Vuelta a España 2002  |  Stage 17. Benavente - Salamanca   

57th edition

146 km, 25 September 2002

Rider Team Time
1.
Angelo FURLAN
Alessio 2h58'00"
2.
Erik ZABEL
Team Telekom
3.
Alessandro PETACCHI
Fassa Bortolo
4.
Sven TEUTENBERG
Phonak
5.
Gerrit GLOMSER
Saeco - Longoni Sport
6.
Andrej HAUPTMAN
Tacconi Sport - Emmegi
7.
Paolo BOSSONI
Tacconi Sport - Emmegi
8.
Denis ZANETTE
Fassa Bortolo
9.
Ángel EDO ALSINA
Milaneza - MSS
10.
Ján SVORADA
Lampre - Daikin
11.
Carlos TORRENT TARRES
Jazztel - Costa de Almeria
12.
Jorge FERRIO LUQUE
Jazztel - Costa de Almeria
13.
Alessandro GUERRA
Index - Alexia Alluminio
14.
Rolf ALDAG
Team Telekom
15.
Pablo LASTRAS GARCÍA
iBanesto.com
16.
Óscar Miguel SEVILLA RIVERA
Kelme - Costa Blanca
17.
Aitor GONZÁLEZ JIMÉNEZ
Kelme - Costa Blanca
18.
Nicolas PORTAL
Ag2r
19.
Médéric CLAIN
Cofidis
20.
Miguel Ángel MARTÍN PERDIGUERO
Acqua & Sapone - Cantina Tollo
21.
José Alberto MARTÍNEZ TRINIDAD
Euskaltel - Euskadi
22.
Davide BRAMATI
Mapei - Quick Step
23.
Christian VAN DE VELDE
US Postal Service
24.
Iban MAYO DIEZ
Euskaltel - Euskadi
25.
Guido TRENTIN
Cofidis
26.
Rui Miguel SOUSA BARBOSA
Milaneza - MSS
27.
Mariano PICCOLI
Lampre - Daikin
28.
Roberto HERAS HERNÁNDEZ
US Postal Service
29.
Joseba BELOKI DORRONSORO
O.N.C.E. - Eroski
30.
Nacor BURGOS ROJO
Relax - Fuenlabrada
31.
Zbigniew SPRUCH
Lampre - Daikin
32.
Claus Michael MØLLER
Milaneza - MSS
33.
Bert GRABSCH
Phonak
34.
Angel Luis CASERO MORENO
Team Coast
35.
Serguei SMETANINE
Jazztel - Costa de Almeria
36.
Dario David CIONI
Mapei - Quick Step
37.
Manuel BELTRÁN MARTÍNEZ
Team Coast
38.
Rafael DIAZ JUSTO
O.N.C.E. - Eroski
39.
Daniel BECKE
Team Coast
40.
Haimar ZUBELDIA AGIRRE
Euskaltel - Euskadi
41.
Fabian JEKER
Milaneza - MSS
42.
Antonio CRUZ
US Postal Service
43.
Robert SASSONE
Cofidis
44.
Francesco CASAGRANDE
Fassa Bortolo
45.
Mikel ARTETXE GEZURAGA
Euskaltel - Euskadi
46.
Rui LAVARINHAS
Milaneza - MSS
47.
Alexei SIVAKOV
BigMat - Auber 93
48.
Gilberto SIMONI
Saeco - Longoni Sport
49.
Juan Antonio FLECHA GIANNONI
iBanesto.com
50.
Felix GARCIA CASAS
BigMat - Auber 93
51.
Jose Vicente GARCIA ACOSTA
iBanesto.com
52.
Igor ASTARLOA ASKASIBAR
Saeco - Longoni Sport
53.
Danilo DI LUCA
Saeco - Longoni Sport
54.
German NIETO
Relax - Fuenlabrada
55.
Fabio SACCHI
Saeco - Longoni Sport
56.
Santos GONZALEZ CAPILLA
Acqua & Sapone - Cantina Tollo
57.
José Enrique GUTIÉRREZ CATALUÑA
Kelme - Costa Blanca
58.
Sébastien TALABARDON
BigMat - Auber 93
59.
Carlos GARCÍA QUESADA
Kelme - Costa Blanca
60.
David PLAZA ROMERO
Team Coast
61.
Jörg JAKSCHE
O.N.C.E. - Eroski
62.
David CAÑADA GRACIA
Mapei - Quick Step
63.
Vladimir MIHOLJEVIC
Alessio
64.
Mikel PRADERA RODRÍGUEZ
O.N.C.E. - Eroski
65.
Matthias KESSLER
Team Telekom
66.
Rafael CASERO MORENO
Jazztel - Costa de Almeria
67.
Mikel ZARRABEITIA
