Vuelta a España - 2002

Stage 15. Gijón - Alto de L'Angliru (177 km) - 22/09

Rider Team Country Time
1. Roberto HERAS HERNANDEZ US Postal Service
ESP
5h01'02"
2. Joseba BELOKI DORRONSORO Once - Eroski
ESP
01'35"
3. Francesco CASAGRANDE Fassa Bortolo
ITA
01'41"
4. Iban MAYO DIEZ Euskaltel - Euskadi
ESP
01'54"
5. Aitor GONZALEZ JIMENEZ Kelme - Costa Blanca
ESP
02'16"
6. Danilo DI LUCA Saeco - Longoni Sport
ITA
7. Gilberto SIMONI Saeco - Longoni Sport
ITA
8. Angel Luis CASERO MORENO Team Coast
ESP
02'22"
9. Fabian JEKER Milaneza - MSS
SUI
02'34"
10. Felix GARCIA CASAS BigMat - Auber 93
ESP
02'42"
11. Oscar SEVILLA RIVERA Kelme - Costa Blanca
ESP
02'50"
12. Manuel BELTRAN MARTINEZ Team Coast
ESP
13. Jörg JAKSCHE Once - Eroski
GER
03'18"
14. Carlos GARCIA QUESADA Kelme - Costa Blanca
ESP
03'30"
15. Rui Miguel SOUSA BARBOSA Milaneza - MSS
POR
03'48"
16. Jesus Maria MANZANO Kelme - Costa Blanca
ESP
04'01"
17. Claus Michael MÖLLER Milaneza - MSS
DEN
04'08"
18. Haimar ZUBELDIA AGUIRRE Euskaltel - Euskadi
ESP
04'21"
19. David PLAZA ROMERO Team Coast
ESP
04'32"
20. Christian VAN DE VELDE US Postal Service
USA
06'12"
21. Marcos Antonio SERRANO Once - Eroski
ESP
06'24"
22. Tadej VALJAVEC Fassa Bortolo
SLO
06'27"
23. Aitor OSA EIZAGUIRRE iBanesto.com
ESP
07'28"
24. Massimo CODOL Lampre - Daikin
ITA
07'30"
25. Steven KLEYNEN Domo - Farm Frites
BEL
07'47"
26. Daniel ATIENZA Cofidis
ESP
08'03"
27. Guido TRENTIN Cofidis
ITA
28. Juan Antonio FLECHA GIANNONI iBanesto.com
ESP
08'18"
29. Joan HORRACH RIPPOLL Milaneza - MSS
ESP
08'53"
30. Pavel TONKOV Lampre - Daikin
RUS
08'59"
31. Sylvester SZMYD Tacconi Sport - Emmegi
POL
09'05"
32. Juan FUENTES ANGULLO Saeco - Longoni Sport
ESP
09'08"
33. Mikel ZARRABEITIA Once - Eroski
ESP
09'42"
34. Rafael CASERO MORENO Jazztel - Costa de Almeria
ESP
09'43"
35. Pablo LASTRAS GARCIA iBanesto.com
ESP
10'09"
36. Toni TAULER Kelme - Costa Blanca
ESP
37. José Luis RUBIERA US Postal Service
ESP
10'16"
38. José Antonio GARRIDO LIMA Jazztel - Costa de Almeria
ESP
10'25"
39. Nacor BURGOS ROJO Colchon Relax - Fuenlabrada
ESP
10'33"
40. Jorge FERRIO LUQUE Jazztel - Costa de Almeria
ESP
41. Alberto LOPEZ DE MUNAIN Euskaltel - Euskadi
ESP
10'40"
42. Oskar CAMENZIND Phonak
SUI
11'47"
43. Simone BERTOLETTI Lampre - Daikin
ITA
12'03"
44. Miguel Angel MARTIN PERDIGUERO Acqua & Sapone - Cantina Tollo
ESP
12'05"
45. Mikel PRADERA RODRIGUEZ Once - Eroski
