Vuelta a España - 2002

Stage 2. Valencia - Alcoy (145 km) - 08/09

Rider Team Country Time
1. Danilo DI LUCA Saeco - Longoni Sport
ITA
3h59'35"
2. Erik ZABEL Team Telekom
GER
3. Oskar CAMENZIND Phonak
SUI
4. Angel EDO ALSINA Milaneza - MSS
ESP
5. Paolo BOSSONI Tacconi Sport - Emmegi
ITA
6. Nicola LODA Fassa Bortolo
ITA
7. Joseba BELOKI DORRONSORO Once - Eroski
ESP
8. Aitor GONZALEZ JIMENEZ Kelme - Costa Blanca
ESP
9. Juan Carlos GUILLAMON RUIZ Jazztel - Costa de Almeria
ESP
10. Massimiliano LELLI Cofidis
ITA
11. Santos GONZALEZ CAPILLA Acqua & Sapone - Cantina Tollo
ESP
12. Giuseppe DI GRANDE Index - Alexia Alluminio
ITA
13. Aitor OSA EIZAGUIRRE iBanesto.com
ESP
14. Pablo LASTRAS GARCIA iBanesto.com
ESP
15. Oscar SEVILLA RIVERA Kelme - Costa Blanca
ESP
16. Dave BRUYLANDTS Domo - Farm Frites
BEL
17. Vladimir MIHOLJEVIC Alessio
CRO
18. Rafael CASERO MORENO Jazztel - Costa de Almeria
ESP
19. Francisco MANCEBO iBanesto.com
ESP
20. Peter LUTTENBERGER Tacconi Sport - Emmegi
AUT
21. Claus Michael MÖLLER Milaneza - MSS
DEN
22. Gilberto SIMONI Saeco - Longoni Sport
ITA
23. Igor GONZALEZ DE GALDEANO Once - Eroski
ESP
24. José Luis REBOLLO Relax - Fuenlabrada
ESP
25. Francesco CASAGRANDE Fassa Bortolo
ITA
26. Felix GARCIA CASAS BigMat - Auber 93
ESP
27. Pietro CAUCCHIOLI Alessio
ITA
28. Benjamin NOVAL GONZALEZ Relax - Fuenlabrada
ESP
29. Jose Enrique GUTIERREZ CATALUNA Kelme - Costa Blanca
ESP
30. Victoriano FERNANDEZ Milaneza - MSS
ESP
31. Marco VELO Fassa Bortolo
ITA
32. Santiago BOTERO ECHEVERRY Kelme - Costa Blanca
COL
33. Fabian JEKER Milaneza - MSS
SUI
34. Dario GADEO FERNANDEZ Jazztel - Costa de Almeria
ESP
35. Haimar ZUBELDIA AGUIRRE Euskaltel - Euskadi
ESP
36. Juan José DE LOS ANGELES Kelme - Costa Blanca
ESP
37. Alexandre VINOKOUROV Team Telekom
KAZ
38. Jose AZEVEDO Once - Eroski
POR
39. Angel Luis CASERO MORENO Team Coast
ESP
40. Carlos TORRENT TARRES Jazztel - Costa de Almeria
ESP
41. Oscar FREIRE GOMEZ Mapei - Quick Step
ESP
42. Aitor KINTANA BigMat - Auber 93
ESP
43. Mikel ZARRABEITIA Once - Eroski
ESP
44. Joan HORRACH RIPPOLL Milaneza - MSS
ESP
45. Igor ASTARLOA ASCASIBAR Saeco - Longoni Sport
ESP
46. Tadej VALJAVEC Fassa Bortolo
SLO
47. Guido TRENTIN Cofidis
ITA
48. Marcos Antonio SERRANO Once - Eroski
ESP
49. Mauro ZANETTI Alessio
ITA
50. David PLAZA ROMERO Team Coast
ESP
51. Oscar PEREIRO SIO Phonak
ESP
52. Benoit SALMON Phonak
FRA
53. Rui LAVARINHAS Milaneza - MSS
POR
54. Koos MOERENHOUT Domo - Farm Frites
NED
55. Andrey KASHECHKIN Domo - Farm Frites
KAZ
56. Jesus Maria MANZANO Kelme - Costa Blanca
ESP
57. Roberto HERAS HERNANDEZ US Postal Service
ESP
58. Nacor BURGOS ROJO Relax - Fuenlabrada
ESP
59. Juan Miguel MERCADO MARTIN iBanesto.com
ESP
60. Manuel BELTRAN MARTINEZ Team Coast
ESP
61. David MILLAR Cofidis
GBR
62. Christian VAN DE VELDE US Postal Service
USA
63. Simone BERTOLETTI Lampre - Daikin
ITA
64. Pavel TONKOV Lampre - Daikin
RUS
65. Jose Ivan GUTIERREZ PALACIOS iBanesto.com
ESP
66. Fabio SACCHI Saeco - Longoni Sport
ITA
67. Jon ODRIOZOLA MUGARZA iBanesto.com
ESP
