Vuelta a España 2002  |  Stage 13. Burgos - Santander   

57th edition

190 km, 20 September 2002

Rider Team Time
1.
Giovanni LOMBARDI
Acqua & Sapone - Cantina Tollo 4h11'21"
2.
Davide BRAMATI
Mapei - Quick Step
3.
Paolo BOSSONI
Tacconi Sport - Emmegi
4.
Marco VELO
Fassa Bortolo
5.
Pietro CAUCCHIOLI
Alessio
6.
Oscar LAGUNA
Relax - Fuenlabrada
7.
Óscar PEREIRO SÍO
Phonak 18"
8.
Andrej HAUPTMAN
Tacconi Sport - Emmegi 22"
9.
Dmitriy FOFONOV
Cofidis
10.
Alessandro GUERRA
Index - Alexia Alluminio
11.
Fabrizio GUIDI
Team Coast
12.
Mariano PICCOLI
Lampre - Daikin
13.
Dave BRUYLANDTS
Domo - Farm Frites
14.
Rui Miguel SOUSA BARBOSA
Milaneza - MSS
15.
Santiago BLANCO GIL
iBanesto.com
16.
José Iván GUTIÉRREZ PALACIOS
iBanesto.com 08'19"
17.
Alessandro PETACCHI
Fassa Bortolo 08'21"
18.
Denis ZANETTE
Fassa Bortolo
19.
Gerrit GLOMSER
Saeco - Longoni Sport
20.
Carlos TORRENT TARRES
Jazztel - Costa de Almeria
21.
Iban MAYO DIEZ
Euskaltel - Euskadi
22.
Óscar Miguel SEVILLA RIVERA
Kelme - Costa Blanca
23.
David MILLAR
Cofidis
24.
Danilo DI LUCA
Saeco - Longoni Sport
25.
Aitor GONZÁLEZ JIMÉNEZ
Kelme - Costa Blanca
26.
José Antonio GARRIDO LIMA
Jazztel - Costa de Almeria
27.
Carlos GARCÍA QUESADA
Kelme - Costa Blanca
28.
Pablo LASTRAS GARCÍA
iBanesto.com
29.
Manuel BELTRÁN MARTÍNEZ
Team Coast
30.
Toni TAULER
Kelme - Costa Blanca
31.
Rafael CASERO MORENO
Jazztel - Costa de Almeria
32.
Joseba BELOKI DORRONSORO
O.N.C.E. - Eroski
33.
José Alberto MARTÍNEZ TRINIDAD
Euskaltel - Euskadi
34.
Jorge FERRIO LUQUE
Jazztel - Costa de Almeria
35.
Médéric CLAIN
Cofidis
36.
Erik ZABEL
Team Telekom
37.
Steven KLEYNEN
Domo - Farm Frites
38.
Jurgen VAN GOOLEN
Domo - Farm Frites
39.
Cyril SAUGRAIN
BigMat - Auber 93
40.
Jörg JAKSCHE
O.N.C.E. - Eroski
41.
Dario David CIONI
Mapei - Quick Step
42.
Felix GARCIA CASAS
BigMat - Auber 93
43.
Fabian JEKER
Milaneza - MSS
44.
Angel Luis CASERO MORENO
Team Coast
45.
Fernando ESCARTÍN
Team Coast
46.
Claus Michael MØLLER
Milaneza - MSS
47.
Haimar ZUBELDIA AGIRRE
Euskaltel - Euskadi
48.
Mikel PRADERA RODRÍGUEZ
O.N.C.E. - Eroski
49.
David ETXEBARRIA ALKORTA
Euskaltel - Euskadi
50.
Rui LAVARINHAS
Milaneza - MSS
51.
Jesus Maria MANZANO
Kelme - Costa Blanca
52.
Íñigo CHAURREAU
Ag2r
53.
Tadej VALJAVEC
Fassa Bortolo
54.
Fabio SACCHI
Saeco - Longoni Sport
55.
Gilberto SIMONI
Saeco - Longoni Sport
56.
Nicolas PORTAL
Ag2r
57.
Mikel ASTARLOZA CHAURREAU
Ag2r
58.
Massimo CODOL
Lampre - Daikin
59.
Vladimir MIHOLJEVIC
Alessio
60.
Christophe ORIOL
Ag2r
61.
Francesco CASAGRANDE
Fassa Bortolo
62.
Igor ASTARLOA ASKASIBAR
Saeco - Longoni Sport
63.
Simone BERTOLETTI
Lampre - Daikin
64.
Nacor BURGOS ROJO
Relax - Fuenlabrada
65.
Juan FUENTES ANGULLO
Saeco - Longoni Sport
66.
Guido TRENTIN
Cofidis
67.
Dario GADEO FERNANDEZ
Jazztel - Costa de Almeria
68.
José Antonio PECHARROMÁN
Jazztel - Costa de Almeria
69.
Serguei SMETANINE
Jazztel - Costa de Almeria
70.
Leonardo BERTAGNOLLI
Saeco - Longoni Sport
71.
João Paulo SILVA
Milaneza - MSS
72.
José Enrique GUTIÉRREZ CATALUÑA
Kelme - Costa Blanca
73.
Mikel ZARRABEITIA
O.N.C.E. - Eroski
74.
Koos MOERENHOUT
Domo - Farm Frites
75.
Roberto HERAS HERNÁNDEZ
US Postal Service
76.
Oskar CAMENZIND
Phonak
77.
Pietro ZUCCONI
Tacconi Sport - Emmegi
78.
Bert GRABSCH
Phonak
79.
Antonio CRUZ
US Postal Service
80.
Massimiliano LELLI
Cofidis
81.
Sylwester SZMYD
Tacconi Sport - Emmegi
82.
Juan Manuel GÁRATE
