HEW Cyclassics Hamburg - 2002

7th edition

253 km

4 August 2002

Rider Team Time
1.
Johan MUSEEUW
Domo - Farm Frites 5h43'35"
2.
Igor ASTARLOA ASCASIBAR
Saeco - Longoni Sport
3.
Davide REBELLIN
Gerolsteiner
4.
Paolo BETTINI
Mapei - Quick Step
5.
George HINCAPIE
US Postal Service
6.
Fabio BALDATO
Fassa Bortolo
7.
Cristian MORENI
Alessio
8.
Andrea FERRIGATO
Alessio 02"
9.
Danilo DI LUCA
Saeco - Longoni Sport 03"
10.
Romans VAINSTEINS
Domo - Farm Frites 12"
11.
Danilo HONDO
Team Telekom 14"
12.
Giovanni LOMBARDI
Acqua & Sapone - Cantina Tollo
13.
Mirko CELESTINO
Saeco - Longoni Sport
14.
Gianluca BORTOLAMI
Tacconi Sport - Emmegi
15.
Sébastien HINAULT
Crédit Agricole
16.
Sven TEUTENBERG
Phonak
17.
Markus ZBERG
Rabobank
18.
Fabrizio GUIDI
Team Coast
19.
Werner RIEBENBAUER
Team Nürnberger
20.
Olaf POLLACK
Gerolsteiner
21.
Nicola LODA
Fassa Bortolo
22.
Gabriele BALDUCCI
Tacconi Sport - Emmegi
23.
Thor HUSHOVD
Crédit Agricole
24.
Martin HVASTIJA
Alessio
25.
Oscar FREIRE GOMEZ
Mapei - Quick Step
26.
Cédric VASSEUR
Cofidis
27.
Fabio SACCHI
Saeco - Longoni Sport
28.
Arvis PIZIKS
Team CSC - Tiscali
29.
Lars MICHAELSEN
Team Coast
30.
Steffen RADOCHLA
Team Coast
31.
Jo PLANCKAERT
Cofidis
32.
Christian HEULE
Team Cologne
33.
Jürgen WERNER
Team Nürnberger
34.
Mauro RADAELLI
Tacconi Sport - Emmegi
35.
Andreas KLÖDEN
Team Telekom
36.
Jose Ivan GUTIERREZ PALACIOS
iBanesto.com
37.
Salvatore COMMESSO
Saeco - Longoni Sport
38.
Nico MATTAN
Cofidis
39.
Stefan VAN DIJK
Lotto - Adecco
40.
Marco ZANOTTI
Fassa Bortolo
41.
Franck RENIER
Bonjour
42.
Emmanuel MAGNIEN
Bonjour
43.
Oskar CAMENZIND
Phonak
44.
Peter FARAZIJN
Cofidis
45.
Dmitriy FOFONOV
Cofidis
46.
Janek TOMBAK
Cofidis
47.
Rubens BERTOGLIATI
Lampre - Daikin
48.
Chris PEERS
Cofidis
49.
Paolo BOSSONI
Tacconi Sport - Emmegi
50.
Sergei IVANOV
Fassa Bortolo
51.
Dmitri GAYNITDINOV
Tacconi Sport - Emmegi
52.
Roberto PETITO
Fassa Bortolo
53.
Andrea TAFI
Mapei - Quick Step
54.
Mauro GIANETTI
Team Coast
55.
Juan Antonio FLECHA GIANNONI
iBanesto.com
56.
Peter VAN PETEGEM
Lotto - Adecco
57.
Tristan HOFFMAN
Team CSC - Tiscali
58.
Abraham OLANO
O.N.C.E. - Eroski
59.
Matteo TOSATTO
Fassa Bortolo
60.
Isidro NOZAL VEGA
O.N.C.E. - Eroski
61.
Peter WROLICH
Gerolsteiner
62.
Piotr WADECKI
Domo - Farm Frites
63.
Tomas KONECNY
Domo - Farm Frites
64.
Franck BOUYER
Bonjour
65.
Walter BENETEAU
Bonjour
66.
Ludo DIERCKXSSENS
Lampre - Daikin
67.
Daniele NARDELLO
Mapei - Quick Step
68.
René HASELBACHER
Gerolsteiner
69.
Paul VAN HYFTE
Team CSC - Tiscali
70.
Laurent JALABERT
Team CSC - Tiscali
71.
Raphael SCHWEDA
Team Coast
72.
Hans DE CLERCQ
