Vuelta a Murcia 2002  |  Stage 4. Ceuti - Alhama   

18th edition

173.6 km, 9 March 2002

Rider Team Time
1.
Ángel EDO ALSINA
Milaneza - MSS 4h25'33"
2.
David ETXEBARRIA ALKORTA
Euskaltel - Euskadi
3.
Oskar CAMENZIND
Phonak
4.
Matthias KESSLER
Team Telekom
5.
Gabriele MISSAGLIA
Lampre - Daikin
6.
Alessandro SPEZIALETTI
Saeco - Longoni Sport
7.
Carlos TORRENT TARRES
Jazztel - Costa de Almeria
8.
José Iván GUTIÉRREZ PALACIOS
iBanesto.com
9.
Javier PASCUAL LLORENTE
Kelme - Costa Blanca
10.
Benjamin NOVAL GONZALEZ
Relax - Fuenlabrada
11.
Danilo DI LUCA
Saeco - Longoni Sport
12.
Francisco CABELLO LUQUE
Kelme - Costa Blanca
13.
José Luis RUBIERA
US Postal Service
14.
Grischa NIERMANN
Rabobank
15.
Levi LEIPHEIMER
Rabobank
16.
Jan HRUŠKA
O.N.C.E. - Eroski
17.
Victoriano FERNANDEZ
Milaneza - MSS
18.
Leonardo PIEPOLI
iBanesto.com
19.
Jens HEPPNER
Team Telekom
20.
Claus Michael MØLLER
Milaneza - MSS
21.
Unai OSA EIZAGUIRRE
iBanesto.com
22.
Victor Hugo PEÑA GRISALES
US Postal Service
23.
Joan HORRACH RIPPOLL
Milaneza - MSS 00'08"
24.
Alejandro VALVERDE BELMONTE
Kelme - Costa Blanca 01'31"
25.
Wim VANSEVENANT
Palmans - Collstrop
26.
Christian PFANNBERGER
Team Nürnberger
27.
Jorge FERRIO LUQUE
Jazztel - Costa de Almeria
28.
Iñaki ISASI FLORES
Euskaltel - Euskadi
29.
Jorge CAPITAN PEREGRINA
Relax - Fuenlabrada
30.
Alexandre MOOS
Phonak
31.
Fabio SACCHI
Saeco - Longoni Sport
32.
Abraham OLANO
O.N.C.E. - Eroski
33.
Juan Miguel MERCADO MARTÍN
iBanesto.com
34.
Torsten HIEKMANN
Team Telekom 01'38"
35.
Tom STREMERSCH
Lotto - Adecco 02'00"
36.
Iker CAMAÑO ORTUZAR
Phonak
37.
Jose Manuel MAESTRE RODRIGUEZ
Relax - Fuenlabrada
38.
Iván Ramiro PARRA PINTO
O.N.C.E. - Eroski
39.
Roberto HERAS HERNÁNDEZ
US Postal Service
40.
Rubens BERTOGLIATI
Lampre - Daikin
41.
Sergio VILLAMIL GONZALEZ
Relax - Fuenlabrada 02'54"
42.
José Antonio PECHARROMÁN
Jazztel - Costa de Almeria
43.
Thierry DE GROOTE
Palmans - Collstrop
44.
Iñigo LANDALUZE INTXAURRAGA
Euskaltel - Euskadi
45.
Xavier FLORENCIO CABRÉ
O.N.C.E. - Eroski
46.
Pablo FERNANDEZ PEREZ
Relax - Fuenlabrada
47.
Marco PANTANI
Mercatone Uno
48.
Gianmario ORTENZI
Mercatone Uno
49.
Daniel CLAVERO
Mercatone Uno
50.
Pablo SOLER SILES
Mercatone Uno
51.
Holger SIEVERS
Team Nürnberger
52.
Gorka BELOKI DORRONSORO
O.N.C.E. - Eroski
53.
Rik VERBRUGGHE
Lotto - Adecco
54.
Josu SILLONIZ ARESTI
Euskaltel - Euskadi
55.
Adolfo GARCÍA QUESADA
iBanesto.com
56.
David MUÑOZ BAÑÓN
