Vuelta a España - 2002

Stage 19. Béjar - Ávila (178 km) - 27/09

Rider Team Country Time
1. Jose Vicente GARCIA ACOSTA iBanesto.com
ESP
4h24'47"
2. Aitor GONZALEZ JIMENEZ Kelme - Costa Blanca
ESP
02'02"
3. Miguel Angel MARTIN PERDIGUERO Acqua & Sapone - Cantina Tollo
ESP
02'06"
4. Oscar SEVILLA RIVERA Kelme - Costa Blanca
ESP
5. Roberto HERAS HERNANDEZ US Postal Service
ESP
6. Joseba BELOKI DORRONSORO Once - Eroski
ESP
7. Iban MAYO DIEZ Euskaltel - Euskadi
ESP
8. Claus Michael MÖLLER Milaneza - MSS
DEN
9. Francesco CASAGRANDE Fassa Bortolo
ITA
10. Angel Luis CASERO MORENO Team Coast
ESP
11. Oscar PEREIRO SIO Phonak
ESP
02'14"
12. Fabian JEKER Milaneza - MSS
SUI
13. Marco VELO Fassa Bortolo
ITA
14. Tadej VALJAVEC Fassa Bortolo
SLO
15. Carlos TORRENT TARRES Jazztel - Costa de Almeria
ESP
16. Manuel BELTRAN MARTINEZ Team Coast
ESP
17. Jorge FERRIO LUQUE Jazztel - Costa de Almeria
ESP
18. Gilberto SIMONI Saeco - Longoni Sport
ITA
19. Haimar ZUBELDIA AGUIRRE Euskaltel - Euskadi
ESP
20. Pablo LASTRAS GARCIA iBanesto.com
ESP
21. Angel EDO ALSINA Milaneza - MSS
ESP
22. Mikel ARTETXE GEZURAGA Euskaltel - Euskadi
ESP
23. Felix GARCIA CASAS BigMat - Auber 93
ESP
24. Rafael CASERO MORENO Jazztel - Costa de Almeria
ESP
25. Mikel ZARRABEITIA Once - Eroski
ESP
26. Guido TRENTIN Cofidis
ITA
27. Rui LAVARINHAS Milaneza - MSS
POR
28. Dario David CIONI Mapei - Quick Step
ITA
29. Luis PEREZ RODRIGUEZ Team Coast
ESP
30. Rui Miguel SOUSA BARBOSA Milaneza - MSS
POR
31. David PLAZA ROMERO Team Coast
ESP
32. David CAÑADA GARCIA Mapei - Quick Step
ESP
33. José Antonio GARRIDO LIMA Jazztel - Costa de Almeria
ESP
34. Jose Enrique GUTIERREZ CATALUNA Kelme - Costa Blanca
ESP
35. Danilo DI LUCA Saeco - Longoni Sport
ITA
36. Joan HORRACH RIPPOLL Milaneza - MSS
ESP
37. Massimo CODOL Lampre - Daikin
ITA
02'21"
38. Steven KLEYNEN Domo - Farm Frites
BEL
39. Pietro CAUCCHIOLI Alessio
ITA
40. Juan José DE LOS ANGELES Kelme - Costa Blanca
ESP
41. Nacor BURGOS ROJO Relax - Fuenlabrada
ESP
02'27"
42. Sylvester SZMYD Tacconi Sport - Emmegi
POL
02'34"
43. Daniel ATIENZA Cofidis
ESP
44. Toni TAULER Kelme - Costa Blanca
ESP
45. Jose Antonio PECHARROMAN Jazztel - Costa de Almeria
ESP
46. Vladimir MIHOLJEVIC Alessio
CRO
47. Ruben LOBATO ELVIRA Acqua & Sapone - Cantina Tollo
ESP
48. Aitor KINTANA BigMat - Auber 93
ESP
49. Simone BERTOLETTI Lampre - Daikin
ITA
50. Santos GONZALEZ CAPILLA Acqua & Sapone - Cantina Tollo
ESP
51. Carlos GARCIA QUESADA Kelme - Costa Blanca
ESP
02'50"
52. Andris REISS Index - Alexia Alluminio
LAT
53. Aitor OSA EIZAGUIRRE iBanesto.com
ESP
54. Christian VAN DE VELDE US Postal Service
USA
55. Jose AZEVEDO Once - Eroski
POR
56. Rafael DIAZ JUSTO Once - Eroski
ESP
57. José Luis REBOLLO Relax - Fuenlabrada
ESP
03'17"
58. Marcos Antonio SERRANO Once - Eroski
ESP
03'31"
59. Paolo TIRALONGO Fassa Bortolo
ITA
03'37"
60. José Luis RUBIERA US Postal Service
ESP
61. Daniel SCHNIDER Phonak
SUI
05'46"
62. Koos MOERENHOUT Domo - Farm Frites
NED
63. Alexandre BOTCHAROV Ag2r Prévoyance
