBRUGGHE
Lotto - Adecco 01"
3.
Paolo SAVOLDELLI
Index - Alexia Alluminio 04"
4.
Matthias BUXHOFER
Phonak 08"
5.
Frank HOJ
Team Coast 09"
6.
Davide REBELLIN
Gerolsteiner 10"
7.
Grischa NIERMANN
Rabobank
8.
Michael BOOGERD
Rabobank 12"
9.
Carlos SASTRE CANDIL
Team CSC - Tiscali 13"
10.
Torsten HIEKMANN
Team Telekom 14"
11.
Robbie MCEWEN
Lotto - Adecco
12.
Oscar PEREIRO SIO
Phonak 15"
13.
Mario CIPOLLINI
Acqua & Sapone - Cantina Tollo
14.
Marc STREEL
Landbouwkrediet - Colnago
15.
Eddy MAZZOLENI
Tacconi Sport - Emmegi
16.
Cadel EVANS
Mapei - Quick Step
17.
Juan Manuel GÁRATE
Lampre - Daikin 17"
18.
Paolo BETTINI
Mapei - Quick Step
19.
Jan BOVEN
Rabobank
20.
Massimo STRAZZER
Phonak
21.
Fabio SACCHI
Saeco - Longoni Sport
22.
Robert HUNTER
Mapei - Quick Step
23.
Cristian MORENI
Alessio 18"
24.
Stefano GARZELLI
Mapei - Quick Step
25.
Massimo CODOL
Lampre - Daikin 19"
26.
Aitor GONZALEZ JIMENEZ
Kelme - Costa Blanca
27.
Michele BARTOLI
Fassa Bortolo 20"
28.
Dario FRIGO
Tacconi Sport - Emmegi
29.
Sven TEUTENBERG
Phonak
30.
Mariano PICCOLI
Lampre - Daikin 21"
31.
Francesco CASAGRANDE
Fassa Bortolo
32.
Isaac GALVEZ
Kelme - Costa Blanca
33.
Kurt VAN DE WOUWER
Lotto - Adecco 22"
34.
Alessandro PETACCHI
Fassa Bortolo
35.
Andrea NOË
Mapei - Quick Step
36.
Andrea PERON
Team CSC - Tiscali
37.
René HASELBACHER
Gerolsteiner
38.
Dario David CIONI
Mapei - Quick Step
39.
Gianni FARESIN
Gerolsteiner
40.
Lorenzo BERNUCCI
Landbouwkrediet - Colnago 23"
41.
Gabriele MISSAGLIA
Lampre - Daikin
42.
Fabrizio GUIDI
Team Coast
43.
Francisco LEON
Kelme - Costa Blanca
44.
Maximillian SCIANDRI
Lampre - Daikin 24"
45.
Steven DE JONGH
Rabobank
46.
Daniële DE PAOLI
Alessio
47.
Sergio BARBERO
Lampre - Daikin
48.
Ángel VICIOSO ARCOS
Kelme - Costa Blanca
49.
Milan KADLEC
Lampre - Daikin 25"
50.
Alexandre MOOS
Phonak
51.
Matteo TOSATTO
Fassa Bortolo
52.
Ief VERBRUGGHE
Lotto - Adecco
53.
Wladimir BELLI
Fassa Bortolo
54.
Christophe DETILLOUX
Lotto - Adecco
55.
Denis BONDARENKO
Formaggi Trentini 26"
56.
Daniele NARDELLO
Mapei - Quick Step
57.
Sergei GONTCHAR
Fassa Bortolo
58.
Stefan VAN DIJK
Lotto - Adecco
59.
Malte URBAN
Team Coast
60.
Igor ASTARLOA ASCASIBAR
Saeco - Longoni Sport
61.
Danilo HONDO
Team Telekom
62.
Marc LOTZ
Rabobank
63.
Ruggero MARZOLI
Formaggi Trentini 27"
64.
Hernan Dario MUÑOZ GIRALDO
Colombia - Selle Italia
65.
Dmitri KONYCHEV
Fassa Bortolo 28"
66.
Kai HUNDERTMARCK
Team Telekom
67.
Daniele CONTRINI
Gerolsteiner
68.
Steve ZAMPIERI
Tacconi Sport - Emmegi
69.
Davide BRAMATI
Mapei - Quick Step 29"
70.
Torsten SCHMIDT
Gerolsteiner
71.
