Giro d'Italia - 2002

General classification

Rider Team Country Time
1. Paolo SAVOLDELLI Index - Alexia Alluminio
ITA
89h22'42"
2. Tyler HAMILTON Team CSC - Tiscali
USA
01'41"
3. Pietro CAUCCHIOLI Alessio
ITA
02'12"
4. Juan Manuel GÁRATE Lampre - Daikin
ESP
03'14"
5. Pavel TONKOV Lampre - Daikin
RUS
05'34"
6. Aitor GONZALEZ JIMENEZ Kelme - Costa Blanca
ESP
06'54"
7. Georg TOTSCHNIG Gerolsteiner
AUT
07'02"
8. Fernando ESCARTIN Team Coast
ESP
07'07"
9. Rik VERBRUGGHE Lotto - Adecco
BEL
09'36"
10. Dario FRIGO Tacconi Sport - Emmegi
ITA
11'50"
11. Oscar PEREIRO SIO Phonak
ESP
12'49"
12. Yaroslav POPOVYCH Landbouwkrediet - Colnago
UKR
14'50"
13. Ivan GOTTI Alessio
ITA
15'17"
14. Cadel EVANS Mapei - Quick Step
AUS
16'25"
15. Eddy MAZZOLENI Tacconi Sport - Emmegi
ITA
17'23"
16. Franco PELLIZOTTI Alessio
ITA
17'32"
17. Michael BOOGERD Rabobank
NED
19'28"
18. Michele SCARPONI Acqua & Sapone - Cantina Tollo
ITA
22'04"
19. Julio Alberto PÉREZ CUAPIO Panaria - Fiordo
MEX
22'15"
20. Andrea NOË Mapei - Quick Step
ITA
23'54"
21. Gianni FARESIN Gerolsteiner
ITA
24'21"
22. Grischa NIERMANN Rabobank
GER
25'33"
23. Sergei GONTCHAR Fassa Bortolo
UKR
25'59"
24. Addy ENGELS Rabobank
NED
26'24"
25. Matthias KESSLER Team Telekom
GER
27'30"
26. Kurt VAN DE WOUWER Lotto - Adecco
BEL
28'04"
27. Hernan Dario MUÑOZ GIRALDO Colombia - Selle Italia
COL
28'17"
28. Cristian MORENI Alessio
ITA
30'10"
29. Dario David CIONI Mapei - Quick Step
ITA
35'41"
30. Dennis LUNGHI Team Colpack - Astro
ITA
36'35"
31. Luis Felipe LAVERDE JIMENEZ Formaggi Trentini
COL
37'23"
32. Daniële DE PAOLI Alessio
ITA
38'41"
33. Juan José DE LOS ANGELES Kelme - Costa Blanca
ESP
39'29"
34. Jose Joaquim CASTELBLANCO Colombia - Selle Italia
COL
47'28"
35. Vladimir MIHOLJEVIC Alessio
CRO
48'41"
36. Vladimir DUMA Panaria - Fiordo
UKR
48'56"
37. Andrey MIZOUROV Mercatone Uno
KAZ
49'28"
38. Carlos SASTRE CANDIL Team CSC - Tiscali
ESP
51'30"
39. Marcelino GARCIA ALONSO Team CSC - Tiscali
ESP
53'24"
40. Igor PUGACI Saeco - Longoni Sport
MDA
54'05"
41. Paolo LANFRANCHI Index - Alexia Alluminio
ITA
54'43"
42. Daniele NARDELLO Mapei - Quick Step
ITA
54'57"
43. Mariano PICCOLI Lampre - Daikin
ITA
56'25"
44. Sylvester SZMYD Tacconi Sport - Emmegi
POL
56'58"
45. Michael RASMUSSEN Team CSC - Tiscali
DEN
59'23"
46. Francisco Jose LARA RUIZ Team Coast
ESP
1h01'03"
47. Geert VERHEYEN Rabobank
BEL
1h07'48"