Kelme - Costa Blanca
57.
Haimar ZUBELDIA AGIRRE
Euskaltel - Euskadi
58.
Giuseppe GUERINI
Team Telekom
59.
René ANDRLE
O.N.C.E. - Eroski
60.
Jose Luis MARTINEZ JIMENEZ
Jazztel - Costa de Almeria 04'09"
61.
Jose Cayetano JULIA CEGARRA
Kelme - Costa Blanca 04'31"
62.
Reto BERGMANN
Phonak
63.
Geert VERHEYEN
Rabobank
64.
Mikel ARTETXE GEZURAGA
Euskaltel - Euskadi 04'39"
65.
José Gonçalo AMORIM VALADA
Milaneza - MSS 05'46"
66.
Juan José DE LOS ANGELES
Kelme - Costa Blanca 06'07"
67.
Ján SVORADA
Lampre - Daikin 06'21"
68.
Arkadiusz WOJTAS
Team Nürnberger
69.
Thorwald VENEBERG
Rabobank
70.
Pablo LASTRAS GARCÍA
iBanesto.com
71.
Marc LOTZ
Rabobank
72.
Jörg LUDEWIG
Saeco - Longoni Sport 08'40"
73.
Juan Carlos GUILLAMON RUIZ
Jazztel - Costa de Almeria 08'44"
74.
Iván HERRERO ATIENZE
Relax - Fuenlabrada
75.
Niko EECKHOUT
Lotto - Adecco
76.
Kurt VAN LANCKER
Lotto - Adecco
77.
Rafael DÍAZ JUSTO
O.N.C.E. - Eroski
78.
Björn LEUKEMANS
Palmans - Collstrop
79.
Christophe DETILLOUX
Lotto - Adecco
80.
Harald MORSCHER
Team Nürnberger
81.
Stephan KUPFERNAGEL
Phonak 10'05"
82.
David KOPP
Team Telekom
83.
Thomas LIESE
Team Nürnberger
84.
Dirk REICHL
Team Telekom
85.
Daniel SCHNIDER
Phonak
86.
Werner RIEBENBAUER
Team Nürnberger
87.
João Paulo SILVA
Milaneza - MSS
88.
Serguei SMETANINE
Jazztel - Costa de Almeria
89.
Hendrik VAN DIJCK
Palmans - Collstrop
90.
Ief VERBRUGGHE
Lotto - Adecco
91.
David HERRERO LLORENTE
Euskaltel - Euskadi
92.
Matthew WHITE
US Postal Service
93.
Kevin LIVINGSTON
Team Telekom
94.
Luca DE ANGELI
Mercatone Uno
95.
Massimo STRAZZER
Phonak 13'10"
96.
Martín Gerardo GARRIDO MAYORGA
Relax - Fuenlabrada
97.
Erwin THIJS
Palmans - Collstrop 14'57"
98.
Ermanno BRIGNOLI
Mercatone Uno 15'00"
99.
Marco DELLA VEDOVA
Mercatone Uno
100.
Stefan SCHUMACHER
Team Telekom
101.
Steven DE JONGH
Rabobank
102.
Alberto LÓPEZ DE MUNAIN
Euskaltel - Euskadi
103.
Johan VERSTREPEN
Lampre - Daikin
104.
German NIETO
Relax - Fuenlabrada
105.
José Antonio GARRIDO LIMA
Jazztel - Costa de Almeria
106.
Jose Vicente GARCIA ACOSTA
iBanesto.com
107.
Addy ENGELS
Rabobank
108.
Sven NIJS
Rabobank
109.
Peter WUYTS
Palmans - Collstrop 21'23"
110.
Tony BRACKE
Palmans - Collstrop
111.
Thorsten NITSCHE
Saeco - Longoni Sport 21'25"
112.
Gerrit GLOMSER
Saeco - Longoni Sport
113.
Salvatore COMMESSO
Saeco - Longoni Sport

Stage information

Start, finish: Stage 4. Ceuti - Alhama

Distance: 173.6 km

Date: 9 March 2002