Aart VIERHOUTEN
Lotto - Adecco
72.
Gabriele COLOMBO
Acqua & Sapone - Cantina Tollo
73.
Michele SCARPONI
Acqua & Sapone - Cantina Tollo
74.
Fortunato BALIANI
Colombia - Selle Italia
75.
Stephan SCHRECK
Team Telekom 30"
76.
Vladimir MIHOLJEVIC
Alessio
77.
Fernando ESCARTIN
Team Coast 31"
78.
Renzo MAZZOLENI
Team Colpack - Astro
79.
Matthias KESSLER
Team Telekom
80.
Raphael SCHWEDA
Team Coast
81.
Thierry MARICHAL
Lotto - Adecco
82.
Alessandro SPEZIALETTI
Saeco - Longoni Sport
83.
Massimo APOLLONIO
Tacconi Sport - Emmegi
84.
Kurt VAN LANCKER
Lotto - Adecco 32"
85.
Lars MICHAELSEN
Team Coast
86.
Leonardo GIORDANI
Team Colpack - Astro
87.
Rolf SÖRENSEN
Landbouwkrediet - Colnago
88.
Michael RASMUSSEN
Team CSC - Tiscali
89.
Sergey MATVEYEV
Panaria - Fiordo
90.
Paolo FORNACIARI
Mapei - Quick Step
91.
Biagio CONTE
Saeco - Longoni Sport
92.
Denis ZANETTE
Fassa Bortolo
93.
Marius SABALIAUSKAS
Saeco - Longoni Sport
94.
Carlos Alberto CONTRERAS CANO
Colombia - Selle Italia
95.
Daniele RIGHI
Index - Alexia Alluminio 33"
96.
Yuri METLUSHENKO
Landbouwkrediet - Colnago
97.
Addy ENGELS
Rabobank
98.
Uros MURN
Formaggi Trentini
99.
Bert GRABSCH
Phonak
100.
Tyler HAMILTON
Team CSC - Tiscali
101.
Simone BERTOLETTI
Lampre - Daikin
102.
Oscar CAVAGNIS
Landbouwkrediet - Colnago 34"
103.
Peter WROLICH
Gerolsteiner
104.
Gilberto SIMONI
Saeco - Longoni Sport
105.
Mauro GEROSA
Tacconi Sport - Emmegi
106.
Graeme BROWN
Panaria - Fiordo 35"
107.
Francisco Jose LARA RUIZ
Team Coast
108.
Ellis RASTELLI
Gerolsteiner
109.
Alessandro BERTOLINI
Alessio 36"
110.
Fabiano FONTANELLI
Mercatone Uno
111.
Saulius RUSKYS
Gerolsteiner
112.
Igor PUGACI
Saeco - Longoni Sport
113.
Sergey YAKOVLEV
Team Telekom
114.
Freddy Excelino GONZALEZ MARTINEZ
Colombia - Selle Italia 37"
115.
Mikhaylo KHALILOV
Colombia - Selle Italia
116.
Matteo GIGLI
Team Colpack - Astro
117.
Georg TOTSCHNIG
Gerolsteiner
118.
Antonio RIZZI
Formaggi Trentini
119.
André KORFF
Team Coast 38"
120.
Domenico ROMANO
Landbouwkrediet - Colnago
121.
Ralf GRABSCH
Team Telekom
122.
Santiago PEREZ FERNANDEZ
Kelme - Costa Blanca
123.
Fabrice GOUGOT
Phonak
124.
Geert VERHEYEN
Rabobank
125.
Martin DERGANC
Acqua & Sapone - Cantina Tollo
126.
Gianmario ORTENZI
Mercatone Uno
127.
Vladimir DUMA
Panaria - Fiordo
128.
Matteo CARRARA
Team Colpack - Astro
129.
Yaroslav POPOVYCH
Landbouwkrediet - Colnago 39"
130.
Guido TRENTI
Acqua & Sapone - Cantina Tollo
131.
Mathew HAYMAN
Rabobank
132.
Daniel CLAVERO
Mercatone Uno
133.
Ivan GOTTI
Alessio
134.
Julio Alberto PÉREZ CUAPIO
Panaria - Fiordo
135.
Juan Diego RAMÍREZ CALDERÓN
Colombia - Selle Italia
136.
Mario SCIREA
Acqua & Sapone - Cantina Tollo 40"
137.
