Vuelta a Andalucia - Ruta del Sol - 2002

48th edition

Stage 5. Malaga - Granada, 157 km    

21 February 2002

Rider Team Time
1.
Erik DEKKER
Rabobank 4h08'08"
2.
Adolfo GARCIA QUESADA
iBanesto.com
3.
Axel MERCKX
Domo - Farm Frites
4.
Mikel ZARRABEITIA
O.N.C.E. - Eroski
5.
Luis PEREZ RODRIGUEZ
Team Coast
6.
Erik ZABEL
Team Telekom 00'09"
7.
Antonio COLOM MAS
Relax - Fuenlabrada
8.
Enrico CASSANI
Domo - Farm Frites
9.
Javier PASCUAL RODRIGUEZ
iBanesto.com
10.
Sergei IVANOV
Fassa Bortolo
11.
Christian WERNER
Team Nürnberger
12.
Rinaldo NOCENTINI
Fassa Bortolo
13.
Peter VAN PETEGEM
Lotto - Adecco
14.
Manuel BELTRAN MARTINEZ
Team Coast
15.
Juan Carlos DOMINGUEZ
Phonak
16.
Ruslan IVANOV
Alessio
17.
Alexandre SHEFER
Alessio
18.
Joaquim RODRÍGUEZ OLIVER
O.N.C.E. - Eroski
19.
Piotr WADECKI
Domo - Farm Frites
20.
Matthé PRONK
Rabobank
21.
Peter FARAZIJN
Cofidis
22.
Francisco CABELLO LUQUE
Kelme - Costa Blanca
23.
Marc WAUTERS
Rabobank
24.
Juan Miguel MERCADO MARTIN
iBanesto.com
25.
Chris PEERS
Cofidis
26.
Angel Luis CASERO MORENO
Team Coast
27.
Volodymir GUSTOV
Fassa Bortolo
28.
Pietro CAUCCHIOLI
Alessio
29.
David ETXEBARRIA ALKORTA
Euskaltel - Euskadi
30.
Jo PLANCKAERT
Cofidis
31.
Ivan BASSO
Fassa Bortolo
32.
Mikel PRADERA RODRIGUEZ
O.N.C.E. - Eroski
33.
Carlos GARCIA QUESADA
Kelme - Costa Blanca
34.
Unai OSA EIZAGUIRRE
iBanesto.com
35.
Angel EDO ALSINA
Milaneza - MSS
36.
Jan BOVEN
Rabobank
37.
Juan Antonio FLECHA GIANNONI
iBanesto.com 02'24"
38.
David NAVAS CHICA
iBanesto.com
39.
Inigo CHAURREAU
Ag2r
40.
Renato SILVA
Milaneza - MSS
41.
Ludovic TURPIN
Ag2r
42.
Joaquim LOPEZ TORRELLA
Kelme - Costa Blanca
43.
Jose Gonçaio AMORIM VALADA
Milaneza - MSS
44.
Rui LAVARINHAS
Milaneza - MSS
45.
Mikel ASTARLOZA CHAURREAU
Ag2r
46.
Karsten KROON
Rabobank
47.
Joan HORRACH RIPPOLL
Milaneza - MSS
48.
Josu SILLONIZ
Euskaltel - Euskadi
49.
Iker CAMANO ORTUZAR
Phonak
50.
Haimar ZUBELDIA AGIRRE
Euskaltel - Euskadi
51.
Thomas BROZYNA
iBanesto.com
52.
Glenn D'HOLLANDER
Lotto - Adecco
53.
Jose Manuel MAESTRE RODRIGUEZ
Relax - Fuenlabrada
54.
Francesco CASAGRANDE
Fassa Bortolo
55.
Gustavo Mario TOLEDO
Jazztel - Costa de Almeria
56.
Rolf ALDAG
Team Telekom
57.
Jan SCHAFFRATH
Team Telekom
58.
Melchor MAURI PRAT
Milaneza - MSS
59.
Cesar SOLAUN
Euskaltel - Euskadi
60.
Claude LAMOUR
Cofidis
61.
Pablo SOLER SILES
Mercatone Uno
62.
Bert GRABSCH
Phonak
63.
José Luis REBOLLO
Relax - Fuenlabrada 07'25"
64.
Mikel ARTETXE GEZURAGA
Euskaltel - Euskadi 08'40"
65.
Xavier FLORENCIO CABRE
O.N.C.E. - Eroski
66.
Nacor BURGOS ROJO
Relax - Fuenlabrada
67.
Massimo CODOL
Lampre - Daikin 12'02"
68.
Juan Manuel GÁRATE
Lampre - Daikin
69.
Marco FERTONANI
Phonak
70.
Constantino ZABALLA GUTIERREZ