RUS
64. Mederic CLAIN Cofidis
FRA
07'21"
65. Gerrit GLOMSER Saeco - Longoni Sport
AUT
66. Nicolas PORTAL Ag2r Prévoyance
FRA
12'53"
67. Fabio SACCHI Saeco - Longoni Sport
ITA
13'42"
68. Rolf ALDAG Team Telekom
GER
69. Santiago BOTERO ECHEVERRY Kelme - Costa Blanca
COL
70. Erik ZABEL Team Telekom
GER
71. Matthias KESSLER Team Telekom
GER
72. Jan SCHAFFRATH Team Telekom
GER
73. Aitor GARMENDIA Team Coast
ESP
74. Daniel BECKE Team Coast
GER
75. Patrick CALCAGNI Tacconi Sport - Emmegi
SUI
76. Bingen FERNANDEZ BUSTINZA Cofidis
ESP
77. Igor ASTARLOA ASCASIBAR Saeco - Longoni Sport
ESP
78. Robert BARTKO Team Telekom
GER
79. Matthew WHITE US Postal Service
AUS
80. Mariano PICCOLI Lampre - Daikin
ITA
20'51"
81. Serguei SMETANINE Jazztel - Costa de Almeria
RUS
82. Jose Alberto MARTINEZ TRINIDAD Euskaltel - Euskadi
ESP
83. German NIETO Relax - Fuenlabrada
ESP
21'30"
84. Nicola LODA Fassa Bortolo
ITA
85. Alessandro PETACCHI Fassa Bortolo
ITA
86. Andrej HAUPTMAN Tacconi Sport - Emmegi
SLO
87. Oscar LAGUNA Relax - Fuenlabrada
ESP
88. Jose Manuel VAZQUEZ PALOMO Relax - Fuenlabrada
ESP
89. Sébastien TALABARDON BigMat - Auber 93
FRA
90. Alberto LOPEZ DE MUNAIN Euskaltel - Euskadi
ESP
91. Mikel PRADERA RODRIGUEZ Once - Eroski
ESP
92. Denis ZANETTE Fassa Bortolo
ITA
93. Alessandro GUERRA Index - Alexia Alluminio
ITA
94. Mikel ASTARLOZA CHAURREAU Ag2r Prévoyance
ESP
95. Ján SVORADA Lampre - Daikin
CZE
96. Jose Ivan GUTIERREZ PALACIOS iBanesto.com
ESP
97. Dario GADEO FERNANDEZ Jazztel - Costa de Almeria
ESP
98. Angelo FURLAN Alessio
ITA
99. Paolo BOSSONI Tacconi Sport - Emmegi
ITA
100. Gorka GERRIKAGOITIA Euskaltel - Euskadi
ESP
101. Diego FERRARI Tacconi Sport - Emmegi
ITA
102. Juan Carlos GUILLAMON RUIZ Jazztel - Costa de Almeria
ESP
103. Cyril SAUGRAIN BigMat - Auber 93
FRA
104. Jaime Javier HERNÁNDEZ BERTRAN Team Coast
ESP
105. João Paulo SILVA Milaneza - MSS
POR
106. Zbigniew SPRUCH Lampre - Daikin
POL
107. Alexei SIVAKOV BigMat - Auber 93
RUS
108. Santiago BLANCO GIL iBanesto.com
ESP
109. Alberto VINALE Alessio
ITA
110. Pietro ZUCCONI Tacconi Sport - Emmegi
SUI
111. Dave BRUYLANDTS Domo - Farm Frites
BEL
112. Bert GRABSCH Phonak
GER
113. Jurgen VAN GOOLEN Domo - Farm Frites
BEL
114. Juan FUENTES ANGULLO Saeco - Longoni Sport
ESP
115. Juan Antonio FLECHA GIANNONI iBanesto.com
ESP
116. Gorazd STANGELJ Fassa Bortolo
SLO
117. Juan Carlos DOMINGUEZ Phonak
ESP
118. Pavel TONKOV Lampre - Daikin
RUS
119. Reto BERGMANN Phonak
SUI
120. Peter LUTTENBERGER Tacconi Sport - Emmegi
AUT
121. Antonio CRUZ US Postal Service
USA
122. David ZABRISKIE US Postal Service
USA
123. Benoit SALMON Phonak
FRA
124. Leonardo BERTAGNOLLI Saeco - Longoni Sport
ITA
125. Davide BRAMATI Mapei - Quick Step
ITA
126. Charles WEGELIUS Mapei - Quick Step
GBR
127. Jose Manuel MAESTRE RODRIGUEZ Relax - Fuenlabrada
ESP
128. Dmitriy FOFONOV Cofidis
KAZ
129. Sven TEUTENBERG Phonak
GER
130. Christophe ORIOL Ag2r Prévoyance
FRA
131. Iker FLORES GALARZA Euskaltel - Euskadi
ESP
132. Robert SASSONE Cofidis
FRA