Milano - Torino 2002

86th edition

Milano - Torino 199 km

16 October 2002

Rider Team Time
1.
Michele BARTOLI
Fassa Bortolo 4h37'44"
2.
Oskar CAMENZIND
Phonak
3.
Gabriele MISSAGLIA
Lampre - Daikin
4.
Davide REBELLIN
Gerolsteiner
5.
Marco SERPELLINI
Lampre - Daikin
6.
Gerhard TRAMPUSCH
Mapei - Quick Step
7.
Fabrizio GUIDI
Team Coast
8.
Peter LUTTENBERGER
Tacconi Sport - Emmegi
9.
Alessandro GUERRA
Index - Alexia Alluminio
10.
David MILLAR
Cofidis
11.
Francisco MANCEBO
iBanesto.com
12.
Andrea PERON
Team CSC - Tiscali
13.
Angelo LOPEBOSELLI
Cofidis
14.
Matteo CARRARA
Team Colpack - Astro
15.
Francesco CASAGRANDE
Fassa Bortolo
16.
Bo HAMBURGER
Index - Alexia Alluminio
17.
Massimo CODOL
Lampre - Daikin
18.
Dario FRIGO
Tacconi Sport - Emmegi
19.
Gilberto SIMONI
Saeco - Longoni Sport
20.
Dave BRUYLANDTS
Domo - Farm Frites
21.
Joseba BELOKI DORRONSORO
O.N.C.E. - Eroski
22.
Sergio BARBERO
Lampre - Daikin
23.
Pablo LASTRAS GARCÍA
iBanesto.com
24.
José AZEVEDO
O.N.C.E. - Eroski
25.
Manuel BELTRÁN MARTÍNEZ
Team Coast
26.
Leonardo PIEPOLI
iBanesto.com
27.
Ivan BASSO
Fassa Bortolo
28.
Alex ZÜLLE
Team Coast
29.
Fabiano FONTANELLI
Mercatone Uno 36"
30.
Filippo SIMEONI
Acqua & Sapone - Cantina Tollo 01'01"
31.
Fabio SACCHI
Saeco - Longoni Sport
32.
Dario David CIONI
Mapei - Quick Step
33.
Oscar POZZI
Fassa Bortolo
34.
Marco FERTONANI
Phonak
35.
Gianni FARESIN
Gerolsteiner 01'08"
36.
Marek RUTKIEWICZ
Cofidis
37.
Yaroslav POPOVYCH
Landbouwkrediet - Colnago
38.
Cédric VASSEUR
Cofidis
39.
Leonardo GIORDANI
Team Colpack - Astro
40.
Juan Antonio FLECHA GIANNONI
iBanesto.com
41.
Ruggero MARZOLI
Formaggi Trentini
42.
Lorenzo DI SILVESTRO
Tacconi Sport - Emmegi
43.
Fränk SCHLECK
Team CSC - Tiscali
44.
Daniel SCHNIDER
Phonak
45.
Francisco Javier CEREZO PERALES
Team CSC - Tiscali
46.
Kim KIRCHEN
Fassa Bortolo
47.
Iñaki ISASI FLORES
Euskaltel - Euskadi
48.
Steve ZAMPIERI
Tacconi Sport - Emmegi
49.
Tomáš KONEČNÝ
Domo - Farm Frites
50.
Patrik SINKEWITZ
Mapei - Quick Step
51.
Massimiliano GENTILI
Acqua & Sapone - Cantina Tollo
52.
Danilo DI LUCA
Saeco - Longoni Sport
53.
Massimo GIUNTI
Acqua & Sapone - Cantina Tollo
54.
Giampaolo CARUSO
O.N.C.E. - Eroski
55.
Manuel CALVENTE CORBAS
Team CSC - Tiscali
56.
Mauro GIANETTI
Team Coast
57.
Vladimir MIHOLJEVIC
Alessio
58.
Denis LUNGHI
Team Colpack - Astro
59.
Daniel ATIENZA
Cofidis
60.
Luca MAZZANTI
Mercatone Uno
61.
Massimiliano MORI
Mercatone Uno
62.
Paolo TIRALONGO
Fassa Bortolo
63.
Simone BERTOLETTI
Lampre - Daikin
64.
Isidro NOZAL VEGA
O.N.C.E. - Eroski
65.
Maximilian SCIANDRI
Lampre - Daikin
66.
Marcelino GARCIA ALONSO
Team CSC - Tiscali
67.
Vladimir DUMA
Panaria - Fiordo
68.
Matthé PRONK
Rabobank 2'07"
69.
Alessandro VANOTTI
Team Colpack - Astro
70.
Uroš MURN
Formaggi Trentini
71.
Hector Orlando MESA MESA
Formaggi Trentini
72.
Benoît POILVET
Crédit Agricole
73.
Xavier FLORENCIO CABRÉ
O.N.C.E. - Eroski
74.
Vincent CALI
Landbouwkrediet - Colnago
75.
Antonio RIZZI
Formaggi Trentini
76.
Jose Vicente GARCIA ACOSTA
iBanesto.com
77.
Mikel ARTETXE GEZURAGA
Euskaltel - Euskadi
78.
Ellis RASTELLI
Gerolsteiner
79.
Josu SILLONIZ ARESTI
Euskaltel - Euskadi
80.
Agustín PEÑA GAGO
Acqua & Sapone - Cantina Tollo
81.
Simone MASCIARELLI
Acqua & Sapone - Cantina Tollo
82.
Andris REISS
Index - Alexia Alluminio
83.
Massimo CIGANA
Mercatone Uno
84.
Luca DE ANGELI
Mercatone Uno
85.
Iker FLORES GALARZA
Euskaltel - Euskadi
86.
Mirko CELESTINO
Saeco - Longoni Sport
