Vuelta a España - 2002

General classification

Rider Team Country Time
1. Aitor GONZALEZ JIMENEZ Kelme - Costa Blanca
ESP
75h13'52"
2. Roberto HERAS HERNANDEZ US Postal Service
ESP
02'14"
3. Joseba BELOKI DORRONSORO Once - Eroski
ESP
03'11"
4. Oscar SEVILLA RIVERA Kelme - Costa Blanca
ESP
03'26"
5. Iban MAYO DIEZ Euskaltel - Euskadi
ESP
05'42"
6. Angel Luis CASERO MORENO Team Coast
ESP
06'33"
7. Francesco CASAGRANDE Fassa Bortolo
ITA
06'38"
8. Felix GARCIA CASAS BigMat - Auber 93
ESP
06'46"
9. Manuel BELTRAN MARTINEZ Team Coast
ESP
08'29"
10. Gilberto SIMONI Saeco - Longoni Sport
ITA
09'22"
11. Haimar ZUBELDIA AGUIRRE Euskaltel - Euskadi
ESP
09'49"
12. Claus Michael MÖLLER Milaneza - MSS
DEN
10'16"
13. Fabian JEKER Milaneza - MSS
SUI
11'45"
14. David PLAZA ROMERO Team Coast
ESP
11'50"
15. Guido TRENTIN Cofidis
ITA
15'27"
16. Rui Miguel SOUSA BARBOSA Milaneza - MSS
POR
16'36"
17. Pablo LASTRAS GARCIA iBanesto.com
ESP
19'33"
18. Tadej VALJAVEC Fassa Bortolo
SLO
23'11"
19. Carlos GARCIA QUESADA Kelme - Costa Blanca
ESP
24'01"
20. Danilo DI LUCA Saeco - Longoni Sport
ITA
30'35"
21. Mikel ZARRABEITIA Once - Eroski
ESP
31'57"
22. Luis PEREZ RODRIGUEZ Team Coast
ESP
39'42"
23. Pietro CAUCCHIOLI Alessio
ITA
43'54"
24. Vladimir MIHOLJEVIC Alessio
CRO
50'13"
25. Christian VAN DE VELDE US Postal Service
USA
52'50"
26. Steven KLEYNEN Domo - Farm Frites
BEL
53'12"
27. Jose Antonio PECHARROMAN Jazztel - Costa de Almeria
ESP
53'26"
28. Daniel ATIENZA Cofidis
ESP
53'27"
29. Sylvester SZMYD Tacconi Sport - Emmegi
POL
54'18"
30. Oscar PEREIRO SIO Phonak
ESP
57'11"
31. Simone BERTOLETTI Lampre - Daikin
ITA
59'03"
32. Rui LAVARINHAS Milaneza - MSS
POR
59'27"
33. Joan HORRACH RIPPOLL Milaneza - MSS
ESP
1h00'32"
34. Jose AZEVEDO Once - Eroski
POR
1h00'47"
35. Nacor BURGOS ROJO Relax - Fuenlabrada
ESP
1h01'52"
36. José Antonio GARRIDO LIMA Jazztel - Costa de Almeria
ESP
1h03'07"
37. Jose Enrique GUTIERREZ CATALUNA Kelme - Costa Blanca
ESP
1h04'06"
38. Marcos Antonio SERRANO Once - Eroski
ESP
1h05'22"
39. Toni TAULER Kelme - Costa Blanca
ESP
1h07'04"
40. Rafael CASERO MORENO Jazztel - Costa de Almeria
ESP
1h07'24"
41. Juan Antonio FLECHA GIANNONI iBanesto.com
ESP
1h12'02"
42. Miguel Angel MARTIN PERDIGUERO Acqua & Sapone - Cantina Tollo
ESP
1h12'14"
43. Paolo TIRALONGO Fassa Bortolo
ITA
1h12'19"