68. Inigo CHAURREAU Ag2r Prévoyance
ESP
69. Paolo TIRALONGO Fassa Bortolo
ITA
70. Jose Antonio PECHARROMAN Jazztel - Costa de Almeria
ESP
71. José Antonio GARRIDO LIMA Jazztel - Costa de Almeria
ESP
72. Aitor GARMENDIA Team Coast
ESP
73. Mario SCIREA Acqua & Sapone - Cantina Tollo
ITA
74. Miguel Angel MARTIN PERDIGUERO Acqua & Sapone - Cantina Tollo
ESP
75. Jörg JAKSCHE Once - Eroski
GER
76. Iker FLORES GALARZA Euskaltel - Euskadi
ESP
77. David ETXEBARRIA ALKORTA Euskaltel - Euskadi
ESP
78. Sébastien TALABARDON BigMat - Auber 93
FRA
79. David CAÑADA GARCIA Mapei - Quick Step
ESP
80. Steve DE WOLF Domo - Farm Frites
BEL
81. Guido TRENTI Acqua & Sapone - Cantina Tollo
USA
82. Mikel ASTARLOZA CHAURREAU Ag2r Prévoyance
ESP
83. Christophe ORIOL Ag2r Prévoyance
FRA
84. Fernando ESCARTIN Team Coast
ESP
85. Jose Vicente GARCIA ACOSTA iBanesto.com
ESP
86. José Luis RUBIERA US Postal Service
ESP
87. Reto BERGMANN Phonak
SUI
88. Diego FERRARI Tacconi Sport - Emmegi
ITA
89. Ricardo VALDÉS PRIETO Jazztel - Costa de Almeria
ESP
90. Iban MAYO DIEZ Euskaltel - Euskadi
ESP
91. Oscar LAGUNA Relax - Fuenlabrada
ESP
92. Alejandro VALVERDE BELMONTE Kelme - Costa Blanca
ESP
93. Milan KADLEC Lampre - Daikin
CZE
94. Stephane HEULOT BigMat - Auber 93
FRA
95. Matthias KESSLER Team Telekom
GER
96. Santiago BLANCO GIL iBanesto.com
ESP
97. Jorge FERRIO LUQUE Jazztel - Costa de Almeria
ESP
98. Daniel ATIENZA Cofidis
ESP
99. Luis PEREZ RODRIGUEZ Team Coast
ESP
100. Antonio COLOM MAS Relax - Fuenlabrada
ESP
101. Juan Carlos DOMINGUEZ Phonak
ESP
102. Iñigo CUESTA Cofidis
ESP
103. Mario CIPOLLINI Acqua & Sapone - Cantina Tollo
ITA
104. Sylvester SZMYD Tacconi Sport - Emmegi
POL
105. Leonardo BERTAGNOLLI Saeco - Longoni Sport
ITA
106. João Paulo SILVA Milaneza - MSS
POR
107. Juan Manuel GÁRATE Lampre - Daikin
ESP
108. Steven KLEYNEN Domo - Farm Frites
BEL
109. Alessandro SPEZIALETTI Saeco - Longoni Sport
ITA
110. Marco MAGNANI Index - Alexia Alluminio
ITA
111. Juan Antonio FLECHA GIANNONI iBanesto.com
ESP
112. Gonzalo BAYARRI Phonak
ESP
113. Carlos GARCIA QUESADA Kelme - Costa Blanca
ESP
114. Raffaele FERRARA Alessio
ITA
115. Andrea NOË Mapei - Quick Step
ITA
116. Davide BRAMATI Mapei - Quick Step
ITA
117. Gerrit GLOMSER Saeco - Longoni Sport
AUT
118. Daniele BENNATI Acqua & Sapone - Cantina Tollo
ITA
39"
119. Mederic CLAIN Cofidis
FRA
43"
120. Giovanni LOMBARDI Acqua & Sapone - Cantina Tollo
ITA
53"
121. Michael BARRY US Postal Service
CAN
56"
122. Andreas KLIER Team Telekom
GER
59"
123. Elio AGGIANO Mapei - Quick Step
ITA
01'07"
124. Melchor MAURI PRAT Milaneza - MSS
ESP
01'45"
125. Jose Manuel VAZQUEZ PALOMO Relax - Fuenlabrada
ESP
01'53"
126. Rui Miguel SOUSA BARBOSA Milaneza - MSS
POR
02'05"
127. Mikel ARTETXE GEZURAGA Euskaltel - Euskadi
ESP
02'17"
128. Alberto LOPEZ DE MUNAIN Euskaltel - Euskadi
ESP
129. Massimo CODOL Lampre - Daikin
ITA
130. Alessandro GUERRA Index - Alexia Alluminio
ITA
131. Mariano PICCOLI Lampre - Daikin
ITA
132. Jose Manuel MAESTRE RODRIGUEZ Relax - Fuenlabrada
ESP
133. Rolf ALDAG Team Telekom
GER
