Volta Ciclista a Catalunya - 2002

General classification

Rider Team Country Time
1. Roberto HERAS HERNANDEZ US Postal Service
ESP
17h27'20"
2. Aitor GARMENDIA Team Coast
ESP
31"
3. Luis PEREZ RODRIGUEZ Team Coast
ESP
44"
4. Mikel ZARRABEITIA Once - Eroski
ESP
51"
5. Fernando ESCARTIN Team Coast
ESP
01'00"
6. Leonardo PIEPOLI iBanesto.com
ITA
01'04"
7. David PLAZA ROMERO Team Coast
ESP
01'38"
8. Francisco MANCEBO iBanesto.com
ESP
01'47"
9. Benjamin NOVAL GONZALEZ Relax - Fuenlabrada
ESP
01'48"
10. José Antonio GARRIDO LIMA Jazztel - Costa de Almeria
ESP
01'51"
11. Raimondas RUMSAS Lampre - Daikin
LTU
01'56"
12. Vladimir KARPETS Itera
RUS
01'58"
13. Javier PASCUAL RODRIGUEZ iBanesto.com
ESP
02'28"
14. Dmitriy FOFONOV Cofidis
KAZ
02'38"
15. Daniel ATIENZA Cofidis
ESP
02'57"
16. José Luis REBOLLO Relax - Fuenlabrada
ESP
03'05"
17. Alvaro GONZALEZ DE GALDEANO Once - Eroski
ESP
03'35"
18. Volodymir GUSTOV Fassa Bortolo
UKR
04'03"
19. Jose Manuel VAZQUEZ PALOMO Relax - Fuenlabrada
ESP
04'14"
20. Jose Manuel MAESTRE RODRIGUEZ Relax - Fuenlabrada
ESP
05'16"
21. Raphael SCHWEDA Team Coast
GER
07'04"
22. Juan Carlos GUILLAMON RUIZ Jazztel - Costa de Almeria
ESP
07'11"
23. Christian VAN DE VELDE US Postal Service
USA
07'28"
24. Juan Antonio FLECHA GIANNONI iBanesto.com
ESP
08'01"
25. Mario AERTS Lotto - Adecco
BEL
08'08"
26. Marco SERPELLINI Lampre - Daikin
ITA
08'54"
27. Francisco Jose LARA RUIZ Team Coast
ESP
09'17"
28. Bingen FERNANDEZ BUSTINZA Cofidis
ESP
10'00"
29. Marco VELO Fassa Bortolo
ITA
10'15"
30. Francisco CABELLO LUQUE Kelme - Costa Blanca
ESP
10'41"
31. Udo BÖLTS Team Telekom
GER
11'00"
32. Iñigo CUESTA Cofidis
ESP
11'07"
33. Iván Ramiro PARRA PINTO Once - Eroski
COL
11'33"
34. Alejandro VALVERDE BELMONTE Kelme - Costa Blanca
ESP
12'26"
35. David CAÑADA GARCIA Mapei - Quick Step
ESP
13'52"
36. Nacor BURGOS ROJO Relax - Fuenlabrada
ESP
13'59"
37. Jordi RIERA Kelme - Costa Blanca
ESP
15'26"
38. Mikel PRADERA RODRIGUEZ Once - Eroski
ESP
16'14"
39. Maxim SMIRNOV Itera
RUS
16'41"
40. Pietro CAUCCHIOLI Alessio
ITA
16'43"
41. Gustavo Mario TOLEDO Jazztel - Costa de Almeria
ARG
18'41"
42. Rafael DIAZ JUSTO Once - Eroski
ESP
18'18"
43. Rafael CASERO MORENO Jazztel - Costa de Almeria
ESP
19'16"
44. George HINCAPIE US Postal Service
USA
20'43"
45. Inigo LANDALUZE INTXAURRAGA Euskaltel - Euskadi
ESP
20'47"
46. Edouard GRITSOUN Itera
RUS
21'00"
47. Oscar LAGUNA Relax - Fuenlabrada
ESP
21'04"