44. Gerrit GLOMSER Saeco - Longoni Sport
AUT
1h13'01"
45. Santiago BLANCO GIL iBanesto.com
ESP
1h18'29"
46. José Luis REBOLLO Relax - Fuenlabrada
ESP
1h19'32"
47. Matthias KESSLER Team Telekom
GER
1h20'37"
48. Massimo CODOL Lampre - Daikin
ITA
1h23'40"
49. Jorge FERRIO LUQUE Jazztel - Costa de Almeria
ESP
1h25'53"
50. David CAÑADA GARCIA Mapei - Quick Step
ESP
1h28'20"
51. José Luis RUBIERA US Postal Service
ESP
1h34'35"
52. Juan José DE LOS ANGELES Kelme - Costa Blanca
ESP
1h36'03"
53. Aitor KINTANA BigMat - Auber 93
ESP
1h36'42"
54. Aitor OSA EIZAGUIRRE iBanesto.com
ESP
1h40'44"
55. Dario David CIONI Mapei - Quick Step
ITA
1h42'11"
56. Dave BRUYLANDTS Domo - Farm Frites
BEL
1h43'00"
57. Marco VELO Fassa Bortolo
ITA
1h45'18"
58. João Paulo SILVA Milaneza - MSS
POR
1h47'13"
59. Santos GONZALEZ CAPILLA Acqua & Sapone - Cantina Tollo
ESP
1h49'18"
60. Angel EDO ALSINA Milaneza - MSS
ESP
1h51'34"
61. Alexandre BOTCHAROV Ag2r Prévoyance
RUS
1h52'09"
62. Rafael DIAZ JUSTO Once - Eroski
ESP
1h52'14"
63. Igor ASTARLOA ASCASIBAR Saeco - Longoni Sport
ESP
1h55'41"
64. Oscar LAGUNA Relax - Fuenlabrada
ESP
2h00'51"
65. Alberto LOPEZ DE MUNAIN Euskaltel - Euskadi
ESP
2h05'46"
66. Santiago BOTERO ECHEVERRY Kelme - Costa Blanca
COL
2h06'41"
67. Pavel TONKOV Lampre - Daikin
RUS
2h07'39"
68. Daniel SCHNIDER Phonak
SUI
2h08'41"
69. Erik ZABEL Team Telekom
GER
2h10'08"
70. Mederic CLAIN Cofidis
FRA
2h11'47"
71. Iker FLORES GALARZA Euskaltel - Euskadi
ESP
2h15'34"
72. Koos MOERENHOUT Domo - Farm Frites
NED
2h17'17"
73. Carlos TORRENT TARRES Jazztel - Costa de Almeria
ESP
2h18'32"
74. Gorazd STANGELJ Fassa Bortolo
SLO
2h19'00"
75. Jose Vicente GARCIA ACOSTA iBanesto.com
ESP
2h19'37"
76. Fabio SACCHI Saeco - Longoni Sport
ITA
2h23'12"
77. Mikel ASTARLOZA CHAURREAU Ag2r Prévoyance
ESP
2h23'47"
78. Dmitriy FOFONOV Cofidis
KAZ
2h26'34"
79. Juan FUENTES ANGULLO Saeco - Longoni Sport
ESP
2h26'44"
80. Serguei SMETANINE Jazztel - Costa de Almeria
RUS
2h30'50"
81. Peter LUTTENBERGER Tacconi Sport - Emmegi
AUT
2h31'27"
82. Rolf ALDAG Team Telekom
GER
2h31'32"
83. Benoit SALMON Phonak
FRA
2h32'59"
84. Nicolas PORTAL Ag2r Prévoyance
FRA
2h33'11"
85. Aitor GARMENDIA Team Coast
ESP
2h34'14"
86. Mikel ARTETXE GEZURAGA Euskaltel - Euskadi
ESP
2h34'20"
87. Bingen FERNANDEZ BUSTINZA Cofidis
ESP
2h35'19"
88. Nicola LODA Fassa Bortolo
ITA
2h36'21"