Kelme - Costa Blanca
71.
Ludo DIERCKXSSENS
Lampre - Daikin
72.
Mario AERTS
Lotto - Adecco
73.
Ignacio GUTIERREZ CATALUNA
Kelme - Costa Blanca
74.
Alexandre GRUX
Ag2r
75.
Rubens BERTOGLIATI
Lampre - Daikin
76.
Aitor SILLONIZ
Euskaltel - Euskadi
77.
Pablo LASTRAS GARCIA
iBanesto.com
78.
Christian PFANNBERGER
Team Nürnberger
79.
Inaki ISASI FLORES
Euskaltel - Euskadi
80.
Steffen WESEMANN
Team Telekom
81.
Pablo FERNANDEZ PEREZ
Relax - Fuenlabrada
82.
Kai HUNDERTMARCK
Team Telekom
83.
Andreas KLIER
Team Telekom
84.
Carlos Alberto CARNEIRO SILVA
Milaneza - MSS 19'37"
85.
Daniel CLAVERO
Mercatone Uno
86.
Paulo BARROSO
Milaneza - MSS
87.
Rafael DIAZ JUSTO
O.N.C.E. - Eroski
88.
Marcel DUIJN
Rabobank
89.
Bram TANKINK
Domo - Farm Frites
90.
Sergio PEREZ GOMEZ
Relax - Fuenlabrada
91.
Jose Luis MARTINEZ JIMENEZ
Jazztel - Costa de Almeria
92.
Oscar PEREIRO SIO
Phonak
93.
Jean Michel TESSIER
Cofidis
94.
Mathew HAYMAN
Rabobank
95.
Marco PANTANI
Mercatone Uno
96.
Luca DE ANGELI
Mercatone Uno
97.
Rafael CASERO MORENO
Jazztel - Costa de Almeria
98.
Javier PASCUAL LLORENTE
Kelme - Costa Blanca
99.
Alvaro GONZALEZ DE GALDEANO
O.N.C.E. - Eroski
100.
Stephan KUPFERNAGEL
Phonak
101.
Nicolas INAUDI
Ag2r
102.
Massimiliano MORI
Mercatone Uno
103.
Gianmario ORTENZI
Mercatone Uno
104.
Robert SASSONE
Cofidis
105.
Gonzalo BAYARRI
Phonak 21'28"
106.
Dario GADEO FERNANDEZ
Jazztel - Costa de Almeria
107.
Jorge FERRIO LUQUE
Jazztel - Costa de Almeria
108.
Pedro DIAZ LOBATO
Jazztel - Costa de Almeria
109.
José Antonio GARRIDO LIMA
Jazztel - Costa de Almeria 22'22"
110.
Gorka BELOKI DORRONSORO
O.N.C.E. - Eroski
111.
Jurgen VAN GOOLEN
Domo - Farm Frites 27'11"
112.
Steven DE JONGH
Rabobank
113.
Servais KNAVEN
Domo - Farm Frites
114.
Aart VIERHOUTEN
Lotto - Adecco
115.
Marco MILESI
Domo - Farm Frites
116.
Denis ZANETTE
Fassa Bortolo
117.
Matteo TOSATTO
Fassa Bortolo
118.
Gian Matteo FAGNINI
Team Telekom
119.
Ermanno BRIGNOLI
Mercatone Uno
120.
Nico MATTAN
Cofidis
121.
Martín Gerardo GARRIDO MAYORGA
Relax - Fuenlabrada
122.
Lars MICHAELSEN
Team Coast
123.
Francisco Jose LARA RUIZ
Team Coast
124.
Sasa SVIBEN
Team Nürnberger
125.
Fabiano FONTANELLI
Mercatone Uno
126.
Arturas KASPUTIS
Ag2r
127.
Tom FLAMMANG
Cofidis
128.
Arkadiusz WOJTAS
Team Nürnberger
129.
Werner RIEBENBAUER
Team Nürnberger
130.
Harald MORSCHER
Team Nürnberger
131.
Sergio VILLAMIL GONZALEZ
Relax - Fuenlabrada
132.
Thomas LIESE
Team Nürnberger
133.
Massimo STRAZZER
Phonak
134.
Andrei TCHMIL
Lotto - Adecco
135.
Martin HVASTIJA
Alessio
136.
Robert FÖRSTER
Team Nürnberger
137.
Raphael SCHWEDA
Team Coast
138.
Andreas KLÖDEN
Team Telekom
139.
Dmitri KONYCHEV
Fassa Bortolo
140.
Frank HOJ
Team Coast