Vuelta a España 2002  |  Stage 16. Avilés - León   

57th edition

155 km, 24 September 2002

Rider Team Time
1.
Santiago BOTERO ECHEVERRY
Kelme - Costa Blanca 3h32'07"
2.
Luis PÉREZ RODRÍGUEZ
Team Coast
3.
José Enrique GUTIÉRREZ CATALUÑA
Kelme - Costa Blanca 05"
4.
Aitor OSA EIZAGUIRRE
iBanesto.com
5.
David PLAZA ROMERO
Team Coast
6.
Erik ZABEL
Team Telekom 08'58"
7.
Miguel Ángel MARTÍN PERDIGUERO
Acqua & Sapone - Cantina Tollo
8.
Gerrit GLOMSER
Saeco - Longoni Sport
9.
Carlos TORRENT TARRES
Jazztel - Costa de Almeria
10.
Mikel ARTETXE GEZURAGA
Euskaltel - Euskadi
11.
Christian VAN DE VELDE
US Postal Service
12.
Nicolas PORTAL
Ag2r
13.
Jorge FERRIO LUQUE
Jazztel - Costa de Almeria
14.
Koos MOERENHOUT
Domo - Farm Frites
15.
Dario David CIONI
Mapei - Quick Step
16.
Óscar Miguel SEVILLA RIVERA
Kelme - Costa Blanca
17.
Aitor GONZÁLEZ JIMÉNEZ
Kelme - Costa Blanca
18.
Rolf ALDAG
Team Telekom
19.
Mikel ASTARLOZA CHAURREAU
Ag2r
20.
Juan Antonio FLECHA GIANNONI
iBanesto.com
21.
Guido TRENTIN
Cofidis
22.
Joseba BELOKI DORRONSORO
O.N.C.E. - Eroski
23.
Vladimir MIHOLJEVIC
Alessio
24.
Claus Michael MØLLER
Milaneza - MSS
25.
Carlos GARCÍA QUESADA
Kelme - Costa Blanca
26.
José Antonio GARRIDO LIMA
Jazztel - Costa de Almeria
27.
Manuel BELTRÁN MARTÍNEZ
Team Coast
28.
Rafael CASERO MORENO
Jazztel - Costa de Almeria
29.
Pablo LASTRAS GARCÍA
iBanesto.com
30.
Iker FLORES GALARZA
Euskaltel - Euskadi
31.
Roberto HERAS HERNÁNDEZ
US Postal Service
32.
Jörg JAKSCHE
O.N.C.E. - Eroski
33.
Rui Miguel SOUSA BARBOSA
Milaneza - MSS
34.
Francesco CASAGRANDE
Fassa Bortolo
35.
Iban MAYO DIEZ
Euskaltel - Euskadi
36.
Angel Luis CASERO MORENO
Team Coast
37.
Haimar ZUBELDIA AGIRRE
Euskaltel - Euskadi
38.
João Paulo SILVA
Milaneza - MSS
39.
Gilberto SIMONI
Saeco - Longoni Sport
40.
Nacor BURGOS ROJO
Relax - Fuenlabrada
41.
Felix GARCIA CASAS
BigMat - Auber 93
42.
José Luis RUBIERA
US Postal Service
43.
Fabian JEKER
Milaneza - MSS
44.
Mikel PRADERA RODRÍGUEZ
O.N.C.E. - Eroski
45.
Fabio SACCHI
Saeco - Longoni Sport
46.
Mikel ZARRABEITIA
O.N.C.E. - Eroski
47.
Igor ASTARLOA ASKASIBAR
Saeco - Longoni Sport
48.
José Antonio PECHARROMÁN
Jazztel - Costa de Almeria
49.
Santos GONZALEZ CAPILLA
Acqua & Sapone - Cantina Tollo
50.
Danilo DI LUCA
Saeco - Longoni Sport
51.
Paolo TIRALONGO
Fassa Bortolo
52.
Rafael DIAZ JUSTO
O.N.C.E. - Eroski
53.
Massimo CODOL
Lampre - Daikin
54.
Pietro CAUCCHIOLI
Alessio
55.
Juan FUENTES ANGULLO
Saeco - Longoni Sport
56.
José AZEVEDO
O.N.C.E. - Eroski
57.
Rui LAVARINHAS
Milaneza - MSS
58.
Matthias KESSLER
Team Telekom
59.
Daniel SCHNIDER
Phonak
60.
Tadej VALJAVEC
Fassa Bortolo
61.
José Luis REBOLLO
Relax - Fuenlabrada
62.
Jesus Maria MANZANO
Kelme - Costa Blanca
63.
Marcos Antonio SERRANO
O.N.C.E. - Eroski
64.
Bingen FERNANDEZ BUSTINZA
Cofidis
65.
Daniel ATIENZA
Cofidis