89. Jan SCHAFFRATH Team Telekom
GER
2h39'14"
90. Andrej HAUPTMAN Tacconi Sport - Emmegi
SLO
2h39'47"
91. Christophe ORIOL Ag2r Prévoyance
FRA
2h40'54"
92. Reto BERGMANN Phonak
SUI
2h41'07"
93. Juan Carlos DOMINGUEZ Phonak
ESP
2h42'02"
94. Alessandro PETACCHI Fassa Bortolo
ITA
2h42'39"
95. Andris REISS Index - Alexia Alluminio
LAT
2h42'53"
96. Paolo BOSSONI Tacconi Sport - Emmegi
ITA
2h43'55"
97. Davide BRAMATI Mapei - Quick Step
ITA
2h44'19"
98. Mikel PRADERA RODRIGUEZ Once - Eroski
ESP
2h51'09"
99. Jose Manuel VAZQUEZ PALOMO Relax - Fuenlabrada
ESP
2h52'34"
100. Jose Ivan GUTIERREZ PALACIOS iBanesto.com
ESP
2h54'03"
101. Bert GRABSCH Phonak
GER
2h56'35"
102. Mariano PICCOLI Lampre - Daikin
ITA
2h56'59"
103. Patrick CALCAGNI Tacconi Sport - Emmegi
SUI
2h57'52"
104. Denis ZANETTE Fassa Bortolo
ITA
2h58'18"
105. Robert BARTKO Team Telekom
GER
3h01'08"
106. Leonardo BERTAGNOLLI Saeco - Longoni Sport
ITA
3h01'11"
107. Gorka GERRIKAGOITIA Euskaltel - Euskadi
ESP
3h01'40"
108. Ján SVORADA Lampre - Daikin
CZE
3h03'06"
109. Charles WEGELIUS Mapei - Quick Step
GBR
3h03'43"
110. Sébastien TALABARDON BigMat - Auber 93
FRA
3h05'33"
111. Jose Manuel MAESTRE RODRIGUEZ Relax - Fuenlabrada
ESP
3h07'35"
112. Jose Alberto MARTINEZ TRINIDAD Euskaltel - Euskadi
ESP
3h07'56"
113. Diego FERRARI Tacconi Sport - Emmegi
ITA
3h12'11"
114. Cyril SAUGRAIN BigMat - Auber 93
FRA
3h13'21"
115. Dario GADEO FERNANDEZ Jazztel - Costa de Almeria
ESP
3h13'34"
116. Jurgen VAN GOOLEN Domo - Farm Frites
BEL
3h14'13"
117. Jaime Javier HERNÁNDEZ BERTRAN Team Coast
ESP
3h18'23"
118. Antonio CRUZ US Postal Service
USA
3h19'07"
119. Pietro ZUCCONI Tacconi Sport - Emmegi
SUI
3h22'03"
120. David ZABRISKIE US Postal Service
USA
3h22'29"
121. Angelo FURLAN Alessio
ITA
3h22'51"
122. Alessandro GUERRA Index - Alexia Alluminio
ITA
3h24'43"
123. Ruben LOBATO ELVIRA Acqua & Sapone - Cantina Tollo
ESP
3h26'58"
124. Daniel BECKE Team Coast
GER
3h31'00"
125. Juan Carlos GUILLAMON RUIZ Jazztel - Costa de Almeria
ESP
3h31'40"
126. Alexei SIVAKOV BigMat - Auber 93
RUS
3h31'50"
127. Robert SASSONE Cofidis
FRA
3h32'46"
128. Alberto VINALE Alessio
ITA
3h33'39"
129. Matthew WHITE US Postal Service
AUS
3h36'57"
130. Zbigniew SPRUCH Lampre - Daikin
POL
3h36'58"
131. German NIETO Relax - Fuenlabrada
ESP
3h38'00"
132. Sven TEUTENBERG Phonak
GER
3h42'37"