134. Jan SCHAFFRATH Team Telekom
GER
135. Jan HRUŠKA Once - Eroski
CZE
136. Pietro ZUCCONI Tacconi Sport - Emmegi
SUI
137. Rafael DIAZ JUSTO Once - Eroski
ESP
138. Toni TAULER Kelme - Costa Blanca
ESP
139. Roberto LAISEKA Euskaltel - Euskadi
ESP
140. Bram TANKINK Domo - Farm Frites
NED
141. Juan FUENTES ANGULLO Saeco - Longoni Sport
ESP
142. Sergey YAKOVLEV Team Telekom
KAZ
143. Mikel PRADERA RODRIGUEZ Once - Eroski
ESP
144. Bert GRABSCH Phonak
GER
145. Alexandre BOTCHAROV Ag2r Prévoyance
RUS
146. Victor Hugo PENA GRISALES US Postal Service
COL
147. Robert SASSONE Cofidis
FRA
05'13"
148. Bingen FERNANDEZ BUSTINZA Cofidis
ESP
149. Cyril SAUGRAIN BigMat - Auber 93
FRA
05'35"
150. Alessio GALLETTI Saeco - Longoni Sport
ITA
151. Martin DERGANC Acqua & Sapone - Cantina Tollo
SLO
152. Gorazd STANGELJ Fassa Bortolo
SLO
153. Robert BARTKO Team Telekom
GER
154. Dario David CIONI Mapei - Quick Step
ITA
155. Fabio BALDATO Fassa Bortolo
ITA
156. David ZABRISKIE US Postal Service
USA
05'46"
157. Ján SVORADA Lampre - Daikin
CZE
05'51"
158. Johan VERSTREPEN Lampre - Daikin
BEL
159. Daniel SCHNIDER Phonak
SUI
160. German NIETO Relax - Fuenlabrada
ESP
161. Martín Gerardo GARRIDO MAYORGA Relax - Fuenlabrada
ARG
162. Jaime Javier HERNÁNDEZ BERTRAN Team Coast
ESP
163. Denis ZANETTE Fassa Bortolo
ITA
07'14"
164. Steffen KJAERGAARD US Postal Service
NOR
165. Alessandro PETACCHI Fassa Bortolo
ITA
166. Gabriele BALDUCCI Tacconi Sport - Emmegi
ITA
167. Sven TEUTENBERG Phonak
GER
168. Andrej HAUPTMAN Tacconi Sport - Emmegi
SLO
169. Charles WEGELIUS Mapei - Quick Step
GBR
170. Serguei SMETANINE Jazztel - Costa de Almeria
RUS
08'05"
171. Dmitriy FOFONOV Cofidis
KAZ
172. Andreas KLÖDEN Team Telekom
GER
173. Andrea BROGNARA Alessio
ITA
16'27"
174. Dario ANDRIOTTO Index - Alexia Alluminio
ITA
175. Zoran KLEMENCIC Tacconi Sport - Emmegi
SLO
176. Jose Alberto MARTINEZ TRINIDAD Euskaltel - Euskadi
ESP
177. Jurgen VAN GOOLEN Domo - Farm Frites
BEL
178. Angelo FURLAN Alessio
ITA
179. Pedro HORRILLO MUNOZ Mapei - Quick Step
ESP
180. Nicolas PORTAL Ag2r Prévoyance
FRA
181. Daniele GALLI Index - Alexia Alluminio
ITA
182. Patrick CALCAGNI Tacconi Sport - Emmegi
SUI
183. Ruben LOBATO ELVIRA Acqua & Sapone - Cantina Tollo
ESP
184. Leif HOSTE Domo - Farm Frites
BEL
185. Gorka GERRIKAGOITIA Euskaltel - Euskadi
ESP
186. Fabrizio GUIDI Team Coast
ITA
187. Ivan QUARANTA Index - Alexia Alluminio
ITA
188. Alberto VINALE Alessio
ITA
189. Alexei SIVAKOV BigMat - Auber 93
RUS
190. Corrado SERINA Index - Alexia Alluminio
ITA
191. Daniel BECKE Team Coast
GER
192. Lauri AUS Ag2r Prévoyance
EST
193. Jeroen BLIJLEVENS Domo - Farm Frites
NED
194. Zbigniew SPRUCH Lampre - Daikin
POL
195. Matthew WHITE US Postal Service
AUS
196. Paolo SAVOLDELLI Index - Alexia Alluminio
ITA
197. Andris REISS Index - Alexia Alluminio
LAT
198. Stephane BERGES Ag2r Prévoyance
FRA
199. Xavier JAN BigMat - Auber 93
FRA
200. Guillaume AUGER BigMat - Auber 93
FRA
201. Jeremy HUNT BigMat - Auber 93
GBR
202. Antonio CRUZ US Postal Service
USA
203. Thierry LODER Ag2r Prévoyance
FRA