ESP
46. Jose AZEVEDO Once - Eroski
POR
47. Igor ASTARLOA ASCASIBAR Saeco - Longoni Sport
ESP
48. Juan José DE LOS ANGELES Kelme - Costa Blanca
ESP
49. Aitor KINTANA BigMat - Auber 93
ESP
12'26"
50. David CAÑADA GARCIA Mapei - Quick Step
ESP
12'57"
51. Santos GONZALEZ CAPILLA Acqua & Sapone - Cantina Tollo
ESP
12'59"
52. José Luis REBOLLO Colchon Relax - Fuenlabrada
ESP
13'13"
53. Rui LAVARINHAS Milaneza - MSS
POR
54. Vladimir MIHOLJEVIC Alessio
CRO
13'31"
55. Oscar PEREIRO SIO Phonak
ESP
13'35"
56. Jose Antonio PECHARROMAN Jazztel - Costa de Almeria
ESP
57. David ETXEBARRIA ALKORTA Euskaltel - Euskadi
ESP
14'58"
58. Luis PEREZ RODRIGUEZ Team Coast
ESP
15'53"
59. Matthias KESSLER Team Telekom
GER
16'17"
60. Alexandre BOTCHAROV Ag2r Prévoyance
RUS
16'20"
61. Dario David CIONI Mapei - Quick Step
ITA
17'26"
62. Paolo TIRALONGO Fassa Bortolo
ITA
17'51"
63. Nicolas PORTAL Ag2r Prévoyance
FRA
18'21"
64. Iker FLORES GALARZA Euskaltel - Euskadi
ESP
18'46"
65. Jose Enrique GUTIERREZ CATALUNA Kelme - Costa Blanca
ESP
66. João Paulo SILVA Milaneza - MSS
POR
18'52"
67. Santiago BLANCO GIL iBanesto.com
ESP
19'01"
68. Marco VELO Fassa Bortolo
ITA
19'36"
69. Fabio SACCHI Saeco - Longoni Sport
ITA
19'41"
70. Gerrit GLOMSER Saeco - Longoni Sport
AUT
71. Rafael DIAZ JUSTO Once - Eroski
ESP
19'54"
72. Christophe ORIOL Ag2r Prévoyance
FRA
20'03"
73. Erik ZABEL Team Telekom
GER
20'04"
74. Jose Alberto MARTINEZ TRINIDAD Euskaltel - Euskadi
ESP
75. Dave BRUYLANDTS Domo - Farm Frites
BEL
20'09"
76. Pietro CAUCCHIOLI Alessio
ITA
20'12"
77. Alessandro PETACCHI Fassa Bortolo
ITA
20'18"
78. Nicola LODA Fassa Bortolo
ITA
79. Diego FERRARI Tacconi Sport - Emmegi
ITA
20'24"
80. Andris REISS Index - Alexia Alluminio
LAT
81. Jose Vicente GARCIA ACOSTA iBanesto.com
ESP
20'42"
82. Ruben LOBATO ELVIRA Acqua & Sapone - Cantina Tollo
ESP
20'43"
83. Dmitriy FOFONOV Cofidis
KAZ
20'48"
84. Bingen FERNANDEZ BUSTINZA Cofidis
ESP
20'57"
85. Robert SASSONE Cofidis
FRA
20'59"
86. Mederic CLAIN Cofidis
FRA
21'01"
87. Benoit SALMON Phonak
FRA
88. Elio AGGIANO Mapei - Quick Step
ITA
21'12"
89. Andrej HAUPTMAN Tacconi Sport - Emmegi
SLO
21'15"
90. Aitor GARMENDIA Team Coast
ESP
21'44"
91. Carlos TORRENT TARRES Jazztel - Costa de Almeria
ESP
22'05"
92. Jurgen VAN GOOLEN Domo - Farm Frites
BEL
22'38"
93. Patrick CALCAGNI Tacconi Sport - Emmegi
SUI
22'46"