48. Alessandro SPEZIALETTI Saeco - Longoni Sport
ITA
1h11'39"
49. Torsten HIEKMANN Team Telekom
GER
1h14'45"
50. Ángel VICIOSO ARCOS Kelme - Costa Blanca
ESP
1h14'50"
51. Alexandre MOOS Phonak
SUI
1h18'39"
52. Manuel BELTRAN MARTINEZ Team Coast
ESP
1h19'30"
53. Igor ASTARLOA ASCASIBAR Saeco - Longoni Sport
ESP
1h21'14"
54. Sergiy ADYEYEV Landbouwkrediet - Colnago
UKR
1h25'39"
55. Matthias BUXHOFER Phonak
AUT
1h36'22"
56. Oscar MASON Saeco - Longoni Sport
ITA
57. Jan BOVEN Rabobank
NED
1h40'24"
58. Fabio SACCHI Saeco - Longoni Sport
ITA
1h40'38"
59. Francisco Javier CEREZO PERALES Team CSC - Tiscali
ESP
1h40'58"
60. Manuel CALVENTE CORBAS Team CSC - Tiscali
ESP
1h42'18"
61. Bert GRABSCH Phonak
GER
1h42'19"
62. Gustavo OTERO GOMEZ Kelme - Costa Blanca
ESP
63. Matteo TOSATTO Fassa Bortolo
ITA
1h43'28"
64. Milan KADLEC Lampre - Daikin
CZE
1h44'28"
65. Thorwald VENEBERG Rabobank
NED
1h45'10"
66. Sergio BARBERO Lampre - Daikin
ITA
1h18'18"
67. Luca MAZZANTI Mercatone Uno
ITA
1h50'07"
68. Maximillian SCIANDRI Lampre - Daikin
GBR
1h51'12"
69. Francisco LEON Kelme - Costa Blanca
ESP
1h51'25"
70. Marc LOTZ Rabobank
NED
1h54'02"
71. Davide BRAMATI Mapei - Quick Step
ITA
1h55'01"
72. Gabriele MISSAGLIA Lampre - Daikin
ITA
1h55'38"
73. Andrea PERON Team CSC - Tiscali
ITA
1h56'46"
74. Ruben Alveiro MARIN VALENCIA Colombia - Selle Italia
COL
1h57'28"
75. Juan Carlos DOMINGUEZ Phonak
ESP
1h58'01"
76. Lorenzo BERNUCCI Landbouwkrediet - Colnago
ITA
1h58'03"
77. Bo HAMBURGER Index - Alexia Alluminio
DEN
1h59'20"
78. Raphael SCHWEDA Team Coast
GER
2h00'20"
79. Roberto CONTI Acqua & Sapone - Cantina Tollo
ITA
2h03'33"
80. Hector Orlando MESA MESA Formaggi Trentini
COL
2h03'59"
81. Matteo CARRARA Team Colpack - Astro
ITA
2h05'43"
82. Peter WROLICH Gerolsteiner
AUT
2h06'14"
83. Alessandro BERTOLINI Alessio
ITA
2h11'15"
84. Mikhaylo KHALILOV Colombia - Selle Italia
UKR
2h11'43"
85. Daniele RIGHI Index - Alexia Alluminio
ITA
2h14'13"
86. Uros MURN Formaggi Trentini
SLO
2h14'50"
87. Giovanni LOMBARDI Acqua & Sapone - Cantina Tollo
ITA
2h15'31"
88. Jose Cayetano JULIA CEGARRA Kelme - Costa Blanca
ESP
2h16'59"
89. Steve ZAMPIERI Tacconi Sport - Emmegi
SUI
2h17'32"
90. Sergey YAKOVLEV Team Telekom
KAZ
2h18'11"
91. Mathew HAYMAN Rabobank
AUS
2h18'56"
92. Paolo FORNACIARI Mapei - Quick Step
ITA
2h19'04"
93. Kai HUNDERTMARCK Team Telekom
GER
2h19'22"
94. Alessandro PETACCHI Fassa Bortolo
ITA