66.
Simone BERTOLETTI
Lampre - Daikin
67.
Aitor KINTANA
BigMat - Auber 93
68.
Sylwester SZMYD
Tacconi Sport - Emmegi
69.
Steven KLEYNEN
Domo - Farm Frites
70.
Joan HORRACH RIPPOLL
Milaneza - MSS
71.
Charles WEGELIUS
Mapei - Quick Step
72.
Alberto LÓPEZ DE MUNAIN
Euskaltel - Euskadi
73.
Juan José DE LOS ANGELES
Kelme - Costa Blanca
74.
Toni TAULER
Kelme - Costa Blanca
75.
Jose Vicente GARCIA ACOSTA
iBanesto.com
76.
Pavel TONKOV
Lampre - Daikin
77.
Santiago BLANCO GIL
iBanesto.com
78.
Marco VELO
Fassa Bortolo 17'19"
79.
Daniel BECKE
Team Coast
80.
Alexei SIVAKOV
BigMat - Auber 93
81.
Nicola LODA
Fassa Bortolo
82.
Óscar PEREIRO SÍO
Phonak
83.
David CAÑADA GRACIA
Mapei - Quick Step
84.
Juan Carlos DOMINGUEZ
Phonak
85.
Andrej HAUPTMAN
Tacconi Sport - Emmegi
86.
Paolo BOSSONI
Tacconi Sport - Emmegi
87.
German NIETO
Relax - Fuenlabrada
88.
Oscar LAGUNA
Relax - Fuenlabrada
89.
Sébastien TALABARDON
BigMat - Auber 93
90.
José Manuel VÁZQUEZ PALOMO
Relax - Fuenlabrada
91.
Diego FERRARI
Tacconi Sport - Emmegi
92.
Cyril SAUGRAIN
BigMat - Auber 93
93.
Alessandro PETACCHI
Fassa Bortolo
94.
Pietro ZUCCONI
Tacconi Sport - Emmegi
95.
Alessandro GUERRA
Index - Alexia Alluminio
96.
Reto BERGMANN
Phonak
97.
Médéric CLAIN
Cofidis
98.
Ján SVORADA
Lampre - Daikin
99.
Davide BRAMATI
Mapei - Quick Step
100.
Jurgen VAN GOOLEN
Domo - Farm Frites
101.
José Iván GUTIÉRREZ PALACIOS
iBanesto.com
102.
Patrick CALCAGNI
Tacconi Sport - Emmegi
103.
Benoît SALMON
Phonak
104.
José Alberto MARTÍNEZ TRINIDAD
Euskaltel - Euskadi
105.
Dave BRUYLANDTS
Domo - Farm Frites
106.
Andris REISS
Index - Alexia Alluminio
107.
Aitor GARMENDIA
Team Coast
108.
Gorka GERRIKAGOITIA
Euskaltel - Euskadi
109.
Elio AGGIANO
Mapei - Quick Step
110.
Sven TEUTENBERG
Phonak
111.
Bert GRABSCH
Phonak
112.
Zbigniew SPRUCH
Lampre - Daikin
113.
Ruben LOBATO ELVIRA
Acqua & Sapone - Cantina Tollo
114.
Alberto VINALE
Alessio
115.
Angelo FURLAN
Alessio
116.
Antonio CRUZ
US Postal Service
117.
Matthew WHITE
US Postal Service
118.
Dario GADEO FERNANDEZ
Jazztel - Costa de Almeria
119.
Leonardo BERTAGNOLLI
Saeco - Longoni Sport
120.
Peter LUTTENBERGER
Tacconi Sport - Emmegi
121.
Mariano PICCOLI
Lampre - Daikin
122.
Ángel EDO ALSINA
Milaneza - MSS
123.
Denis ZANETTE
Fassa Bortolo
124.
Juan Carlos GUILLAMON RUIZ
Jazztel - Costa de Almeria
125.
Gorazd ŠTANGELJ
Fassa Bortolo
126.
Christophe ORIOL
Ag2r
127.
Jaime Javier HERNÁNDEZ BERTRAN
Team Coast
128.
Jan SCHAFFRATH
Team Telekom
129.
Serguei SMETANINE
Jazztel - Costa de Almeria
130.
Dmitriy FOFONOV
Cofidis
131.
David ZABRISKIE
US Postal Service
132.
Alexandre BOTCHAROV
Ag2r
133.
Robert BARTKO
Team Telekom
134.
Robert SASSONE
Cofidis
135.
Jose Manuel MAESTRE RODRIGUEZ
Relax - Fuenlabrada

Stage information

Start, finish: Stage 16. Avilés - León

Distance: 155 km

Date: 24 September 2002