94. Mikel ARTETXE GEZURAGA Euskaltel - Euskadi
ESP
23'16"
95. Oscar LAGUNA Colchon Relax - Fuenlabrada
ESP
23'17"
96. Jan SCHAFFRATH Team Telekom
GER
97. Mikel ASTARLOZA CHAURREAU Ag2r Prévoyance
ESP
23'20"
98. Rolf ALDAG Team Telekom
GER
23'31"
99. Antonio COLOM MAS Colchon Relax - Fuenlabrada
ESP
23'36"
100. Pietro ZUCCONI Tacconi Sport - Emmegi
SUI
23'38"
101. Santiago BOTERO ECHEVERRY Kelme - Costa Blanca
COL
102. Koos MOERENHOUT Domo - Farm Frites
NED
23'59"
103. Gorka GERRIKAGOITIA Euskaltel - Euskadi
ESP
24'01"
104. Juan Carlos DOMINGUEZ Phonak
ESP
24'05"
105. Jose Ivan GUTIERREZ PALACIOS iBanesto.com
ESP
106. Leif HOSTE Domo - Farm Frites
BEL
24'08"
107. Gorazd STANGELJ Fassa Bortolo
SLO
108. Zbigniew SPRUCH Lampre - Daikin
POL
24'25"
109. Serguei SMETANINE Jazztel - Costa de Almeria
RUS
24'39"
110. Antonio CRUZ US Postal Service
USA
24'50"
111. Daniel SCHNIDER Phonak
SUI
24'53"
112. German NIETO Colchon Relax - Fuenlabrada
ESP
24'56"
113. Robert BARTKO Team Telekom
GER
25'00"
114. Bert GRABSCH Phonak
GER
25'03"
115. Paolo BOSSONI Tacconi Sport - Emmegi
ITA
116. Charles WEGELIUS Mapei - Quick Step
GBR
117. Denis ZANETTE Fassa Bortolo
ITA
25'14"
118. Dario GADEO FERNANDEZ Jazztel - Costa de Almeria
ESP
25'20"
119. Angelo FURLAN Alessio
ITA
25'24"
120. Jose Manuel VAZQUEZ PALOMO Colchon Relax - Fuenlabrada
ESP
25'40"
121. Jose Manuel MAESTRE RODRIGUEZ Colchon Relax - Fuenlabrada
ESP
25'56"
122. Alexei SIVAKOV BigMat - Auber 93
RUS
26'09"
123. Mariano PICCOLI Lampre - Daikin
ITA
26'19"
124. Raffaele FERRARA Alessio
ITA
26'22"
125. Alberto VINALE Alessio
ITA
26'24"
126. Leonardo BERTAGNOLLI Saeco - Longoni Sport
ITA
26'30"
127. Alessandro GUERRA Index - Alexia Alluminio
ITA
26'36"
128. Reto BERGMANN Phonak
SUI
26'45"
129. Daniel BECKE Team Coast
GER
26'49"
130. Peter LUTTENBERGER Tacconi Sport - Emmegi
AUT
27'12"
131. Ján SVORADA Lampre - Daikin
CZE
132. Cyril SAUGRAIN BigMat - Auber 93
FRA
27'34"
133. Angel EDO ALSINA Milaneza - MSS
ESP
28'07"
134. Melchor MAURI PRAT Milaneza - MSS
ESP
135. Juan Carlos GUILLAMON RUIZ Jazztel - Costa de Almeria
ESP
28'45"
136. Sébastien TALABARDON BigMat - Auber 93
FRA
29'09"
137. Davide BRAMATI Mapei - Quick Step
ITA
29'49"
138. Jaime Javier HERNÁNDEZ BERTRAN Team Coast
ESP
29'58"
139. Matthew WHITE US Postal Service
AUS
31'00"
140. Sven TEUTENBERG Phonak
GER
141. David ZABRISKIE US Postal Service
USA
31'07"