48. Roberto LAISEKA Euskaltel - Euskadi
ESP
21'55"
49. Jose Ivan GUTIERREZ PALACIOS iBanesto.com
ESP
21'25"
50. Paolo TIRALONGO Fassa Bortolo
ITA
24'29"
51. Dmitri KONYCHEV Fassa Bortolo
RUS
26'27"
52. René ANDRLE Once - Eroski
CZE
26'53"
53. Jose Vicente GARCIA ACOSTA iBanesto.com
ESP
27'29"
54. Xavier FLORENCIO CABRE Once - Eroski
ESP
28'30"
55. Ludo DIERCKXSSENS Lampre - Daikin
BEL
28'53"
56. Jon ODRIOZOLA MUGARZA iBanesto.com
ESP
29'09"
57. Pedro HORRILLO MUNOZ Mapei - Quick Step
ESP
29'28"
58. Jan HRUŠKA Once - Eroski
CZE
29'53"
59. Cristiano FRATTINI Cage Maglierie - Olmo
ITA
30'17"
60. Mikel ARTETXE GEZURAGA Euskaltel - Euskadi
ESP
30'56"
61. Oscar FREIRE GOMEZ Mapei - Quick Step
ESP
31'04"
62. Alessandro CORTINOVIS Lampre - Daikin
ITA
31'27"
63. Fabio BALDATO Fassa Bortolo
ITA
32'29"
64. Andrea TAFI Mapei - Quick Step
ITA
32'46"
65. Danilo HONDO Team Telekom
GER
32'55"
66. Pavel BRUTT Itera
RUS
33'13"
67. Matthew WHITE US Postal Service
AUS
33'46"
68. Roberto PETITO Fassa Bortolo
ITA
34'26"
69. Constantino ZABALLA GUTIERREZ Kelme - Costa Blanca
ESP
35'34"
70. Roberto LOZANO MONTERO Kelme - Costa Blanca
ESP
36'20"
71. Luca PAOLINI Mapei - Quick Step
ITA
36'41"
72. Michael BARRY US Postal Service
CAN
37'20"
73. Andrea BROGNARA Alessio
ITA
37'53"
74. José Angel VIDAL Kelme - Costa Blanca
ESP
38'07"
75. Manuel BELTRAN MARTINEZ Team Coast
ESP
38'28"
76. Jaime Javier HERNÁNDEZ BERTRAN Team Coast
ESP
38'38"
77. David ETXEBARRIA ALKORTA Euskaltel - Euskadi
ESP
38'44"
78. Serguei SMETANINE Jazztel - Costa de Almeria
RUS
40'43"
79. Carlos TORRENT TARRES Jazztel - Costa de Almeria
ESP
40'50"
80. Alberto VINALE Alessio
ITA
41'06"
81. Kai HUNDERTMARCK Team Telekom
GER
42'21"
82. Peter VAN PETEGEM Lotto - Adecco
BEL
43'19"
83. Peter FARAZIJN Cofidis
BEL
43'44"
84. Julian USANO MARTINEZ Kelme - Costa Blanca
ESP
47'39"
85. Serguei KLIMOV Itera
RUS
49'16"
86. Chris PEERS Cofidis
BEL
49'30"
87. Igor FLORES Euskaltel - Euskadi
ESP
50'09"
88. William Chann MCRAE US Postal Service
USA
50'31"
89. Nicola LODA Fassa Bortolo
ITA
50'45"
90. Thierry MARICHAL Lotto - Adecco
BEL
54'13"
91. Andreas KLIER Team Telekom
GER
58'25"
92. Ralf GRABSCH Team Telekom
GER
59'06"
93. Hans DE CLERCQ Lotto - Adecco
BEL
59'39"
94. Lander EUBA Euskaltel - Euskadi
ESP
1h00'23"
95. Tom BOONEN US Postal Service
BEL
1h01'27"
96. Tom STEELS Mapei - Quick Step
BEL
1h03'23"
97. Xabier ZANDIO ECHAIDE iBanesto.com
ESP
1h18'23"