Lotto - Adecco
73.
Bert GRABSCH
Phonak
74.
Eddy MAZZOLENI
Tacconi Sport - Emmegi
75.
Jakob Storm PIIL
Team CSC - Tiscali
76.
Erik DEKKER
Rabobank
77.
Erik ZABEL
Team Telekom 02'14"
78.
Andrea BROGNARA
Alessio
79.
Julian DEAN
Team CSC - Tiscali
80.
Gorik GARDEYN
Lotto - Adecco
81.
Mathew HAYMAN
Rabobank
82.
Andreas KLIER
Team Telekom
83.
Christopher JENNER
Crédit Agricole
84.
Harald MORSCHER
Team Nürnberger
85.
Gilberto SIMONI
Saeco - Longoni Sport
86.
Niko EECKHOUT
Lotto - Adecco
87.
Martin ELMIGER
Phonak
88.
Massimo GIUNTI
Acqua & Sapone - Cantina Tollo
89.
Rafael DIAZ JUSTO
O.N.C.E. - Eroski
90.
Frank HOJ
Team Coast
91.
Steven DE JONGH
Rabobank
92.
Servais KNAVEN
Domo - Farm Frites
93.
Daniele BENNATI
Acqua & Sapone - Cantina Tollo
94.
François SIMON
Bonjour
95.
Davide BRAMATI
Mapei - Quick Step
96.
Massimo APOLLONIO
Tacconi Sport - Emmegi
97.
Mederic CLAIN
Cofidis 03'57"
98.
Stefano CASAGRANDA
Alessio
99.
Alexandre USOV
Phonak
100.
Christian PFANNBERGER
Team Nürnberger
101.
Diego FERRARI
Tacconi Sport - Emmegi
102.
Zbigniew SPRUCH
Lampre - Daikin
103.
Dariusz BARANOWSKI
iBanesto.com
104.
Saulius RUSKYS
Gerolsteiner
105.
Dylan CASEY
US Postal Service
106.
Jan BOVEN
Rabobank
107.
László BODROGI
Mapei - Quick Step
108.
Dmitri KONYCHEV
Fassa Bortolo
109.
Benoit POILVET
Crédit Agricole
110.
Simone MASCIARELLI
Acqua & Sapone - Cantina Tollo
111.
Alexandre MOOS
Phonak
112.
Thierry MARICHAL
Lotto - Adecco 05'07"
113.
Mikel PRADERA RODRIGUEZ
O.N.C.E. - Eroski
114.
Matthé PRONK
Rabobank 05'10"
115.
Federico GIABBECUCCI
Acqua & Sapone - Cantina Tollo 08'17"
116.
Stephan KUPFERNAGEL
Phonak
117.
Jan SCHAFFRATH
Team Telekom
118.
Rolf ALDAG
Team Telekom
119.
Gian Matteo FAGNINI
Team Telekom
120.
Guido TRENTI
Acqua & Sapone - Cantina Tollo
121.
David ZABRISKIE
US Postal Service
122.
Geert VAN BONDT
Team CSC - Tiscali
123.
Matthew WHITE
US Postal Service
124.
Marzio BRUSEGHIN
iBanesto.com
125.
Thomas LIESE
Team Nürnberger
126.
André KORFF
Team Coast
127.
Jose Luis ARRIETA LUJAMBIO
iBanesto.com
128.
Christian WERNER
Team Nürnberger
129.
David CLINGER
US Postal Service
130.
Pietro CAUCCHIOLI
Alessio
131.
Mariano PICCOLI
Lampre - Daikin
132.
Martin DERGANC
Acqua & Sapone - Cantina Tollo
133.
Kyrylo POSPYEYEV
Acqua & Sapone - Cantina Tollo
134.
Frédéric BESSY
Crédit Agricole
135.
Luca PAOLINI
Mapei - Quick Step
136.
Leon VAN BON
Domo - Farm Frites
137.
Bram DE GROOT
Rabobank
138.
Anthony LANGELLA
Crédit Agricole
139.
Damien NAZON
Bonjour
140.
Sebastian LANG
Gerolsteiner 08'39"
141.
Sylvain CHAVANEL
Bonjour 11'45"
142.
Robert FÖRSTER
Team Nürnberger 14'42"