87.
Michele COLLEONI
Team Colpack - Astro
88.
Guido TRENTIN
Cofidis
89.
Roberto SAVOLDI
Mercatone Uno
90.
Gianluca VALOTI
Index - Alexia Alluminio
91.
Alexandr SHEFER
Alessio
92.
Vladimir SMIRNOV
Team Colpack - Astro 3'45"
93.
Nathan O'NEILL
Panaria - Fiordo
94.
Marc LOTZ
Rabobank
95.
Niki AEBERSOLD
Team Coast
96.
Jakob Storm PIIL
Team CSC - Tiscali
97.
Sylwester SZMYD
Tacconi Sport - Emmegi
98.
Alexandre VINOKOUROV
Team Telekom 4'39"
99.
Rolf ALDAG
Team Telekom 4'41"
100.
Andreas KLIER
Team Telekom
101.
Jens VOIGT
Crédit Agricole
102.
Matthias KESSLER
Team Telekom
103.
Bobbie TRAKSEL
Rabobank 6'30"
104.
Chris PEERS
Cofidis
105.
Steven KLEYNEN
Domo - Farm Frites
106.
Luis Felipe LAVERDE JIMENEZ
Formaggi Trentini
107.
Christopher JENNER
Crédit Agricole
108.
Yohann CHARPENTEAU
Crédit Agricole
109.
Nicki SØRENSEN
Team CSC - Tiscali
110.
David ARROYO DURAN
O.N.C.E. - Eroski
111.
Aitor SILLONIZ
Euskaltel - Euskadi
112.
Rolf HUSER
Team Coast
113.
Gorka GERRIKAGOITIA
Euskaltel - Euskadi
114.
Enrico CASSANI
Domo - Farm Frites
115.
Leonardo BERTAGNOLLI
Saeco - Longoni Sport
116.
Cédric HERVE
Crédit Agricole 6'49"
117.
Andrey KASHECHKIN
Domo - Farm Frites 7'45"
118.
Jurgen VAN GOOLEN
Domo - Farm Frites
119.
Igor GONZÁLEZ DE GALDEANO
O.N.C.E. - Eroski 7'50"
120.
Mikel PRADERA RODRÍGUEZ
O.N.C.E. - Eroski
121.
Alberto LÓPEZ DE MUNAIN
Euskaltel - Euskadi
122.
Volodymyr BILEKA
Landbouwkrediet - Colnago
123.
Lorenzo BERNUCCI
Landbouwkrediet - Colnago
124.
Marcel DUIJN
Rabobank
125.
Mathew HAYMAN
Rabobank
126.
Rubens BERTOGLIATI
Lampre - Daikin
127.
Francesco SECCHIARI
Mercatone Uno
128.
Bram DE GROOT
Rabobank 9'40"
129.
Fabian WEGMANN
Gerolsteiner
130.
Marco PINOTTI
Lampre - Daikin
131.
Grischa NIERMANN
Rabobank
132.
Sebastian LANG
Gerolsteiner
133.
Martin ELMIGER
Phonak
134.
Marcel STRAUSS
Gerolsteiner
135.
Stefan SCHUMACHER
Team Telekom
136.
Martin HVASTIJA
Alessio
137.
Francisco Javier "Patxi" VILA ERRANDONEA
iBanesto.com
138.
Aitor OSA EIZAGUIRRE
iBanesto.com
139.
Gorazd ŠTANGELJ
Fassa Bortolo
140.
Pietro ZUCCONI
Tacconi Sport - Emmegi
141.
Ronny SCHOLZ
Gerolsteiner
142.
Alexandar NIKACEVIC
Alessio
143.
Julio Alberto PEREZ CUAPIO
Panaria - Fiordo
144.
Tomasz BROŻYNA
iBanesto.com
145.
Franco PELLIZOTTI
Alessio
146.
Andrea FERRIGATO
Alessio
147.
Damiano GIANNINI
Index - Alexia Alluminio
148.
Alessandro BERTOLINI
Alessio
149.
Lorenzo CARDELLINI
Acqua & Sapone - Cantina Tollo
150.
Salvatore TRIBISONNA
Formaggi Trentini
151.
Gianluca BORTOLAMI
Tacconi Sport - Emmegi
152.
Andreas KLÖDEN
Team Telekom
153.
Georg TOTSCHNIG
Gerolsteiner
154.
Salvatore SCAMARDELLA
Landbouwkrediet - Colnago
155.
Oscar CAVAGNIS
Landbouwkrediet - Colnago
156.
Diego FERRARI
Tacconi Sport - Emmegi
157.
Giuseppe GUERINI
Team Telekom
158.
Michael RASMUSSEN
Team CSC - Tiscali
159.
Charles WEGELIUS
Mapei - Quick Step
160.
Sergey YAKOVLEV
Team Telekom
161.
Michael ROGERS
Mapei - Quick Step - Latexco
162.
Volodymir GUSTOV
Fassa Bortolo
163.
Eddy RATTI
Mapei - Quick Step
164.
Davide BRAMATI
Mapei - Quick Step
165.
Yuri METLUSHENKO
Landbouwkrediet - Colnago
166.
Mauro ZINETTI
Index - Alexia Alluminio
167.
Giosue BONOMI
Team Colpack - Astro
168.
Rafael MATEOS PEREZ
Team Colpack - Astro
169.
Jean Michel TESSIER
Cofidis
170.
Benoît SALMON
Phonak
171.
Bekim CHRISTENSEN
Team Coast
172.
Alexandre MOOS
Phonak

Race information

Start, finish: Milano - Torino

Distance: 199 km

Date: 16 October 2002