Mauro ZINETTI
Index - Alexia Alluminio
138.
Dennis LUNGHI
Team Colpack - Astro
139.
Jose Joaquim CASTELBLANCO
Colombia - Selle Italia
140.
Roberto CONTI
Acqua & Sapone - Cantina Tollo 41"
141.
Pavel TONKOV
Lampre - Daikin
142.
Sasa GAJICIC
Formaggi Trentini
143.
Dario ANDRIOTTO
Index - Alexia Alluminio
144.
Alessio GALLETTI
Saeco - Longoni Sport 42"
145.
Jens HEPPNER
Team Telekom
146.
Mauro RADAELLI
Tacconi Sport - Emmegi
147.
Angelo FURLAN
Alessio 43"
148.
Danny JONASSON
Team CSC - Tiscali
149.
Manuel BELTRAN MARTINEZ
Team Coast 44"
150.
Michele COLLEONI
Team Colpack - Astro
151.
Mario MANZONI
Index - Alexia Alluminio
152.
Francesco SECCHIARI
Mercatone Uno
153.
Luca MAZZANTI
Mercatone Uno
154.
Bo HAMBURGER
Index - Alexia Alluminio
155.
Francisco Javier CEREZO PERALES
Team CSC - Tiscali 45"
156.
Jose Cayetano JULIA CEGARRA
Kelme - Costa Blanca
157.
Pietro CAUCCHIOLI
Alessio
158.
Sylvester SZMYD
Tacconi Sport - Emmegi
159.
Giovanni LOMBARDI
Acqua & Sapone - Cantina Tollo
160.
Paolo LANFRANCHI
Index - Alexia Alluminio
161.
Faat ZAKIROV
Panaria - Fiordo 46"
162.
Zoran KLEMENCIC
Tacconi Sport - Emmegi
163.
Marco PANTANI
Mercatone Uno
164.
Volodymyr BILEKA
Landbouwkrediet - Colnago
165.
Luis Felipe LAVERDE JIMENEZ
Formaggi Trentini 47"
166.
Thorwald VENEBERG
Rabobank
167.
Oscar MASON
Saeco - Longoni Sport
168.
Yauheni SENIUSHKIN
Panaria - Fiordo
169.
Andrey MIZOUROV
Mercatone Uno
170.
Moreno DI BIASE
Formaggi Trentini
171.
Cédric FRAGNIÈRE
Phonak 48"
172.
Manuel CALVENTE CORBAS
Team CSC - Tiscali
173.
Mauro ZANETTI
Alessio
174.
Vladimir SMIRNOV
Team Colpack - Astro 49"
175.
Marcelino GARCIA ALONSO
Team CSC - Tiscali
176.
Hector Orlando MESA MESA
Formaggi Trentini
177.
Miguel Angel MEZA
Team Colpack - Astro 50"
178.
Franco PELLIZOTTI
Alessio
179.
Domenico GUALDI
Formaggi Trentini
180.
Juan José DE LOS ANGELES
Kelme - Costa Blanca 51"
181.
Ivan QUARANTA
Index - Alexia Alluminio
182.
Enrico DEGANO
Panaria - Fiordo 52"
183.
Filippo PERFETTO
Panaria - Fiordo
184.
Cristian GASPERONI
Acqua & Sapone - Cantina Tollo 53"
185.
John Freddy GARCIA
Colombia - Selle Italia
186.
Roberto SGAMBELLURI
Mercatone Uno
187.
Ruben Alveiro MARIN VALENCIA
Colombia - Selle Italia
188.
Ricardo FORCONI
Mercatone Uno 55"
189.
Sergiy ADYEYEV
Landbouwkrediet - Colnago 56"
190.
Eddy SERRI
Index - Alexia Alluminio 57"
191.
Gustavo OTERO GOMEZ
Kelme - Costa Blanca 59"
192.
Ruggero BORGHI
Tacconi Sport - Emmegi 01'00"
193.
Jan SCHAFFRATH
Team Telekom 01'05"
194.
Nicola CHESINI
Panaria - Fiordo 01'10"
195.
Hidenori NODERA
Team Colpack - Astro 01'11"
196.
Jesus Maria MANZANO
Kelme - Costa Blanca 01'12"
197.
Jimmy MADSEN
Team CSC - Tiscali 01'16"
198.
Gorazd STANGELJ
Fassa Bortolo 05'31"