Lampre - Daikin
83.
Gorka GERRIKAGOITIA
Euskaltel - Euskadi
84.
David CAÑADA GRACIA
Mapei - Quick Step
85.
Ruben LOBATO ELVIRA
Acqua & Sapone - Cantina Tollo
86.
Antonio COLÓM MAS
Relax - Fuenlabrada
87.
Christian VAN DE VELDE
US Postal Service
88.
Daniel ATIENZA
Cofidis
89.
José Luis RUBIERA
US Postal Service
90.
Aitor KINTANA
BigMat - Auber 93
91.
Gorazd ŠTANGELJ
Fassa Bortolo
92.
José Manuel VÁZQUEZ PALOMO
Relax - Fuenlabrada
93.
Igor GONZÁLEZ DE GALDEANO
O.N.C.E. - Eroski
94.
Aitor OSA EIZAGUIRRE
iBanesto.com
95.
Marcos Antonio SERRANO
O.N.C.E. - Eroski
96.
David PLAZA ROMERO
Team Coast
97.
Miguel Ángel MARTÍN PERDIGUERO
Acqua & Sapone - Cantina Tollo
98.
José Luis REBOLLO
Relax - Fuenlabrada
99.
José AZEVEDO
O.N.C.E. - Eroski
100.
Luis PÉREZ RODRÍGUEZ
Team Coast
101.
Rafael DIAZ JUSTO
O.N.C.E. - Eroski
102.
Daniel SCHNIDER
Phonak
103.
Santos GONZALEZ CAPILLA
Acqua & Sapone - Cantina Tollo
104.
Ángel EDO ALSINA
Milaneza - MSS
105.
Matthias KESSLER
Team Telekom
106.
Joan HORRACH RIPPOLL
Milaneza - MSS
107.
Robert BARTKO
Team Telekom
108.
Paolo TIRALONGO
Fassa Bortolo
109.
Matthew WHITE
US Postal Service
110.
Jan SCHAFFRATH
Team Telekom
111.
Andris REISS
Index - Alexia Alluminio
112.
Reto BERGMANN
Phonak
113.
Iker FLORES GALARZA
Euskaltel - Euskadi
114.
Mikel ARTETXE GEZURAGA
Euskaltel - Euskadi
115.
David ZABRISKIE
US Postal Service
116.
Jaime Javier HERNÁNDEZ BERTRAN
Team Coast
117.
Alexandre BOTCHAROV
Ag2r
118.
German NIETO
Relax - Fuenlabrada
119.
Melchor MAURI PRAT
Milaneza - MSS
120.
Aitor GARMENDIA
Team Coast
121.
Peter LUTTENBERGER
Tacconi Sport - Emmegi
122.
Alberto LÓPEZ DE MUNAIN
Euskaltel - Euskadi
123.
Raffaele FERRARA
Alessio
124.
Pavel TONKOV
Lampre - Daikin
125.
Jose Vicente GARCIA ACOSTA
iBanesto.com
126.
Juan Carlos DOMINGUEZ
Phonak
127.
Juan Carlos GUILLAMON RUIZ
Jazztel - Costa de Almeria
128.
Juan Antonio FLECHA GIANNONI
iBanesto.com
129.
Giuseppe DI GRANDE
Index - Alexia Alluminio
130.
Bingen FERNANDEZ BUSTINZA
Cofidis
131.
Alejandro VALVERDE BELMONTE
Kelme - Costa Blanca
132.
Jose Manuel MAESTRE RODRIGUEZ
Relax - Fuenlabrada
133.
Charles WEGELIUS
Mapei - Quick Step 08'46"
134.
Juan José DE LOS ANGELES
Kelme - Costa Blanca 08'51"
135.
Elio AGGIANO
Mapei - Quick Step 08'59"
136.
Santiago BOTERO ECHEVERRY
Kelme - Costa Blanca 10'51"
137.
Guillaume AUGER
BigMat - Auber 93 15'49"
138.
Zbigniew SPRUCH
Lampre - Daikin
139.
Pedro HORRILLO MUÑOZ
Mapei - Quick Step
140.
Jon ODRIOZOLA MUGARZA
iBanesto.com
141.
Robert SASSONE
Cofidis
142.
Ján SVORADA
Lampre - Daikin
143.
Diego FERRARI
Tacconi Sport - Emmegi
144.
Andrey KASHECHKIN
Domo - Farm Frites
145.
Daniel BECKE
Team Coast
146.
Leif HOSTE
Domo - Farm Frites
147.
Rolf ALDAG
Team Telekom
148.
Daniele BENNATI
Acqua & Sapone - Cantina Tollo
149.
Victor Hugo PEÑA GRISALES
US Postal Service
150.
Benoît SALMON
Phonak
151.
Sébastien TALABARDON
BigMat - Auber 93
152.
Nicola LODA
Fassa Bortolo
153.
Angelo FURLAN
Alessio
154.
Alberto VINALE
Alessio
155.
Zoran KLEMENČIČ
Tacconi Sport - Emmegi 21'02"
156.
Alexei SIVAKOV
BigMat - Auber 93
157.
Steffen KJÆRGAARD
US Postal Service
158.
Patrick CALCAGNI
Tacconi Sport - Emmegi
159.
Sven TEUTENBERG
Phonak
160.
Andreas KLÖDEN
Team Telekom
161.
Martín Gerardo GARRIDO MAYORGA
Relax - Fuenlabrada 31'16"

Stage information

Start, finish: Stage 13. Burgos - Santander

Distance: 190 km

Date: 20 September 2002