Vuelta a España - 2002

Stage 9. Córdoba - Córdoba (130 km) - 15/09

Rider Team Country Time
1. Pablo LASTRAS GARCIA iBanesto.com
ESP
2h48'52"
2. Luis PEREZ RODRIGUEZ Team Coast
ESP
13"
3. Fabian JEKER Milaneza - MSS
SUI
4. Alejandro VALVERDE BELMONTE Kelme - Costa Blanca
ESP
21"
5. Erik ZABEL Team Telekom
GER
6. Gerrit GLOMSER Saeco - Longoni Sport
AUT
7. Angel EDO ALSINA Milaneza - MSS
ESP
8. Oskar CAMENZIND Phonak
SUI
9. Aitor GONZALEZ JIMENEZ Kelme - Costa Blanca
ESP
10. Dave BRUYLANDTS Domo - Farm Frites
BEL
11. Vladimir MIHOLJEVIC Alessio
CRO
12. David MILLAR Cofidis
GBR
13. Felix GARCIA CASAS BigMat - Auber 93
ESP
14. Oscar SEVILLA RIVERA Kelme - Costa Blanca
ESP
15. Angel Luis CASERO MORENO Team Coast
ESP
16. Manuel BELTRAN MARTINEZ Team Coast
ESP
17. Jose Enrique GUTIERREZ CATALUNA Kelme - Costa Blanca
ESP
18. Claus Michael MÖLLER Milaneza - MSS
DEN
19. Jörg JAKSCHE Once - Eroski
GER
20. Iban MAYO DIEZ Euskaltel - Euskadi
ESP
21. Alexandre VINOKOUROV Team Telekom
KAZ
22. Francesco CASAGRANDE Fassa Bortolo
ITA
23. Rui Miguel SOUSA BARBOSA Milaneza - MSS
POR
24. Mikel ZARRABEITIA Once - Eroski
ESP
25. Toni TAULER Kelme - Costa Blanca
ESP
26. Haimar ZUBELDIA AGUIRRE Euskaltel - Euskadi
ESP
27. Guido TRENTIN Cofidis
ITA
28. Gilberto SIMONI Saeco - Longoni Sport
ITA
29. Tadej VALJAVEC Fassa Bortolo
SLO
30. Christian VAN DE VELDE US Postal Service
USA
31. Carlos GARCIA QUESADA Kelme - Costa Blanca
ESP
32. Joseba BELOKI DORRONSORO Once - Eroski
ESP
33. Fernando ESCARTIN Team Coast
ESP
34. Roberto HERAS HERNANDEZ US Postal Service
ESP
35. David PLAZA ROMERO Team Coast
ESP
36. Igor GONZALEZ DE GALDEANO Once - Eroski
ESP
37. Matthias KESSLER Team Telekom
GER
38. José Luis REBOLLO Colchon Relax - Fuenlabrada
ESP
01'01"
39. Oscar LAGUNA Colchon Relax - Fuenlabrada
ESP
02'35"
40. João Paulo SILVA Milaneza - MSS
POR
03'05"
41. Andris REISS Index - Alexia Alluminio
LAT
03'35"
42. Daniel SCHNIDER Phonak
SUI
43. Serguei SMETANINE Jazztel - Costa de Almeria
RUS
03'53"
44. Paolo TIRALONGO Fassa Bortolo
ITA
45. Fabio SACCHI Saeco - Longoni Sport
ITA
46. Dario David CIONI Mapei - Quick Step
ITA
47. Nicola LODA Fassa Bortolo
ITA
48. Marco VELO Fassa Bortolo
ITA
49. Nicolas PORTAL Ag2r Prévoyance
FRA
50. Jose Antonio PECHARROMAN Jazztel - Costa de Almeria
ESP
51. Giovanni LOMBARDI Acqua & Sapone - Cantina Tollo
ITA
52. Alessandro PETACCHI Fassa Bortolo
ITA
53. Rolf ALDAG Team Telekom
GER
54. Victoriano FERNANDEZ Milaneza - MSS
ESP
55. Andrey KASHECHKIN Domo - Farm Frites
KAZ
56. Dmitriy FOFONOV Cofidis
KAZ
57. Gorka GERRIKAGOITIA Euskaltel - Euskadi
ESP
58. Juan José DE LOS ANGELES Kelme - Costa Blanca
ESP
