Vuelta a España 2002  |  Stage 20. Ávila - San Martín de la Vega (Parque Warner)   

57th edition

141 km, 28 September 2002

Rider Team Time
1.
Angelo FURLAN
Alessio 3h00'08"
2.
Alessandro PETACCHI
Fassa Bortolo
3.
Erik ZABEL
Team Telekom
4.
Sven TEUTENBERG
Phonak
5.
Ján SVORADA
Lampre - Daikin
6.
Gerrit GLOMSER
Saeco - Longoni Sport
7.
Alexei SIVAKOV
BigMat - Auber 93
8.
Andrej HAUPTMAN
Tacconi Sport - Emmegi
9.
Ángel EDO ALSINA
Milaneza - MSS
10.
Juan Carlos GUILLAMON RUIZ
Jazztel - Costa de Almeria
11.
Robert SASSONE
Cofidis
12.
Antonio CRUZ
US Postal Service
13.
Alessandro GUERRA
Index - Alexia Alluminio
14.
Fabio SACCHI
Saeco - Longoni Sport
15.
Serguei SMETANINE
Jazztel - Costa de Almeria
16.
Patrick CALCAGNI
Tacconi Sport - Emmegi
17.
Paolo BOSSONI
Tacconi Sport - Emmegi
18.
Mikel ARTETXE GEZURAGA
Euskaltel - Euskadi
19.
Alberto VINALE
Alessio
20.
Carlos TORRENT TARRES
Jazztel - Costa de Almeria
21.
Jorge FERRIO LUQUE
Jazztel - Costa de Almeria
22.
Mariano PICCOLI
Lampre - Daikin
23.
German NIETO
Relax - Fuenlabrada
24.
Dmitriy FOFONOV
Cofidis
25.
Óscar Miguel SEVILLA RIVERA
Kelme - Costa Blanca
26.
Pablo LASTRAS GARCÍA
iBanesto.com
27.
Zbigniew SPRUCH
Lampre - Daikin
28.
Jurgen VAN GOOLEN
Domo - Farm Frites
29.
Nicola LODA
Fassa Bortolo
30.
Manuel BELTRÁN MARTÍNEZ
Team Coast
31.
Daniel BECKE
Team Coast
32.
Claus Michael MØLLER
Milaneza - MSS
33.
Davide BRAMATI
Mapei - Quick Step
34.
Juan Antonio FLECHA GIANNONI
iBanesto.com
35.
Rui Miguel SOUSA BARBOSA
Milaneza - MSS
36.
Rafael CASERO MORENO
Jazztel - Costa de Almeria
37.
Miguel Ángel MARTÍN PERDIGUERO
Acqua & Sapone - Cantina Tollo
38.
Médéric CLAIN
Cofidis
39.
Diego FERRARI
Tacconi Sport - Emmegi
40.
Nicolas PORTAL
Ag2r
41.
Rui LAVARINHAS
Milaneza - MSS
42.
Gorka GERRIKAGOITIA
Euskaltel - Euskadi
43.
Mikel ASTARLOZA CHAURREAU
Ag2r
44.
Pietro ZUCCONI
Tacconi Sport - Emmegi
45.
Igor ASTARLOA ASKASIBAR
Saeco - Longoni Sport
46.
Gilberto SIMONI
Saeco - Longoni Sport
47.
Nacor BURGOS ROJO
Relax - Fuenlabrada
48.
Angel Luis CASERO MORENO
Team Coast
49.
Felix GARCIA CASAS
BigMat - Auber 93
50.
Sébastien TALABARDON
BigMat - Auber 93
51.
José Antonio GARRIDO LIMA
Jazztel - Costa de Almeria
52.
Jaime Javier HERNÁNDEZ BERTRAN
Team Coast
53.
Bert GRABSCH
Phonak
54.
Marco VELO
Fassa Bortolo
55.
David CAÑADA GRACIA
Mapei - Quick Step
56.
Dario David CIONI
Mapei - Quick Step
57.
Joseba BELOKI DORRONSORO
O.N.C.E. - Eroski
58.
Iban MAYO DIEZ
Euskaltel - Euskadi
59.
Roberto HERAS HERNÁNDEZ
US Postal Service
60.
Francesco CASAGRANDE
Fassa Bortolo
61.
Rolf ALDAG
Team Telekom
62.
Christian VAN DE VELDE
US Postal Service
63.
Aitor GONZÁLEZ JIMÉNEZ
Kelme - Costa Blanca
64.
José Enrique GUTIÉRREZ CATALUÑA
Kelme - Costa Blanca
65.
Santos GONZALEZ CAPILLA
Acqua & Sapone - Cantina Tollo
66.