2h20'49"
95. Martin DERGANC Acqua & Sapone - Cantina Tollo
SLO
2h21'44"
96. Renzo MAZZOLENI Team Colpack - Astro
ITA
2h22'13"
97. Thierry MARICHAL Lotto - Adecco
BEL
2h23'25"
98. Steven DE JONGH Rabobank
NED
2h25'56"
99. Gianmario ORTENZI Mercatone Uno
ITA
2h27'23"
100. Mario CIPOLLINI Acqua & Sapone - Cantina Tollo
ITA
2h28'17"
101. Biagio CONTE Saeco - Longoni Sport
ITA
2h29'54"
102. Mauro GEROSA Tacconi Sport - Emmegi
ITA
2h30'49"
103. Dmitri KONYCHEV Fassa Bortolo
RUS
2h31'37"
104. Aart VIERHOUTEN Lotto - Adecco
NED
2h32'33"
105. Denis BONDARENKO Formaggi Trentini
RUS
2h33'34"
106. René HASELBACHER Gerolsteiner
AUT
2h34'45"
107. Frank HOJ Team Coast
DEN
2h35'29"
108. Jimmy MADSEN Team CSC - Tiscali
DEN
2h36'21"
109. Mario SCIREA Acqua & Sapone - Cantina Tollo
ITA
2h37'15"
110. Stephan SCHRECK Team Telekom
GER
2h37'25"
111. Ralf GRABSCH Team Telekom
GER
2h37'37"
112. Lars MICHAELSEN Team Coast
DEN
2h38'58"
113. Mauro RADAELLI Tacconi Sport - Emmegi
ITA
2h39'10"
114. Massimo APOLLONIO Tacconi Sport - Emmegi
ITA
2h39'55"
115. André KORFF Team Coast
GER
2h40'32"
116. Massimo STRAZZER Phonak
ITA
2h40'43"
117. Alessio GALLETTI Saeco - Longoni Sport
ITA
2h41'17"
118. Christophe DETILLOUX Lotto - Adecco
BEL
2h42'12"
119. Denis ZANETTE Fassa Bortolo
ITA
2h42'37"
120. Oscar CAVAGNIS Landbouwkrediet - Colnago
ITA
2h43'13"
121. Isaac GALVEZ Kelme - Costa Blanca
ESP
2h43'39"
122. Jan SCHAFFRATH Team Telekom
GER
2h43'40"
123. Ellis RASTELLI Gerolsteiner
ITA
2h44'34"
124. Rolf SÖRENSEN Landbouwkrediet - Colnago
DEN
2h49'20"
125. Guido TRENTI Acqua & Sapone - Cantina Tollo
USA
2h50'53"
126. Yauheni SENIUSHKIN Panaria - Fiordo
BLR
2h52'27"
127. Fabrice GOUGOT Phonak
FRA
2h54'04"
128. Angelo FURLAN Alessio
ITA
2h54'52"
129. Miguel Angel MEZA Team Colpack - Astro
MEX
2h55'29"
130. Gabriele COLOMBO Acqua & Sapone - Cantina Tollo
ITA
2h56'20"
131. Cristian GASPERONI Acqua & Sapone - Cantina Tollo
ITA
2h56'24"
132. Danny JONASSON Team CSC - Tiscali
DEN
3h00'13"
133. Matteo GIGLI Team Colpack - Astro
ITA
3h01'36"
134. Malte URBAN Team Coast
GER
3h04'47"
135. Fabiano FONTANELLI Mercatone Uno
ITA
3h08'34"
136. Mario MANZONI Index - Alexia Alluminio
ITA
3h13'45"
137. Moreno DI BIASE Formaggi Trentini
ITA
3h16'57"
138. Enrico DEGANO Panaria - Fiordo
ITA
3h21'50"
139. Hidenori NODERA Team Colpack - Astro
JPN
3h23'56"
140. Eddy SERRI Index - Alexia Alluminio
ITA
3h34'55"