59. Leonardo BERTAGNOLLI Saeco - Longoni Sport
ITA
60. Paolo BOSSONI Tacconi Sport - Emmegi
ITA
61. Guido TRENTI Acqua & Sapone - Cantina Tollo
USA
62. Benoit SALMON Phonak
FRA
63. Sven TEUTENBERG Phonak
GER
64. Jesus Maria MANZANO Kelme - Costa Blanca
ESP
04'30"
65. Pietro CAUCCHIOLI Alessio
ITA
66. Charles WEGELIUS Mapei - Quick Step
GBR
67. Antonio COLOM MAS Colchon Relax - Fuenlabrada
ESP
04'50"
68. Angelo FURLAN Alessio
ITA
05'20"
69. Mariano PICCOLI Lampre - Daikin
ITA
70. Alexei SIVAKOV BigMat - Auber 93
RUS
06'14"
71. Johan VERSTREPEN Lampre - Daikin
BEL
72. Rafael CASERO MORENO Jazztel - Costa de Almeria
ESP
73. Ján SVORADA Lampre - Daikin
CZE
74. Sébastien TALABARDON BigMat - Auber 93
FRA
75. Gorazd STANGELJ Fassa Bortolo
SLO
76. Patrick CALCAGNI Tacconi Sport - Emmegi
SUI
77. Andrej HAUPTMAN Tacconi Sport - Emmegi
SLO
78. José Antonio GARRIDO LIMA Jazztel - Costa de Almeria
ESP
09'04"
79. Rafael DIAZ JUSTO Once - Eroski
ESP
09'33"
80. Denis ZANETTE Fassa Bortolo
ITA
10'32"
81. Davide BRAMATI Mapei - Quick Step
ITA
82. Andreas KLÖDEN Team Telekom
GER
83. Raffaele FERRARA Alessio
ITA
84. Cyril SAUGRAIN BigMat - Auber 93
FRA
12'41"
85. Mikel ASTARLOZA CHAURREAU Ag2r Prévoyance
ESP
86. Jan SCHAFFRATH Team Telekom
GER
87. Mikel PRADERA RODRIGUEZ Once - Eroski
ESP
88. Aitor GARMENDIA Team Coast
ESP
89. Jaime Javier HERNÁNDEZ BERTRAN Team Coast
ESP
90. Carlos TORRENT TARRES Jazztel - Costa de Almeria
ESP
91. Matthew WHITE US Postal Service
AUS
92. Jeroen BLIJLEVENS Domo - Farm Frites
NED
93. Robert BARTKO Team Telekom
GER
94. Bert GRABSCH Phonak
GER
95. Leif HOSTE Domo - Farm Frites
BEL
96. Andreas KLIER Team Telekom
GER
97. Alberto VINALE Alessio
ITA
98. Melchor MAURI PRAT Milaneza - MSS
ESP
99. Koos MOERENHOUT Domo - Farm Frites
NED
100. David ZABRISKIE US Postal Service
USA
101. Antonio CRUZ US Postal Service
USA
102. Elio AGGIANO Mapei - Quick Step
ITA
103. Victor Hugo PENA GRISALES US Postal Service
COL
104. José Luis RUBIERA US Postal Service
ESP
105. Jose Vicente GARCIA ACOSTA iBanesto.com
ESP
18'05"
106. Jose Alberto MARTINEZ TRINIDAD Euskaltel - Euskadi
ESP
107. Daniel BECKE Team Coast
GER
108. Pedro HORRILLO MUNOZ Mapei - Quick Step
ESP
109. Massimo CODOL Lampre - Daikin
ITA
110. David CAÑADA GARCIA Mapei - Quick Step
ESP
111. Alessandro GUERRA Index - Alexia Alluminio
ITA
112. Zoran KLEMENCIC Tacconi Sport - Emmegi
SLO
113. Steven KLEYNEN Domo - Farm Frites
BEL
114. Mederic CLAIN Cofidis
FRA
115. Inigo CHAURREAU Ag2r Prévoyance
ESP
116. Juan Carlos GUILLAMON RUIZ Jazztel - Costa de Almeria
ESP
117. Juan FUENTES ANGULLO Saeco - Longoni Sport
ESP
118. Jon ODRIOZOLA MUGARZA iBanesto.com