José Luis RUBIERA
US Postal Service
67.
Juan Carlos DOMINGUEZ
Phonak
68.
Fabian JEKER
Milaneza - MSS
69.
Bingen FERNANDEZ BUSTINZA
Cofidis
70.
Koos MOERENHOUT
Domo - Farm Frites
71.
José Antonio PECHARROMÁN
Jazztel - Costa de Almeria
72.
Cyril SAUGRAIN
BigMat - Auber 93
73.
Jan SCHAFFRATH
Team Telekom
74.
Haimar ZUBELDIA AGIRRE
Euskaltel - Euskadi
75.
Guido TRENTIN
Cofidis
76.
Daniel SCHNIDER
Phonak
77.
José AZEVEDO
O.N.C.E. - Eroski
78.
Óscar PEREIRO SÍO
Phonak
79.
Carlos GARCÍA QUESADA
Kelme - Costa Blanca
80.
Vladimir MIHOLJEVIC
Alessio
81.
Tadej VALJAVEC
Fassa Bortolo
82.
Sylwester SZMYD
Tacconi Sport - Emmegi
83.
Paolo TIRALONGO
Fassa Bortolo
84.
Oscar LAGUNA
Relax - Fuenlabrada
85.
José Iván GUTIÉRREZ PALACIOS
iBanesto.com
86.
Rafael DIAZ JUSTO
O.N.C.E. - Eroski
87.
José Alberto MARTÍNEZ TRINIDAD
Euskaltel - Euskadi
88.
David PLAZA ROMERO
Team Coast
89.
José Luis REBOLLO
Relax - Fuenlabrada
90.
Daniel ATIENZA
Cofidis
91.
Andris REISS
Index - Alexia Alluminio
92.
Mikel PRADERA RODRÍGUEZ
O.N.C.E. - Eroski
93.
Massimo CODOL
Lampre - Daikin
94.
João Paulo SILVA
Milaneza - MSS
95.
José Manuel VÁZQUEZ PALOMO
Relax - Fuenlabrada
96.
Simone BERTOLETTI
Lampre - Daikin
97.
Juan José DE LOS ANGELES
Kelme - Costa Blanca
98.
Aitor KINTANA
BigMat - Auber 93
99.
Dave BRUYLANDTS
Domo - Farm Frites
100.
Ruben LOBATO ELVIRA
Acqua & Sapone - Cantina Tollo
101.
Mikel ZARRABEITIA
O.N.C.E. - Eroski
102.
Aitor OSA EIZAGUIRRE
iBanesto.com
103.
Christophe ORIOL
Ag2r
104.
Dario GADEO FERNANDEZ
Jazztel - Costa de Almeria
105.
Matthias KESSLER
Team Telekom
106.
Robert BARTKO
Team Telekom
107.
Gorazd ŠTANGELJ
Fassa Bortolo
108.
Aitor GARMENDIA
Team Coast
109.
Marcos Antonio SERRANO
O.N.C.E. - Eroski
110.
Denis ZANETTE
Fassa Bortolo
111.
Danilo DI LUCA
Saeco - Longoni Sport
112.
Toni TAULER
Kelme - Costa Blanca
113.
Alberto LÓPEZ DE MUNAIN
Euskaltel - Euskadi
114.
Reto BERGMANN
Phonak
115.
Joan HORRACH RIPPOLL
Milaneza - MSS
116.
Juan FUENTES ANGULLO
Saeco - Longoni Sport
117.
Pietro CAUCCHIOLI
Alessio
118.
Alexandre BOTCHAROV
Ag2r
119.
Steven KLEYNEN
Domo - Farm Frites
120.
Peter LUTTENBERGER
Tacconi Sport - Emmegi
121.
Leonardo BERTAGNOLLI
Saeco - Longoni Sport
122.
Charles WEGELIUS
Mapei - Quick Step
123.
Jose Manuel MAESTRE RODRIGUEZ
Relax - Fuenlabrada
124.
David ZABRISKIE
US Postal Service
125.
Matthew WHITE
US Postal Service
126.
Pavel TONKOV
Lampre - Daikin
127.
Santiago BLANCO GIL
iBanesto.com
128.
Luis PÉREZ RODRÍGUEZ
Team Coast
129.
Jose Vicente GARCIA ACOSTA
iBanesto.com
130.
Benoît SALMON
Phonak
131.
Santiago BOTERO ECHEVERRY
Kelme - Costa Blanca
132.
Iker FLORES GALARZA
Euskaltel - Euskadi

Stage information

Start, finish: Stage 20. Ávila - San Martín de la Vega (Parque Warner)

Race Type: Sprint stage

Distance: 141 km

Date: 28 September 2002