O.N.C.E. - Eroski
68.
Alberto VINALE
Alessio
69.
Daniel SCHNIDER
Phonak
70.
José Antonio PECHARROMÁN
Jazztel - Costa de Almeria
71.
Elio AGGIANO
Mapei - Quick Step
72.
Juan Carlos DOMINGUEZ
Phonak
73.
José Iván GUTIÉRREZ PALACIOS
iBanesto.com
74.
Robert BARTKO
Team Telekom
75.
Jan SCHAFFRATH
Team Telekom
76.
Jurgen VAN GOOLEN
Domo - Farm Frites
77.
Massimo CODOL
Lampre - Daikin
78.
Matthew WHITE
US Postal Service
79.
Aitor GARMENDIA
Team Coast
80.
João Paulo SILVA
Milaneza - MSS
81.
Jaime Javier HERNÁNDEZ BERTRAN
Team Coast
82.
Óscar PEREIRO SÍO
Phonak
83.
José Luis RUBIERA
US Postal Service
84.
Koos MOERENHOUT
Domo - Farm Frites
85.
Gorka GERRIKAGOITIA
Euskaltel - Euskadi
86.
Pietro ZUCCONI
Tacconi Sport - Emmegi
87.
José Antonio GARRIDO LIMA
Jazztel - Costa de Almeria
88.
Patrick CALCAGNI
Tacconi Sport - Emmegi
89.
José Luis REBOLLO
Relax - Fuenlabrada
90.
Bingen FERNANDEZ BUSTINZA
Cofidis
91.
Dmitriy FOFONOV
Cofidis
92.
José Manuel VÁZQUEZ PALOMO
Relax - Fuenlabrada
93.
Nicola LODA
Fassa Bortolo
94.
Steven KLEYNEN
Domo - Farm Frites
95.
Tadej VALJAVEC
Fassa Bortolo
96.
José AZEVEDO
O.N.C.E. - Eroski
97.
Juan Carlos GUILLAMON RUIZ
Jazztel - Costa de Almeria
98.
Sylwester SZMYD
Tacconi Sport - Emmegi
99.
Simone BERTOLETTI
Lampre - Daikin
100.
Aitor KINTANA
BigMat - Auber 93
101.
Pietro CAUCCHIOLI
Alessio
102.
Marcos Antonio SERRANO
O.N.C.E. - Eroski
103.
Toni TAULER
Kelme - Costa Blanca
104.
Ruben LOBATO ELVIRA
Acqua & Sapone - Cantina Tollo
105.
Oscar LAGUNA
Relax - Fuenlabrada
106.
Daniel ATIENZA
Cofidis
107.
Dave BRUYLANDTS
Domo - Farm Frites
108.
Diego FERRARI
Tacconi Sport - Emmegi
109.
Juan José DE LOS ANGELES
Kelme - Costa Blanca
110.
Iker FLORES GALARZA
Euskaltel - Euskadi
111.
Aitor OSA EIZAGUIRRE
iBanesto.com
112.
Jose Manuel MAESTRE RODRIGUEZ
Relax - Fuenlabrada
113.
Mikel ASTARLOZA CHAURREAU
Ag2r 20"
114.
Santiago BOTERO ECHEVERRY
Kelme - Costa Blanca
115.
Reto BERGMANN
Phonak
116.
Christophe ORIOL
Ag2r
117.
Alberto LÓPEZ DE MUNAIN
Euskaltel - Euskadi
118.
Leonardo BERTAGNOLLI
Saeco - Longoni Sport
119.
Santiago BLANCO GIL
iBanesto.com
120.
Pavel TONKOV
Lampre - Daikin
121.
Paolo TIRALONGO
Fassa Bortolo
122.
Benoît SALMON
Phonak
123.
Juan FUENTES ANGULLO
Saeco - Longoni Sport
124.
Marco VELO
Fassa Bortolo
125.
Andris REISS
Index - Alexia Alluminio
126.
Cyril SAUGRAIN
BigMat - Auber 93
127.
Peter LUTTENBERGER
Tacconi Sport - Emmegi
128.
Dario GADEO FERNANDEZ
Jazztel - Costa de Almeria
129.
Charles WEGELIUS
Mapei - Quick Step
130.
Alexandre BOTCHAROV
Ag2r
131.
Luis PÉREZ RODRÍGUEZ
Team Coast
132.
Joan HORRACH RIPPOLL
Milaneza - MSS
133.
Gorazd ŠTANGELJ
Fassa Bortolo 53"
134.
David ZABRISKIE
US Postal Service 01'38"

Stage information

Start, finish: Stage 17. Benavente - Salamanca

Race Type: Sprint stage

Distance: 146 km

Date: 25 September 2002