ESP
119. Jose Ivan GUTIERREZ PALACIOS iBanesto.com
ESP
120. Santiago BLANCO GIL iBanesto.com
ESP
121. Dario GADEO FERNANDEZ Jazztel - Costa de Almeria
ESP
122. Guillaume AUGER BigMat - Auber 93
FRA
123. Martín Gerardo GARRIDO MAYORGA Colchon Relax - Fuenlabrada
ARG
124. Diego FERRARI Tacconi Sport - Emmegi
ITA
125. Aitor OSA EIZAGUIRRE iBanesto.com
ESP
126. Jurgen VAN GOOLEN Domo - Farm Frites
BEL
127. Pietro ZUCCONI Tacconi Sport - Emmegi
SUI
128. Juan Manuel GÁRATE Lampre - Daikin
ESP
129. Dario ANDRIOTTO Index - Alexia Alluminio
ITA
130. Nacor BURGOS ROJO Colchon Relax - Fuenlabrada
ESP
131. Jose Manuel VAZQUEZ PALOMO Colchon Relax - Fuenlabrada
ESP
132. Simone BERTOLETTI Lampre - Daikin
ITA
133. Danilo DI LUCA Saeco - Longoni Sport
ITA
134. Pavel TONKOV Lampre - Daikin
RUS
135. Santos GONZALEZ CAPILLA Acqua & Sapone - Cantina Tollo
ESP
136. Joan HORRACH RIPPOLL Milaneza - MSS
ESP
137. Oscar PEREIRO SIO Phonak
ESP
138. Jorge FERRIO LUQUE Jazztel - Costa de Almeria
ESP
139. Zbigniew SPRUCH Lampre - Daikin
POL
140. Milan KADLEC Lampre - Daikin
CZE
141. Sylvester SZMYD Tacconi Sport - Emmegi
POL
142. Daniel ATIENZA Cofidis
ESP
143. Igor ASTARLOA ASCASIBAR Saeco - Longoni Sport
ESP
144. Juan Antonio FLECHA GIANNONI iBanesto.com
ESP
145. Steffen KJAERGAARD US Postal Service
NOR
146. Miguel Angel MARTIN PERDIGUERO Acqua & Sapone - Cantina Tollo
ESP
147. Mauro ZANETTI Alessio
ITA
148. Alberto LOPEZ DE MUNAIN Euskaltel - Euskadi
ESP
149. David ETXEBARRIA ALKORTA Euskaltel - Euskadi
ESP
150. Mikel ARTETXE GEZURAGA Euskaltel - Euskadi
ESP
151. Ruben LOBATO ELVIRA Acqua & Sapone - Cantina Tollo
ESP
152. Rui LAVARINHAS Milaneza - MSS
POR
153. Jose AZEVEDO Once - Eroski
POR
154. Juan Miguel MERCADO MARTIN iBanesto.com
ESP
155. Marcos Antonio SERRANO Once - Eroski
ESP
156. Gonzalo BAYARRI Phonak
ESP
157. Massimiliano LELLI Cofidis
ITA
158. Aitor KINTANA BigMat - Auber 93
ESP
159. Peter LUTTENBERGER Tacconi Sport - Emmegi
AUT
160. Juan Carlos DOMINGUEZ Phonak
ESP
161. Bingen FERNANDEZ BUSTINZA Cofidis
ESP
162. Giuseppe DI GRANDE Index - Alexia Alluminio
ITA
163. Sergey YAKOVLEV Team Telekom
KAZ
164. Fabrizio GUIDI Team Coast
ITA
165. Reto BERGMANN Phonak
SUI
166. Christophe ORIOL Ag2r Prévoyance
FRA
167. Marco MAGNANI Index - Alexia Alluminio
ITA
168. Iker FLORES GALARZA Euskaltel - Euskadi
ESP
169. Alexandre BOTCHAROV Ag2r Prévoyance
RUS
170. Santiago BOTERO ECHEVERRY Kelme - Costa Blanca
COL
171. Jose Manuel MAESTRE RODRIGUEZ Colchon Relax - Fuenlabrada
ESP
172. Robert SASSONE Cofidis
FRA
173. Daniele BENNATI Acqua & Sapone - Cantina Tollo
ITA
174. German NIETO Colchon Relax - Fuenlabrada
ESP